Sari la conținut

14 Motul Grand Prix of Japan 29.09 - 01.10


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

@Methodtu stii ca caii aia putere prin definitie si in general puterea maxima se defineste la un anumit RPM, nu? 

Vezi poate afli cat este acel RPM la motocicletele de motoGP si vezi cam cat din turul unui circuit motocicletele merg cu acel RPM.

 

De obicei acel RPM este aproape de red line, sau cu 10% sau chiar mai putin mai jos.

 

Daca Yamaha are 300 si Ducati are 320...  si pe aia ii ating la aproape maximum RPM... si sa stii ca puterea nu coboara/urca liniar cu turatia..  atunci puteam sa consideram ca la turatii medii folosite intr-un tur de circuit acei 20 de cai in plus sunt fix pix pentru ca la turatii de regim normal de cursa nu mai exista. Efectiv se estompeaza. 

 

Tu mereu amesteci formula 1 cu motogp, intelege ca la cele 230kg cat au motocicleta cu tot cu pilot si de la 300 cai in plus acel raport putere/greutate este enorm.

 

Iti mai explic o data.. e ca si cum ai compara doi atleti, unul super strong si unu mai strong un pic cu 10%, si ii pui pe amandoi sa ridice o haltera.. amandoi o sa fie in stare sa o ridice si ala mai fortosu nu o sa o ridice mai repede.

Puterea motocicletelor la motogp a ajuns la o limita superioara care chiar nu mai are nici o relevanta.

Hombre, ar putea sa le faca si de 500 de cai, am eu amici care au pus turbo pe hayabusa dracu la Bucuresti si nu pot aia de la Motogp  :lol:

Intelege ce nu acei 20 de cai o fac pe Ducati mai meseriasa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 475
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 23 minute, Cavaleru a spus:

 

Nu stiu ce de sunt trist.. :(  pentru ca de fapt e bine.

Acum cativa ani nu mi-as fi imaginat niciodata ca o sa se intample. Daca MM a renuntat inseamna ca problema acolo chiar e grava. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, B.B. a spus:

 

Nu stiu ce de sunt trist.. :(  pentru ca de fapt e bine.

Acum cativa ani nu mi-as fi imaginat niciodata ca o sa se intample. Daca MM a renuntat inseamna ca problema acolo chiar e grava. 

 

Hai man, e clar, omu vrea sa se bata la titlu, nu sa se bata cu cotetu de sub el sa faca performata.

 

Stai sa vedem daca ramane sa semneze cu Gresini sau ii ia locul lui Miller la KTM cum a glumit la Motegi

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Ma gandesc ca au stiut aia de la Iwata de ce i-au prelungit contractul pe inca trei ani. 

Aa,no hate there.Merita si el o ciorba calduta.Dar de aici pana la a hali tot ce zice Chel...prefer sa ascult capete mai luminate ca sa zic asa.

Care capete zic cu totul altceva.

 

In fine,treaba e useless oricum,Yamaha is bye-bye.Si Q daca e baiata destept face precum MM si se duce pe plaiuri mai insorite (aprilia).

Acum 30 minute, Cavaleru a spus:

Gata, e oficial: MM incheie colaborarea cu Honda!

 

si acum breaking news! MM la KTM in locului Miller :D

Pffii eram sigur ca o sa bage vestea la inceputul gp'ului viitor.Se pare insa ca mai sunt cateva anunturi puternice pana atunci.

Vorba ta,stai sa vedem poate iese  vreo bomba :D

Acum 7 minute, B.B. a spus:

Daca MM a renuntat inseamna ca problema acolo chiar e grava. 

No shit.

 

Ar trebui sa fii vesel pt ca a scapat de una din cele mai imprevizibile si periculoase motorete.Cu Ducati as zice ca o sa se inteleaga....de minune.

Asta da silly season :) nu a mai fost asa de animat peisajul din 2018.

Acum 9 minute, Cavaleru a spus:

Stai sa vedem daca ramane sa semneze cu Gresini sau ii ia locul lui Miller la KTM cum a glumit la Motegi

Altul vine in locul lui Miller 🙊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, apriliacluj a spus:

pai hai s-o luam asa,

la cate echipe de satelit poate sa mearga?

ca parca contractul nu-i da voie sa mearga la echipa de uzina, nu??

