Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Acum 43 minute, foxbat a spus:

pe parte de taxare - atata vreme cat n-ai nimic de "pus in retea"(aka - prosumatori)- ce faci in curtea ta e treaba ta.

Ești naiv!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 28 minute, foxbat a spus:

 

cu siguranta sunt activitati care au nevoe de ICE dar deja  s-a redus drastic zona asta.

Deși mulți trăiesc cu impresia că lucrul de acasă sau din birou ar avea o pondere covârșitoare, realitatea din teren e cu totul alta. Aici nu vorbim de băieții cu gleznele goale care trăiesc în mediul virtual. Tot ce înseamnă construcții (drumuri, case, baraje, fabrici etc), transporturi (ca să ai ce pune pe masă, dacă ți-e simplu așa) și încă alte nenumărate domenii care aduc plus valoare și sunt baza economiei reale se realizează cu motorul DIESEL. Dacă diverse gulere albe de la Bruxelles, care n-au muncit o zi în viața lor și reprezinta niște grupuri de interese, vor să ne convingă altceva, e treaba lor. Problema e că tot mai mulți visători pun botul la vrăjelile astea.

A, faptul că vrei, pe timpul și nervii tăi, să fii green, este opțiunea ta și nu are nimeni nimic împotriva. 

Însă am pune rapid lacătul peste tot, dacă vrem să impunem cu forța motoarele electrice unde nu au ce căuta momentan.

Am avut ieri și alaltăieri lucrări la Tulcea și Vama Veche, 800 km în 2 zile + orele de lucru ale băieților la fața locului.  Renault Master 2,3 dci 2022, 145 cp, rezervor 81 litri, nici o pauză de alimentare,  cost motorină 550 lei. Aștept să îmi explice cineva ce prost sunt că n-am luat vreo dubă electrică. 

Iar pe alți visători, îi invit o oră într-un șantier de construcții, ca să vadă ce înseamnă utilaje și ce poți face cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum niște ani statisticile arătau că poluarea datorată autoturismelor reprezintă o cotă mică din întreg, 5% sau pe-acolo, nu-mi încarc hardul cu numere. Acum se presează de parcă ar fi 95%...

Acum 14 minute, _Tex_ a spus:

2,3 dci

Sper că ai ocolit localitățile celor care și-au luat electrocare și și-au montat panouri că să respire aer curat în sat la ei! Cum pe unde?!? Pe variantele ocolitoare construite cu bani de la Bruxelles! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca s-a adus mai devreme si vorba de campere si caravane. Sunt de ordinul zecilor de mii in Europa.

Cu astia ce facem? Ii tinem acasa, doar asta se doreste.

Sunt si eu in categoria rulotistilor. Invit un posesor de EV sa tracteze rulota mea, sunt curios unde gaseste statie de incarcare la fiecare 50 km, cum incape cu ansamblul in ea si cat timp ii ia sa ajunga la destinatie.

20210409_123515.jpg

Editat de _Tex_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt curios care e motivația reală pentru ăia de își iau electrice. Că verde nu e decât din punct de vedere al emisiilor, ieftină nu e decât atunci când ai parte de subvenții, practică nu e în anumite situații, etc, etc.

Rămâne hipsterismul și "car statement" sau cum s-o zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, _Tex_ a spus:

Invit un posesor de EV sa tracteze rulota mea, sunt curios unde gaseste statie de incarcare la fiecare 50 km, cum incape cu ansamblul in ea si cat timp ii ia sa ajunga la destinatie.

:lol:

Ăștia dorm în hamace, n-au nevoie de rulote!

Acum 1 minut, Geologu a spus:

Rămâne hipsterismul și "car statement" sau cum s-o zice.

Astea-s baza! 🤘

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, foxbat a spus:

...

cu siguranta sunt activitati care au nevoe de ICE dar deja  s-a redus drastic zona asta.

Iar esti subiectiv,nu obiectiv...

Nu stiu cum poti scoate o asa aberatie. :)

Daca isi mai iau 2-3 in jurul tau ev-uri,deja o sa afirmi ca,rar mai vezi o termica in jur?!

