Sari la conținut

10. CryptoDATA Motorrad Grand Prix von Österreich


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

Acum 13 ore, Method a spus:

 

Intre Zarco si Morbidelli,cel din urma e clar mai capabil,dar sunt amandoi slabuti.

 

Dar nu poti spune ca Q e un pilot instinctual - mi se pare un pilot complet.Chiar nu greseste dpdv al pilotajului.

Ca are el niste probleme care tin mai mult de natura psihologica,asta e altceva.Dar nu poti spune ca nu e un pilot cerebral.

 

Am mai spus-o dar am fost contrazis de catre experti (fara macar sa se uite pe statistici sau sa inteleaga argumentatia, ca d-aia sunt experti, nu?), in afara de sezonul 2020, in care Morbi a avut un parcurs excelent - avand la dispozitie o motocicleta performanta, la vremea aceea si intr-o editie bulversata de evenimente extracompetitionale - in sezoanele urmatoare, inclusiv cel in curs, orice comparatie intre el si Zarco, pur si simplu nu sta in picioare. In sezoanele 2021, 2022 a terminat pe pozitia 17, respectiv 19, cu punctaje minuscule: 47 si 42 puncte. In momentul de fata se afla pe 12, cu vreo 65 de puncte (cursele de SPRT sa traiasca). Prin comparatie, Zarco a terminat sezoanele respective pe 5 si 8, cu 173 si 166 puncte, adica cu punctaje mai mari dect cel cu care Morbi a luat locul doi in campionat, in 2020. In momentul de fata Zarco are 122 de puncte, adica dublul punctelor lui Morbi. Astea sunt cifrele, asa ca mi se pare stupid, din prisma rezultatelor,  sa il inlocuiesti pe Zarco cu Morbi, ca sa nu mai vorbim si de faptul ca i se face si o nedreptate francezului. Ca sa nu mai vorbim ca Zarco este si un foarte bun tester in cursa, ceea ce (pana in acest moment) nu putem spune despre Morbi. 

 

Bine spus: ti se pare. Pai cum sa fie un pilot complet, cu probleme psihologice? Si cum sa fie cerebral cu aceleasi fluctuatii psihologice? Pai daca suntem la capitolul pareri, mie mi se pare ca este cel mai incomplet pilot care a luat vreodata un titlu mondial, de cand urmaresc competitia asta. Si aduc si argumente: da, in materie de skill si talent in stare pura, este acolo in top, insa: pregatirea psihologica lasa de dorit, strategia si tactica de cursa slabute, ca sa nu spun altfel, de aici decurge incapacitatea lui de a gestiona situatiile din pluton si de a recupera, slab pe ud, indoielnic in ceea ce priveste feedback-ul dat echipei pentru dezvoltare si as putea continua. Faptul ca stie sa o duca frumos de coarne cu pista libera in fata, ca este rapid in situatii ideale, nu il face un pilot complet. Vinales are aceleasi calitati, dar stim pe unde zace in clasamente... 

 

Acum 5 ore, damager a spus:

 

ducati a zis ca nu mai vrea sa creasca nr de mobre factory specs.

Pb e ce faci dc VR46 semneaza cu yamaha din 2025?

 

Posibila plecare a lui Rossi la Yamaha este adevaratul motiv pentru care Ducati nu vrea sa ii dea motcicleta factory specs. Motivele invocate de ei sunt doar pentru presa, nu au legatura cu realitatea din interiorul competitiei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 174
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 13 ore, Geologu a spus:

De unde știi că Morbidelli a avut același material de concurs? A spus Javris ceva în sensul ăsta? :)))

 

Repet: de ce ar prefera Bez să rămână pe modelul vechi de Ducati, când ar avea șanse mari să ia campionatul în dauna lui Pecco?

Daca o dam in teorii ale conspiratiei cum ca cele 2 motorete de uzina de la Yamaha factory nu sunt de fapt la fel,pt mine discutia nici nu are rost.

