Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Sunt nou pe forum, inca nu am mers cu o motocicleta pana acum insa cumva m-a prins microbul si incep scoala in luna februarie spre sfarsitul lunii, detin permis categoria B (de vreo 9 ani), deja am inceput sa ma pregatesc pentru examen si sper sa nu fie o problema cel putin cu partea teoretica. Singura experienta pe doua roti a fost ca pasager si de cateva ori cu un scuter. Evident, ca multi alti incepatori ma gandesc ce motocicleta mi s-ar potrivi. Am 183cm inaltime, 78kg. Am cercetat piata cat de cat, o sa dispun de o suma de 2000-2500 euro maxim (pentru motor si echipamente). Oscilez intre un motor de enduro/touring sau cruiser.

 

Pana acum am vazut cateva modele:

 

Yamaha TDM 850

Yamaha XTZ 660 tenere

Suzuki XF 650 freewind

 

Iar din categoria cruiser :

 

Suzuki Intruder VS600

Yamaha XV 750

 

Cele din categoria enduro/touring mi se par mai adaptabile la drumurile noastre. Ce pareri aveti legate de alegerile mele? Ce alte recomandari imi puteti face avand in vedere ca o sa am experienta aproape 0. :)

Editat de stefan321
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cati ani ai?

 

27 ani.

» Post actualizat in 18 Jan 2016 11:16

Salutare. Sunt nou pe forum, inca nu am mers cu o motocicleta pana acum insa cumva m-a prins microbul si incep scoala in luna februarie spre sfarsitul lunii, detin permis categoria B (de vreo 9 ani), deja am inceput sa ma pregatesc pentru examen si sper sa nu fie o problema cel putin cu partea teoretica. Singura experienta pe doua roti a fost ca pasager si de cateva ori cu un scuter. Evident, ca multi alti incepatori ma gandesc ce motocicleta mi s-ar potrivi. Am 183cm inaltime, 78kg. Am cercetat piata cat de cat, o sa dispun de o suma de 2000-2500 euro maxim (pentru motor si echipamente). Oscilez intre un motor de enduro/touring sau cruiser.

 

Pana acum am vazut cateva modele:

 

Yamaha TDM 850

Yamaha XTZ 660 tenere

Suzuki XF 650 freewind

Aprilia Pegaso 650

 

Iar din categoria cruiser :

 

Suzuki Intruder VS600

Yamaha XV 750

 

Cele din categoria enduro/touring mi se par mai adaptabile la drumurile noastre. Ce pareri aveti legate de alegerile mele? Ce alte recomandari imi puteti face avand in vedere ca o sa am experienta aproape 0. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, colegii!

Ajutati-ma va rog cu o idee... ganditi-va la o motoreta ca dintr-un portret clasic, gen: Mobra, Royal Enfield Bullet, Honda CB125, sau Suzuki GN125, chiar si Tu250. Si dati-mi o idee de model care INCA SE FABRICA, e usor de gasit si reparat, la fel si piesele lui. (Tu250 e super, dar dai cu tunul dupa el, nu e nici pe mobile.de macar.

Inca o conditie ar fi sa nu fie chinezarie totala, Lifan LF 125-15 e dragut, dar...cat dai, atata face.

Maxim 250cc, ideal sa fie pe piata la maxim 1500 eur, la 5 ani vechime.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 1500 euro ia-ti complet gandul.....nu vei gasi nimic din ce s-ar putea gasi inca in productie,si sa fie si bun!!!

 

Kawa W800

Triumph Thruxton

Moto Guzzi V7 Racer sau Stone

scuza-ma dar tu ai citit ce vrea omu????sigur nu........ maxim 250cc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu te hotarasei la un CBF?

Parca asa am citit pe un alt topic...

Eu as lua un Royal Enfield...cel sport...sunt sigur ca se poate conduce cu A2, dar ca si fiabilitate...ma indoiesc ca e stralucit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am vazut titlul am fugit cu gandul direct la Ducati Scrambler, dar cand am vazut conditiile, am bufnit in ras. Ceva dupa 2010 ca si fabricatie, in maxim 1500 de euro ? Serios ? Poate o bicicleta buna.

Eh, daca tot am pomenit de Scrambler, macar sa iti arat ce vroiam sa zic ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, colegii!

Ajutati-ma va rog cu o idee... ganditi-va la o motoreta ca dintr-un portret clasic, gen: Mobra, Royal Enfield Bullet, Honda CB125, sau Suzuki GN125, chiar si Tu250. Si dati-mi o idee de model care INCA SE FABRICA, e usor de gasit si reparat, la fel si piesele lui. (Tu250 e super, dar dai cu tunul dupa el, nu e nici pe mobile.de macar.

Inca o conditie ar fi sa nu fie chinezarie totala, Lifan LF 125-15 e dragut, dar...cat dai, atata face.

Maxim 250cc, ideal sa fie pe piata la maxim 1500 eur, la 5 ani vechime.

Multumesc!

