Sari la conținut

1. Qatar Airways Grand Prix of Qatar


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 472
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se mutase acolo la ei pe Borgo-Panigale,el oricum vorbeste italiana fluent - probabil a invatat sa se injure cu Rossi pe dupa paravan in zilele de glorie :bounce:

Acum 2 ore, B.B. a spus:

Screenshot_2024-03-13-06-37-21-50_a23b203fd3aafc6dcb84e438dda678b6.jpg

Ahahahah,chiar ca Honda supremacy.

Sunt pe drumul cel bun - e clar....anul asta progreseaza incet dar sigur,si de la anul o sa intre riderii factory in top 10...cateodata.Si tot asa.

Pana in 2027 aproape ca vor fi competitivi,si se schimba regulamentul tehnic si iar presimt ca o sa ii ia pe nepregatite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, frigider a spus:

Lorenzo am auzit ca isi luase cetatenie cand a venit la uzina ducati.

:double-grin: Nu crescuseră ăia mici iar Ducati era încă nimeni.

După ce i-au ajustat șaua lui Lorenzo dear Gigi a văzut cât contează detaliile și și-a lărgit perspectiva. ^_^

Timpurile s-au schimbat. 

Acum au o echipă solidă și un campion italian. 

De ce să aduci în glorie un spaniol? 

 

Iar 2015 nu poate fi uitat.

MM nu va lua niciodată vreun titlu cu Ducati.

Și nici cu Aprilia.

 

Pe de altă parte japonezele sunt departe, iar MM va avea 32 la anul.

Îi vor rămâne maxim 2 ani pentru ultimul glonț, apoi va fi doar istorie.

Cu cine? Cu KTM? 

Uită-l. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nenea de la KTM zice ca l-ar vrea pe Marc.. de ce excluzi din prima?

Eu sunt aproape sigur ca MM va lua cel putin inca un titlul in urmatorii ani, cel putin unul!!!  (indiferent cu cine) 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, B.B. a spus:

 

Eu sunt aproape sigur ca MM va lua cel putin inca un titlul in urmatorii ani, cel putin unul!!!  (indiferent cu cine) 

Poate lua cel putin un titlu, daca ajunge la echipa potrivita, cu motoreta potrivita. In momentul asta, echipa potrivita este Ducati Lenovo. Chestiunea interesanta este aceea ca lui MM i-ar fi mai usor sa ia titlul cu motocicleta/echipa potrivita, decat sa ajunga la acea echipa. Trebuie sa se alinieze niste planete, ca sa ajunga la echipa de uzina Ducati. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, xt600 a spus:

Poate lua cel putin un titlu, daca ajunge la echipa potrivita, cu motoreta potrivita. In momentul asta, echipa potrivita este Ducati Lenovo. Chestiunea interesanta este aceea ca lui MM i-ar fi mai usor sa ia titlul cu motocicleta/echipa potrivita, decat sa ajunga la acea echipa. Trebuie sa se alinieze niste planete, ca sa ajunga la echipa de uzina Ducati. 

Cred ca realizezi ca eu imi bat joc si fac un fel de "wishful thinking" cand zic apasat ca MM a semnat cu Ducati Lenovo deja.. 

Adevarul e ca habar nu am.. logic. 

 

Insa nu avem de unde sa stim ce naiba au mosii aia de la Ducati in cap.. poate dorinta de faima si asocierea cu MM le poate aduce ceva castig.. sau poate MM poate plusa cu un salariu micut  gen o oferta de nerefuzat. E sigur ca MM ori se duce la o echipa de uzina din 2025 ori se retrage.

In ultimele declaratii spunea ca el se autoevalueaza in prezent si vrea sa stie daca e el de vina sau motocicleta pt actualele rezultate.

