Sari la conținut

Polițist mort în accident de motocicletă, în fața Palatului Parlamentului.


Dan Ny
 Share

Postări Recomandate

Acum 3 minute, easy ride on! a spus:

 

Izy, nu cumpăr gogoaşa asta cu armata intoxicată pt că am făcut armata şi ştiu că nu pleci cu calaşnicovu la nervi cînd ţi se scoală, apoi sînt suficient de bătrîn ca să am şi alte variante.

În zilele alea am fost la frate miu care făcea stagiul militar la UM0654 pe Al Macedonski in Craiova.

Unitatea era a MI şi făcea transmisiuni, paza transporturilor feroviare plus menţinerea ordinii publice, uatevăr.

Cu o zi înainte fuseseră obiectul unui asediu MAPN care au tras efectiv înspre unitate, după care au făcut circ blocînd poarta cu pretenţia de a li se livra teroriştii care au tras toată noaptea. A ieşit la ei comandantul UM de atunci George Velicu care le-a explicat cît sînt de stupizi (nu putea ieşi nimeni din UM avînd ambele intrări blocate iar urmele de glonţ erau numai înspre clădire) şi i-a trimis scurt la ei acasă.

Pt mine confruntarea aia a fost un duş rece, era singurul om raţional (pe deasupra al internelor) explicînd cu argumente unei hoarde excitate de moş-teacă de la MAPN plus civililor care ne adunasem gură-cască.

I-am întrebat pe unii dintre "salvatori" de la ce UM sînt şi habar nu aveau de unităţile militare ale Craiovei, de locaţii sau afectări.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 281
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ăsta de a murit acu' era poate la unitatea țâța mă-sii la loviluție, ia ziceți, era de partea băieților buni sau a ălora răi? iliescu tot viu e? 

Vedeți că se calcă pedala controlului și sancționării celor care nu respectă restricțiile actuale, în curând vom intra la somn mai devreme, apoi și mai devreme, la Timișoara au dus forțe de ordine de la Craiova, plm. 🤬

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, easy ride on! a spus:

Adică unitate militară de securitate care trebuia şi ea predată sub comanda M.Ap.N., cu tot cu armamentul din dotare.

Adică securitatea transporturilor feroviare, pe Dunăre şi paza graniţei bulgăreşti şi ce căcat mai făceau.

Atît că la rivuluţie stăteau sub mese că trăgea MApN ul în ei

Ai zice că MApN făcea ceva operaţiuni de cucerire prin ţărişoară zilele alea.

Cine a trăit acele zile are o cronologie bine definită în căpuţ şi dorinţa de a şti, de a nu fi prostit în chestiuni care au fost de viaţă şi de moarte. Îmi aduc aminte şi acum cu ce emoţie mi-am revăzut fratele, mi s-a părut o oră mersul ăla nonşalant al lui de la clădire la poartă.

Probabil tu eşti doar un mucos teribilist cu acces la tastatură, eşti prea dus după fentă ca să fi trăit în acele zile (şi în general, nu pari să fi trăit), în capul tău zburdă doar linkuri şi fantasme cu generali.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 08.03.2021 la 21:21, easy ride on! a spus:

Ştiu că un medic bun a murit degeaba, din cauza lor.

Şi că prostul rezistă la stress.

Bonus:

https://www.art-emis.ro/istorie/sibiu-1989-amintiri-cutremuratoare

 

Oricând, cu plăcere.

 

OMG - acum citesc pentru prima oara de marturiile de la Sibiu. OMFG!!! Ce fel de animale turbate suntem noi, oamenii. Cat de retardati si usor de manipulat. A fost nevoie de 1-2 zile ca mizeria umana sa iasa la suprafata in cel mai grotesc mod posibil. Mi-e rusine de mine, ca specie, cand citesc asa ceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, easy ride on! a spus:

Asta ar fi admirabil pentru orice angajat din "aparatul represiv" mioritic (trecut sau actual).

Vezi vreo diferenţă?

Sa ne intelegem, mi-a dat la temelie articolul ala. Absolut ingrozitor. Si sper ca totusi sa existe o evolutie la nivel de individ din '89 si pana acum. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, MrD a spus:

 

OMG - acum citesc pentru prima oara de marturiile de la Sibiu. OMFG!!! Ce fel de animale turbate suntem noi, oamenii. Cat de retardati si usor de manipulat. A fost nevoie de 1-2 zile ca mizeria umana sa iasa la suprafata in cel mai grotesc mod posibil. Mi-e rusine de mine, ca specie, cand citesc asa ceva. 

Stai linistit ca din pacate nu tine doar de romani. Desi se pare ca suntem, destul de priceputi ....

Daca vei vedea ce grozavii a facut omenirea de-a lungul timpului, ti se va face rusine ca te-ai nascut pe planeta asta.

Foarte bine documentat este WW2, unde poti citi documente despre ce orori au fost in stare sa faca cate unii numiti oameni, iar apoi dupa razboi nu au mai stiut pe unde sa se ascunda, sau si mai rau, precum si in Romania dupa lovitura de stat, au ajuns inapoi in fruntea bucatelor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...