Sari la conținut

3. Red Bull Grand Prix of the Americas 2023


B.B.
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 298
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 6 ore, Method a spus:

Nu am citit niciunde.Dar mi se pare logic si conform celui mai elementar principiu de drept sa se suspende o pedeapsa din moment ce se face contestatie.

E ceva foarte logic de fapt : in eventualitatea in care apealul/contestatia spune-i cum vrei se decide in favoarea lui MM,dar dupa Cota,iar MM va fi executat penalizarea deja....???

Altfel ar fi o carenta de logica daca nu s-ar suspenda nu?

Pai daca ii da FIM castig de cauza - si el face penalizarea?

Orice penalitate se suspenda daca se face contestatie in eventualitatea ca verdictul poate fi favorabil reclamantului si astfel pedeapsa nu mai trebuie efectuata astfel.

UIte chiar m-ai facut acuma curios de decizie. CAS-ul este un tribunal sportiv, nu de drept.

Dar o sa urmaresc sa vad ce decizie iau, in principiu nu se ar tb sa schimbe decizia FIM decat dc incalca ceva din regulament.

si atunci tb specificat ce incalca ma gandesc. Dar na, s-au vazut atatea incat cred ca si deciziile astora sunt influentate de diferiti factori.

Sa vedem ce zic, si apoi mai discutam..:)

 

Din pacate, nu vom vedea la COTA ca MM nu participa, dar vom vedea la urmatoarea etapa.

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da și eu sunt curios.

Oricum decizia lor nu ar trebui sa aibă de-a face cu participarea sau neparticiparea lui MM la CoTA.

 

În alta ordine de idei,Toprak 0.7s în spatele lui Chel.

Mi se pare decent pt primul contact cu o asemenea motoreta,dar nimic special.

Părere personala,cred ca Yamaha ar fi mai avantajata cu JM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Method a spus:

dar nimic special

Nici Q nu avea nimic special.

0.7 mie îmi suna f bine 

Acum 2 ore, ilarionciobanu a spus:

Doar sa nu se apuce sa desfaca ceva borcane cu muraturi. Au fost cazuri

Sau vreun geam 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are/a avut/va avea careva vreo problema in mod deosebit cu faptul ca in topicul acesta au aparut si informatiile privind programul? Nu are decat sa dea ignore, asa cred ca va fi perfect pentru respectivul/respectivii. Ar fi culmea sa posteze cineva si un indrumar despre cum sa fie folosit "smartfonu". Daca exista cereri poate vor aparea si fotografii de la fata locului...never say never...In definitiv, pentru acest scop exista forumul/topicul, sa ne exprimam parerile nu sa fie impuse celorlalti, nu?

Revenind la subiect, cursa se va tine cu sau fara MM, nu uitati ca se poate castiga sau pierde o cursa, dar abia spre final vom afla cat de mult a cantarit o victorie intr-un anumit moment. Constanta (nu orasul sau lacul) va fi cheia.

Inca este devreme din punctul meu de vedere sa dati pronosticuri (si urmaresc motogp cam cu un an inainte sa apara Vale), dar imi place si sa va urmaresc comentariile, unele mai mult sau mai putin subiective decat celelalte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va spun sincer ca m-am zbatut in agonie in ultimii 2 ani fara MM pe pista, eu il urmaresc de pe vremea cand era la Moto3, iar la MotoGP ma uit din 2007 si pot numara pe degete cate curse am pierdut de atunci. 7 ani la rand cele de la Brno le-am vazut live.

Anul asta speram in revenirea lu Marquez, tampit asa si muist cum e, eu tin cu el, dar acum dezamagirea e mare.

Totusi o sa continui sa urmaresc cursele ca nu ma pot abtine, dar e destul de anost fara sa ai un favorit pe teren. Si Argentia l-am urmarit desi nu am postat aici nimic, ca nu aveam ce.

