Sari la conținut

3. Red Bull Grand Prix of the Americas 2023


B.B.
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 298
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 hours ago, B.B. said:

Să știți ca uneori e chiar adevărat, dacă ai moacă de prost e foarte probabil sa fii chiar si prost.

Off topic!!!! Daca as pune o foto cu unul care arata ca foto de la profilul tau si sapa santuri in toamna trecuta prin DE, l-ai banui ca are campionate mondiale luate si acum doar isi intareste incheieturile de la maini facand ceva munca fizica conform indicatiilor fizioterapeutului????? In particular, si eu sunt de acord cu citatul....In general, trebuie sa ai grija mai multa la ceea ce postezi, de exemplu ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

16 podiumuri din care 11 locuri 2

Sunt destui care nu se pot lauda cu asta.

Eu cred sincer ca are doar noroc.

 

Acum 2 ore, Lup69 a spus:

Off topic!!!! Daca as pune o foto cu unul care arata ca foto de la profilul tau si sapa santuri in toamna trecuta prin DE, l-ai banui ca are campionate mondiale luate si acum doar isi intareste incheieturile de la maini facand ceva munca fizica conform indicatiilor fizioterapeutului????? In particular, si eu sunt de acord cu citatul....In general, trebuie sa ai grija mai multa la ceea ce postezi, de exemplu ....

Glumeam omule, calmeaza-te.

 

Si on topic. Nu stiu daca v-ati uitat la calificări dar la un moment dat Peco si Alex M au avut un acelasi tur cu exact acelasi timp 2:02.242 !!!

 

In Q1 Mir era sa intre in Q2 dar pozitia a doua i-a fost suflată tot de acelasi care i-a stricat turul ieri, Zarco. :D

PECO in pole urmat de un EXTRAORDINAR Alex Rins care era sa ia pole-ul el ...daca Peco nu ar fi reusit un ultim tur cu care a batut recordul de circuit cu ~ .137 secunde.

Ambii au coborât sub 2:02.00

Pe 3 nu mai știu cine a ieșit. A Marquez pe 4 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă,  parcă și era...

Multe șepcuțe și tricouri cu #46 deși e pensionar, cu restul mai salcâm. 

Urât burlan are kktm pe post de evacuare!

Mult și prost vorbește aiogura ion.🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păcat de Rins că nu a luat pole, cică nu a luat în gp până acum.

 

Q pare vai de capu lui.

Ok 7 e mai sus decât cursele trecute dar totuși.

 

Zice lumea ca MM e praf da MM nu s a zbătut in halul asta decât accidentat. :) 

 

 

 

Ps. Are cineva la îndemână link de  streaming live cu comentariu Eurosport sau btsport?

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Eu cred sincer ca are doar noroc

N are cum man la nivelul asta.

Noroc ai doar când cazi nașpa și nu crăpi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 minutes ago, frigider said:

Ps. Are cineva la îndemână link de  streaming live cu comentariu Eurosport sau btsport?

 

Vezi aici (BT Sport).

 

Lăsați hatereala ieftină la adresa lui Haralamb și Ion. Nu vă obligă nimeni să-i ascultați. Își fac treaba cum pot; în seara/noaptea paști când tot poporul bagă miel și cozonac pe sub nas, ei sunt la muncă. Și nu cred că o fac pentru bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, B.B. a spus:

Zarco, jandarmul extraterestru ca de obicei, i-au ruginit membrele exact acolo, cred ca e primul pilot din istoria circuitului din Texas care cade acolo.

Zici Zarco si tragi apa. Eu nu inteleg unde își ține talentul omulețul ăla, in cei 2 din cei 6neuroni pe care ii are.

Să știți ca uneori e chiar adevărat, dacă ai moacă de prost e foarte probabil sa fii chiar si prost.

 

Chiar nu poti sterge ce ai scris in frunte!

 

 

Acum 16 minute, PzKpfW a spus:

 

Vezi aici (BT Sport).

 

Lăsați hatereala ieftină la adresa lui Haralamb și Ion. Nu vă obligă nimeni să-i ascultați. Își fac treaba cum pot; în seara/noaptea paști când tot poporul bagă miel și cozonac pe sub nas, ei sunt la muncă. Și nu cred că o fac pentru bani.

 

In seara asta acesti pacatosi vor canta pentru acest topic mai bine decat popa, tot asa..nu pentru bani. Pt credinta in motociclism!!  ✝️🕯️

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent cum se termină, Rins impresionant.

 

Morbidelli și-a reintrat în ritm.

 

Raúl Fernández, copilul minune cu gura mare este probabil cea mai mare dezamăgire a sezonului de până acum.

