Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Postat (editat)

Eu stiu o multime de Ferrari care au luat foc din senin. Unele chiar la interval de cateva luni.

Ce ziceti, sa le retraga de pe piata?

 

https://www.thedrive.com/news/ferrari-says-to-stop-driving-your-296-because-it-might-catch-fire

 

Mi se pare interesant cum unii au pretentia ca o tehnologie noua sa vina instantaneu perfecta, fara probleme, fara prihana.

La pariu ca asa au fost si masinile cu motor cu combustie la inceput. Perfecte ...

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 5 ore, mircea.cazachevici a spus:

IMG_20240528_155554.thumb.jpg.1d455103119886e2db247d9168d56c69.jpg@Lucian_M,e fiesta ta?

Șezi blând, e alt model a mea, altă culoare și oricum are autonomie mai mare ca tesla. Iar dacă îi scot borna de la acumulator, SIGUR nu ia foc din senin.

Btw, tehnologia electrică nu-i nouă, s-a tot perfecționat. Mie îmi place această tehnologie pe litiu, dar la flex și bormașină. Prietenii știu de ce. 😁

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, TheHuskyCrobats a spus:

Eu stiu o multime de Ferrari care au luat foc din senin. 

Ferrari? Pai șpringurile sunt ferrariurile electricelor? Noi vorbim aici de mașini pentru pământeni. Câte golf 6 ai văzut luând foc din senin? Pe vremea când erau noi nu după 10 ani după ce și-au băgat nasu niște dorei în ele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

Șezi blând, e alt model a mea, altă culoare și oricum are autonomie mai mare ca tesla.

Ii mai stii pe aia de ziceau ca ei nu vor trece niciodata la smartphone-uri? Ce le trebuie lor, daca la un Nokia 6110 tinea bateria 5 zile?

 

 

 

Apropos, niste baterii AAA nu pot face fata unor cai putere veritabili. Nici in film, nici in viata reala 😅

 

Acum 6 ore, SONYC a spus:

Aici nu te pot contrazice. E decizia grecilor. Totusi, l-as ruga pe @ENEOS, ca si posesor de GPL plus mecanic priceput, sa ne explice de ce un gpl este mai expus riscului de explozie cand rezervorul este plin. Poate ma prind si eu de argumentele stiintifice ce spun ca un EV ia foc mai usor daca bateria e plina....

Acum 6 ore, SONYC a spus:

Aici nu te pot contrazice. E decizia grecilor. Totusi, l-as ruga pe @ENEOS, ca si posesor de GPL plus mecanic priceput, sa ne explice de ce un gpl este mai expus riscului de explozie cand rezervorul este plin. Poate ma prind si eu de argumentele stiintifice ce spun ca un EV ia foc mai usor daca bateria e plina....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să alimentezi de pe insulă unde e mai scump! Fi v-ar greții ai draq 🤬

Aveai în plan să mergi în Lefkada cu electrocasnica? 🧐

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, danypop a spus:

Ferrari? Pai șpringurile sunt ferrariurile electricelor? Noi vorbim aici de mașini pentru pământeni. Câte golf 6 ai văzut luând foc din senin? Pe vremea când erau noi nu după 10 ani după ce și-au băgat nasu niște dorei în ele. 

 

Am inteles. Deci masinile pentru nepamanteni au voie sa ia foc 😁

 

Repet, cati ani de perfectionare si teste au tehnologiile folosite la masinile cu motoare pe combustie si cati ani au tehnologiile  masinilor electrice? Dar pentru zmei ca unii dintre voi asta nu are nici o importanta ...

 

Si cum spunea cineva mai sus, sursa fiind probabil o matusa de-a babei Vanga, VW desigur ca abandoneaza modelele electrice....

 

https://www.detroitnews.com/story/business/autos/foreign/2024/05/28/vw-to-build-low-priced-evs-on-its-own-forgoing-partnerships/73880354007/#:~:text=Volkswagen AG has decided to,in 2027%2C it said Tuesday.

 

La fel si Mercedes ...

 

https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/report-mercedes-stops-developing-new-platform-luxury-evs#:~:text=The car maker recently postponed,markets where the conditions allow”.