 

Nu e vorba despre ce "prefera" Bezzechi,nu stiu cat de mult poate el prefera si cat i se impune.

Acum 5 ore, damager a spus:

Eu nu cred ce asa simpla problema.

ducati a zis ca nu mai vrea sa creasca nr de mobre factory specs. Asta ar insemna sa ia unul de la pramac. Ceea ce ar fi posibil. Pb e ce faci dc VR46 semneaza cu yamaha din 2025?

ma gandessc ca daca vor mobra fact specs, vor tb sa semneze un ctr pe mai mult de 1 an.

 

un lucru pare mai mult certitudine decat zvon, Mor la Pramac. E o mutare destul de logica, zarco 33 ani, Mor 28, vr46, italian....

ramane devazut dc reuseste sa se adapteze.

 

si mai ramane si optiuna de a se duce la ducati in locul lui Bas ☺️, din 2024 si Bas la vr46. Sau poate promisiunea din 2025.

who knows, oricum pe Bas il vad pe faras din pacate.

Exact - Ducati vor da NUMAI 4 GP cu factory specs : 2 la factory,cel putin 1 clara la Pramac,si a 2a...nu stim unde.

Eu cred ca pt a sti unde merge Bezzechi si ce va calari,trebuie sa intrebam altceva : semneaza Rossi cu Yamaha sau nu?

Bezzechi cred ca va ramane sub tutela lui Rossi la VR46,intrebarea e ce motorete va avea la dispozitie echipa VR46?

Si alta intrebare : la cine va ajunge a 4a moto Ducati factory?

 

Eu nu il vad pe faras pe Bestie.Gigi cred ca ii va mai da 1 an.

Acum 5 ore, Cavaleru a spus:

nu e o mutare logica pt vr46 

Depinde de ce bani ii da Yamaha.

Acum 4 ore, frigider a spus:

glumeau englezii ca Zarco la Honda o sa faca iar backflip - dar in urma unui high side :grinbandit:

Dura asta,da.

 

Acum 37 minute, xt600 a spus:

Bine spus: ti se pare. Pai cum sa fie un pilot complet, cu probleme psihologice? Si cum sa fie cerebral cu aceleasi fluctuatii psihologice? Pai daca suntem la capitolul pareri, mie mi se pare ca este cel mai incomplet pilot care a luat vreodata un titlu mondial, de cand urmaresc competitia asta. Si aduc si argumente: da, in materie de skill si talent in stare pura, este acolo in top, insa: pregatirea psihologica lasa de dorit, strategia si tactica de cursa slabute, ca sa nu spun altfel, de aici decurge incapacitatea lui de a gestiona situatiile din pluton si de a recupera, slab pe ud, indoielnic in ceea ce priveste feedback-ul dat echipei pentru dezvoltare si as putea continua. Faptul ca stie sa o duca frumos de coarne cu pista libera in fata, ca este rapid in situatii ideale, nu il face un pilot complet. Vinales are aceleasi calitati, dar stim pe unde zace in clasamente...

Iti raspund si tie si colegului care remarca acelasi lucru : faceti diferenta intre un pilot complet ca si racecraft,skill,nu stiu cum sa ii zic,si angoasele lui care il macina noaptea.

E un pilot foarte rapid,care rezista cand e presat pe pista,care nu cade in mod normal,nu forteaza prost peste limita,care poate oricand scoate un pole si il poate transforma in win.Cu conditia unei motorete macar egale sau putin sub competitie.Nu avem ce discuta despre performantele lui de anul asta deci.

Am mai zis,am mai avut discutia asta : reia Missano 2019,reia Sepang 2019,reia Jerez 2020 in foarte multe ocazii a fost presat masiv de "un" Marquez dezlantuit si nu s-a emotionat pe el,ci i-a tinut fata cu brio.Si nu numai cu MM a avut dueluri,si altii si altii.Le gandeste nu isi pierde cumpatul,nu se agita prosteste (cum face MM de ex),cand vede ca pierde nu face crize si nu incearca prostii imposibile (ca stim noi cine ),cand depaseste o face finut,cand e depasit iarasi,nu ii sare capul de pe umeri,nu face tampenii,stie sa se bata in pluton,cat se poate (ce spui tu nu tine apa atata timp cat el 1.e pe Yamaha 2.acum activeaza DOAR in pluton si depaseste tot timpul).

