Sari la conținut

6. Gran Premi Monster Energy de Catalunya - Barcelona


Postări Recomandate

3 minutes ago, xt600 said:

Cu GP24 (ala cu care cade Bagnaia), era departe in campionat.

 

Motivul principal pentru care nu a câștigat azi a fost faptul că s-a calificat prost. Asta nu are legătură cu GP23 vs GP24.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 290
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Postat (editat)
Acum 19 minute, Method a spus:

 

Iar Q a terminat în fața lui Rins...asta apropo de skill.just so you know.

Da! O noua cursa in care cu geniul lui a impins M1 mai sus decat ii este locul... in afara punctelor.. :ok::crack:daca nu era el.. Yamaha era pe nicaieri.. adica tot in afara punctelor :bounce:. Si baiatul asta costa 12 milioane.. macar Bagnaia cade de pe locul 1, pentru mai putin. Nici nu am mai vrut sa il aduc in discutie, dar nah.. mi-ai ridicat-o la fileu. 

Daca vrei sa vezi  piloti care duc motoretele mai sus decat pot ele, vezi MM si Acosta. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, PzKpfW a spus:

 

Motivul principal pentru care nu a câștigat azi a fost faptul că s-a calificat prost. Asta nu are legătură cu GP23 vs GP24.

Nu am vazut calificarile, nu stiu ce s-a intamplat, dar eu ma refeream la tot campionatul de pana cum, nu doar la cursa asta. Cu MM pe GP 24 sunt convins ca altfel ar fi aratat clasamentul... dar campionatul este lung...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca MM aplica tactica lui Rossi, nu se mai rupe in calificări ca sa nu mai crashqueze apoi driblează in cursa. :D

La cat au plans astia cu aderenta ma asteptam ca MM sa fie gravel king this weekend.

Se oare că cu vârsta i-a mai încolțit tărâța aia din cap. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 38 minute, xt600 a spus:

Daca vrei sa vezi  piloti care duc motoretele mai sus decat pot ele, vezi MM si Acosta. 

stai un pic bro, ca nici miller nici BB nu sunt top performeri

 

cred ca Acosta abia incepe sa arate de fapt potentialul KTMului, pe cand ceilalti doi, hai 3 si cu fernandez ala.

 

Adica motoreta poate mai mult dar abia cu Acosta si arata asta

 

d-aia zic, ca MM pe KTM ar fii o perspectiva mai interesanta pentru KTM d-aia si cred ca is se pregatese o oferta colosala de catre acestia

 

 

link de la cursa are careva?

 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

27 minutes ago, MirceaB said:

Frumoasa victorie pentru Aleix E. la el acasa. Victorie Aprilia ! 🥳

 

A fost mai mult victoria lui Aleix astăzi. Aprilia merge mai bine ca anul trecut, clar. Dar vezi unde a fost războinicul Viñales (din nou). Despre Raúl și Miguel nu mai spun. Primul nu prea are ce căuta în MotoGP, celălalt este probabil cea mai mare dezamăgire a competiției de când a trecut la Aprilia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

stai un pic bro, ca nici miller nici BB nu sunt top performeri

 

cred ca Acosta abia incepe sa arate de fapt potentialul KTMului

 

Miller nici nu are ce cauta in discutia asta. Cu Binder am fost putin nedrept, pentru ca ar fi trebuit sa il introduc in enumerarea de mai sus. Pana anul trecut, Binder era cel care facea acelasi lucru cu KTM, pe care il face Acosta acum. Facea overriding masiv, ca sa scoata performanta cu motoreta austriecilor. Si o face si in acest sezon (de aceea si cade constant in cursele de sprint), numai ca acum este eclipsat de pustiul minune. 

De anul trecut, KTM a mai progresat, dar mai are pana sa se bata la vreun titlu...cu tot talentul lui Acosta. Aprilia, insa, ar putea pune sub semnul intrebarii suprematia ducatistilor, dar nu au piloti. KTM nu este inca in situatia asta. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

 

Despre Raúl și Miguel nu mai spun. Primul nu prea are ce căuta în MotoGP, celălalt este probabil cea mai mare dezamăgire a competiției de când a trecut la Aprilia.