Niciodata sa nu compari dorinta,cu putinta reala.

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, foxbat a spus:

asa am zis si eu la inceput. si s-a pus praful pe ICE.

 

Foxule, exista doua mari piedici pt EV-uri: autonomia si pretul mare. Pana nu invingi aceste doua probleme mari si late grosul populatiei nu va trece la EV, poate doar obligati cum deja se intentioneaza acum prin stopare fabricarii de ICE. Spring e o cutie de chibrituri care costa peste 20.000 de euro... cum penisul meu sa dau atatia bani pe o cutie de chibrituri?! Poate 7-8000 de euro acum cu tot cu inflatia asta.

 

Nu ai nici un argument valabil pt EV-uri, doar hipstereala si wishfull thinking pe baza de doctrina neomarxista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Kristian K a spus:

Iar esti subiectiv,nu obiectiv...

Nu stiu cum poti scoate o asa aberatie. :)

Daca isi mai iau 2-3 in jurul tau ev-uri,deja o sa afirmi ca,rar mai vezi o termica in jur?!

Niciodata sa nu compari dorinta,cu putinta reala.

O trecut de la subiectiv la penibil, de mult deja.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, Geologu a spus:

Eu sunt curios care e motivația reală pentru ăia de își iau electrice. Că verde nu e decât din punct de vedere al emisiilor, ieftină nu e decât atunci când ai parte de subvenții, practică nu e în anumite situații, etc, etc.

Rămâne hipsterismul și "car statement" sau cum s-o zice.

 

Eu am luat Kona cu 27500 euro, am mers 57000 km, am cheltuit 10350 lei pentru asta (inclusiv incarcarile mai scumpe de la anumite statii si doua revizii).
Ix35-ul care esta acum la tatal meu (e fan diesel ca voi), a fost tot pe acolo ca pret, nu mai stiu exact ca l-am luat de nou in 2013 insa 27-28000euro am dat pe el. La 57000 km am consumat 4560l motorina la un pret total de 34200 lei (am luat in calcul ultimii doi ani in care am circulat cu EV-ul), fara cele doua revizii puse mai sus la Kona.

 

Diferenta aia de 23850 lei (poate bani de seminte pentru unii) a ramas in buzunare pentru altele.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Compari mașini din clase diferite. Echivalentul pe benzină al lui Kona probabil costă cu minim 7-8000 euro mai puțin decât cel electric, așa că spartul de semințe e momentan în cealaltă tabără.

Asta discutând strict economic, cred că pentru tine asta e cel mai important,  din moment ce îți irosești timpul cu statistici de genul ăsta. 

Editat de _Tex_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, TheHuskyCrobats a spus:

 

Eu am luat Kona cu 27500 euro, am mers 57000 km, am cheltuit 10350 lei pentru asta (inclusiv incarcarile mai scumpe de la anumite statii si doua revizii).
Ix35-ul care esta acum la tatal meu (e fan diesel ca voi), a fost tot pe acolo ca pret, nu mai stiu exact ca l-am luat de nou in 2013 insa 27-28000euro am dat pe el. La 57000 km am consumat 4560l motorina la un pret total de 34200 lei (am luat in calcul ultimii doi ani in care am circulat cu EV-ul), fara cele doua revizii puse mai sus la Kona.

 

Diferenta aia de 23850 lei (poate bani de seminte pentru unii) a ramas in buzunare pentru altele.

 

Sa inteleg ca,cei ce nu-s fani ev,is tedeisti toti?Dar cei ce is fani benzina si detesta diesel? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu compar cu ce am in curte, nu ce as fi avut, motorizari asemanatoare.

Din pacate, la momentul respectiv diferenta dintre Kona Ev si Kona pe benzina era de 2000-3000 de euro. Ca sa nu mai spun ca avea un motor mic de 1.0l Turbo.

Consumul unei Kona pe benzina cu motor mic e mai mare decat cel la ix35-ului, asta iti pot spune sigur deoarece stiu masinile.