 

Legat de penalizare, nu ca tin cu MM, putea fi oricine. E cat se poate de logic, si un copil cred ca intelege ca atunci cand ai dat o penalizare formulata intr-un mod specific - anume ca se va executa in Argentina - apoi iti dai seama ca ai fost prost si o sucesti, ca de fapt va fi cand pilotul va putea concura - lucrul asta nu e normal. Pai ce faci, o intorci ca la Buzau? Ori asa, ori asa - pt mine asta e baza pt contestatie si daca eu personal as fi fost in situatia Honda si a lui Marques evident ca as fi contestat aceasta intoarcere de decizie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, B.B. a spus:

Sansele de a face ceva anul asta se reduc simtitor si sper sa nu revina si mai nebun decat era pt simplu fapt ca acum are si de recuperat eventualele puncte pierdute in aceste 2 curse . (daca vor fi doar astea doua) 

 

Recuperezi cand ai cu ce sa mergi, motocicleta/maini/cap. Sezonul asta pentru el e pierdut.

Mai interesant e unde isi va ispasi pedeapsa celor 2 LL. 🙈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, nike a spus:

 

Recuperezi cand ai cu ce sa mergi, motocicleta/maini/cap. Sezonul asta pentru el e pierdut.

Mai interesant e unde isi va ispasi pedeapsa celor 2 LL. 🙈

La Valencia :)

Acum 51 minute, B.B. a spus:

Eu va spun sincer ca m-am zbatut in agonie in ultimii 2 ani fara MM pe pista, eu il urmaresc de pe vremea cand era la Moto3, iar la MotoGP ma uit din 2007 si pot numara pe degete cate curse am pierdut de atunci. 7 ani la rand cele de la Brno le-am vazut live.

Anul asta speram in revenirea lu Marquez, tampit asa si muist cum e, eu tin cu el, dar acum dezamagirea e mare.

Totusi o sa continui sa urmaresc cursele ca nu ma pot abtine, dar e destul de anost fara sa ai un favorit pe teren. Si Argentia l-am urmarit desi nu am postat aici nimic, ca nu aveam ce.

 

Legat de penalizare, nu ca tin cu MM, putea fi oricine. E cat se poate de logic, si un copil cred ca intelege ca atunci cand ai dat o penalizare formulata intr-un mod specific - anume ca se va executa in Argentina - apoi iti dai seama ca ai fost prost si o sucesti, ca de fapt va fi cand pilotul va putea concura - lucrul asta nu e normal. Pai ce faci, o intorci ca la Buzau? Ori asa, ori asa - pt mine asta e baza pt contestatie si daca eu personal as fi fost in situatia Honda si a lui Marques evident ca as fi contestat aceasta intoarcere de decizie. 

 

Normal sau nu, atata vreme cat nu exista ceva in regulament care sa spuna ca nu ai voie sa sucesti decizia nu o sa o schimbe nimeni.

pe de alta parte, este normal ca LLP sa se intampla la urmatorul GP la care participi. Faptul ca marshalii sunt limitati, asta e realitatea...nu sunt judecatori, subiectivi, si in cadrul unul regulament destul de interpretabil, fac si ei ce pot...

 

A declarat-o si Q...stau acolo 2 ore si discuta si apoi oricum fac ce vor ei si nimeni nu intelege exact ce fac si cum iau deciziile. Ma rog, poate a fost subiectiv avand in vedere ca Nakagami l-a scos afara si nu a primit nimic.

 

Eu sunt ok cu spectacolul, sa se depaseasca, sa forteze, uneiori mai si gresesti, dar regulile sa fie la fel pentru toti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, B.B. a spus:

Nasol... deja l-a pedepsit Mnezo cu 2 very looong laps pt ce-a facut. Sansele de a face ceva anul asta se reduc simtitor si sper sa nu revina si mai nebun decat era pt simplu fapt ca acum are si de recuperat eventualele puncte pierdute in aceste 2 curse . (daca vor fi doar astea doua) 

La pedepsit al batran pentru mizeriile din cariera lui.I-ati gandul ,nu o sa mai vada nici un titlu.