Aici iti dau dreptate. Raul nu mi-a facut impresia ca poate sa se lupte pentru primele zece locuri sa spunem, iar Oliveira nu stiu ce a patit, merge slab de tot. Sunt curios daca maine Raul reuseste sa mai ajunga pe primul loc, chiar daca este sa fie pentru scurt timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)

o zic da sincer nu e de zis:

nu te f*ti cu mm frate.

doar nu.

 

si fara aripioara :crack:pierduta evident in primul tur, nu stiu de ce mai pleaca cu ele ca se creaza dezechilibru, mai bine le da jos si aia e.

 

 

vine de pe 14 si termina in fata lui JM?

umilitor pt JM, pe bune.

peco in fata cu .7 avantaj si o pune jos ca un no.Ob?..pfff

 

 

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

image.thumb.png.dff3ca21c50d3ca845ff1ca486314fec.png

vai de pla lor, cu asa nume mari inca nesemnate se bat sa aduca un italian. oau.

pe cine frate? pe Basti? nu o fi rau omu da nu e nici genial ca JM/MM.

 

treaba lor, nu sunt actionar, sa aduca si un roman dp meu de vedere.

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

image.thumb.png.dff3ca21c50d3ca845ff1ca486314fec.png

vai de pla lor, cu asa nume mari inca nesemnate se bat sa aduca un italian. oau.

pe cine frate? pe Basti? nu o fi rau omu da nu e nici genial ca JM/MM.

 

treaba lor, nu sunt actionar, sa aduca si un roman dp meu de vedere.

Acum 4 ore, Method a spus:

Cum s.o simți oare Binder acum?sa știi ca ești asa de bun și vine un pusti de 20 de ani și efectiv te umilește?

Și asta ma duce cu gândul la cum s.a simțit Pedrosa în 2013....

a fost mult mai rau la Pedrosa, MM a luat titlul din primul an.

Acum 4 ore, Method a spus:

Cum s.o simți oare Binder acum?sa știi ca ești asa de bun și vine un pusti de 20 de ani și efectiv te umilește?

Și asta ma duce cu gândul la cum s.a simțit Pedrosa în 2013....

a fost mult mai rau la Pedrosa, MM a luat titlul din primul an.

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

Motivul principal pentru care nu a câștigat azi a fost faptul că s-a calificat prost.

prost?

penibil in plm.

sper sa nu mai il vad in Q1.

 

nu inteleg, frate nu ai ritm?

gasesti un iepure si se rezolva.

cineva tre sa ii zica asta.

nu te poti astepta sa vina mereu pe podium de pe 12-15.

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

Motivul principal pentru care nu a câștigat azi a fost faptul că s-a calificat prost.

prost?

penibil in plm.

sper sa nu mai il vad in Q1.

 

nu inteleg, frate nu ai ritm?

gasesti un iepure si se rezolva.

cineva tre sa ii zica asta.

nu te poti astepta sa vina mereu pe podium de pe 12-15.

Acum 4 ore, xt600 a spus:

macar Bagnaia cade de pe locul 1, pentru mai putin.

asta-i vorba mea, nu e chiar o bagatela sa cazi din fata.

Acum 4 ore, xt600 a spus:

macar Bagnaia cade de pe locul 1, pentru mai putin.

asta-i vorba mea, nu e chiar o bagatela sa cazi din fata.

Acum 4 ore, Cavaleru a spus:

link de la cursa are careva?

daca ai rabdare iti dau de la TNT, o urc acum.

Acum 4 ore, Cavaleru a spus:

link de la cursa are careva?

daca ai rabdare iti dau de la TNT, o urc acum.

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

Despre Raúl și Miguel nu mai spun. Primul nu prea are ce căuta în MotoGP, celălalt este probabil cea mai mare dezamăgire a competiției de când a trecut la Aprilia.

amin frate.

imposibil de prost merge. 😐

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

Despre Raúl și Miguel nu mai spun. Primul nu prea are ce căuta în MotoGP, celălalt este probabil cea mai mare dezamăgire a competiției de când a trecut la Aprilia.

amin frate.

imposibil de prost merge. 😐

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, frigider a spus:

 

si fara aripioara :crack:pierduta evident in primul tur, nu stiu de ce mai pleaca cu ele ca se creaza dezechilibru, mai bine le da jos si aia e.

