Sari la conținut

Conducere motociclete/scutere cu permis categoria B


catosp
 Share

Postări Recomandate

Acum 15 ore, pierrotlefou a spus:

Vai, dar aceste cuvinte ne doare... Insinuezi că dacii liberi (și descendenții lor cu ADN majoritar slav) nu va ști să conduce pe 2 roți? E ca cu bicicleta, aia nu se uită niciodată (dacă au folosit-o deja).

 

...

Da, romanul le stie pe toate doar ca de fapt, nu stie sa faca corect, cam nimic...

Or sa apara si din aceia care n-or sa poarte casca, caci ie scuter nu motocicleta... cat despre echipament inafara de casca, sunt multi motociclistti a caror echipament  e inadecvat sau lipseste cu desavasire.

 

Acum 12 ore, Lucian_M a spus:

Păcat că nu pot da like... 👍

...

Or sa dea apartinatorii alora din saloane, in ghips, la intrarea in ortopedii.

Editat de Djebelu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci daca nu se da/nu avem lege din asta sa putem conduce cu B-ul scutere de 125cc nu e bine!

 

Daca avem lege iar nu e bine....ca dacii liberi, că diesel, că accidente, că plm....

 

Oricum ai da-o nu e bine in nici o situație. 

 

Ce propuneri aveți atunci? 

Biciclete, transport in comun, mașini electrice, trotinete?

 

Confuzie mare chiar și printre noi se pare.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intotdeauna orice lucru/masura are parti bune si rele, deci...

Este forum si de aia discutam. Doar constatam, nu propuneam nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte multi sa nu spun majoritatea biciclistilor ce circula in trafic,nu poarta banala casca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Kristian K a spus:

Foarte multi sa nu spun majoritatea biciclistilor ce circula in trafic,nu poarta banala casca

Asta e cea mai mica problema - nepurtatul castii. Problema cu biciclistii este ca merge pe contrasens in draci si o fac si noaptea, unii si fara lumini. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, LionEl a spus:

Deci daca nu se da/nu avem lege din asta sa putem conduce cu B-ul scutere de 125cc nu e bine!

 

Daca avem lege iar nu e bine....ca dacii liberi, că diesel, că accidente, că plm....

 

Oricum ai da-o nu e bine in nici o situație. 

 

Ce propuneri aveți atunci? 

Biciclete, transport in comun, mașini electrice, trotinete?

 

Confuzie mare chiar și printre noi se pare.

 

 

Eu sunt de acord cu această lege. Din perspectiva mea, vine prea târziu. Dar mai bine mai târziu.

Va dura până i se vor vedea rezultatele în trafic. Dar să ajungem noi acolo.

Asfalt uscat!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, LionEl a spus:

Asta e cea mai mica problema - nepurtatul castii. Problema cu biciclistii este ca merge pe contrasens in draci si o fac si noaptea, unii si fara lumini. 

 

 

Hahhahaaa ce repetent - merge bicicliștii pe contrasens 🤣🤣

 

Acum 1 oră, pierrotlefou a spus:

Eu sunt de acord cu această lege. Din perspectiva mea, vine prea târziu. Dar mai bine mai târziu.

Va dura până i se vor vedea rezultatele în trafic. Dar să ajungem noi acolo.

Asfalt uscat!

 

Pai și eu sunt de acord, singura chestie sa se respecte macar alea 10 ore la școala moto fara șpăgi, combinații. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.12.2023 la 8:30, LionEl a spus:

Deci daca nu se da/nu avem lege din asta sa putem conduce cu B-ul scutere de 125cc nu e bine!

 

Daca avem lege iar nu e bine....ca dacii liberi, că diesel, că accidente, că plm....

 

Oricum ai da-o nu e bine in nici o situație. 

 

Cu romanu' nu e bine orim ai da-o pentru ca este un carcotas critic ce gaseste oricum un motiv de nemultumire. Pana la urma aceasta lege este pentru cei ce au nevoie de un scooter fara a mai decarta bani statului roman. Cine vrea sa se 'specializeze' pt un scooter de 125 ar trebui sa renunte intai la ideea de bicicleta.

