Sari la conținut

8. Motul TT Assen


Lup69
 Share

Postări Recomandate

5 minutes ago, frigider said:

ce e interesant e ca BB a mers cu soft.

si a tinut pana la sfarsit.

 

Asta remarca și el, că este pentru prima dată când a reușit să ducă la final (în mod competitiv) un cauciuc mai soft decât ceilalți, în cazul în care nu este un pilot bun pe partea conservării gumelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu nu inteleg, la 3 abateri ai LLP

abatere in ultimul tur - 3 sec penalitate?

si din cate imi aduc aminte daca luai LLP cu 3 ture inainte de final, nu mai esti obligat sa faci LLPul si ti se acorda penalitate 3 sec la final.

 

ma corecteaza cineva daca gresesc.

 

martin a clacat si el pe verde in ultima tura sau cand?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Cavaleru said:

abatere in ultimul tur - 3 sec penalitate?

 

Dacă te referi la ce i s-a întâmplat lui Binder sâmbătă și duminică, au fost două situații diferite:

  • În Sprint a fost penalizat cu 5 secunde pentru că a acumulat 3 ieșiri de pe circuit, în zona verde, cu ambele roți; ultima ieșire a fost chiar în ultima șicană, în ultimul tur. Nu a mai avut când să ispășească LLP, așa că a primit 5s penalizare la final. A ajuns de pe locul 3 pe locul 5.
  • În GP a ieșit o singură dată pe verde, tot în ultima șicană, în ultimul tur. A fost retrogradat cu o poziție pentru că s-a coonsiderat că și-a creat un avantaj în fața urmăritorului direct, Aleix Espargaró. A ajuns de pe locul 3 pe locul 4.
5 minutes ago, Cavaleru said:

martin a clacat si el pe verde in ultima tura sau cand?

 

Se pare că da, dar nu a contat. Nu a câștigat nimic cu manevra aia între momentul în care a făcut-o și finish, s-a considerat deci că nu și-a creat niciun avantaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, adiy32 a spus:

Cand eu ai injuram pe bulangii de la conducerea curselor si pe deciziile lor(la inceput numai la clasa mica) sareau de kwr in sus apostolii regulamentelor.Ca era o imixtiune in realul si omenescul curselor.,nu mai vedeau talibanii regulamentelorAia de la clasa mica nu aveau si nu au voie sa se remorcherze in calificari,in schimb ce Marcel are voie la remorca in ultimii ani.Fara sa fie penalizat.Ipocrit.Vrei sa ma apuc sa fac un rezumat la tot felul de decizii aberante ale asazisei conduceri de cursa?Inca nu am aflat cine sunt onorabilii care dau sanctiuni.Si ce-i recomanda.In afara ca sunt sclavetii americanilor,stapani pe motoGP.Liberty (bull shit) parca-i cheama pe stapani.

Calcatul pe verde al lui Acosta l-ai vazut?E mai clar ca la BB.

Penalizarile sunt in functie de interese.Doar orbii si creduliii nu vad asta.

Eu sunt de acord că unele penalizări sunt aiurea, da ce legătură are Liberty Media cu MotoGp? Aici jupânii sunt Dorna Sports din câte știu eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Le Mertois a spus:

Eu sunt de acord că unele penalizări sunt aiurea, da ce legătură are Liberty Media cu MotoGp? Aici jupânii sunt Dorna Sports din câte știu eu...

Liberty media a cumparat franciza MotoGP de la dorna din ce stiu eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 6/25/2023 at 1:46 PM, ilarionciobanu said:

Informatia oficiala este ca a fost declarat unfit, nu ca s-a retras el.

 

Cine l-a declarat "unfit"???

image.thumb.png.600f34478eca4c82dd8f78d872cd9c4b.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea roata față clar pe verde dar din poză motocicleta lui Martin pare oblică pe direcția de deplasare, ceea ce înseamnă că spatele ar fi putut foarte bine să nu fi depășit limita circuitului, și parcă penalizarea se dă atunci când se iese cu ambele roți. Asta nu înseamnă că, la modul general, nu se aplică regulamentul după bunul plac.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

 

Știu că e memă, dar chiar dacă era și Martín penalizat, nu l-ar fi ajutat cu nimic și nu ar fi schimbat cu nimic rezultatul final.

exact, nu e prima oara cand nu se da penalizare pentru ca nu ar schimba cu nimic lucrurile.

Acum 10 ore, Lup69 a spus:

Cine l-a declarat "unfit"???

image.thumb.png.600f34478eca4c82dd8f78d872cd9c4b.png

asta e buna :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, PzKpfW a spus:

 

Știu că e memă, dar chiar dacă era și Martín penalizat, nu l-ar fi ajutat cu nimic și nu ar fi schimbat cu nimic rezultatul final.

 da da, am zis si eu mai sus ca cel din spatele lui era prea departe, dar e funny si nah am pus si articolul de pe GPone cu parerea lor despre penalizarile astea ciudate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.06.2023 la 14:54, damager a spus:

problema mare am vazut-o la Acosta....

