Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

Acum 5 minute, Cap0ne a spus:

grupuri care fac 4000 km pe jos sau cu bicicleta

Nu e vorba de aceleași? Că mare diferență nu e! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, Cap0ne a spus:

Bro, sunt grupuri care fac 4000 km pe jos sau cu bicicleta :) Astea sunt doar exceptiile care confirma regula. Vorbim de majoritate, nu de o mana de oameni.

 

Gazul (adica benzina/motorina, nu vorbesc de gaz gaz) pe 100mii km te duce in medie 6-7-9-10mii euro. Nu stiu cat e UP ala, dar ma indoiesc ca se incadreaza in bugetul asta (lasand depoarte curent si alte costuri).

pai asta e ideea- sunt o mana de oameni ca atatia suntem cam toti:)

marea majoritatea dupa cum bine vezi - ca pisicile- nu vor schimbare si upgrade nici dupa 10ani de "EV"uri. deh..

stii vorba aia? Cine nu intelege o privire nu va intelege 1000 de cuvinte.

eu sper doar ca cei care posteaza "contra" pe aici sunt o minoritatea a minoritatii. Desi daca ma iau dupa notele de anul asta ..bac & co.. te ia capu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea buna la Tesla e ca arde inainte sa ajunga la client...

450908387_1056319233163448_4637550815112643022_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am lăsat poza să zică. Mai era ceva de zis in plus? Sau vrei și subtitrare? 🤣😂

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

eu vorbeam serios. de cate jdemii de ori se mai incalzeste ciorba asta? daca stii ca EV-uri ard, baga statistici. nu troleala.

sa tra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, foxbat a spus:

am sefu' :)

am si manusi de protectie 1000V, casca, cizme izolante.

 

Par cam multe, dar daca costa cit un tricou, pantaloni scurti si 1 pereche de adidasi ..... se ,, merita,, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna gluma. nu s obosit dar merci de grija.

intre glume (toti apreciem umorul) si "informatii false, trolleala etc " e mare diferenta.

chiar daca incercam sa radem la ambele. dar din motive diferite

sa traiesti

fararca.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite un articol interesant.

Pretul bateriilor in China a scazut cu aproximativ 50% in ultimii 2 ani.

Deja, masinile electrice sunt mai ieftine in China decat cele ICE..

 

https://www.bloomberg.com/news/newsletters/2024-07-09/china-s-batteries-are-now-cheap-enough-to-power-huge-shifts?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2MWXYMlSrIVTv3qWoY5zLfL2dQDDjC9-Dho78QxSQeCMpoNMF_pLk0xVk_aem_eCbdgKe-hYVFSQETlNjP-Q

 

Bloomberg o fi site de incredere? Eu zic ca da....

 

Adevarul e ca nu ma astept sa scada pretul la un Mercedes EQS. Dar la alea mici, Renault-uri, Citroene,Opel, Fiat, ma astept ca la pretul la care luam acum una cu 200km autonomie sa luam in curand una cu 500km.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este evindet. ce cumparam acum 2 ani cu aproape 2000 eur azi cumpar cu sub 1000.

vorbec in foarte cunostinta de cauza pentru ca am cautat luni de zile baterie de 5 kwh la un pret decent . acum cele de "fabrica" de 10 sau 14 kwh au acelasi pret cu cele "dyi" de acum 2 ani.

dar deh(repet ) - cand gasesti o problema la fiecare solutie..csf ncsf.

e funny ca se posteaza fix acealeasi "Contra argumente" ca acum 10 ani. desi nu sun valabila dar dau bine la "Trolleala".

deunazi am cumparat ceva de pe OLX. super ok omu'. profesor, copii etc.

era "impanat" De prostiile debitate anti ev. avand mintea super ok - in 10 minute de discutii - era incantat ca realitatea nu e aia de o stia el de pe net.

asa de bine functiona intoxicarea .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, foxbat a spus:

era "impanat" De prostiile debitate anti ev. avand mintea super ok - in 10 minute de discutii - era incantat ca realitatea nu e aia de o stia el de pe net.

Păi în 10 min l-ai "împănat" tu pro-ev de ar fi zis omu' orice numa' să scape de pisălog! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu un Golf E,pe gratis,bateriile moarte,are 270000 km.Da tre facute acte,nu așa...Posibil,doritoru sa primească si 1000 pize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

Păi în 10 min l-ai "împănat" tu pro-ev de ar fi zis omu' orice numa' să scape de pisălog! :lol:

am profesoR bun, mastre:)

 

dincolo de gluma - i-am aratat numerele,fix ce inseamna EV. in cazul asta particular - eram cu EV-ul deci nu aveam cum sa-l "pacalesc". s-a uitat singur (ma rog- eu i-am aratat ca nu avea cum sa stie unde sunt "cifrele" si aia a fost)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

Fixed! :crack:

pai departe de casa ma duc cu Honda (si cu blonda:) )

pe langa casa (max 200 km raza) nici plinul n-am nevoie sa l fac laEV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun un link de la un site neomarxist: https://hotnews.ro/de-ce-nici-romanii-dar-nici-alti-europeni-nu-vor-masini-electrice-de-la-baterii-la-celelalte-probleme-1745434 . E de citit tot articolul dar vreau sa subliniez punctele 1 si 2 pe care eu le-am mai pomenit aici desi nu sunt director pe la mari producatori auto:

 

1. Prețurile încă prea ridicate în raport cu modelele termice similare  – și vor rămâne astfel timp de mai mulți ani, potrivit lui Ola Källenius, CEO Mercedes-Benz).

2. Rețeaua de reîncărcare încă insuficientă.

3. Scăderea prea rapidă a valorii reziduale ca urmare a unui climat foarte concurențial care îi împinge pe principalii jucători, precum Tesla, să acționeze prea des asupra listelor de prețuri, ceea ce aduce un prejudiciu foarte grav pentru flote.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...