Sari la conținut

Cazatura


Cbr125r mobra
 Share

Postări Recomandate

Din nefericire am cazut ieri cu motocicleta. Cazatura a fost una destul de rea deoarece de pe sosea am zburat intr un sant de pe margine. Am fost neatent o secunda si s a intamplat dezastrul. Din fericire aveam o viteza mica 40-50km/h. Cum sa le spun parintilor asa ceva? Eu nu am nimic deoarece port mereu echipament. Nu stiu cum sa le dau vestea. Ceva sfaruri?

Editat de Cbr125r mobra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevărul. Părinții te vor înțelege și îți vor vrea binele indiferent ce ai făcut. Dacă ai motor cu susținerea lor, te vor susține în continuare cu ce vor crede ei că este bine.

Bine că poți scrie aici.

Toți am luat câte o trântă.

Eu am căzut de două ori în 20 de ani. La început tot așa, îmi era teamă de tata mai ales că era motorul lui. Am trecut peste...cu învățăturile de rigoare.

Cel mai important este că fizic ești bine și nici nu ai lovit pe altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, Tornada said:

Adevărul. Părinții te vor înțelege și îți vor vrea binele indiferent ce ai făcut. Dacă ai motor cu susținerea lor, te vor susține în continuare cu ce vor crede ei că este bine.

Bine că poți scrie aici.

Toți am luat câte o trântă.

Eu am căzut de două ori în 20 de ani. La început tot așa, îmi era teamă de tata mai ales că era motorul lui. Am trecut peste...cu învățăturile de rigoare.

Cel mai important este că fizic ești bine și nici nu ai lovit pe altul.

Multumesc de consolare! Exact cum ati spus, bine ca pot scrie aici. O sa le spun exact cum a fost. Acum sa vad si decizia lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, Cbr125r mobra a spus:

Din nefericire am cazut ieri cu motocicleta. Cazatura a fost una destul de rea deoarece de pe sosea am zburat intr un sant de pe margine. Am fost neatent o secunda si s a intamplat dezastrul. Din fericire aveam o viteza mica 40-50km/h. Cum sa le spun parintilor asa ceva? Eu nu am nimic deoarece port mereu echipament. Nu stiu cum sa le dau vestea. Ceva sfaruri?

Vineri am luat carnetul si sambata dimineata alunecam pe o mega pata de catran (intinsa pe toate cele 3 benzi de mers si pe o lungime e vreo 50 m). BUF! Abia ma tineam pe picioare pe acea pata.

Am ajuns acasa, si eu si mobra intregi, dar jacheta si pantalonii imbibati in ulei 🤦‍♂️

Ma gandeam ce sa le spun alor mei.

Asa ca am spus-o calm si direct, fix cum ti-a propus @MirceaB

Eu: ''tata, am cazut cu motorul''

Raspuns: ''Bravo. Nu ma asteptam sa fie chiar asa de repede. Bine ca nu ai patit nimica.'' 😊

 

A fost prima si ultima cazatura.  

 

Singurii oameni de pe lumea asta care te vor sustine si carora le pasa cu adevarat de tine sunt parintii.

Asa ca nu trebuie sa ii minti niciodata. Si-au imaginat ca ai putea sa cazi.

Ei au avut incredere in tine sa te lase sa iti iei moto, asa ca nu ii dezamagi.

Le povestesti cum si mai ales de ce s-a intamplat si ce ai invatat din aceasta intamplare.

 

Curaj si succes.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Penetru a spus:

Pe mine când mă băniueşte consoarta mă mai întrebă peste o lună, peste un an, e problemă cu cât am dat pe motociletă sau echipament că încurc frecvent răspunsul.

:))))) doamnele si domnitele au facut aceiasi scoal de contraspionaj :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Cbr125r mobra said:

Din nefericire am cazut ieri cu motocicleta. Cazatura a fost una destul de rea deoarece de pe sosea am zburat intr un sant de pe margine. Am fost neatent o secunda si s a intamplat dezastrul. Din fericire aveam o viteza mica 40-50km/h. Cum sa le spun parintilor asa ceva? Eu nu am nimic deoarece port mereu echipament. Nu stiu cum sa le dau vestea. Ceva sfaruri?

Să spui tot adevărul, însă mai întâi tatălui tău. Altfel e posibil ca mama să îți vândă (preventiv) motocicleta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.

Și bucură-te că (dacă) nu s-a găsit un ”binevoitor” care să sune la *112 ... pentru dosar penal sub bănuiala rezonabilă de vătămare corporală din culpă, conducerea sub influența ..., părăsirea locului accidentului fără încuviințarea (nescrisă) organului, etc. 👍

Presupun că ai permis de conducere valabil ... și nu ai adus distrugeri la rigola (șanț) = proprietatea statului ...

 

Asta ar însemna cumul de infracțiuni cu mandat de reținere (și drept de prelungire), la propunerea organului, până la soluționarea definitivă și irevocabilă a dosarului, nu?

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, patrick1 said:

P.S.

Și bucură-te că (dacă) nu s-a găsit un ”binevoitor” care să sune la *112 ... pentru dosar penal sub bănuiala rezonabilă de vătămare corporală din culpă, conducerea sub influența ..., părăsirea locului accidentului fără încuviințarea (nescrisă) organului, etc. 👍

Presupun că ai permis de conducere valabil ... și nu ai adus distrugeri la rigola (șanț) = proprietatea statului ...