Chiar asa, colegii care sunt cu aero, cum se face ca omu a mers toată cursa fără bucătoaia aia de aripa și nu a avut nici o problemă. Chiar zicea în interviul de după cursa ca a mers mai bine mobra după ce a pierdut acea aripa, evident la misto a zis-o. Chiar sunt atât de importante acele apendice urâte sau multe din ele nu fac nimic 🙄🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, danypop a spus:

Chiar asa, colegii care sunt cu aero, cum se face ca omu a mers toată cursa fără bucătoaia aia de aripa și nu a avut nici o problemă. Chiar zicea în interviul de după cursa ca a mers mai bine mobra după ce a pierdut acea aripa, evident la misto a zis-o. Chiar sunt atât de importante acele apendice urâte sau multe din ele nu fac nimic 🙄🤔

au zis englezii ca fara aero va avea top speed mai mare dar pe iesirea din viraj va pierde.

e un echilibru acolo.

 

cum nu poti pune toti calutii jos - de ce sa nu te folosesti de ei cu aero sa tiina moto mai "plantata".

nu as vrea sa se inceapa iar discutie despre asta si sa repet cum a zis Guintoli ca a mers cu aero apoi fara si era aiurea rau fara.

si iata ca am zis-o.

Acum 5 ore, Cavaleru a spus:

link de la cursa are careva?

Ai pm

Acum 5 ore, Cavaleru a spus:

link de la cursa are careva?

Ai pm

Acum 10 ore, frigider a spus:

Dezamăgitor mm.

Frate ai 1h sesiune sa intrii în primii 10 și nu o faci.

Da o n plm de treaba

II datorez scuze lui mm 

Acum 10 ore, frigider a spus:

Dezamăgitor mm.

Frate ai 1h sesiune sa intrii în primii 10 și nu o faci.

Da o n plm de treaba

II datorez scuze lui mm 

La 23.05.2024 la 14:01, danypop a spus:

Martinel e 90% la ducati roșu 🙂

mai taie din ele putin :crack:

La 23.05.2024 la 14:01, danypop a spus:

Martinel e 90% la ducati roșu 🙂

mai taie din ele putin :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, danypop a spus:

Chiar asa, colegii care sunt cu aero, cum se face ca omu a mers toată cursa fără bucătoaia aia de aripa și nu a avut nici o problemă. Chiar zicea în interviul de după cursa ca a mers mai bine mobra după ce a pierdut acea aripa, evident la misto a zis-o. Chiar sunt atât de importante acele apendice urâte sau multe din ele nu fac nimic 🙄🤔

Ai ghicit, tâmpeniile alea fac fix pwla.

Eu am zis de acum nu știu cand ca as vrea sa il vad pe MM mergând fara ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.05.2024 la 14:01, danypop a spus:

Martinel e 90% la ducati roșu 🙂

wooo,pai eu acum am vazut asta,pai tu vii te lansezi intr-o intreaga polemica cu mine cand eu spun ca Gigi nu il va alege pe MM la Ducati,ca sa spui inainte ca de fapt Martin va merge la Ducati?

Ahaahhaah,cata consistenta a parerilor ai,azi e alba maine e neagra si cu par nu? :bounce:

Azi Martin e la Ducati,maine MM si tot asa.omg...

Bai,nu sunt de acord cu BB,dar macar el e constant in ideea lui.

Si eu sunt constant in a mea.

Tu vad ca esti constant in a ne ironiza cand pe mine cand pe el,dar parerea ta e...care?Ca nu mai inteleg.

Acum 4 minute, B.B. a spus:

Ai ghicit, tâmpeniile alea fac fix pwla.

Eu am zis de acum nu știu cand ca as vrea sa il vad pe MM mergând fara ele.

Faptul ca a compensant MM din skill lipsa unui apendice aero asta nu inseamna ca ele nu functioneaza - vezi declaratia lui AE cand a pierdut una - a zis ca motoreta s-a simtit ff naspa.Stai cuminte ca nu le pun de nebuni - exact precum a zis colegul mai sus - din moment ce nu poti pune toata puterea la pamant,e foarte benefic sa pui downforce pe moto ca sa o tii plantata.

Acum 2 ore, frigider a spus:

vai de pla lor, cu asa nume mari inca nesemnate se bat sa aduca un italian. oau.

pe cine frate? pe Basti? nu o fi rau omu da nu e nici genial ca JM/MM.

+1

Eu totusi raman la parerea mea ca Basti va fi retinut de Gigi la Ducati Spa...iar aprilia va fi "obligata" sa "ramana" cu JM - lucru mai mult decat benefic pt ei zic eu.