Revenind problema celor ce merg pe scooter cu categoria B, cunosc mai multe persoane ce isi rezolva drumurile cu cel de 50 fara nicio scoala facuta. Cei care au cazut s-au ridicat si si-au continuat drumul. Ranile nu au fost drame si au trecut cu spirt

 

La 20.12.2023 la 8:30, LionEl a spus:

Ce propuneri aveți atunci? 

Biciclete, transport in comun, mașini electrice, trotinete?

Depinde pe unde vrei sa mergi. Pe carosabil ar trebui sa mearga doar cele cu taxe platite/rca si permis. Restul pe troutuar

 

La 20.12.2023 la 8:30, LionEl a spus:

Confuzie mare chiar și printre noi se pare.

Pai cum naibii!?! Acum tre sa fi mai atent pe cine saluti de pe sensul opus. Daca nu ai vreo vedere agera de vultur poti saluta un glovar pa' scooter chinezesc:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, megamotoreta a spus:

      Am condus scuter de 250 13 ani fara sa ma bage nimeni in seama,acum am un kawa si de un an ma saluta toti,absolut toti, motociclisti mopedisti biciclisti si copii de pe malul santului...

 

Abia acum ti-ai atins statutul de mega..🙈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare aiurea legea. Daca tot te obliga sa faci 10 ore de scoala moto, de ce nu faci direct scoala si iei direct A2? Inveti mai multe si iei un permis mai util, nu te complici.

 

Daca era echivalentul AM dat o data cu B-ul eram de acord. Un scuter de 125 in 4 timpi limitat la 49 km/h ar fi ok direct cu B-ul, unul nelimitat e periculos, trebuie ceva scoala, iar daca faci scoala atunci faci A2. Asa faci un fel de ceva care nu e nici cal, nici magar, nici catar, dar are 4 picioare si copite si necheaza. Si nu e nici girafa.

 

Daca vrea cineva sa imbunatateasca legislatia, atunci sa echivaleze experienta AM cand faci A1, experienta pe A1 cand faci A2 si tot asa. Ca acum daca faci AM la 14 ani, A1 la 16, A2 la 18 si A la 21 faci zeci de ore de scoala, dai de 4 ori examenul teoretic (care la A1, A2 si A e fix acelasi) si parca tot de 4 ori cel practic (nu mai stiu la AM daca se da), plus o gramada de bani pe scoli si preschimbari de permise. Dar in loc sa rezolve asta, fac o jumatate de masura care practic nu e nici prea utila si nici prea sigura.

Editat de TomTheMouse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca o sa schimve mare lucru asta, cine a vrut motor, scuter mare, a faxut scoala a luat permisul si in plus omul nostru este comod, a facut un credit de o tona de bani, sa ia  jîp si voi.l puneti pe scuter, nebuni mai sunteti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.12.2023 la 23:54, Lucian_M a spus:

Foarte de acord, și eu mi-aș lua scuter pentru navetă. Din păcate, soția e colegă de muncă, iar eu, spre deosebire de ea, nu port fustă. Așa că tot fărașul e de bază, n-am ce face.

cea mai nasola combinatie

tu nu poti fukce’ nimic la job 

ea la fel

si va mai vedeti si acasa dupa😂😂😂

Acum 3 ore, TomTheMouse a spus:

Mie mi se pare aiurea legea. Daca tot te obliga sa faci 10 ore de scoala moto, de ce nu faci direct scoala si iei direct A2? Inveti mai multe si iei un permis mai util, nu te complici.

 

Daca era echivalentul AM dat o data cu B-ul eram de acord. Un scuter de 125 in 4 timpi limitat la 49 km/h ar fi ok direct cu B-ul, unul nelimitat e periculos, trebuie ceva scoala, iar daca faci scoala atunci faci A2. Asa faci un fel de ceva care nu e nici cal, nici magar, nici catar, dar are 4 picioare si copite si necheaza. Si nu e nici girafa.