 

Quartararo a început să meargă ca Marc Márquez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce rezultate a avut până acum pe CotA, ăsta e probabil circuitul preferat al lui Rins; din cursele terminate, cea mai slabă clasare pe care a avut-o a fost locul 4 (indiferent de clasă sau motocicletă). Nu cred că asta reprezintă performanța lui reală pe Honda, dar clar îi va da încredere.

 

24 minutes ago, PzKpfW said:

Quartararo a început să meargă ca Marc Márquez.

 

Mă refer la faptul că merge peste capacitatea motocicletei. De înțeles până la urmă. Greu de cuantificat obiectiv cu doar doi piloți (dintre care unul Morbidelli), dar Yamaha pare să fie a 2-a cea mai slabă motocicletă în momentul de față.

 

Chiar dacă o mai culcă ocazional în mod caracteristic, Bagnaia va câștiga campionatul ăsta lejer dacă nu se accidentează. Are cea mai bună motocicletă, experiență pe ea, și nu are practic rival.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Invierea sau ora tarzie a cursei este vinovata de lipsa postarilor? 😮

 

Bagnaia a mers elvetieneste. Ducatiurile pe linia dreapta au invartit ceva casti pe capul unora. OZNeu rosu

Rins merge foarte bine pe acest circuit, trasele lui sunt diferite de ale celorlalti :ok:

Martin constant si ma bucur ca a terminat in fata lui Espadrila

Zarcoiu este in lumea lui, oricum niciun circuit nu l coafeaza

Mir.. cred ca orice coechipier pe care il va avea Marcel, motocicleta aia il va face sa se retraga in anonimat. Honda deja lucreaza la urmatorul model ca toate comenzile sa fie pe partea stanga pentru singurul om care poate castiga cu acest RCV

Taka... 👌

Quacalaro a mers foarte bine, mai mult de atat nici n-o sa poata cu tambalul ala.

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, B.B. a spus:

In Q1 Mir era sa intre in Q2 dar pozitia a doua i-a fost suflată tot de acelasi care i-a stricat turul ieri, Zarco. :D

PECO in pole urmat de un EXTRAORDINAR Alex Rins care era sa ia pole-ul el ...daca Peco nu ar fi reusit un ultim tur cu care a batut recordul de circuit cu ~ .137 secunde.

Zarco pe care il denigrezi atat si Rins au multe puncte comune - amandoi capabili de greatness,amandoi super inconstanti.Cu deosebirea ca Zarco e un dublu campion mondial.Din noroc desigur.Facepalm.

Zarco in varful de forma era constant pe podium si/sau la bataie pt podium cu o Yamaha de client,intr-un peisaj foarte competitiv.E un pilot care s-a putut adapta si a mers bine pe 3 moto diferite.

A facut niste alegeri extraordinar de proaste in cariera (alegerea Kktm in dauna HRC fiind decisiva),s-a certat cu mentorul si de atunci e la 60-70% din ce era cand era Fellon langa el,nu mai traieste ca un calugar ii plac femeile,nu mai e focusat 100% cum era atunci si asta iata se vede.Are si niste probleme de concentrare zic eu in anumite momente incearca mult prea mult desi el insusi stie ca e mult peste limita tot forteaza etc etc.Deci omul are niste issues dar nu poti spune ca e prost,netalentat sau ca nu are rezultate.In fine,daca il compari cu idolul tau,normal ca da prost,dar lasa ca si ala are destule issues...talk about pushing over the limit - MM e rege.

Long story short - nu poti blama un pilot pt ca forteaza.Eu il blamez pe Zarco pt ca e inconstant.Aia e prima lui problema.Colegul lui iata ca progreseaza bine in a-si elimina inconstanta.El nu.

Acum 12 ore, ENEOS a spus:

Dacă,  parcă și era...

Multe șepcuțe și tricouri cu #46 deși e pensionar, cu restul mai salcâm. 

Urât burlan are kktm pe post de evacuare!

Mult și prost vorbește aiogura ion.🤬

True true.

Super putini spectatori au remarcat si cei de la Bt.

kktm....pt back pressure?engine brake?toti folosesc valve controlate electronic acum,si astfel au evacuarea variabila in functie de nevoi,doar austriecii vin cu burlanul.N-ai ce cu ei,tot cum stiu ei fac,nu conteaza ce progrese se fac in jurul lor.Austrieci.