 

Acum 2 minute, Kristian K a spus:

Sa inteleg ca,cei ce nu-s fani ev,is tedeisti toti?Dar cei ce is fani benzina si detesta diesel? :)

 

Lor le place maxim sa dea cu cardul la benzinarie. Benzina vs electric, nici nu are rost sa facem comparatii.

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Geologu a spus:

Eu sunt curios care e motivația reală pentru ăia de își iau electrice.

Pot sa spun doar de mine: Placerea condusului unei electrice (da, exista si asta), plus calcul economic plus dorinta de a nu mai polua, de a nu mai lasa masina mea sa mearga sa se raceasca vara sau sa se incalzeasca iarna, si eu sa stau sa inspir toate gazele.

Placerea condusului - daca nu ai condus o electrica, nu stii. Sau mai exista si oameni carora chiar nu le place senzatia.

Economic vorbind, alimentand la mine la poarta, din priza proprie, la fiecare 10.000 km parcursi eu unul economisesc cam 800 euro. Asa ca in momentul in care am avut de laes intre a da aceiasi bani pe un Logan sau pe un Spring, am ales Springul. Intre timp a aparut si al 2-lea Spring, al sotiei.

Cat despre ecologie, am mai explicat ca conteaza foarte mult unde poluezi. Daca eu ma pis in mare si tu inoti la 2 metri de mine, e cam nasol. Dar daca tu inoti pe la greci si eu ma pis la Vama Veche, pe tine chiar nu te intereseaza. Chiar daca eu poluez marea la fel

La fel si cu poluarea, eu prefer sa nu dau cu fum la mine in oras.

 

 

@_Tex_, referitor la business, depinde ce faci. La un Renault Master alergat prin tara nu ai echivalent electric. La fel la TIR-uri. Insa eu circul aproape zilnic cu scara rabatabila in Spring. Chiar ieri am fost 160km dus si 160 intors, cu scara si colaci de cablu, sa trag internet la o statie de alimentare de EV-uri. Nicio greata, am si alimetat in alea 3 ore cat am lucrat la statie.

In acelasi timp, cand am fost 350km dus si 350km intors, am luat hibridul, din aceleasi consideratii ca si tine.   

Insa, per total, mai merg 10% din timp cu hibridul si 90% cu EV-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, TheHuskyCrobats a spus:

...

 

Lor le place maxim sa dea cu cardul la benzinarie. Benzina vs electric, nici nu are rost sa facem comparatii.

De ce?Nu-s toti chititi pe adunat/facut economie de bani si au pasiune pentru un motor pe benzina aspirat sau turbo.Nu are rost sa faci tu comparatie.Nu totul se raporteaza la economic,se raporteaza si la placerea intrinseca.Nici eu si probabil multi altii,nu dau 2 bani pe niciun hibrid sau ev.

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi lucru il pot spune si eu despre voi cei care dati cu pietre in EV-uri. Aveti opinii personale.

Tu de ce faci comparatii? Sau nu e valabil la tine?

 

Deocamdata nu v-a bagat nimeni mana in buzunare sa va oblige sa cumparati EV-uri, masinile cu motoare pe combustie nu vor fi scoase prea curand din fabricatie (stiti si voi ca termenul de 2035 e o gluma, dar va faceti ca nu e asa). Am mai zis, sunt 11 ani pana atunci, in astia 11 ani putem fi toti oale si ulcele, mai conteaza restul?

 

Ca sa nu mai spun ca masinile cu motoare pe combustie deja existente nu vor fi scoase din circulatie. Deci cei care iubesc clasicele le pot folosi si iubi cat vor. Iar iubitorii de SH-uri au un parc imens de unde pot alege masini.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, TheHuskyCrobats a spus:

Se vede ca nu ai mers cu EV-ul si tragi concluzii gresite.

Ai aplicatia "globul de cristal" instalata pe tableta ev-ului ? Doar curios cum ai concluzionat tu asa cu o siguranta debordanta ca eu am vazut ev-uri doar pe net.