La asta ma refeream cand ziceam ca e cerebral.Are sange rece.Si pilotii cerebrali pot sa underperform sau sa greseasca,nu sunt masini.Doar ca depinde de cate ori :)

Piloti instinctuali sunt Marquez,Miller,chiar Rins,Zarco samd,piloti care isi fac un plan inainte de cursa,dar apoi in timpul cursei nu mai tin cont de el pt ca sunt prea excitati cand simt sange adica posibilitatea unei victorii podium etc.Q nu e asa,Q e calculat.In mare parte.Asta am vrut sa zic.

 

Nu iau anul 2020 cand intradevar s-a pierdut,insa era semi noob atunci,il iertam.Singurele lucruri pe care pot sa i le reprosez eu lui Q  in 2022 sunt cele cateva (2? - Assen si Philip Island)...desi Assen e a stretch mai mult decat o greseala,dar a contat.Restul underperformantelor din sezon se datoreaza echipei si/sau materialului de concurs inferior concurentei.Il putem face oricum dar nu instinctual.

1 oră în urmă, xt600 a spus:

... sa il inlocuiesti pe Zarco cu Morbi, ca sa nu mai vorbim si de faptul ca i se face si o nedreptate francezului.

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Am mai spus-o dar am fost contrazis de catre experti (fara macar sa se uite pe statistici sau sa inteleaga argumentatia, ca d-aia sunt experti, nu?), in afara de sezonul 2020, in care Morbi a avut un parcurs excelent - avand la dispozitie o motocicleta performanta, la vremea aceea si intr-o editie bulversata de evenimente extracompetitionale - in sezoanele urmatoare, inclusiv cel in curs, orice comparatie intre el si Zarco, pur si simplu nu sta in picioare. In sezoanele 2021, 2022 a terminat pe pozitia 17, respectiv 19, cu punctaje minuscule: 47 si 42 puncte. In momentul de fata se afla pe 12, cu vreo 65 de puncte (cursele de SPRT sa traiasca). Prin comparatie, Zarco a terminat sezoanele respective pe 5 si 8, cu 173 si 166 puncte, adica cu punctaje mai mari dect cel cu care Morbi a luat locul doi in campionat, in 2020. In momentul de fata Zarco are 122 de puncte, adica dublul punctelor lui Morbi. Astea sunt cifrele, asa ca mi se pare stupid, din prisma rezultatelor,  sa il inlocuiesti pe Zarco cu Morbi, ca sa nu mai vorbim si de faptul ca i se face si o nedreptate francezului. Ca sa nu mai vorbim ca Zarco este si un foarte bun tester in cursa, ceea ce (pana in acest moment) nu putem spune despre Morbi. 

 

Bine spus: ti se pare. Pai cum sa fie un pilot complet, cu probleme psihologice? Si cum sa fie cerebral cu aceleasi fluctuatii psihologice? Pai daca suntem la capitolul pareri, mie mi se pare ca este cel mai incomplet pilot care a luat vreodata un titlu mondial, de cand urmaresc competitia asta. Si aduc si argumente: da, in materie de skill si talent in stare pura, este acolo in top, insa: pregatirea psihologica lasa de dorit, strategia si tactica de cursa slabute, ca sa nu spun altfel, de aici decurge incapacitatea lui de a gestiona situatiile din pluton si de a recupera, slab pe ud, indoielnic in ceea ce priveste feedback-ul dat echipei pentru dezvoltare si as putea continua. Faptul ca stie sa o duca frumos de coarne cu pista libera in fata, ca este rapid in situatii ideale, nu il face un pilot complet. Vinales are aceleasi calitati, dar stim pe unde zace in clasamente... 