Acum 4 ore, xt600 a spus:

Pana anul trecut, Binder era cel care facea acelasi lucru cu KTM, pe care il face Acosta acum. Facea overriding masiv, ca sa scoata performanta cu motoreta austriecilor. Si o face si in acest sezon (de aceea si cade constant in cursele de sprint), numai ca acum este eclipsat de pustiul minune. 

Tocmai ca Acosta zice ca nu face overiding,ia declaratia lui in care zice ca nu merge inca la limita motoretei,ci mai are de lucrat la stilul lui si asta e primul factor limitator.

Binder e mult mai dur,nu are viteza pe viraj ca Acosta ci face stop'n'go rupe pe frane samd o bruscheaza prea mult,probabil de aia si cade,mai ales unde e low grip.

S-ar putea ca KTM de fapt (in mainile unui pilot mai bun - vezi Acosta) sa mearga mult mai tare decat o poate duce Binder.De fapt si merge - vezi clasamentul si locurile obtinute de Acosta (rookie da?a 5a cursa cu aceasta moto) fata de Binder (cati ani are pe ktm?).

Acosta :

"We don’t know where is the limit of the bike at the moment – like you see, I’m not crashing a lot. This means that we have a way to go"

"We are not really touching the setting of the bike, I have the same setting since the test in Valencia and we are just focused on the way I ride the bike....we are trying to work more in myself than in the bike and trying to find my limit."

Acum 6 ore, Cavaleru a spus:

cred ca Acosta abia incepe sa arate de fapt potentialul KTMului, pe cand ceilalti doi, hai 3 si cu fernandez ala.

 

Adica motoreta poate mai mult dar abia cu Acosta si arata asta

true true

Si asta nu e o teorie a noastra,ci un fact - pt cine nu crede sa ia clasamentul - Acosta rookie (si in gp si pe ktm si echipa client) vs Binder (experienta in gp,experienta pe ktm,suport factory).

Nici nu incape discutie.Si repet - a se lua mare aminte la declaratia lui Acosta cum ca nu a ajuns inca sa piloteze la limita motoretei KTM !!!

Acum 4 minute, B.B. a spus:

Ai ghicit, tâmpeniile alea fac fix pwla.

Eu am zis de acum nu știu cand ca as vrea sa il vad pe MM mergând fara ele.

Faptul ca a compensant MM din skill lipsa unui apendice aero asta nu inseamna ca ele nu functioneaza - vezi declaratia lui AE cand a pierdut una - a zis ca motoreta s-a simtit ff naspa.Stai cuminte ca nu le pun de nebuni - exact precum a zis colegul mai sus - din moment ce nu poti pune toata puterea la pamant,e foarte benefic sa pui downforce pe moto ca sa o tii plantata.

Acum 2 ore, frigider a spus:

vai de pla lor, cu asa nume mari inca nesemnate se bat sa aduca un italian. oau.

pe cine frate? pe Basti? nu o fi rau omu da nu e nici genial ca JM/MM.

+1

Eu totusi raman la parerea mea ca Basti va fi retinut de Gigi la Ducati Spa...iar aprilia va fi "obligata" sa "ramana" cu JM - lucru mai mult decat benefic pt ei zic eu.

Acum 4 ore, xt600 a spus:

Pana anul trecut, Binder era cel care facea acelasi lucru cu KTM, pe care il face Acosta acum. Facea overriding masiv, ca sa scoata performanta cu motoreta austriecilor. Si o face si in acest sezon (de aceea si cade constant in cursele de sprint), numai ca acum este eclipsat de pustiul minune. 

Tocmai ca Acosta zice ca nu face overiding,ia declaratia lui in care zice ca nu merge inca la limita motoretei,ci mai are de lucrat la stilul lui si asta e primul factor limitator.

Binder e mult mai dur,nu are viteza pe viraj ca Acosta ci face stop'n'go rupe pe frane samd o bruscheaza prea mult,probabil de aia si cade,mai ales unde e low grip.

S-ar putea ca KTM de fapt (in mainile unui pilot mai bun - vezi Acosta) sa mearga mult mai tare decat o poate duce Binder.De fapt si merge - vezi clasamentul si locurile obtinute de Acosta (rookie da?a 5a cursa cu aceasta moto) fata de Binder (cati ani are pe ktm?).