De "conspiratii" ce sa mai zic... Trebuie sa iti doresti f tare sa nu intelegi, sau sa tefaci ca nu. In rest ma retrag din monolog, ca orice as spune, tu ai argumentul cu drumul ala ales de tine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Easy,nu te tura. :)

 

De ce trebuie sa mai fie 11 ani pana la?De ce nu va ramane libera fabricatie si alegere,asta e problema?Normal,ca am opinii,daca nu as avea,eu sau restul,ar fi cam comunism.Nu ca directia unde mergem toti,nu e clara,deja...

Pricepi?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, TheHuskyCrobats a spus:

masinile cu motoare pe combustie deja existente nu vor fi scoase din circulatie.

Doar taxate aberant a.î. să se renunțe forțat la ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posesorii de ev sunt maximi la facut economie pe urmatorii 10 ani, sa spunem, deci traiesc pentru un bilant economic viitor, pierzandu-si timpul din prezent cu x calcule si probabilitati. Asta dupa investitii destul de costisitoare. Ce ar fi sa traiti prezentul, corespunzator, nu viitorul care vorba unuia (posesor de ev) de mai sus, poate nu-l mai apucam niciunul? Logica asta, nu va da cu virgula?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru verzi: poluarea pentru producerea unui EV e mai mare decât la ICE, dar nu contează, atâta timp cât îi afectează aproape numai pe chinezi. ;)

Pentru prosumeri: puneți în calcul și amortizarea investiției și mai vorbim. Dacă v-ați pus panouri solare acum o lună, nu înseamnă că vă costă încărcarea bateriei 2 bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Djebelu' a spus:

Posesorii de ev sunt maximi la facut economie pe urmatorii 10 ani, sa spunem, deci traiesc pentru un bilant economic viitor, pierzandu-si timpul din prezent cu x calcule si probabilitati. Asta dupa investitii destul de costisitoare. Ce ar fi sa traiti prezentul, corespunzator, nu viitorul care vorba unuia (posesor de ev) de mai sus, poate nu-l mai apucam niciunul? Logica asta, nu va da cu virgula?

 

Nu stiu altii, insa eu trebuie sa fiu sigur ca am ce pune pe masa in viitor. Nu ma bazez pe pensie, ar insemna sa fiu cel putin tampit.

Despre ce investitii costisitoare vorbesti? ix35-ul are 11 ani, oricum cumparam o alta masina, banii respectivi ii dadeam pe ceva, nu ii tineam sub cearceaf.

Apoi calculele nu le fac eu, le fac aplicatiile cu care vin masinile. Imi spune exact cat am consumat si cat am mers. Mai fac doua inmultiri, ce timp am pierdut?

 

Acum 3 minute, Geologu a spus:

Pentru verzi: poluarea pentru producerea unui EV e mai mare decât la ICE, dar nu contează, atâta timp cât îi afectează aproape numai pe chinezi. ;)

Pentru prosumeri: puneți în calcul și amortizarea investiției și mai vorbim. Dacă v-ați pus panouri solare acum o lună, nu înseamnă că vă costă încărcarea bateriei 2 bani.

 

Da, asta este clar, poluarea pentru producerea unui EV e mai mare insa tine cont de durata de viata a masinii, nu te opri la productie. Nu citi numai primele randuri...

Nici pe tine nu te intereseaza poluarea generata de rafinarii sau de instalatiile de extractie si separare a petrolului, nu esti diferit de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aham, deci daca alegi cu capul, confort plus feeling plus "CALCUL ECONOMIC", e nasol. Nu-ti mai traiesti viata, stai la mila prizelor, gandeti stramb.

 

 

Concluzia mea e aceeasi, de 1 an incoace. Toti posesorii de EV sunt, culmea, multumiti, iar cativa chiar si-au luat al 2-lea EV. Iar retractarii tehnologiei se tot chinuiesc sa ii convinga pe primii ca au gresit, ca gandesc stramb, ca nu-si traiesc viata.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...