 

Asta ar însemna cumul de infracțiuni cu mandat de reținere (și drept de prelungire), la propunerea organului, până la soluționarea definitivă și irevocabilă a dosarului, nu?

Din fericire nu s a gasit nici un ,,binevoitor,,. Sant e mult spus. Era camp dar de pe sosea cobora direct jos pe camp si da senzatia de sant. Si da, permisul este valabil. Am rezolvat si cu parintii din fericire. Nu le a cazut bine si nu ii invinovatesc.CE0B4064-F04F-4CD0-8632-7D2F26E1E760.thumb.jpeg.f6b12fff6d45807754bb5f3072f8571b.jpeg142092BF-DCE0-4D20-8A8F-0C796C43D9F9.thumb.jpeg.f7ec3116741d4332bcdf6eb8e69ea23e.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cbr125r mobra  Ai cazut in puf 😊. Norocul a fost de partea ta.

Acuma ai vazut ca 1 secunda de neatentie inseamna mult cand esti pe motor.

Ai grija de tine, sa ne scrii numai de bine! (am facut si o rima 😉).

 

@patrick1 intrucat nu a fost cu victime, nu se pune problema cu Politia.

Daca cumva avea cineva proasta idee cu 112, constatau gusterii ca toata lumea e bine, si plecau fericiti ca nu au de facut hartii 🤣. Eventual ii spuneau sa isi faca cu el insusi o ''amiabila'' :crack:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 minutes ago, Silver Arrow said:

...

@patrick1 intrucat nu a fost cu victime, nu se pune problema cu Politia.

Daca cumva avea cineva proasta idee cu 112, constatau gusterii ca toata lumea e bine, si plecau fericiti ca nu au de facut hartii 🤣. Eventual ii spuneau sa isi faca cu el insusi o ''amiabila'' :crack:

Am prieteni la care ”problema” s-a pus (cu Poliția) în urma unui apel de ”binevoitor”.

Mno ... medicii pot aprecia dacă există (sau nu) victime, leziuni interne poate ... Sau pot aprecia greșit (prost) :D

 

Alteori, pentru ”a produce dovezi”, unii polițiști (CS) chiar au pătruns în spital pentru a forța accidentatul toracic (motociclist) să sufle în etilotester ... pe bază de ”bănuială rezonabilă” ...

http://arhiva.reper24.ro/copilul-meu-murit-sub-ochii-meiadevarul-despre-moartea-lui-alexandru/

 

 

 

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.

”„Polițiștii au fost și la locul accidentului, i-au pus fiola și acolo și copilul nu a putut să sufle. Vin peste o oră jumătate la spital, îi dau jos masca de oxigen și îi spun că trebuie să sufle pentru că așa sunt procedurile.

https://arhiva.reper24.ro/parintii-lui-alexandru-acuza-au-grabit-sfarsitul-l-au-pus-sa-sufle-fiola-desi-avea-un-plaman-perforat/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Bine ca n-ai patit nimic. Vad ca deja ai rezolvat , ai spus adevarul. Sigur nu le-a picat bine, si asta fiindca esti copilul lor si te iubesc. Incearca sa te pui in locul lor, tu sa ai un copil, care vine si iti spune ca a picat cu motorul la 50 la ora :D

Incearca sa inveti din patanie. Pe moto trebuie sa te concentrezi mereu la mers. Nu dormi pe moto, nu te uiti la peisaj, la gagici, la masini misto, sau la alte moto. Ca vine o curba, tu esti cu privirea prin boscheti...si ce sa vezi, moto o ia fix unde privesti, sau..in cazul tau, inainte, daca tu te uiti oriunde numai la drum nu :)

. Deci mereu privirea la directia de mers, mai usor cu viteza, ochii in 4, si spor la motociclit.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știi cum este cu contravirarea? 

Când vrei să iei un viraj la stânga, împinge semighidonul din stânga în față. 

Adică invers de cum crezi din reflex. 

Sigur poți să tragi și de ăla din dreapta. :D 

Încercă. 

O să fii uimit ce ascultătoare devine mobra. 

 

Și pentru că nu te cunoaștem: 

În general ÎMPINGI ghidonul în direcția în care vrei să meargă mobra. 

Întotdeauna. 

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, September a spus:

În general ÎMPINGI ghidonul DE PE PARTEA în care vrei să meargă mobra. 

 

Fixed!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, September said:

Știi cum este cu contravirarea? 

Când vrei să iei un viraj la stânga, împinge semighidonul din stânga în față. 

...

:crack:

... împinge până la instrucțiunea ”la loc comanda” (sau până simți efectul de ”contravirare” la ”vaccin”).

Asta dacă (și numai dacă) ai semighidon.

Dacă nu ai semighidon ... ghinion :P Atunci te împing alții ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L ati rezolvat, nu mai intelege nimic :)))

Viraj la stanga, impingi cu mana stanga in ghidon/semighidon, inspre inainte. si Moto se va inclina spre stanga. cu cat e mai horata impingerea, cu atat mai rapida si pronuntata inclinarea. incearca pe un drum drept, 50 la ora, sa impingi usor in ghidon, cu stanga, cu dreapta. exerseaza asta, si te lamuresti cum sta treaba privind contravirarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...