 

Posibila plecare a lui Rossi la Yamaha este adevaratul motiv pentru care Ducati nu vrea sa ii dea motcicleta factory specs. Motivele invocate de ei sunt doar pentru presa, nu au legatura cu realitatea din interiorul competitiei. 

 

Slabuti in comparatie cu cine? 

Toata treaba asta cu pilotii slabuti e foarte sensibila. Uite la AM, de unde nu a facut absolut nimic cu Honda, a trecut la Ducati si se bate pe podium.

De unde stie tu, ca Mor daca trece la Ducati nu se bate sus? 

Oricum mi-i se pare mai talendata ca si AM. Sa vedem daca stilul lui se va potrivi pt Ducati, are un stil asemanator cu Bas, nu foarte agresiv...

 

Deja, dupa parerea mea, pilotii sunt slabi sau buni in functie de cat de repede se pot adapta la schimbari, mobre, etc...

Despre Bez a tot zis lumea ca nu e asa bun, acum 2 ani, si uite ca se bate sus. Intre Bez si Mor, care ti-i se pare mai talentat dupa statistici? Ca la moto2 Mor a fost peste Bez dupa parerea mea, iar in MotoGP, cum putem sa-i comparam cand unul piloteaza o racheta si unul o pianina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, damager a spus:

cum putem sa-i comparam cand unul piloteaza o racheta si unul o pianina?

:10:

 

Si degeaba sunt criticati piloti precum Q sau MM sau Mir,Rins etc,atata timp cat motoreta Ducati (chiar si de anul trecut) face asa o mare diferenta dpdv al performante,user-friendliness,etc you name it,nu putem compara un pilot Ducati cu un pilot non-Ducati si sa conchidem ca cel din urma e inferior.

 

Il comparam pe Zarco cu cea mai buna moto de pe grila cu Morbi,cu (probabil) cea mai proasta "pai Zarco s-a clasat peste el",paai dooh,ar fi si cazul !!!

Asta nu ca l-as lauda pe Morbi,pt ca dupa cum am zis,Morbi comparat cu colegul Q deci avand acelasi material sub fund,paleste urat.Bine,acuma daca o dam in teorii ale conspiratiei ca lui Morbi i-au dat R1'98 sau ceva deja o dam in prosteli.Dar dupa cum am zis,pt mine cel putin,Morbi,nu prea merita un Ducati GP23(24),sunt deja altii mai buni la rand.Si decat Zarco si decat Morbi.Sa aduca copiii din moto2 ca sunt buni buni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, damager a spus:

Despre Bez a tot zis lumea ca nu e asa bun, acum 2 ani, si uite ca se bate sus. Intre Bez si Mor, care ti-i se pare mai talentat dupa statistici? Ca la moto2 Mor a fost peste Bez dupa parerea mea, iar in MotoGP, cum putem sa-i comparam cand unul piloteaza o racheta si unul o pianina?

Si despre Bastianini au zis unii motoforumisti ca nu are ce cauta la clasa mare. Iar pe MB72 l-au descoperit cand a zis Stoner despre el ca e bun. La momentul acesta pe grila nu este loc de experimente de genul Karel Abraham, chiar daca DiGia, de exemplu, pare ca e in situatia asta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Method a spus:

:10:

 

Si degeaba sunt criticati piloti precum Q sau MM sau Mir,Rins etc,atata timp cat motoreta Ducati (chiar si de anul trecut) face asa o mare diferenta dpdv al performante,user-friendliness,etc you name it,nu putem compara un pilot Ducati cu un pilot non-Ducati si sa conchidem ca cel din urma e inferior.

 

Il comparam pe Zarco cu cea mai buna moto de pe grila cu Morbi,cu (probabil) cea mai proasta "pai Zarco s-a clasat peste el",paai dooh,ar fi si cazul !!!