 

Abandon total. Eu zic sa imi strang rufele si sa fug in munti, nu mai am nici o sansa sa cumpar masini electrice in viitorul apropiat. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cine te pune sa le cumperi? Sunt masini cu motoare cu combustie pe toate drumurile, de unde isteria asta?

 

Cat de naivi trebuie sa fiti ca sa credeti ca dupa 2030 sau 2035 vor disparea masinile cu motoare cu combustie? O sa fie cu zecile de milioane, oricum majoritatea de aici este fan SH 😇

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Ca să alimentezi de pe insulă unde e mai scump! Fi v-ar greții ai draq 🤬

 

Cat crezi tu procentual ca e mai scump sa alimentezi pe insula? Daca ai ajuns cu masina pana acolo, culmea ar fi sa te impiedici in marunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, mircea.cazachevici said:

Aici nu te pot contrazice. E decizia grecilor. Totusi, l-as ruga pe @ENEOS, ca si posesor de GPL plus mecanic priceput, sa ne explice de ce un gpl este mai expus riscului de explozie cand rezervorul este plin. Poate ma prind si eu de argumentele stiintifice ce spun ca un EV ia foc mai usor daca bateria e plina....

 

Cu GPL e o singura problema, in caz de pierderi in amestec cu aerul devine exploziv, practic feribotul ar deveni o mare bomba pe apa. Tot din acest motiv accesul turismelor cu GPL este interzis in parcari subterane. Dar din experienta iti spun ca o instalatie GPL montata si intretinuta corect nu va crea probleme niciodata in timp ce masinile electrice au dovedit ca deocamdata bateriile auto sunt instabile. Orice problema am intalnit la instalatiile GPL au fost din cauza unor probleme de montaj si nu al fabricatiei/tehnologiei in sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 6 ore, TheHuskyCrobats a spus:

oricum majoritatea de aici este fan SH 😇

Exact, second-hand iar majoritatea de proprietari de electrice sunt Half-hand, pentru ca au plătit doar jumătate din electrocasnică, restul a pus statul. Sa nu mai vorbim de gratuităti/pomeni tot de la stat 

Editat de danypop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine te tine sa aplici pentru programele existente? Sau te agita doar ideea ca altii incearca si reusesc sa aiba acces la finantari diverse si tu nu? Ca nu inteleg.

 

La fel te agiti cand e vorba de programele guvernamentale cu fonduri nerambursabile? Ia sa vad: cele de dezvoltare a activitatilor de comercializare a produselor si serviciilor de piata (25000 euro), pentru infiintarea si dezvoltarea de IMM-uri in mediu rural (23000 euro), pentru dezvoltarea abilitatilor antreprenoriale in randul tinerilor si facilitarea accestora la finantari 🤣 (22000 euro), etc etc

 

la fel ii huiduiesti si pe aia ca isi fac firme pe banii tai? Sau de programele de mai sus si multe altele nu ai habar?

 

Stii ca sunt fonduri de 70.000 euro + 200.000 euro finantare complementara pentru "tinerii fermieri"? Care inseamna si infiintarea de pensiuni agricole. Adica isi face omu' pensiune cu gradina ecologica de 270.000 de euro si apoi te jupoaie si pe tine cand te duci bucuros la el. Ca mananci eco si in plus iti arata 3 gaini si un porc.

 

Joac'o p'asta daca masina mea te deranjeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, TheHuskyCrobats a spus:

oricum majoritatea de aici este fan SH 😇

 

Eu nu cred asta, nu, nu. Parerea mea e ca oamenii au ajuns sa aprecieze lucrurile care erau facute sa dureze. Fiabilitatea e un factor foarte important, ori cu cat exista mai multa electronica intr-o masina cu atat cresc sansele ca ceva sa pice. Nu intru in discutii referitoare la fiabilitatea motoarelor sau a cutiilor de viteze automate pentru masinile de generatie noua, n-are sens, stim toti situatia. Da, exista si exceptii, dar eu unul n-am bani de Lexus.