La finalul sezonului cred ca va sti ce o sa faca..  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Poate lua cel putin un titlu, daca ajunge la echipa potrivita, cu motoreta potrivita. In momentul asta, echipa potrivita este Ducati Lenovo

La cum il vad eu pe Memelu,cred ca si cu KTM ar fi la bataie (desigur daca nu intra in rosu cand il depaseste Pecco si mai face un Jerez 2020).Adica ar avea sanse.Normal ca Ducati Spa are prima sansa si ar fi cea mai buna echipa de la care sa atace titlul,insa iata ca nici KTM nici Aprilia nu sunt de aruncat.

Problema e ca la KTM deja,cu venirea lui Acosta,e cam aglomeratie.

Iar MM se apuca in 2024 de Ducati,si banuiesc ca e greu sa inveti sa exploatezi la mare arta o motoreta,adica nu cred ca ar vrea sa re-learn alta motoreta de la anul...problema insa e ca la Ducati e si mai aglomeratie decat la KTM.

Iar Aprilia nu are bani pt MM.S-ar putea insa sa aiba pt altcineva:

 

Fabio Quartararo and Aprilia’s CEO, Massimo Rivola, have already initiated discussions

 

Doamne-ajuta !

Si dupa ce pleaca Q,voi fi curios sa urmaresc epopeea Yamaha cu Rins si "good base" Meregalli la anul :D

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, danypop a spus:

Ba chiar mai repede, asa pe la jumătatea sezonului 

din cate ai vazut, fiind vb de MM se pot lungi lucrurile destul de mult ;) 

tratament preferential se numeste.

 

 

in acelasi timp poa sa mearga si repede, daca merge bine etc si se inteleg la $.$ .. nu vad de ce nu.

dar si el tre sa arate ca inca poate.

vorba aia, forumul a votat: e ultimu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce interes au Ducati în următorii ani. Dacă vor campionatul la piloți, nu ar fi în interesul lor să îi aibă și pe MM și pe Pecco în echipă. Ăștia se vor bate ca hienele pe victorii, își vor împărți punctele și atât așteaptă concurența (Martin, Binder, mai nou Acosta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Geologu a spus:

Depinde ce interes au Ducati în următorii ani. Dacă vor campionatul la piloți, nu ar fi în interesul lor să îi aibă și pe MM și pe Pecco în echipă. Ăștia se vor bate ca hienele pe victorii, își vor împărți punctele și atât așteaptă concurența (Martin, Binder, mai nou Acosta).

e cu dus intors asta cu 2 piloti buni.

in acelasi timp nu e ok nici sa aiba concurenta piloti buni pe care i-ai putea avea tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

 

La Aprilia pare clar ca urmeaza un schimb de piloti. Putin riscant sa-i schimbe pe amandoi cu unii care vin de pe alte motociclete...

O varianta ar fi sa-l promoveze pe Oliveira(care ar cam fi cazul sa confirme anul asta) si sa-l aduca pe Fabio sau italianul pe care si-l doresc in echipa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oli n-a prea confirmat dupa parerea mea.

Nu cred ca Rivola o arde italiano ca Gigi,avand in vedere ca are 2 spanoili de multicel la echipa mare.

Suspectez ca il va pastra pe eterna speranta Maravilla langa Fabio.AE in 2025....va fi deja prea batran.

Acum 2 ore, B.B. a spus:

La finalul sezonului cred ca va sti ce o sa faca..  

Nu sta nimeni dupa nimeni pana la final de sezon.

Pana la pauza de vara toti pilotii principali vor avea contractele semnate,indiferent ce ganguresc ei acum prin presa,si unii si altii stiu ca daca asteapta pana in toamna raman cu poamele.

MM va semna cu cineva pana in pauza de vara,la fel si Q la fel si JM si la fel si pe partea echipelor : postul 2 de la Ducati,postul ramas la Pramac,cele 2 Aprlia si 1 KTM (care e practic al lui Acosta dar hai sa zicem ca se joaca),cam astea sunt locurile ravnite.TOATE se vor ocupa pana in iulie...sau hai sa zicem maxim inceputul lui august cand vin baietii din vacanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Method a spus:

 

Nu cred ca Rivola o arde italiano ca Gigi,avand in vedere ca are 2 spanoili de multicel la echipa mare.