Asta nu ca l-as lauda pe Morbi,pt ca dupa cum am zis,Morbi comparat cu colegul Q deci avand acelasi material sub fund,paleste urat.Bine,acuma daca o dam in teorii ale conspiratiei ca lui Morbi i-au dat R1'98 sau ceva deja o dam in prosteli.Dar dupa cum am zis,pt mine cel putin,Morbi,nu prea merita un Ducati GP23(24),sunt deja altii mai buni la rand.Si decat Zarco si decat Morbi.Sa aduca copiii din moto2 ca sunt buni buni.

Doar ca mai conteaza ceva, si inca f mult... cu ce sponsori vine fiecare? Si Mor vine probabil sustinul si de academie, au semnat cu eBay care devine sponsor principal.

toata lumea vb cu sunt favorizati pilotii vr46. Eu zic ca sunt favorizati ca vin cu ceva in spate, imagine si sponsori.

 

si, in alta ordine de idei am vazit ca nu prea au rupt pilotii de la moto2 care ai venit in motogp in ultima vreme. Fer si diggia mai deloc.

augusto Fernandez a inceput sa miste, dar nu a rupt gura targului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, ENEOS a spus:

Mortadelli după accidentare a mers slab, anul ăsta zicem că e praf cotețul,

 

 

Ca si in cazul Bestiei, doar ca nu-i cotetu' praf :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:

 

Slabuti in comparatie cu cine? 

Toata treaba asta cu pilotii slabuti e foarte sensibila. 

Ma citezi gresit. Nu eu am afirmat ca sunt slabuti. Eu doar i-am comparat pe cei doi din discutie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fabio Quartararo: “Pecco is a bit like Verstappen now! He has the best bike, but you can also have the best bike and not get results. They are a joint, and now it seems that this joint gives them confidence. When you win so much you feel unstoppable, it makes everything look easy, that’s the feeling it gives. At the moment I don’t see anyone who can be really faster than him”.

-Oh yeah! He really looks unstoppable #1 -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, apriliacluj a spus:

sa impuscam caii batrani, sa-i ducem la abator?? :) :)

Eh,deja e prea melodrama ce zici tu.

Uita-te la F1 de exemplu unde sunt n cazuri de piloti f talentati carora li s-a dat ocazia sa demonstreze valoarea fix 1 cursa.N-au putut?Salut F1.

Cei din motogp insa sunt mult mai iertatori.Zarco a fost peste tot la toate echipele si toti i-au dat destule sanse.Are la ora actuala "decat" cea mai buna motoreta de pe grila.

Morbi a fost la Yamaha cand colegul lui neica-nimeni la acea ora se batea pt titluri mondiale,ba chiar a luat unul.Si pe buna dreptate.

Nu e ca si cum n-ar fi avut timp.Sau material tehnic.Dar atata pot.Asta e situatia.Imi sunt amandoi f simpatici,dar socot ca ar fi bine sa mai aiba si altii o sansa la o moto decenta.

Acum 7 ore, damager a spus:

Doar ca mai conteaza ceva, si inca f mult... cu ce sponsori vine fiecare? Si Mor vine probabil sustinul si de academie, au semnat cu eBay care devine sponsor principal.

toata lumea vb cu sunt favorizati pilotii vr46. Eu zic ca sunt favorizati ca vin cu ceva in spate, imagine si sponsori.

 

si, in alta ordine de idei am vazit ca nu prea au rupt pilotii de la moto2 care ai venit in motogp in ultima vreme. Fer si diggia mai deloc.

augusto Fernandez a inceput sa miste, dar nu a rupt gura targului.

Can't argue that.

 

Asta cu pilotii slabi de moto 2 e cu dus si intors.

Bestia,Bezzechi...nu imi aduc aminte de unde au venit?Din 2 sau 3?

A.Fernandez e bunicel zic eu.

Diggia e cea mai mare dezamagire,la moto2 era rapid,inconstant dar rapid.Adica reteta Quarta.Aici are o motoreta f buna si face nimic cu ea.De ani de zile.