Mi s-a parut aberant - si la Acosta si la Lopez?am uitat de duminica cine era - au fost 2 cazuri : piloti gresind,ridicand mana ca au gresit - cedand pozitia si clar avantajul pe care l-ar fi castigat prin trecerea pe verde scurtcircuitare sicana etc a fost cedat - si apoi luand (aiurea) si penalizare de long lap.

Ma pt ce?Omul a recunoscut ca a gresit si a cedat pozitia - mi se pare aberant ce a facut race direction.Si repet -a facut-o de 2 ori cu 2 piloti diferiti.

La 26.06.2023 la 14:59, frigider a spus:

ce e interesant e ca BB a mers cu soft.

si a tinut pana la sfarsit.

S-au amuzat vorbind despre gumele soft in antecamera iar Bezzechi i-a dat o intepatura lui PEcco :

356188017-1588018088392212-1272783888992

Espargaro: It’s the first time they’ve brought the hard tyre and it worked well with a track temperature of 50 degrees.

Bezzecchi: The tyre rubber wasn’t right for a day like today.

Espargaro: How did you manage the tyre? Did you have any left?

Bagnaia: No, the rear was entirely worn out.

Espargaro: Did you both use the soft tyre in the race?

Bezzecchi: I did.

Bagnaia: I didn’t. I wore it out yesterday.

Bezzecchi: I was better on the soft yesterday because it spins less.

Bagnaia: Fortunately you used mediums.

Bezzecchi: Yes, because if not, I’d have f***** you again!

Espargaro: Just wait, soon you two will be brawling for the championship! The day will come!

Bagnaia: You should see how we do it at home!

La 26.06.2023 la 16:35, Cavaleru a spus:

martin a clacat si el pe verde in ultima tura sau cand?

Da,si Martin a iesit pe verde,dar nu cred ca avea atentionare deci din cate stiu eu ai voie de 3 ori nu?La a3a iesire iti da atentionare si la a4a LLP.

Nu prea au cum sa se certe cu "a iesit sau nu a iesit" pt ca e acea panglica cu senzori (in ce documentar a aratat sistemul?) ingropati dupa vibrator si daca ii calci ei automat dau warning,deci factorul uman e scos din ecuatie,so no mistakes.

1 oră în urmă, Geologu a spus:

Mișto strategia echipei lui Pecco: când motoreta nu merge cum trebuie vineri și sâmbătă, copiem setările lui Bezzechi. :)

A zis Pecco ca a copiat setarile lui Bezzechi?adica e confirmed sau sunt doar povesti?

Nu am auzit declaratia asta pana acuma...ar fi interesant de stiut.

 

In alta ordine de idei,silly season continua : KTM’s sensational statement: “Marc Marquez not feasible now - but in 2025…”

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Geologu a spus:

Mișto strategia echipei lui Pecco: când motoreta nu merge cum trebuie vineri și sâmbătă, copiem setările lui Bezzechi. :)

este un fapt bine cunoscut ca toti pilotii ducati impart date intre ei.

 

peco ar avea avantaj ca are mai multi oameni care interpreteaza acele date.

asta inseamna sa fii la uzina.

 

 

de-aia ducati e unde e, cu 8 moto pe grila, au castigat arzboiul datelor.

 

si sa nu ne 'cam pe noi: poate si Bez a luat de la Peco , Martin etc.

nu e unidirectionala treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este mult spus ca a copiat FB1 setarile lui MB72. Au GP23 si GP22. De pe grila asa cum sunt motocicletele "copiatul" se poate intamplat fix intre pilotii aceleiasi echipe. Ca schimba date si vad ce a mers si ce nu a mers in intregul grup Ducati este alta poveste. Informatia nu curge intr-un singur sens. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, therocketscientist1 a spus:

Cred ca este mult spus ca a copiat FB1 setarile lui MB72. Au GP23 si GP22. De pe grila asa cum sunt motocicletele "copiatul" se poate intamplat fix intre pilotii aceleiasi echipe. Ca schimba date si vad ce a mers si ce nu a mers in intregul grup Ducati este alta poveste. Informatia nu curge intr-un singur sens. 

F ciudat că și englezii au zis asta, sigur sunt ani diferiți?

Poate au luat setări "mecanice" gen pe la suspensie?

 

Nu cred că nu se poate "copia" nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, frigider a spus:

 

Nu cred că nu se poate "copia" nimic.

Sunt convins ca cel putin unele lucruri se pot "copia", tine de o logica elementara, daca vrei. Mai ales ca GP23 este o evolutie din GP22. Insa cred ca set up-ul si datele de telemetrie ale altui pilot sunt folosite mai degraba ca sursa de inspiratie, mutatis mutandis.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La motocicleta mea (și e din 2011) pot lua o hartă modificată și o pot încărca în ECU cu o banală aplicație de telefon și un OBD. Ăia din MotoGP or fi un pic mai avansați zic.

Dacă mobra lui Bezzechi a mers brici, de ce n-ar fi încercat și Pecco setările alea, chiar dacă motocicleta lui Bez e de anul trecut?

Crafar a spus că a văzut el că Pecco a ieșit de la boxe cu setările lui Bez. Acu' dacă a mancat rahat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...