E in pioneze.Orice cazatura mai seriosa inseamna cateva etape de pauza.Pa,la revedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

Nici Q nu avea nimic special.

0.7 mie îmi suna f bine

Avea.Fix viteza.

Inconstanta...si lipsa rezultatelor in clasele mici...alea sunt alta discutie.

Si varsta...nea Toprak asta are 27 de ani...nu 19.Si apropo de varsta....realizezi ca e la 0.7s nu fata de Q top dog la Yamaha ci fata de un pilot de teste de 38 de ani retras de enspe ani si care niciodata nu s-a remarcat prin rapiditate nu?

Adica neica Pedrosa care a fost prezent si el la acel test l-a batut cu ceasul de la gara ( - 2s parca) dar n-am mai amintit de acea chestie pt ca erau pe moto diferite...deci hai sa nu ne imbatam cu apa rece.

Dupa cum am spus...mi se pare un rezultat decent...si atat.Mai ales avand in vedere "etalonul".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, B.B. a spus:

m-am zbatut in agonie in ultimii 2 ani fara MM pe pista

2 variante:

A. Te zbați în continuare

B. Îți găsești alt favorit

😈

mm e cu capu', a câta prostie care îl scoate pe tușă e asta? Oare chiar nu are Honda un buton "eject" în contract? Costă cam mult unul care nici măcar nu prea concurează. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, nike a spus:

 

Recuperezi cand ai cu ce sa mergi, motocicleta/maini/cap. Sezonul asta pentru el e pierdut.

Mai interesant e unde isi va ispasi pedeapsa celor 2 LL. 🙈

nu e pierdut, dar poate pune la punct cotetzu de honda pt sezonu viitor. si de ce nu sa traga la un loc fruntas la finalul sezonului si de acolo se iau bani

Acum 10 ore, Lup69 a spus:

Are/a avut/va avea careva vreo problema in mod deosebit cu faptul ca in topicul acesta au aparut si informatiile privind programul? Nu are decat sa dea ignore, asa cred ca va fi perfect pentru respectivul/respectivii. Ar fi culmea sa posteze cineva si un indrumar despre cum sa fie folosit "smartfonu". Daca exista cereri poate vor aparea si fotografii de la fata locului...never say never...In definitiv, pentru acest scop exista forumul/topicul, sa ne exprimam parerile nu sa fie impuse celorlalti, nu?

Revenind la subiect, cursa se va tine cu sau fara MM, nu uitati ca se poate castiga sau pierde o cursa, dar abia spre final vom afla cat de mult a cantarit o victorie intr-un anumit moment. Constanta (nu orasul sau lacul) va fi cheia.

Inca este devreme din punctul meu de vedere sa dati pronosticuri (si urmaresc motogp cam cu un an inainte sa apara Vale), dar imi place si sa va urmaresc comentariile, unele mai mult sau mai putin subiective decat celelalte.

n-ai inteles. baiatul care facea de obicei topicurile astea, punea programul de la inceput in prima postare, BB care a deschis topicul de data asta a omis acest aspect.

noi apreciem ca ai adus completarea cu orarul pe topic. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, damager a spus:

La Valencia :)

M-am abtinut sa scriu asta ca sa mai faca BB topicuri pe viitor. :P

Acum 9 ore, damager a spus:

pe de alta parte, este normal ca LLP sa se intampla la urmatorul GP la care participi. Faptul ca marshalii sunt limitati, asta e realitatea...nu sunt judecatori, subiectivi, si in cadrul unul regulament destul de interpretabil, fac si ei ce pot...