 

Frumos sprintul oricum - bai nene ce senzatie de viteza omg eu sincer nu inteleg cum pot merge in "halul" asta.Mai ales de pe shoulder cam ma ameteau - asemenea viteza pe schimbarile de directie,pe viraje,violenta bumps'urilor alora,sa mergi atat de tare la asa distanta mica unul de altul,mi se pare un joc pe calc,pt mine e ireal.Mindblowing.

 

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

La ce rezultate a avut până acum pe CotA, ăsta e probabil circuitul preferat al lui Rins; din cursele terminate, cea mai slabă clasare pe care a avut-o a fost locul 4 (indiferent de clasă sau motocicletă). Nu cred că asta reprezintă performanța lui reală pe Honda, dar clar îi va da încredere.

:agree:

@xt600 nu te incanta de Rins si nu il ridica in slavi - asa a mers la Cota tot timpul,si asa inconstant a mers toata cariera.Are 2-3 circuite pe care e superb,in restul timpului nu face nimic.Anonim.

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

Mă refer la faptul că merge peste capacitatea motocicletei. De înțeles până la urmă. Greu de cuantificat obiectiv cu doar doi piloți (dintre care unul Morbidelli), dar Yamaha pare să fie a 2-a cea mai slabă motocicletă în momentul de față.

 

Chiar dacă o mai culcă ocazional în mod caracteristic, Bagnaia va câștiga campionatul ăsta lejer dacă nu se accidentează. Are cea mai bună motocicletă, experiență pe ea, și nu are practic rival.

Q...il nenoroceau pe liniile drepte si saracul incerca sa recupereze pe frane din ce in ce mai mult.Pana nu s-a mai putut.Face mult sa stii sa te temperezi si sa iti accepti rezultatul,chiar daca slab.Q trebuie sa invete asta...si anul asta din pacate cred ca va avea ocazia.

In Argentina ziceau baietii cu Ducati ca Yamaha mergea la linie cu ei pe linia dreapta,aici linie dreapta mai lunga,deci probabil viteza terminala mai mare - l-au nenorocit. (pe Aprilia insa nu - Aleix a mers bine insa si-a aratat limitele,Maravilla as usual - fast fast si in start/cursa total fiasco)

Sincer...pana cand are Q contract cu Yamaha?Pt ca nu il vad sa il prelungeasca la cum sta treaba acum.

 

 

100% de acord despre Pecco - am zis dupa Portimao ca e pericol cu Pecco dupa accidentarea lui MM.Lumea nu il vede prim candidat...omg.Anul asta doarme si in somn ia campionatul.

- cea mai buna moto din campionat.De departe.

- pilot foarte rapid foarte tehnic si destul de inteligent.Inca green,inca greseste mult,dar lucreaza asiduu la capitolul asta

- principalii contracandidati sunt nowhere : Bestia e la zero puncte,va fi foarte greu sa recupereze,plus ca si Bestia e foarte green si nu e established in echipa,MM nu are moto care trebuie si a pierdut rau startul,Q...no bike.Bezzechi?Mi-as dori dar in realitate...nu prea are cum...

 

Dau iarasi un hate la adresa lui Pecco - sper sa nu castige si cursa de azi,nu sa faca o Argentina dar sa nu iasa pe podium.Pt ca astfel,cand vin la Jerez ceilalti sa mai aibe o juma de sansa la campioant...

Si nu de altceva,dar daca urca pe podium iar o vad pe ciumafaia,pe matura aia a lui de concubina ca vine si il ia in brate si ma ia cu rautz cand o vad pe nasoala aia :crack:

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, xt600 a spus:

Excelenta cursa pentru Rins. Se pare ca se adapteaza mai repede la RCV decat Mir. 

Q.... din rau in mai rau. Poate ar trebui sa treaca pe la psiholoaga aia, sa-i mai umble la reglajele fine.... 

Da, si daca ne gândim e honda aia second hand de la LCR.

Mare păcat de omul ăsta, eu il consider genial.

Acum 14 minute, Method a spus:

Zarco pe care il 

...T L D R

 

 

Da, băiatul ăla cu față de lucrător la drumuri si poduri si creier de maimuță, printr-un mare noroc a ajuns unde este.

Fac pariu ca daca mergi pe stradă oriunde, chiar si în România si alegi 10 baieti de 10 ani si ii crești asa cum a crescut Zarco, in exact acelasi mediu si aceleasi oportunități din  aia 10 vreo 2 vor ajunge campioni mondiali la moto2.

Fii sigur de asta.

Sunt N sute de mii de copii care ar avea talent pt asa ceva dar nu au norocul lui Zarco.

 

Da, e valabil pt orice pilot din MotoGP... dar de data asta mi s-a pus pata pe Zarco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa cursa de sprint.