 

ba o arde:

https://motorcyclesports.net/an-italian-rider-would-be-useful-for-aprilia-whether-its-enea-bastianini-or-another-massimo-rivola/#google_vignette

 

The Executive told GPOne.com that the current Ducati rider is of interest to him, and having an Italian rider is valuable: ‘I think they know that Enea is one of those riders I like. Carlo Pernat, his manager, is well aware that it is also thanks to me that he has achieved certain results in negotiations with Ducati. Certainly, an Italian rider would be useful, whether it’s Enea or another; it’s too early to say. Maybe we will confirm our two riders, although we saw in the Africa Eco Race that winning with Italian bikes and riders has a great impact’.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

.....postul ramas la Pramac,.....

eu tare ma tem ca la Pramac vor fi 2 posturi libere...

daca nu-si revine Morbi, as zice ca ajunge pe faras din MotoGP

 

pentru mine, Morbi si Bez au fost cele mai mari dezamagiri dupa prima etapa!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

 

MM va semna cu cineva pana in pauza de vara,la fel si Q la fel si JM si la fel si pe partea echipelor : postul 2 de la Ducati,postul ramas la Pramac,cele 2 Aprlia si 1 KTM (care e practic al lui Acosta dar hai sa zicem ca se joaca),cam astea sunt locurile ravnite.TOATE se vor ocupa pana in iulie...sau hai sa zicem maxim inceputul lui august cand vin baietii din vacanta.

Probabil ai dreptate.. eu ma refeream mai mult ca pana la final de an daca mai continua sau se lasa de tot. 

 

Oare seful de la KTM l-ar lua pe MM in locul lui Acosta? Ca de renuntat la BB nu cred, doar sa plece el, dar nu vad de ce ar pleca. 

Acum 5 minute, apriliacluj a spus:

eu tare ma tem ca la Pramac vor fi 2 posturi libere...

daca nu-si revine Morbi, as zice ca ajunge pe faras din MotoGP

 

pentru mine, Morbi si Bez au fost cele mai mari dezamagiri dupa prima etapa!!

Nu ai de ce, asta e nivelul lor. Si asta e si nivelul lui Pecconel daca il scoti din puful de la Lenovo si il arunci un pic in pluton. Din pacate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, apriliacluj a spus:

eu tare ma tem ca la Pramac vor fi 2 posturi libere...

Se spune ca Aldeguer deja a semnat cu Ducati/Pramac pt 2025-2027.Deci a mai rămas doar 1 post.

Acum 28 minute, B.B. a spus:

Probabil ai dreptate.. eu ma refeream mai mult ca pana la final de an daca mai continua sau se lasa de tot. 

 

Oare seful de la KTM l-ar lua pe MM in locul lui Acosta? Ca de renuntat la BB nu cred, doar sa plece el, dar nu vad de ce ar pleca. 

Aaa sub nici o formă nu se lasă,e prea intens,prea flămând.Se lasă doar dacă nu e performant (ceea ce...dacă la debut a ieșit pe 4....nu cred ca mai e problemă de performanță,things will only go up from here în materie de performanță),sau dacă se accidentează urât.Aia nu e exclus niciodată cu MM.

 

BB are semnat contract parca pana în 2026?2027?oricum nu i se termina contractul la Sf de 2024 cum se termina la toți ceilalți,deci postul lui BB e exclus.

Nu prea vad sensul,logica orice ca Beirer sa se chinuie atat sa îl crească și sa îl tina pe Acosta apoi sa îl abandoneze chiar și în favoarea lui MM.Acosta dacă nu va fi semnat pt 2025 la factory s-ar putea sa îl fure alții.Si pe buna dreptate.

