Jump to content

Cea mai ieftina asigurare pentru motor?

Recommended Posts

La 11.02.2021 la 16:36, Robyb a spus:

eu folosesc pint.ro . recomand 

La fel şi eu, de ani de zile pt moto şi maşinile familiei. La expirare eşti avertizat şi ai opţiunea 're-înnoieşte poliţă'

Întreb și eu ca un necunoscător: platformele astea onlain țin cont de nivelul de bonus/malus pe care ești? Există vreo bază de date centralizată acum? Probabil că ține cont automat la reînnoire dacă faci tot la ei, dar cum e dacă ești client nou?

Acum 11 ore, PzKpfW a spus:

Întreb și eu ca un necunoscător: platformele astea onlain țin cont de nivelul de bonus/malus pe care ești? Există vreo bază de date centralizată acum? Probabil că ține cont automat la reînnoire dacă faci tot la ei, dar cum e dacă ești client nou?

Sigura ca da, exista o baza de date comuna pentru toti asiguratorii si asta se intampla de cativa ani buni. Indiferent la ce asigurator inchei polita sau daca o faci fizic la broker ori online, in mod automat, sistemul tine cont de istoricul tau.

Mda. Nu ai cum sa scapi, sau sa nu beneficiezi de bonus malus.

Eu am avut anul trecut un incident minor cu masina si anul asta am platit mai mult rca pt masina si pt mobra 😬. Nu pot spune ca ma incanta, dar daca am gresit aia e.

Ce nu imi place la bonus/malus este ca nu e pur pe baza CNP; de ex: daca ii dai masina ta cuiva sa o conduca, face un accident si el este vinovatul, o sa ii creasca rca-ul pe masinile lui, dar si tie...nu suna prea fair (in cazul persoanelor juridice nu se aplica :( ). 

Dpmdv ar trebui sa fie asigurare pur CNP: iti inchei polita de asigurare cu decontare directa (la asigiratorul tau..excat ce vrea sa faca acum asf-ul) si in functie de autovehiculele pe care le detii ai o anumita valoare). Te opreste nea politistu in trafic, te intreaba de asigurarea ta ...nu a masinii pe care o conduci. Si daca esti vinovat de meserie sa iti creasca asigurarea la nesfarsit (nu limitat ca in prezent).  Astfel, o sa devina prea scump sa fi un sofer neatent si nedisciplinat.

Edited by GeKados
Acum 49 minute, GeKados a spus:

Ce nu imi place la bonus/malus este ca nu e pur pe baza CNP; de ex: daca ii dai masina ta cuiva sa o conduca, face un accident si el este vinovatul, o sa ii creasca rca-ul pe masinile lui, dar si tie...nu suna prea fair (in cazul persoanelor juridice nu se aplica :( ). 

In cazul prezentat mai sus, creste tariful doar pentru tine si masinile tale, cel care  conduce masina are de suferit numai in cazul in care se lasa cu amenzi si puncte pe permis. Din punct de vedere al tarifului, pentru masinile lui nu se produce nici o modificare.

Asta inseamna ca tu trebuie sa te gandesti de doua ori cui dai masina sa o conduca.

Edited by MirceaB
Acum 13 ore, PzKpfW a spus:

Eu aveam doar moto pe numele meu (fara accidente de +14 ani), cind am trecut o masina pe cnp am avut asigurarea automat pe B8 (sau care o fi ultimul B).

Acum 36 minute, MirceaB a spus:

In cazul prezentat mai sus, creste tariful doar pentru tine si masinile tale, cel care  conduce masina are de suferit numai in cazul in care se lasa cu amenzi si puncte pe permis. Din punct de vedere al tarifului, pentru masinile lui nu se produce nici o modificare.

Asta inseamna ca tu trebuie sa te gandesti de doua ori cui dai masina sa o conduca.

Sunt de acord cu tine ca trebuie sa ai grija cui ii incredintezi masina. Dar, cred ca ar trebui sa iesim din dogma asta de asigurare legata de autovehicul pt ca soferul este cel care provoaca accidentul...nu masina (u know...guns don't kill people...people kill people). 

In momentul de fata, legea spune ca cel care suporta consecintele unui eventual accident din punct de vedere al asiguratorilor este proprietarul trecut in acte. Din punct de vedere al politiei, este normal, cel care a condus. Pana cand lucrurile nu se vor schimba din punct de vedere legal, o sa ne tot lovim de astfel de cazuri.

Sa vezi ce frumoase sunt situatiile in care se vinde masina sau motocicleta si cumparatorul pleaca cu asigurarea vanzatorului si la scurt timp face o boacana. Absolut nostima speta, dar total neplacuta pentru cel care a vandut, pentru ca tot pe el se inregistreaza dauna.

Watford au fugit din Romania?

Salutari, 

De ceva vreme au anuntat ca o sa inchida taraba in Romania, insa ceva oficial nu am primit. Deocamdata vad ca sistemul imi da voie sa accesez diferite tipuri de polite din partea lor. Nu stiu daca pot sa le si emit.

Edited by MirceaB