Sari la conținut

14. Gran Premio Gryfyn di San Marino e della Riviera di Rimini 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

 

@Method uita-te la Vin ca a tot incercat se depaseasca, Bestia nu a facut nici o incercare de cand a ajuns in spate lui Peco, oare de ce? Complezenta, respect? Sau ca sa nu incurce visul umed al italienilor: Campion italian pe motoreta italiana? Ceva ceea ce nici Rossi nu a reusit..

Vinales era în acele momente simțitor mai rapid decât Peco (a uitat ca gumele trebuie sa îl tina 27 de ture,drept urmare pe final salut),și chiar și asa "a tot încercat" într.un singur loc - am uitat virajul- era acolo unde se ducea larg iar și iar.

Repet - Peco a impus un ritm draconic.Vinales l.ar fi depășit (dacă ar și ști sa depășească) dar vremelnic.Dupa cum s.a văzut,gumele lui Vinales bye.bye.

Enea a avut ritm similar cu Peco(ceea ce e fantastic pt el mai ales având in vedete faptul ca e pe o moto client cu 1 an mai veche) însă nu cred ca avea un ritm simțitor mai rapid ce i.ar fi permis sa facă o depășire.

Una e sa ai același ritm alta e sa poți depăși...mai ales pe un circuit cum e Missano.

Repet,la cum i.a suflat Enea în ceafa,dacă Peco greșea ceva era mâncat,nu cred ca l.ar fi iertat deloc Enea.Nici povesti.Lumea o arde prea pe teoria conspirației - dacă Enea ar fi fost instructat sa îl protejeze pe Peco (și ar fi acceptat),eu nu cred ca mergea asa calare pe el.

A pus presiune masiv pe el și puțin a lipsit în 4 sa nu.l trosneasca cu vis italian cu tot...nu mai zic de acel pick-up insane și raketa pe final ce necesita doar o mica neatentie din partea lui Peco pt a.l depăși.

Zică oricine orice,însă nu asa se comporta cineva care nu vrea sa depășească.Enea a mers la limita toată cursa.

În fine,fiecare cu părerea lui.

 

Timpi de test pe Missano ziua 1 are cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 226
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 13 minute, Method a spus:

A mers bine demonul pt primul test.

Și vad ca ducatistul care nu trebuie depășit iar e pe 1...drăcia draq cred ca nici în teste la lap times n.au ăștia voie sa.l depășească :)


Nu cred, in cursa trecuta l-a depasit Enea la lap time linistit... 😏

 

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Speedy.K a spus:


Nu cred, in cursa trecuta l-a depasit Enea la lap time linistit... 😏

 

 

Cursa trecuta, adica Austria, Peco a avut cel mai bun tur din cursa mai bun cu aproape 3 zecimi fata de Enea, 1:30.027 fata de 1:30.318.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.09.2022 la 12:40, Method a spus:

 

Bai un pilot care nu are de gand sa atace asa merge in spatele celuilalt?forja si lipit la milimetru de el?fuuck...a fost una din cele mai tensionate curse pe care le-am vazut - si cu toate astea multa lume a zis ca a fost boring.

Oo.. deci chiar ai crezut ca este o cursa (ma rog, finalul ei) pe bune si ai perceput tensiunea ei, ca si cum ar fi fost reala.  In cazul asta este de inteles de ce ne acuzi de teorii ale conspiratiei, etc, etc ... perceptia subiectiva este mult mai puternica decat orice evidenta sau argument logic.

Acum 22 ore, Cavaleru a spus:

 

 

Cand vine unu din directorii de la Ducati la tine in boxa si te roaga sa nu faci prostii in ultimele ture ce intelegi? Ca in ultimeleture sa fii baiat de comitet si nu faci una marca Iannone.

 

Bestia a stat lipit prea aproape si prea mult timp de Peco fara incerce ceva, d-aia e suspect, iar cand faci cel mai rapid tur in ultimu tur ce inseamna altceva decat faptul ca aveai resurse si vrei sa arati asta tuturor

Eu cred ca putea depasi Bestia, ca raspundea Peco, mod sigur, ca se duceau dincolo de limitele motoretelor, foarte probabil. Amandoi sunt abitiosi si avizi dupa victorii, numai ca unu poate lua titlu la piloti iar celalat o sa fie coechipierul lui de la anul (nu prea iti vine sa musti mana care te hraneste)

 

@Method uita-te la Vin ca a tot incercat se depaseasca, Bestia nu a facut nici o incercare de cand a ajuns in spate lui Peco, oare de ce? Complezenta, respect? Sau ca sa nu incurce visul umed al italienilor: Campion italian pe motoreta italiana? Ceva ceea ce nici Rossi nu a reusit..

 

 

Ai pus un mare punct pe I. 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha cu motor si sasiu nou, in- practic- primul test al sezonului '23. Demult, nu a mai venit cu atatea bunatati aici..