 

MM cred ca are 4 opțiuni :

- rămâne la Gresini (cea mai proastă optiune din motive evidente)

- Ducati Spa (cea mai buna tot din motive evidente însă cel mai greu de obținut)

- Aprilia....însă trebuie să își limiteze pretențiile financiare masiv pt ca Aprilia nu plătește piloții la modul la care e el obișnuit

- Pramac? ....dar iarăși...depinde de fapt tot de Ducati acel loc

Foarte interesant acest silly season :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca noi facem toata aceasta analiza.. evident ca si MM si agentul lui au facut-o de mult, nu? Mie imi pare exagerat de calm MM, zici ca a luat extraveral (vorba lu'ENEOS) - de aici ajungem tot la vorba mea ca ceva de la Ducati are promis.. altfel nu vad cum. Si daca ar fi fost Pramac de ce nu s-a dus cand i s-a oferit din prima contract pe 2 ani acolo. Atunci nu stia de Acosta si toate celelalte optiuni? (o sa zici iar dovada, da, multiple surse au relatat ca a avut pe masa contract de 2 ani cu Pramac si a refuzat spunand ca vrea doar 1 an) 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idk....Cine știe...

În mod clar fiind cel mai galonat și in concluzie (pana face altcineva 9 titluri mondiale) cel mai bun pilot din gp activ,își va găsi un ghidon - daca nu suferă exagerat la bani.

Iar cum mutarea la Gresini ne-a arătat ca se poate adapta și la bani puțini....eu cred ca va cădea în picioare pt 2025.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

Se spune ca Aldeguer deja a semnat cu Ducati/Pramac pt 2025-2027.Deci a mai rămas doar 1 post.

Mai face cateva curse de astea cum a facut acum in Qatar si nu mai prinde loc nici macar  la Moto3!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MM a mers la gresini pt ca au fost singurii dispusi sa ii dea un an de contract si tot odata sa schimbe producatorul.

 

A vazut ca la honda nu are nici o sansa de performata ori cat s-ar zbate si atunci. gata frate. Ducati it is. Merg cu cap, nu mai las sa mi se puna pacla pe ochi, invat motoreta si imi adaptez stilul.

 

Parerea mea MM va primi ghidon la Pramac si se va declara fericit. Probabil va avea niste clauze in contract pentru un support mai sustinut din partea uzinei, dar nu va primi ghidon la Ducati. si va face echipa cu Aldeguer.

 

Morbi nu face pui la Pramac ..

 

locul ala de la ducati, va merge cel mai probabil catre tiganusu de JM. 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Cavaleru a spus:

Parerea mea MM va primi ghidon la Pramac...

Eu asta nu inteleg....

Atunci de ce nu a semnat pe 2 ani anul trecut, daca la anu' tot la Pramac ar ajunge????

Eu cel putin semnam cu Pramac, care e echipa (mai) de uzina decat Gresini sau VR46, doara de rupea hamul, iesea campion sau vicecampion, sigur era promovat la Factory, indiferent de ce contract avea la Pramac

My2c

PS. Sau ii era frica de concuranta cu Tiganusul???? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, apriliacluj a spus:

Eu asta nu inteleg....

Atunci de ce nu a semnat pe 2 ani anul trecut, daca la anu' tot la Pramac ar ajunge????

Eu cel putin semnam cu Pramac, care e echipa (mai) de uzina decat Gresini sau VR46, doara de rupea hamul, iesea campion sau vicecampion, sigur era promovat la Factory, indiferent de ce contract avea la Pramac

My2c

PS. Sau ii era frica de concuranta cu Tiganusul???? 

 

a semnat pe un an ca sa aibe mai multe optiuni deschise pentru 2025, ghidon la lenovo nu cred ca primeste. d-asta zic, cea mai buna sansa/oportunitate pt el va fii Pramac pt 2 ani, daca ceilalti producatori nu-i ofera nimic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...