 

La asemenea buget, doar o japoneză veche sau o comunistă. Ural încă se mai fabrică de exemplu, însă prețurile sunt destul de actuale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu te hotarasei la un CBF?

Parca asa am citit pe un alt topic...

Eu as lua un Royal Enfield...cel sport...sunt sigur ca se poate conduce cu A2, dar ca si fiabilitate...ma indoiesc ca e stralucit.

CBF-ul il iau exclusiv pt mine, de nou, pt zi cu zi, sa nu am probleme cu el. Ala ramane.

Ideea cu comunista e separat, de impartit in familie, si eventual de invatat si niste mecanica pe ea. Bullet-ul e fantastic, dar e de muzeu deja. Am A-ul plin, in afara de cei 1.71 ai mei si 65 kg, nu ma limiteaza nimic.

 

Jawa

Toate Jawa de pe olx sunt "de colectie" :(

 

la 1500 euro ia-ti complet gandul.....nu vei gasi nimic din ce s-ar putea gasi inca in productie,si sa fie si bun!!!

 

scuza-ma dar tu ai citit ce vrea omu????sigur nu........ maxim 250cc...

Corect, dar asta e, daca omul vrea sa ma suie pe motoare de 800 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preturile as zice ca sunt ceva mai mult decat actuale la minim 8000 de euro un URAL, noroc ca acum au o suspensie buna...o aprindere...o maslina, o atentie...cred ca sunt si fiabile.

 

Nu imi permit...dar daca as avea banii...http://ural.ro/re_continental_gt_yellow.html

Editat de Supapa_Jr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il stiu de mult, vedeam anuntul ca expirat, cum de nu l-ai dat pana acum? (ca nota exclusiv personala, combinatia aia de maro si argintiu e un turn off. pentru mine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 1500 euro ia-ti complet gandul.....nu vei gasi nimic din ce s-ar putea gasi inca in productie,si sa fie si bun!!!

 

scuza-ma dar tu ai citit ce vrea omu????sigur nu........ maxim 250cc...

Da, scuze, nu am vazut nici bugetul.

» Post actualizat in 20 Jan 2016 11:50

Corect, dar asta e, daca omul vrea sa ma suie pe motoare de 800 :D

Guzzi parca merge cu A2..

Pretul e problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Pai e o poveste de telenovele. L-am luat in iarna lui 2014, pentru prietena mea care inca nu avea permis. L-am inmatriculat in februarie 2015 ,dar am zis ca pana ia permisul sa merg si eu cu el, ca e frumos si e altceva fata de vitezane (eu mai am un ZX6R din 2001). I-am pus ulei , filtru si am rulat-o aproape 3000 de km anul asta ce a trecut in 2015. Intre timp prietena mea a luat permisul - in nov 2015 - dar m-am despartit de ea si acum am 2 motoare si o masina, pe care nu am atatia bani sa mi le permit.

O pusesem initial la vanzare , acum un an , pt ca ea are 1,74m inaltime si a zis ca e mica de ea, dar apoi si-a dat seama ca nu e chiar asa si a acceptat ca o sa fie super ok. De asta anuntul a fost postat acum un an si apoi dezactivat.

 

 

 

Il stiu de mult, vedeam anuntul ca expirat, cum de nu l-ai dat pana acum? (ca nota exclusiv personala, combinatia aia de maro si argintiu e un turn off. pentru mine)

Editat de dude123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi permit...dar daca as avea banii...http://ural.ro/re_continental_gt_yellow.html

 

Hehehe :)

 

Ba, ej nebun, habar n-aveam ca au inviat Enfield-ul... Mda, si mie mi se cam scurge o bala dupa el

 

A fost înviat de indieni, se concentrază pe motoare mai mici acum. Gen un adventure monocilindru de 400cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil daca te chinui gasesti suzuki gn250, gz250, yamaha v-star 250, sr250, kawasaki estrella 250, iar tu250x chiar ca gasesti greu, si mie imi place tare mult cum arata si pare si foarte fiabila.... Probabil daca te superi si strangi bani pentru asa ceva importi direct din Japonia, acolo ai mai multe optiuni, din cate stiu acolo cea mai mare capacitate de strada este de 400 cc, asa ca ai ce alege. La motocicletele de capacitate mai mica e o problema si la capitolul service, nu gasesti piese la fel de usor ca pentru motoarele mai uzuale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai bugetul prea mic pentru cerintele tale.

TU250x se gaseste la noi, dar putini il vand. Eu am un TU250 de vreo 4 ani si nu m-as desparti de el desi mai am doua motociclete.

post-43386-0-42610400-1422457098_thumb.jpg

 

Ai grija totusi de la cine vrei sa cumperi pentru ca multe sunt chinuite.

 


» Post actualizat in 20 Jan 2016 13:11

Cea mai neoclasica din categoria sub 500cmc mi se pare Yamaha Sr400, dar pretul e mult peste bugetul tau.

http://www.motociclete.com.ro/motociclete/sport-heritage/sr400.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...