Acosta :

"We don’t know where is the limit of the bike at the moment – like you see, I’m not crashing a lot. This means that we have a way to go"

"We are not really touching the setting of the bike, I have the same setting since the test in Valencia and we are just focused on the way I ride the bike....we are trying to work more in myself than in the bike and trying to find my limit."

Acum 6 ore, Cavaleru a spus:

cred ca Acosta abia incepe sa arate de fapt potentialul KTMului, pe cand ceilalti doi, hai 3 si cu fernandez ala.

 

Adica motoreta poate mai mult dar abia cu Acosta si arata asta

true true

Si asta nu e o teorie a noastra,ci un fact - pt cine nu crede sa ia clasamentul - Acosta rookie (si in gp si pe ktm si echipa client) vs Binder (experienta in gp,experienta pe ktm,suport factory).

Nici nu incape discutie.Si repet - a se lua mare aminte la declaratia lui Acosta cum ca nu a ajuns inca sa piloteze la limita motoretei KTM !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, xt600 a spus:

Da! O noua cursa in care cu geniul lui a impins M1 mai sus decat ii este locul... in afara punctelor.. :ok::crack:daca nu era el.. Yamaha era pe nicaieri.. adica tot in afara punctelor :bounce:. Si baiatul asta costa 12 milioane.. macar Bagnaia cade de pe locul 1, pentru mai putin. Nici nu am mai vrut sa il aduc in discutie, dar nah.. mi-ai ridicat-o la fileu. 

Daca vrei sa vezi  piloti care duc motoretele mai sus decat pot ele, vezi MM si Acosta. 

MM duce un kakat! Fara mobra buna n-a miscat nimic. Cu a doua mobra de pe grila e pe 2. Deci nu duce nicio mobra mai sus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, B.B. a spus:

 

 

Suntem la jumatatea anului si n-a castigat vreo cursa🫣

Ahh, stai c-o joaca precum Mir cand a iesit campion🥳

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Method a spus:

wooo,pai eu acum am vazut asta,pai tu vii te lansezi intr-o intreaga polemica cu mine cand eu spun ca Gigi nu il va alege pe MM la Ducati,ca sa spui inainte ca de fapt Martin va merge la Ducati?

Ahaahhaah,cata consistenta a parerilor ai,azi e alba maine e neagra si cu par nu? :bounce:

Azi Martin e la Ducati,maine MM si tot asa.omg...

Bai,nu sunt de acord cu BB,dar macar el e constant in ideea lui.

Si eu sunt constant in a mea.

 

Unde e inconstanța? Vezi ca am pus și un link unde e explicat pe îndelete de ce Gigi l-ar alege pe JM la uzină și pe MM la client cu gp25 și suport de uzina. Acum o dai la întors cu "Gigi nu îl va alege" însă era vorba ca "Gigi NU ÎL VREA", vezi ca e o mica mare diferență. Categoric Gigi nu-i poate alege pe toți 3 pentru scaunul rosu însă Gigi ii vrea pe toți 3 la Ducati altfel nici nu ii nominaliza. Să-ți fac un rezumat a-l acelui articol pe care m-am bazat când am zis 90%JM la uzină, pai Gigi dacă ii vrea pe toți 3 sus-numiți la Ducati (și ii vrea!), rămâne doar varianta cu JM la uzină și MM cu EB la client cu gp25 și suport uzina. JM a zis clar de 1000 de ori ca el vrea UZINA, ECHIPA și nu mobra pentru ca mobra are deja și nu-i e suficient, pe când MM a zis ca vrea mobra latest spec indiferent de culoare/constructor/echipă, deci de aici deducem ca MM poate fi păstrat la Ducati chiar dacă nu este promovat la echipa roșie. Și în plus de asta MM posibil sa fie chiar mulțumit cu un loc unde își poate păstra toți sponsorii și unde are și material latest spec. Exista totuși un semn de întrebare cu privire la trecerea lui JM la uzină și mai exact relația lui cu boșii roșii. Cu siguranță au fost discuții de care noi nu știm după finalul sezonului trecut în care JM a declarat multe chestii pe care boșii ducati nu vroiau sa le audă de la un viitor pilot de uzina. Și ca întărire a ceea ce am spus, JM mi se pare alt om de la începutul anului, nu mai are acea bucurie/strălucire, ceva îl neliniștește. Unde mai pui declarațiile cam aiurea în care se tot aitopromoveaza, in care pare ca se milogeste bosilor ducati, etc. In cazul în care relația JM-Ducati este compromisa și posibilitatea trecerii MM-uzina este condiționată de sponsorii lui MM, EB are șanse sa rămână pe scsunul rosu.. Mici șanse, părerea mea. Ca și concluzie, JM-uzina (are toate atuurile, vice-campion, lider autoritar al clasamentului general, cel mai rapid pilot la ora actuala), MM la client (Pramac sau Gresini) cu mobra gp25 și "suport uzina 100%" și EB la Pramac în caz ca mai vrea ducati, altfel pleacă în locul lui Aleix 