Acum 49 minute, apriliacluj a spus:

pffff, deci primii 3 piloti intr-o zecime de secunda,

apoi MM la jumate de secunda dupa, se pare ca inca mai stie sa se dea cu kotetzul ala de 'onda!

bravo lui!

Ar trebui sa dea de gandit concurentei...

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, xt600 a spus:

Yamaha cu motor si sasiu nou, in- practic- primul test al sezonului '23. Demult, nu a mai venit cu atatea bunatati aici..

Ar trebui sa dea de gandit concurentei...

Ca a mers Q nu ma mira, el mergea ai cu motoreta actuala la fel dc nu are pe nimeni in fata.

mai intresant e ca si Mor a mers la 0.5 de Q.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, damager a spus:

Ca a mers Q nu ma mira, el mergea ai cu motoreta actuala la fel dc nu are pe nimeni in fata.

mai intresant e ca si Mor a mers la 0.5 de Q.

Da, si pare ca este si el in aceeasi nota cu Q, vis-a-vis de feelingul cu noile elemente. Si se pare ca ar fi adus si ceva aero,nu?

Dovi s-a grabit sa se retraga... ar fi fost bine daca ar fi testat si el noile elemente. Ar fi fost interesanta parerea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Da, si pare ca este si el in aceeasi nota cu Q, vis-a-vis de feelingul cu noile elemente. Si se pare ca ar fi adus si ceva aero,nu?

Dovi s-a grabit sa se retraga... ar fi fost bine daca ar fi testat si el noile elemente. Ar fi fost interesanta parerea lui.

Erata: a testat si Dovi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, nu sunt ordine de echipa dar totusi sunt, de ascultat interviul lui Zarco de pe final: https://www.motogp.com/en/videos/2022/09/07/has-there-been-a-ducati-fallout-after-the-san-marino-gp/434940

 

in concluzie au liber sa se bata la victorie dar fara sa faca Ianonisme, DAR daca Peco e in pluton si nu are o zi buna, alea cateva puncte pe care le poate scoate vor conta wink wink

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, xt600 a spus:

Yamaha cu motor si sasiu nou, in- practic- primul test al sezonului '23. Demult, nu a mai venit cu atatea bunatati aici..

Ar trebui sa dea de gandit concurentei...

true true

 

MM a mers f bine.

A zis ca facea runde de cate 4 - 2 ture de incalzire + 2 forja apoi pauza.Iar la sfarsit a facut 7 si a zis ca nu il mai ajutau muschii (ca cica nu mai sunt).

Dar zice ca e bine pt ca a simtit exact ceea ce i-au zis doctorii si fizioterapeutul ca va simti,nu a simtit nimic aiurea.

Acum cica asteapta sa vada cum merge refacerea de dupa si se decide pt Aragon,doar ca vorba lui una e sa faci asa cateva ture si pauza si alta e sa bagi un weekend intreg de cursa.

Dupa cum il stim,clar va merge la Aragon - nu mi se pare o idee f buna sa forteze dar....

Acum 5 ore, damager a spus:

Ca a mers Q nu ma mira, el mergea ai cu motoreta actuala la fel dc nu are pe nimeni in fata.

mai intresant e ca si Mor a mers la 0.5 de Q.

Exact.

Acum 5 ore, xt600 a spus:

Da, si pare ca este si el in aceeasi nota cu Q, vis-a-vis de feelingul cu noile elemente. Si se pare ca ar fi adus si ceva aero,nu?

Dovi s-a grabit sa se retraga... ar fi fost bine daca ar fi testat si el noile elemente. Ar fi fost interesanta parerea lui.

Nu,lui Fabio i-a placut noul sasiu a zis ca il vrea si la Aragon macar sa vada cum se simte,Morbi a zis ca el il prefera pe cel actual.

Dovi...deja e prea slow.Nu cred ca are vreun rost sa mai dea el feedback,mai ales ca el din start a avut probleme cu adaptarea la Yamaha.

Nu vad sensul.

 

Da,a testat si Dovi...a testat noua casca de la Alpinestars,nu altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Până la urmă motorul Yamaha 2023 e 4L sau V? :huh:

Când e Aragonul? Poate îi prescrie dr Method ceva steroizi dințosului și-i cresc mușchii într-o săptămână cât altora în 2 ani. 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, xt600 a spus:

Erata: a testat si Dovi.

n-a testat nimic, doar s-a plimbat...., a consumat benzina degeaba

mai bine se retragea de tot dupa cursa, asa s-a facut si de rusine :)

....nu ca ar fi prima oara, hahahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ilarionciobanu a spus:

A testat pentru Alpinestars pe un R1 stock.

Unde-i rusinea?

apoi aia putea s-o faca oricand...., R1 stock gasesti pe orice colt de strada, trackday liber gasesti oriunde, deci pt asa ceva nu trebuia Test Oficial MotoGP, dpmdv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...