 

Daca vrea cineva sa imbunatateasca legislatia, atunci sa echivaleze experienta AM cand faci A1, experienta pe A1 cand faci A2 si tot asa. Ca acum daca faci AM la 14 ani, A1 la 16, A2 la 18 si A la 21 faci zeci de ore de scoala, dai de 4 ori examenul teoretic (care la A1, A2 si A e fix acelasi) si parca tot de 4 ori cel practic (nu mai stiu la AM daca se da), plus o gramada de bani pe scoli si preschimbari de permise. Dar in loc sa rezolve asta, fac o jumatate de masura care practic nu e nici prea utila si nici prea sigura.

nu i asa ca tarile alea … straine … sunt proaste de ani de zile unde se aplica legea asta …..

bine ca dati  voi sfaturi ….

 

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

58 minutes ago, ianachim said:

nu i asa ca tarile alea … straine … sunt proaste de ani de zile unde se aplica legea asta …..

bine ca dati  voi sfaturi ….

 

Daca ai ceva de spus, incearca o propozitie completa, cu subiect si predicat, in care sa explici ce vrei sa spui. Cred ca ce ai scris tu mai sus e doar ca sa te afli in treaba, se da un premiu pentru asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Franta e deja valabila legea asta (dupa 4 ore de pregatire). Aici se discuta deja despre permisul B la 17 ani (aia mi se pare o chestie mult mai complicata in ce priveste deplina responsabilitate juridica a unui minor)

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.12.2023 la 9:27, Speedy.K a spus:

Deci am reajuns in punctul din care a trimis Johanis legea inapoi. Nimic nou.

 

Data trecuta am inteles ca a fost respinsa din motive juridice, ceva legat de normele de aplicare. De data asta nu ar trebui sa mai aibe motive de respingere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 22.12.2023 la 10:29, Nguyen a spus:

 

Data trecuta am inteles ca a fost respinsa din motive juridice, ceva legat de normele de aplicare. De data asta nu ar trebui sa mai aibe motive de respingere.

 

 

Ba uite ca acest bolovan de presedinte a reusit sa o trimita inapoi fiind de reexaminat.👀

 

președintele reclamă ”încălcarea art. 77 alin. (2) prin raportare la art. 1 alin. (4) și (5) din Constituție, iar în raport cu jurisprudența Curții Constituționale, referitoare la fixarea limitelor sesizării Parlamentului pentru reexaminarea legii prin cererea formulată de Președintele României, a fost adoptată şi cu încălcarea art. 147 alin. (4) din Constituție”.

 

 

La pensii speciale toate legile trec în 5 minute, dar când e vorba de popor e mai greu acolo.

Pe langa marele bolovan mai vin din spate si alti influenceri de 3 lei care se dau cu parerea.

 

Acest Troia, un lingau ce isi permite sa se dea cu motoretele doar la cate un test drive.🤢

Spitalele sunt pline de victime ale accidentelor cauzate sau în care au fost implicate trotinete. Până la efectul scontat, degajarea traficului, va fi plătit un preț de sânge. 🤯

 

Marele Titi Aur :

Să permiți cuiva care nu are nici un fel de cunoștințe legate de stabilitatea unui astfel de vehicul, de modul în care frânează, virează și așa mai departe, să îl folosească pe drumuri publice mi se pare un risc prea mare, raportat la potențiale beneficii.

 

Cum dreaq de societatea civila ii accepta pe astia la guvernare.. nu stiu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt e bine. Aia chiar gandesc. Pe de alta parte- ca mor aia de s-or arunca pe 125 rile astea, aia e. Dar vor intra in noi..restul.

Un pic de educatie si de gandire ajuta sa stii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca io am permis auto de 29 de ani(si fara evenimente),vreau sa pot conduce camion pana la 7,5 t fara C.Daca se da legea asta,adica sa te urci pe 2 roti de pe 4 si eu vreau sa ma dau de la 4 roti la 6... Se poate?De ce nu? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

7,5 tone e puțin, aș merge pe 12 direct.

Sincer mi-ar place un 6x6,gen Dac 665T. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...