Sari la conținut

Cod Rutier 2022


ionutpm
 Share

Postări Recomandate

Manevre considerate agresive

  • Flash-uri și claxonat în mod repetat
  • Slalom printre mașini
  • Circulat foarte aproape de alt vehicul
  • Accelerare prin patinare excesivă, în gol
  • Întoarcerea mașinii prin folosirea frânei de mână
  • Conducerea pe o roată a motocicletei

 

Sancțiuni între 1.305 și 2.900 lei. Sursa: Proiect de modificare a Codului Rutier

 

Via: https://observatornews.ro/auto/cod-rutier-2022-soferii-agresivi-in-trafic-vor-primi-amenzi-usturatoare-permisul-va-putea-fi-retinut-mai-multe-luni-453780.html 

 

Cum mai impresionez eu fetele de la Victoriei? Daca fac wheelie nu o sa ma mai placa, o sa zica ca sunt agresiv in trafic. :( 

Nici sa brrr brrrrr nu mai pot face cu super toba mea stock ca cica "Accelerare prin patinare excesivă, în gol". Pfff :( 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 minut, Asimplu a spus:

Legi avem, nu cred ca asta e problema. Aplicarea lor...

+1! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rog șoferii de la beamveu' să nu mai dea flashuri la 2 metri de mașină, fix înainte să tragă stânga de volan, că poate mă pierd și frânez brusc. Mor de gat cu ăștia care dau flashuri în disperare, nu cumva să nu-i las să depășească.

Aia cu "patinatul" e cam greu de demonstrat, în rest- nu văd cum se vor aplica. Mersul pe o roată se sancționează și acum, nu-i ceva nou. Sunt curios cum se aplică "Circulat foarte aproape de alt vehicul", se impune regula de două secunde, ca la englezoi?

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica...

Cred ca mai trebuie vreo 30 de ani sa ajungem ca o politie civilizata,adica aproape invizibila dar eficienta cu cine trebuie;pina atunci,stau militienii la pescuit cind e ordin...in  rest,d.zeu cu mila ca amenda nu e

Obliga astia pe cite unii la "çurs de condus defensiv" insa parca toti soferii au facut  curs de condus agresiv...de cind nu mai e lege pe strada

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Printre șiruri nu e musai slalom, se poate merge și drept! Și oricum manevra era într-o zonă "gri". Dar da, dpdv al noii reglementări nu mai poți face slalom, adică să treci de o mașină prin stânga, apoi de alta prin dreapta șamd. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, mihai c a spus:

Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica...

Cred ca mai trebuie vreo 30 de ani sa ajungem ca o politie civilizata,adica aproape invizibila dar eficienta cu cine trebuie;pina atunci,stau militienii la pescuit cind e ordin...in  rest,d.zeu cu mila ca amenda nu e

Obliga astia pe cite unii la "çurs de condus defensiv" insa parca toti soferii au facut  curs de condus agresiv...de cind nu mai e lege pe strada

 

 

Problema nu e de la militienii de rand care stau sa ne dea noua amenzi, problema e de la sefutii lor care sunt la mana politicului.  

 

Sa facem un exercitiu: Se instaleaza camere de generatie noua (m-am jucat cu ele, configurat, am vazut ce stiu sa faca) La toate intersectiile si pe masinile de politie si nu trebuie decat sa le lasi sa isi faca treaba in mod automat. 

 

Toata camerele astea au recunoastere automata de orice abatere de mai sus, sincronizare cu serverele militiei, si daca vrei iti trimite si mail acasa cu poza cu tine si cu contraventia 🤭 

 

Se vrea? Bineinteles ca nu se vrea asa ceva ca i-ar busi si pe politicieni si pe tovarasii lor. Ar fi bine? Pai in 3 luni cred ca primesc 90% din soferi amenzi si permisul suspendat. Sa vezi atunci ce ar incepe sa merga frumos toti gibonii. 

 

PS: Ma refer aici la camere doar pentru traficul rutier, nu de alta dar sa nu o dam in extreme ca la chinezi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum la alte popoare se poate circula în mod civilizat, iar la noi te bucuri când te întorci întreg acasă? Cum te simți când intri regulamentar în depasire, iar cel din față dă semnal și intră și el brusc în depășire, iar tu îl claxonezi ca să eviți accidentul sau tragi de gaz (în gol) că nu te aude? N-ați pățit? Eu da, de mai multe ori, cu toate că am lumini de tir pe mobra și căști foaaaarte vizibile.