 

Nu in ultimul rand, nu uita in ce tara traiesti. Care e minimul pe economie in Romania? Cum ai putea sa ai o familie, casa si masina cu acel venit? Nu te incadrezi la rate pentru ambele, nu in conditiile in care un Sandero nou e 15k euro. Nu, romanii nu-s fani masini second hand, romanii sunt saraci, fuduli insa ce-i drept, de asta vezi mai multe Passat-uri obosite si neintretinute decat Logan-uri noi pe strazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect.

Si cum spuneam mai sus, o sa la mai vezi zeci de ani de acum inainte. Electricele sunt modele noi, nu au ca target un cumparator de SH de genul "Passat-uri obosite si neintretinute".

 

Vrem nu vrem, electrificarea merge intr-un fel inainte, cu hybride, cu electrice, nu am idee. Insa nu se va aopri. Si cum Ford a scos modelul T care nu se adresa unui cumparator avut, la un moment dat va aparea o masina electrica mai ieftina.

Mai tineti minte Tico sau Matiz? Se cumparau pentru ca erau ieftine, la fel ca si Spring-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 22 minute, TheHuskyCrobats a spus:

Si cum spuneam mai sus, o sa la mai vezi zeci de ani de acum inainte.

 

Cine a afirmat ca ar disparea in secunda doi?

 

Acum 22 minute, TheHuskyCrobats a spus:

Vrem nu vrem, electrificarea merge intr-un fel inainte, cu hybride, cu electrice, nu am idee. Insa nu se va opri.

 

Sa mearga, n-am niciun fel de problema cu asta. Pretul e insa.. ridicat. Revin la buget, nu il poti scoate din ecuatie. Spring-ul e mult prea scump pentru ce ofera din punctul meu de vedere. Plus ca nu-i masina de drum lung, ori pe mine unul asta ma intereseaza cel mai mult. Cu alte cuvinte, Spring pentru oras si ceva cu ampatament notabil mai mare pentru iesiri la drum intins. Asta inseamna doua masini, iar bugetul oamenilor e limitat si pentru una singura, daramite pentru doua. Sigur, exista exceptii si aici, sunt oameni cu foarte multi bani, dar ei nu reprezinta majoritatea, statistica nu minte.

 

Daca totusi alegi sa ignori cele de mai sus, ramane problema autonomiei. Exemplu concret, am facut 12 ore cu masina Atena - Bucuresti cu oprire pentru pranz in Salonic acu' trei saptamani. Cate ore as fi facut in plus cautand statii de alimentare la care trebuie sa adun si timpul pentru perioada de incarcare?

 

Cum spuneam, nu ma opun "electrificarii", dar mai e mult pana departe.

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.05.2024 la 15:42, danypop a spus:

Exact, second-hand iar majoritatea de proprietari de electrice sunt Half-hand, pentru ca au plătit doar jumătate din electrocasnică, restul a pus statul. Sa nu mai vorbim de gratuităti/pomeni tot de la stat 

:) nu prea ai citit pe aici, nu ? n-are nicio treaba "gratuitatea/pomaba" cu subventiile anf.

si daca la tine 10k sau 5k ( eur, deunazi) reprezinta 50% din EV inseamna ca tesla minte pe site lapreturi:))

 

btw- electrocasnica se refera la bucatarie, pe strada le zice altfel.

macar cu forma corecta sa ramai :)

Acum 4 ore, Lucian_M a spus:

Totuși alea nu prea luau foc.

e un pattern asta cu focul ?periodic o mai bagam ? ( la fel ca aia cu subventia sau cu bateria perisabila?)

nu de alta dar te stiam om cu minte si ma asteptam sa aduci ceva nou in discutie, nu "Rasuflatele"astea.

Acum 4 ore, Lucian_M a spus:

Totuși alea nu prea luau foc.

e un pattern asta cu focul ?periodic o mai bagam ? ( la fel ca aia cu subventia sau cu bateria perisabila?)

nu de alta dar te stiam om cu minte si ma asteptam sa aduci ceva nou in discutie, nu "Rasuflatele"astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mahh...da...care aveti electrice,de ce mereti ca melcu? Calc-o frateee! Incurci cerculatia vehiculelor adevarate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...