Sari la conținut

3. Red Bull Grand Prix of the Americas 2023


B.B.
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Doctor X a spus:

Breaking news: Rossi s-a pensionat! ;)

True true.

Hai sa incercam sa trecem peste subiectul Rossi :)

 

În alta ordine de idei : e oficial.

Precum am zis - penalizarea lui Marcelino se suspendă pana ce comisia de apel da un verdict.

Era și logic.

Au 6 săptămâni....acuma cred ca mai au 5.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 298
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 49 minute, Method a spus:

True true.

Hai sa incercam sa trecem peste subiectul Rossi :)

 

În alta ordine de idei : e oficial.

Precum am zis - penalizarea lui Marcelino se suspendă pana ce comisia de apel da un verdict.

Era și logic.

Au 6 săptămâni....acuma cred ca mai au 5.


am incercat sa citesc si eu decizia si mai ales justificarea. Nu am inteles absolut nimic😂😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

True true.

Hai sa incercam sa trecem peste subiectul Rossi :)

 

 

True o laie.

Jordan/NBA,Senna/F1 sunt reperele supreme si in ziua de azi.

Valabil si pentru Doctor/MotoGP.

La ei se raporteaza toti cei care au urmat.

Baieteii astia de acum,inclusiv mm-ul.La el se raporteaza.Nu la ,Lorenzo,Stoner sau Pedrosa.

Le Bron cat e el de smecher si valoros nu se poate raporta la egal cu Jordan.Nici Kobe sau Shaq nu au putut.

In F1 aceeasi poveste,Schumi doar prin numarul de titluri a putut sa se apropie de legenda Senna.

Astialalti cu multe titluri Vettel sau Hamilton nici nu pot fi asezati langa brazilian.

LEGENDE in F1 mai sunt doua,Fangio si Jim Clark.

Baga bine la cap ,LEGENDELE NU MOR NICIODATA.

@BB-indiferent cate recorduri ar doborI mm,tot nu va deveni LEGENDA(vezi Method).

 

Acum 23 ore, Method a spus:

 

 

De restul nu mai comentez ca ma lasă rece polemicile astea cu Rossi goat vs Lorenzo vs MM.Nu ma bag in discutii despre Bruzli vs Vandam.

 

O dai la prosteala,tu ai deschis polemica cu afirmatia asta:-,, aduci discutia la eterna lamentare? frica? nu stiu cum sa o cataloghez a fanilor lui Rossi "dar MM nu il poate egala pe VR46"...sau "il poate egala".

Fi barbat si asuma-ti ce afirmi.

Acum 9 ore, B.B. a spus:

 

 

Academia aia sa nu credeti ca face opere caritabile, parintii baietilor astora au carat bani acolo.. probabil.

Probabil ca nu.La tonele de bani (te citez) pe care ia produs si ai produce Rossi nu are nevoie sa ia bani de la baietii astia.

Vine la Mugello saluta publicul si vinde de milioane,sepcute ,tricouri si brelocuri.Valabil pe orice circuit.Nu are nevoie sa le ia taxa lui Bagnaia,Vietti et company.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, B.B. a spus:

 

Tu cred ca uiti ca Marcel are 30 de ani, daca o sa se poata da pe circuit cat s-a dat Rossi fii sigur ca  o sa-i spulbere toate recordurile de pana acum de-i invarte ca un titirez  tartacuta aia galbena fosforescent de cap.

Nicio sansa!!! Doctorul dupa ce si a rupt piciorul a alergat, castigat, batut cu restul dar un alt titlu nu a mai luat. La fel si in fotbal, sunt o gramada de jucatori brazilieni ce inscriau dar balonul de aur dupa o accidentare nu l-au mai prins. La Marcel situatia e altfel, momentan se bate cu o mana si pentru asta personal il apreciez, caracterul este la categoria ASA NU.

Acum 18 ore, B.B. a spus:

Da, omul este apt fizic si aici nu vorbim de gimnastica sau box sau mai stiu eu ce sport, e motogipi. Colegu Rossi cred ca toata viata a mers din carciuma pe circuit si vice-versa, ala nu cred ca a ridiacat o gantera in viata lui si totusi a mers bine.

Coleg cu Rossi Marcel a fost doar in zodiac! In rest a alergat dupa poze cu el si titluri pentru a fi faimos. Nu stiu care dintre ei a fost mai inzestrat de mama natura la mers pe doua roti dar clar la capitolul frustrari Marcel a castigat batalia.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place cum pun cei de la Yamaha problema pilotului nr.2 pentru anul viitor. Au zis ca prioritatea nr.1 e FM21. Dar ca trebuie sa arate viteaza din Argentina si in urmatoarele curse. Si cand a fost intrebat Jarvis daca mai sunt discutii cu altii a spus ca inca nu(probabil nu e asa), dar daca FM nu are rezultate pana la pauza de vara e clar ca nu vor contiuna impreuna. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai mi se pare corect.

Jarvis tot timpul a dat (încă prea multe) șanse.