Doar la Liga lui Mitica mai intalnesti astfel de decizii. Nu mai conteaza accidentarea lui, mort-copt tre sa faca niste LL oriunde ar reveni, daca o va mai face..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, ENEOS a spus:

mm e cu capu', a câta prostie care îl scoate pe tușă e asta? Oare chiar nu are Honda un buton "eject" în contract? Costă cam mult unul care nici măcar nu prea concurează. 

True MM e cu capul,a facut asa un rookie mistake in prima cursa efectiv ca un adolescent de 16 ani care nu s-a mai putut stapani cand a intrat prima oara in... si a explodat pe loc :crack:

Adica obiectiv vorbund : 1.Portimao nu era o cursa care era propice pe Honda si un loc in primii 5 cred ca era super ok;2.era prima cursa din sezon,si e vorba vechde - campionatul nu se castiga nici in primul viraj nici in prima cursa;3.era intr-o pozitie decenta (locul 5 nu?);4.luase locul 3 la sprint deci deja avusese un rezultat peste asteptari...dar poate ca de acolo a plecat surescitarea,de la un rezultat foarte promitator in sprint - vroia si in cursa cel putin la fel...fac si eu scenarii,naiba stie ce era in capul lui.Vorba englezilor - red mist  :D

 

Insa pe partea cealalta,MM e capabil de greatness asa cum e el razna.E oricum cel mai bun pariu al Honda,adica s-a vazut in ultimii 2 ani ce inseamna Honda fara MM,cred ca a fost destul de elocvent.Zicea lumea ca Q ridica Yamaha,pai de Honda cu MM ce sa mai zic atunci....

Acum 9 minute, nike a spus:

Doar la Liga lui Mitica mai intalnesti astfel de decizii. Nu mai conteaza accidentarea lui, mort-copt tre sa faca niste LL oriunde ar reveni, daca o va mai face..

Asta e nimic,sunt exemple de decizii mai mult decat controversate si/sau balbe ale directiei de cursa la case mult mai mari.Ia exemplul F1 unde stiu eu vreo 2 campionate care au fost efectiv decise de decizii mai mult decat dubioase ale directiei de cursa,cel mai recent fiind 2021.Deci o balba,o greseala de exprimare de fapt a lui Spencer e lejera.

Acum 35 minute, Cavaleru a spus:

nu e pierdut, dar poate pune la punct cotetzu de honda pt sezonu viitor. si de ce nu sa traga la un loc fruntas la finalul sezonului si de acolo se iau bani

Heh,e cu dus si intors.Teoretic,ar trebui sa fie pierdut.Pt ca Bagnaia are usa larg deschisa sa ia un avantaj monstru.

Practic,la ce balba a dat Bagnaia in Argentina...ne aduce aminte "decat" de sezonul trecut si cele 7 (mai tin minte bine?) abandonuri.Si de faptul ca poate Bagnaia e inca prea green ca sa poata lua un campionat 4real,fara ca celalalt sa nu greseasca monumental.

Deci teoretic,MM la intoarcere nu va mai conta in batalia pt titlu,practic,daca Bagnaia se mai tranteste de 2-3 ori aiurea (remember anul trecut 7 deci exista un pattern aici),de 2-3 ori mai ia niste rezultate slabute si MM e iarasi in contention.

Se reduce iarasi (a cata oara?) absolut totul la factorul psihologic : MM trebuie sa ia puncte solide si sa puna presiune cursa de cursa si sa il astepte pe Bagnaia sa greseasca.Si daca face asta,nu cred ca Bagnaia nu va gresi.Dar pt asta,la MM nu mai trebuie sa existe prostii gen Portimao.

Va fi interesant campionatul.Sa nu-l uitam nici pe Bestia.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, nike a spus:

Mai interesant e unde isi va ispasi pedeapsa celor 2 LL.

mai interesant e cand va reveni.

Sunt curios ce o sa facă băiatul cu dinți rari.

Mai curios sunt de colegul sau.

 

Peco ori iese bine ori cade,asta se știe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...