Bravo Binder si echipa Vr46

Rossi cred ca e incantat

Peco a jucat smart.

Ma astept la un podium cu ducatisti azj

@bb vorbim noi plini de experienta, plini de cozonac si salata de beouf...

Man.. zarco nu imi e simpatic dar e pilot de motogp, si  a demonstrat de multe ori ca e necioplit , dar si ca isi merita mobra.

Iar teoriile tale , raman doar teorii de spart semintele.

 

Acum 36 minute, P T R a spus:

Frumoasa cursa de sprint.

Bravo Binder si echipa Vr46

Rossi cred ca e incantat

Peco a jucat smart.

Ma astept la un podium cu ducatisti azj

@bb vorbim noi plini de experienta, plini de cozonac si salata de beouf...

Man.. zarco nu imi e simpatic dar e pilot de motogp, si  a demonstrat de multe ori ca e necioplit , dar si ca isi merita mobra.

Iar teoriile tale , raman doar teorii de spart semintele.

 

 

Wrong topic 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, ENEOS said:

Urât burlan are kktm pe post de evacuare!

 

40 minutes ago, Method said:

back pressure?engine brake?toti folosesc valve controlate electronic acum,si astfel au evacuarea variabila in functie de nevoi,doar austriecii vin cu burlanul.

 

Cel mai probabil datorită configurației motorului; sunt singurii care nu folosesc V4 la 90°. Posibil să fie legat și de traseul galeriilor bancului spate, care vine altfel față de Honda, Ducati și Aprilia (KTM nu au mass damper în coadă). Și Ducati au încercat ceva similar anul trecut, dar nu au folosit în curse.

 

image.thumb.png.69d294f31198b02900303e28a2a1ce7c.png

 

22 minutes ago, B.B. said:

honda aia second hand de la LCR

 

Din câte știu, are contract direct cu HRC. Iar etapa asta are o nouă configurație de șasiu, una pe care nici Mir (sau Nakagami) n-a mers încă. Departe de a fi "second hand".

 

24 minutes ago, B.B. said:

Mare păcat de omul ăsta, eu il consider genial.

 

Cade cam mult în curse pentru a fi "genial". Prea inconstant.

 

49 minutes ago, Method said:

pana cand are Q contract cu Yamaha?Pt ca nu il vad sa il prelungeasca la cum sta treaba acum.

 

Tocmai a prelungit anul trecut. Are contract până la sfârșit de 2024.

 

În afara unei posibile mișcări a lui Martín, anul viitor va fi probabil în mare parte status quo. Vor zbura probabil Di Giannantonio și posibil Raúl Fernández (iar pe motocicleta unuia dintre ei va ajunge Morbidelli). Cam atât.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, PzKpfW a spus:

Ducati au încercat ceva similar anul trecut, dar nu au folosit în curse.

 

image.thumb.png.69d294f31198b02900303e28a2a1ce7c.png

 Neeeaaahhh, asta e chiar frumoasă!

Ete kktm:

 

2023-KTM-RC16-28.jpg

Acum 1 oră, B.B. a spus:

daca mergi pe stradă oriunde, chiar si în România si alegi 10 baieti

Am văzut io, e plin de zarcoi! 🙃

Da' și memei e mulți,  uită-te la rubrica de accidente. 👿

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, PzKpfW a spus:

Bagnaia va câștiga campionatul ăsta lejer dacă nu se accidentează. Are cea mai bună motocicletă, experiență pe ea, și nu are practic rival.

Le a dat 3 secunde in 10 ture.

 

Copii, știu că mulți îl urâți pe MM dar cam avem nevoie de el. :laugh:

Acum 11 ore, PzKpfW a spus:

ăsta e probabil circuitul preferat al lui Rins; din cursele terminate, cea mai slabă clasare pe care a avut-o a fost locul 4 (indiferent de clasă sau motocicletă). Nu cred că asta reprezintă performanța lui reală pe Honda, dar clar îi va da încredere.

Știam că îi place dar nu că așa de mult, pare că și pe un carucior de supermarket n ar ieși mai jos de 4 :D

 

Acum 9 ore, nike a spus:

Martin constant si ma bucur ca a terminat

Plus că e cam și bolnav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare de ce nu pot sa-l plac pe Peco?

Pentru ca e asa de insipid si baiatu' lu' mama care la 20+ de ani călătorește cu sor-sa? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, frigider a spus:

Nu e sh, cred că toți au la fel.

Înainte la honda era cate o versiune pt fiecare om, se merge spre unificare.

A mai zis cineva mai sus.

Merci, nu știam. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...