Cei de la Ducati/Honda demult ar fi scăpat de Morbi dupa ce s.a vazut clar anul trecut ca nu va confirma la uzină,Jarvis e încă prea de treaba.

Și anul asta a afirmat și iată afirma și în continuare ca alegerea nr.1 pt post e tot Morbi...a cata sansa e?...dar ca după vacanta dacă continua tot asa nu va mai fi.

Mi se pare mai mult decât fair omul.

Ok ok,clar vorbește și cu JM și se gândește și la Toprak,și lucrul acela mi se pare corect,deja e prea clar ca Morbi nu va face nimic și trebuie sa îți găsești alternative nu sa te uiți peste tot după piloți ca HRC când nu mai mergea Marcel.

Sper sa îl vedem pe JM lângă Q de la anul.

Acum 16 ore, adiy32 a spus:

O dai la prosteala,tu ai deschis polemica

Alo maestre citește ce am scris,eu nu am deschis nici o discuție despre Rossi si nici nu am amintit de el în vreun fel,ba tocmai I.am reproșat colegului ca noi vorbeam de ceva total diferit și el o lua cu titluri șamd.

Te las în continuare la ale tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, stie cineva daca echipele/pilotii au alocate acelasi numar de motoare ca anul trecut? Ma gandesc ca pe finalul sezonului ar putea deveni o problema asta, din cauza curselor de sprint. Bine, cred ca afectate vor fi mai mult echipele/constructorii mai mici, KkTM, Gas-Gas, Honda... 😆

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, nike a spus:

 

Coleg cu Rossi Marcel a fost doar in zodiac! In rest a alergat dupa poze cu el si titluri pentru a fi faimos. Nu stiu care dintre ei a fost mai inzestrat de mama natura la mers pe doua roti dar clar la capitolul frustrari Marcel a castigat batalia.

 

 

Eu 'colegu' i-am zis lui Rossi referindu-ma la noi. Colegu' nostru. 

Nu mai e coleg cu Marcel de mult. 

Acum 20 ore, adiy32 a spus:

ce Rossi nu are nevoie sa ia bani de la baietii astia.

Vine la Mugello saluta publicul si vinde de milioane,sepcute ,tricouri si brelocuri.Valabil pe orice circuit.Nu are nevoie sa le ia taxa lui Bagnaia,Vietti et company.

Cu siguranță nu le ia bani. Nu la început.

E ca la curve, intratu' la peste e gratis, cand incepi sa produci îmi dai 10%. :)

 

Screenshot_2023-04-14-20-01-22-06_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2023-04-14-19-59-31-75_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, TETEA. a spus:

De curiozitate, stie cineva daca echipele/pilotii au alocate acelasi numar de motoare ca anul trecut? Ma gandesc ca pe finalul sezonului ar putea deveni o problema asta, din cauza curselor de sprint. Bine, cred ca afectate vor fi mai mult echipele/constructorii mai mici, KkTM, Gas-Gas, Honda... 😆

 

Din cate stiu, numarul motoarelor alocate nu s-a schimbat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul cu dinții rari a mers bine in P1. 

Sper sa-si găsească ritmul si sa mearga bine tot weekendul. Si Rins a mers mai bine ca Mir, Miller pe-acolo.

Mi-am găsit un nou țel de urmărit fara Marcel, sa castige oricine dar nu pe Ducati!! 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ovidiu Toma a anuntat intr-un interviu la Prima Sport 1 ca isi doreste sa duca un român in MotoGP in anii urmatori.

Pe langa CryptoData RNF din MotoGP se pregatesti si un proiect la Moto2 care e posibil sa aiba si piloț/i romani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, frigider a spus:

Am asa un feeling ca AM73 iese campion.

 

Țineți minte asta.

Ai tu ce ai cu numele Marquez. Nu a fost Marc, acum pui speranțele la Alex. E un pilot muncitor dar nu foarte talentat însă cum a ieșit Mir campion, poate ieși și Alex(mult noroc și multe bâlbe din partea celorlalți, ma-ndoiesc ca o sa se mai întâmple) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, PzKpfW a spus:

Haralambie "a-ratat-o-treaptă-în-cutia-de-viteze" Harpalete?

:crack:

Acum 4 ore, TETEA. a spus:

De curiozitate, stie cineva daca echipele/pilotii au alocate acelasi numar de motoare ca anul trecut? Ma gandesc ca pe finalul sezonului ar putea deveni o problema asta, din cauza curselor de sprint.

Acelasi numar...6?7? am uitat cate au voie pe an.Oricum e the same.

Au motivat ramanerea la acelasi numar si (teoretic) mentinerea astfel a costurilor la acelasi nivel prin faptul ca sprintul a luat locul vechiului FP3....vechiul FP3 tinea mai mult decat un sprint dar clar nu se mergea la nivelul asta.

Vom vedea pe final daca vor suferi motoarele,e foarte posibil oricum ca sprintul sa accentueze uzura.

Acum 3 ore, B.B. a spus:

Baiatul cu dinții rari a mers bine in P1. 