Cei care sunt acum in moto2 mi se par superbi : Acosta,Arbolino,Lopez.Trebuie sa le dea si lor o sansa.

 

Acum 1 oră, nike a spus:

Fabio Quartararo: “Pecco is a bit like Verstappen now! He has the best bike, but you can also have the best bike and not get results. They are a joint, and now it seems that this joint gives them confidence. When you win so much you feel unstoppable, it makes everything look easy, that’s the feeling it gives. At the moment I don’t see anyone who can be really faster than him”.

-Oh yeah! He really looks unstoppable #1 -

Quarataro e baiata salon ca de obicei.Pecco nu e sub nici o forma ca Verst.

Nu mai departe de anul trecut Pecco a terminat pe burta aproape jumatate din cursele sezonulul.

Pecco fluiera acum pt ca nu are cine sa il frece cine sa il puna sub presiune,si vorba lui Rossi chiar si de acolo din fata fara presiune tot se mai descurca sa cada.

Nu e un pilot rau deloc,si cand se concentreaza e intradevar f greu de prins,dar face mult si echipa rosie si motoreta rosie.

Pacat de cele cateva balbe ale lui JM,pt ca am impresia ca l-ar fi putut pune sub presiune mult mai mult.

Si Bezzechi la fel - a gresit in vreo 2 locuri decisiv as zice.

Era interesant cum reactiona Pecco daca avea o miza mai mare la campionat.Asa cum e acum...2 curse diferenta...he's just cruising.

Unstoppable insa?nici pe departe.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Method a spus:

Eh,deja e prea melodrama ce zici tu.

Uita-te la F1 de exemplu unde sunt n cazuri de piloti f talentati carora li s-a dat ocazia sa demonstreze valoarea fix 1 cursa.N-au putut?Salut F1.

Cei din motogp insa sunt mult mai iertatori.Zarco a fost peste tot la toate echipele si toti i-au dat destule sanse.Are la ora actuala "decat" cea mai buna motoreta de pe grila.

Morbi a fost la Yamaha cand colegul lui neica-nimeni la acea ora se batea pt titluri mondiale,ba chiar a luat unul.Si pe buna dreptate.

Nu e ca si cum n-ar fi avut timp.Sau material tehnic.Dar atata pot.Asta e situatia.Imi sunt amandoi f simpatici,dar socot ca ar fi bine sa mai aiba si altii o sansa la o moto decenta.

Can't argue that.

 

Asta cu pilotii slabi de moto 2 e cu dus si intors.

Bestia,Bezzechi...nu imi aduc aminte de unde au venit?Din 2 sau 3?

A.Fernandez e bunicel zic eu.

Diggia e cea mai mare dezamagire,la moto2 era rapid,inconstant dar rapid.Adica reteta Quarta.Aici are o motoreta f buna si face nimic cu ea.De ani de zile.

Cei care sunt acum in moto2 mi se par superbi : Acosta,Arbolino,Lopez.Trebuie sa le dea si lor o sansa.

 

Quarataro e baiata salon ca de obicei.Pecco nu e sub nici o forma ca Verst.

Nu mai departe de anul trecut Pecco a terminat pe burta aproape jumatate din cursele sezonulul.

Pecco fluiera acum pt ca nu are cine sa il frece cine sa il puna sub presiune,si vorba lui Rossi chiar si de acolo din fata fara presiune tot se mai descurca sa cada.

Nu e un pilot rau deloc,si cand se concentreaza e intradevar f greu de prins,dar face mult si echipa rosie si motoreta rosie.

Pacat de cele cateva balbe ale lui JM,pt ca am impresia ca l-ar fi putut pune sub presiune mult mai mult.

Si Bezzechi la fel - a gresit in vreo 2 locuri decisiv as zice.

Era interesant cum reactiona Pecco daca avea o miza mai mare la campionat.Asa cum e acum...2 curse diferenta...he's just cruising.

Unstoppable insa?nici pe departe.


acosta pare un talent, vedem ce o sa faca in motogp. Mi-i se pare bun agresiv, se va potrivi pe ktm.