Mai bine se dădea o lege pentru camerele de bord și eventual o reducere la RCA facă autoturismul asigurat are măcar una (în față).

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, ionutpm a spus:

Manevre considerate agresive

  • Flash-uri și claxonat în mod repetat
  • Slalom printre mașini
  • Circulat foarte aproape de alt vehicul
  • Accelerare prin patinare excesivă, în gol
  • Întoarcerea mașinii prin folosirea frânei de mână
  • Conducerea pe o roată a motocicletei

 

Sancțiuni între 1.305 și 2.900 lei. Sursa: Proiect de modificare a Codului Rutier

 

 

Sa fie primit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, patrick1 a spus:

Dacă nu au obligația de a renunța la manevră dacă /când ”stânjenesc” circulația din același sens, fie și a celor aflați deja în manevră de depășire, la ce bun să se mai asigure (riguros)? Asta este legea (regulamentul).

Că bunul simț (să nu deranjezi pe altul) te învață altceva ... se predă la alte ”facultăți” (mintale). Care le au în deplinătate.

”Legea” e lege :)  

Rumunească, nu?

Dacă stânjenești circulația celor care vin din sens opus este ilegal. Atât!

:moron:

Să pui în pericol pe cel din spate ... e problema lui. Ca la schi.

Că ... mârlani amatori se găsesc destui, nu? 

Și ”legiuitori”.

Greșesc?

Da, deoarece scrie ceva referitor la distanța dintre semnalizarea intenției de efectuare a manevrei și momentul în care poți efectua manevra de schimbare a direcției. Dar pe forum unii țin cu ursul. Să nu te asiguri și să faci o fenta de asta când ai în spate un cimentruc plin, să vezi cum scrii ulterior că oricum aveai prioritate. Nu știu de ce-mi bat capul.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa ne mai mire nimic, in ultimi anii au angajat in politie toata pleava societati nici macar bac nu iti trebuia, ce sa mai zicem de alte scoli. Sunt asa de slabi pregatiti, cind te opresc in trafic nu stiu nimic din legea circulatiei daca le bagi pe git un articol din lege, nu mai stiu oare este in vigoare sau este abrogat urca in masina si incep sa dea telefoane la birouri sa le dea informatii superiorii. Pe oameni de acest fel se bazeaza statul roman astia fac cam tot ce le ceri, salar sa aiba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, DIU 46 said:

Nu trebuie sa ne mai mire nimic, in ultimi anii au angajat in politie toata pleava societati nici macar bac nu iti trebuia, ce sa mai zicem de alte scoli. ..............

 

Man ...e sport national asta cu angajarea celor care merg pe principiul : capul plecat sabia nu-l taie !    ......basca ca astia cu capu plecat duc si la mumu ....mult rau . 🙃

Vorba boxerului de talie nationala : traim in Romania si asta ne manaca tot timpul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa ii inteleg pe babuinii care aplauda fiecare inasprire a legilor.  Neam de oi, in loc sa ii deranjeze orice ingradire a libertatilor si asa putine, sufera de sindrom stockholm.

O ard pe forum ca mari aparatori a legii si doresc inasprirea ei pana la momentul in care mai sunt doar 10 romani posesori de carnet, dar cand ii opreste politia sar cu spaga. 

Bineinteles tot babuinii din enuntul de mai sus, nu sunt deranjati de faptul ca nu avem drumuri, cu toata infrastructura aferenta desi platim taxe [cum e  taxa de drum pe care o platim dublu].

O atitudine normala ar trebui sa fie protestul la fiecare inasprire a legii. Bai nea militianul care vrei iansprirea legii, ia meri tu in plm la dreq si te intorci de acolo cand om avea sosele pe care sa putem circula civilizat si fara stres, sa vezi matale atunci cum nu se mai depaseste din frustrare si scade si nr de accidente, dar nu la noi e pe val mentalitatea de sluga obedienta si asta in randul motociclistilor care ar trebui sa fie rebeli prin definitie.

 

P.S.

 Lasati-va de moto ca e periculos, mai bine va luati masini eventual blindate, sau si mai bine va inchideti in beci, ca e periculos sa iesi din casa si sa traiesti in general. Alternativ puteti sa fiti motociclisti online, ca e plandemie oricum, ceea ce probabil ca 70% din astia de o ard pe forum chiar sunt.

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...