Sper sa-si găsească ritmul si sa mearga bine tot weekendul. Si Rins a mers mai bine ca Mir, Miller pe-acolo.

Mi-am găsit un nou țel de urmărit fara Marcel, sa castige oricine dar nu pe Ducati!! 🤣

The usual suspects pe Cota : Q,Rins....Bestia...de asta ziceam eu ca putea fi Bestia un contender real la titlu,dar deh.Astia tot timpul au mers bine aici.Q s-a imprastiat greseala personala anul trecut.

Acum 1 oră, B.B. a spus:

Haralabie e tare in regulamente.

Da au zis ceva interesant : ca Yamaha a venit la inceput de 2023 cu un set de carene aero care efectiv nu incapeau in matrita de proba a FIM care impune dimensiunile maxime,erau prea late cica.Mi se pare...amatorism maxim.Pe langa faptul ca se scrie clar in regulament dimensiunile maxime (690 latime?),chiar asa de noobareala?Eu nu pot sa cred asa ceva.

Ei oricum au abandonat pachetul aero 2023 pt ca Q a spus ca totul se simtea aiurea cu el si nu mai stia de unde sa inceapa sa faca setupul,nu gasea nimic ok,si a facut rollback la pachetul 2022,iar 2023 a spus printre randuri ca ridica mai multe probleme decat rezolva.

1 oră în urmă, frigider a spus:

Am asa un feeling ca AM73 iese campion.

 

Țineți minte asta.

Ar fi culmea.

Inseamna ca 1.AM va fi facut in 2023 progrese cat in toti anii din mondiale la un loc ; 2.ceilalti dorm,mai rau decat in 2020.

 

Sunt hater AM,recunosc,insa nu pot sa nu recunosc totodata ca anul asta l-a inceput f bine,viteza e acolo pe Ducati.Se inteleg toti bine cu v2022.

Rezultate decente,fata de ce era inainte...

 

Ca sa ma hazardez ca si tine,eu zic (sper) Bezzechi :) ...daca Bestia nu vine si el la joc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant P2. Cazatura lui Zarco a stricat multe socoteli, Mir si Bez probabil ar fi intrat in Q2, dar n-a fost sa fie ... cand lasi lucrurile pe ultima secunda pot aparea evenimente neprevazute.

 

Morbido din pacate n-a facut nimic, nici Fabio nu a stralucit, dar s-a strecurat in Q2, totusi mai mult de linia 2 nu cred ca poate spera maine. Dar cum a prins MM tura aia la aspiratie poate si Fabio sa faca o surpriza maine.

 

JM e rapid, doar ca din pacate nu prea reuseste sa fie rapid tur dupa tur dupa tur. La cum se prezinta Yamaha, s-ar putea ca trecerea la o echipa de uzina sa fie de fapt un pas inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Slab rău factory Ducati.

Peco l a dus pe Q in q2.

Inca de la boxe a plecat q după Peco.

 

Daca nu îl tracta nu intra in q2 că a fost steag galben în ultimul tur.

 

E bine totuși pt campionat.

 

Acum 11 ore, danypop a spus:

Ai tu ce ai cu numele Marquez. Nu a fost Marc, acum pui speranțele la Alex. E un pilot muncitor dar nu foarte talentat însă cum a ieșit Mir campion, poate ieși și Alex(mult noroc și multe bâlbe din partea celorlalți, ma-ndoiesc ca o sa se mai întâmple) 

Nimeni nu i perfect.

Zic doar dacă Q nu se găsește și peco o comite des

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, RuInCV a spus:

Interesant P2. Cazatura lui Zarco a stricat multe socoteli, Mir si Bez probabil ar fi intrat in Q2, dar n-a fost sa fie ... cand lasi lucrurile pe ultima secunda pot aparea evenimente neprevazute.

 

Morbido din pacate n-a facut nimic, nici Fabio nu a stralucit, dar s-a strecurat in Q2, totusi mai mult de linia 2 nu cred ca poate spera maine. Dar cum a prins MM tura aia la aspiratie poate si Fabio sa faca o surpriza maine.

 

JM e rapid, doar ca din pacate nu prea reuseste sa fie rapid tur dupa tur dupa tur. La cum se prezinta Yamaha, s-ar putea ca trecerea la o echipa de uzina sa fie de fapt un pas inapoi.

Pai asta e si ideea, sa faci cel mai bun lap in ultimele secunde din sesiune ca sa nu le dai altora șansa sa te mai bată.

De aia din orice sesiune poti dormi liniștit si pui ceasul sa sune cu 5min înainte de final.

 

Zarco, jandarmul extraterestru ca de obicei, i-au ruginit membrele exact acolo, cred ca e primul pilot din istoria circuitului din Texas care cade acolo.

Zici Zarco si tragi apa. Eu nu inteleg unde își ține talentul omulețul ăla, in cei 2 din cei 6neuroni pe care ii are.

Să știți ca uneori e chiar adevărat, dacă ai moacă de prost e foarte probabil sa fii chiar si prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...