 

nu stiu, Tech3 Gasa Gas e considerata factory sau satelit??

 

Nu stim in ce termeni s-au despartit si ce clauze contractuale sunt...

deci putem face orice presupuneri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, therocketscientist1 a spus:

MM poate sa semneze si cu BMW, iar apoi sa conduca Safety Car-ul. 

 

E un plus,dărâmi motociclete mai ușor cu mașina.

Acum 44 minute, PzKpfW a spus:

 

Logica spune că doar la Gresini: sunt singurii care au un loc liber. Ceilalți au motocicletele ocupate.

Ducati e ducati 

La ktm e prea mare provocarea.

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

Ce face motociclistul din om

Am ajuns să-l citez pe Hitler:

Ma bucur ca sunt în viata în aceste vremuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

 

Se pare că nu. Și nu pentru că nu ar fi vrut ei, ci pentru că nu ar vrea cei de la Ducati.

Dubios rău de tot.

Acum 20 minute, danypop a spus:

Un m*ist. :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

Logica spune că doar la Gresini: sunt singurii care au un loc liber. Ceilalți au motocicletele ocupate.

Exact.

Iar din 2025 probabil la ktm...sau dacă rupe norma poate îl vedem în roșu....ee dar nu la Gas Gas :)

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

Nu stim in ce termeni s-au despartit si ce clauze contractuale sunt...

deci putem face orice presupuneri ...

In anunț se spune ca s.au despărțit amiabil și de comun acord.Nu exista clauza aceea vehiculata prin presa precum ca ar putea pleca unilateral însă doar la echipa satelit,alea au fost povești.Nu,singura varianta sa iasă din contract era doar cu acordul HRC deci de comun acord.Si asta s.a și întâmplat.

 

Deci teoretic de la anul se poate duce oriunde.Dar presupunem logic și normal ca se va duce la Grisine pt ca e singurul loc rămas liber.

Acuma nici asta nu e 100% ca e singurul loc rămas liber ca poate auzim mâine vreun anunt bombă cine știe :bounce:

Maine s.ar putea sa spună unde merge dacă azi a zis ca pleacă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, therocketscientist1 a spus:

JM43 la Gresini sau HRC, MM93 la KTM. Este si acesta un scenariu.

o fi man, eu as fi dezamagit daca ajunge MM la ktm.

omu are nevoie de o moto pe masura.

asa mai bine ramanea la Honda si ii dadea de cap eventual.

nu cred ca are rabdare de moto care trebuie facut ceva la ea sa mearga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca putem cadea de acord cu totii ca Gresini e cea mai realista optiune.

 

KTM si Aprilia, implica scenarii de domeniul SFului ca sa se intample. Asta pt ca nu stim daca are clauza legata de echipa de client sau nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

nu cred ca are rabdare de moto care trebuie facut ceva la ea sa mearga.

Și asta e adevarat.Dacă avea stătea la Honda.

So...din 2025 lângă Pecco? Eu acuma zic la mișto dar nu e exclus.

JM ar fi bine sa câștige campionatul asta dacă vrea sa aibă măcar jumate de șansă la un ghidon factory....concurenta va fi acerbă.

Acum 32 minute, Cavaleru a spus:

Asta pt ca nu stim daca are clauza legata de echipa de client sau nu...

Omg...încă o data zic : citește comunicatul HRC - s-au despărțit amiabil de comun acord de la sfârșitul sezonului actual !

Odată ce un acord e încheiat (chiar dacă înainte de termenul convenit în prealabil) de comun acord toate prevederile lui devin nule de la momentul încheierii.

Daca au terminat contractul,Honda nu ii mai poate impune nimic.

Prin urmare,după Valencia (ei stipulează în comunicat end of 2023 motogp seaon deci trag eu concluzia Valencia pt ca atunci se termina sezonul regulat - nu au zis anul 2023 ci sezonul de motogp 2023!),deci după ultima cursa din sezon se poate duce la Ducati factory,la Aprilia Ktm yamaha oriunde dorește inimioara lui - contractul se termină la Valencia și el devine liber de contract și poate sa se ducă absolut oriunde vrea.

Ziua de teste de luni după Valencia va fi foarte interesanta acum :)

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...