Arbolino inca nu m-a surprins cu nimic, mi-i se pare un fel de vinales, dar ramane de vazut. lopez nu stiu ce sa zic, e rapid, dar greseste mult.

mie personal,  singurul care merita promovat mi-i se pare Acosta.

in locul luo Arbolino m-as uita la Dixon mai degraba ca si stil.

 

Martin, la fel, daca nu facea ceva balbe... pai fac parte din joc. In momentul asta, Bag +Ducati sunt imbatabili. Ca ne place, ca nu ne place, e un pilot extrem de rapid, inteligent si o sa mai fie campion de cateva ori.

 

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Method a spus:

Unstoppable insa?nici pe departe.

 

N-are cu cine sa discute!

 

...decaat aici, pe forum 🎯

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi, da băeatul ăla cu față de tâmplar care mere acu' la LCR nu e același care a refuzat Honda oficială pe vremea când moto aia chiar mergea?

Dpmdv comparația Bag - verst nu e deplasată, amândoi au cursiere și restul lumii biciclete Tohan, din alea cu frâna față pe anvelopă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, therocketscientist1 a spus:

Pai nu mai sunt 8 Ducatiuri pe grila?

 

Ba da, dar doar patru cu ultima specificație.

 

Se pare că la KTM și Gas Gas nu se vor elibera locuri, după spusele piloților actuali, așa că sunt foarte curios unde va ajunge Acosta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acosta va ajunge la Gas Gas, cel mai probabil in locul lui Pol, care declarase ca e ok sa devina pilot de teste daca de asta este nevoie pt echipa.

 

Dar intr-un interviu cu un cap de la echipa KTM a spus ca mai sunt destule curse pentru a decide pt alegerea cea mai buna de piloti la Gas Gas

 

ce e clar e ca vor fii doar 4 KTMuri sezonu viitor, bine 2 KTM si 2 GAS GAS, cererea pt a 3a moto KTM de uzina a fost respinsa de Ezpeleta.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt tot felul de speculatii, dar cred ca mai e o problema. daca Dorna accepta cererea KTMului risca ca MM sa plece la KTM si atunci sa se supere Honda ca i-au dat oportunitatea lui MM sa plece. e clar ca sunt tot felul de interese pe care noi nu le stim. iar presa speculeaza la greu.

 

https://www.crash.net/motogp/news/1033760/1/theory-touted-ktm-want-marc-marquez-mv-agusta

KTM has a 25% stake in MV Agusta and so, if they were to acquire extra grid slots, might choose to rebrand some RC16s in the same way that Tech3 races with GASGAS colours.

However, since the bikes would still presumably be full RC16s, it would not solve KTM’s current sticking point with Dorna, which is reserving the ex-Suzuki grid slots for a ‘new manufacturer’.

"Do you know what KTM's dream is? Do you know what marketing exercise KTM really wants to do in the future? Having Marc Marquez on an MV Agusta," explains journalist Ricard Jove. 

"That's the play they'd like and it can be.

"What remains to be seen is to what extent the championship can allow KTM to be painted [as an] MV Agusta or to make a bike significantly different from the KTM. 

“But that is the objective and I think it is a very good marketing exercise if it is achieved.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

Acosta va ajunge la Gas Gas, cel mai probabil in locul lui Pol, care declarase ca e ok sa devina pilot de teste daca de asta este nevoie pt echipa.

 

Dar intr-un interviu cu un cap de la echipa KTM a spus ca mai sunt destule curse pentru a decide pt alegerea cea mai buna de piloti la Gas Gas

 

ce e clar e ca vor fii doar 4 KTMuri sezonu viitor, bine 2 KTM si 2 GAS GAS, cererea pt a 3a moto KTM de uzina a fost respinsa de Ezpeleta.

 

 

 

https://www.motogp.com/en/videos/2023/08/20/ill-be-with-gasgas-tech3-next-year-ktms-conundrum-continues/476406

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...