Acum 3 ore, Speedy.K a spus:

 Cu a doua mobra de pe grila e pe 2. Deci nu duce nicio mobra mai sus!

Si ăla cu prima mobra de pe grila e pe 4. Deci care duce mobra mai bine? 

Acum 3 ore, Speedy.K a spus:

 Cu a doua mobra de pe grila e pe 2. Deci nu duce nicio mobra mai sus!

Si ăla cu prima mobra de pe grila e pe 4. Deci care duce mobra mai bine? 

Acum 54 minute, nike a spus:

Suntem la jumatatea anului si n-a castigat vreo cursa🫣

Ahh, stai c-o joaca precum Mir cand a iesit campion🥳

5,5 o fi jumătatea lui 21? Când am facut eu școala parca era puțin diferita matematica 🙄🤔

Acum 54 minute, nike a spus:

Suntem la jumatatea anului si n-a castigat vreo cursa🫣

Ahh, stai c-o joaca precum Mir cand a iesit campion🥳

5,5 o fi jumătatea lui 21? Când am facut eu școala parca era puțin diferita matematica 🙄🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danypop daca te iei dupa logica lor nu ajungi nicăieri.

Speedy K fanatic rosist si Method fanatic analist de motogp care o întoarce cum vrea el fara sa recunoască vreodată ca nu a nimerit ce-a zis.

 

Again, locul la Ducati s-a decis de anul trecut, tot ce se întâmplă acum e o consecință a acelui fapt. Adică.. Enea pe făraș și acest teatru ieftin aproape radiofonic despre alegerea dintre cei 3.. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 4 ore, Speedy.K a spus:

MM duce un kakat! Fara mobra buna n-a miscat nimic. Cu a doua mobra de pe grila e pe 2. Deci nu duce nicio mobra mai sus!

Eh,pilotul conteaza.Face diferenta.Inca.

Dar iata ca,dupa cum zici,nici un 8xcampion mondial nu poate duce o moto proasta pe locul 1.

Mai sus da,o poate duce - sa castige/sa fie competitiv cu o Honda?Not.

Acum 1 oră, danypop a spus:

Unde e inconstanța? Vezi ca am pus și un link unde e explicat pe îndelete de ce Gigi l-ar alege pe JM la uzină și pe MM la client cu gp25 și suport de uzina. Acum o dai la întors cu "Gigi nu îl va alege" însă era vorba ca "Gigi NU ÎL VREA", vezi ca e o mica mare diferență. Categoric Gigi nu-i poate alege pe toți 3 pentru scaunul rosu însă Gigi ii vrea pe toți 3 la Ducati altfel nici nu ii nominaliza. Să-ți fac un rezumat a-l acelui articol pe care m-am bazat când am zis 90%JM la uzină, pai Gigi dacă ii vrea pe toți 3 sus-numiți la Ducati (și ii vrea!), rămâne doar varianta cu JM la uzină și MM cu EB la client cu gp25 și suport uzina. JM a zis clar de 1000 de ori ca el vrea UZINA, ECHIPA și nu mobra pentru ca mobra are deja și nu-i e suficient, pe când MM a zis ca vrea mobra latest spec indiferent de culoare/constructor/echipă, deci de aici deducem ca MM poate fi păstrat la Ducati chiar dacă nu este promovat la echipa roșie. Și în plus de asta MM posibil sa fie chiar mulțumit cu un loc unde își poate păstra toți sponsorii și unde are și material latest spec. Exista totuși un semn de întrebare cu privire la trecerea lui JM la uzină și mai exact relația lui cu boșii roșii. Cu siguranță au fost discuții de care noi nu știm după finalul sezonului trecut în care JM a declarat multe chestii pe care boșii ducati nu vroiau sa le audă de la un viitor pilot de uzina. Și ca întărire a ceea ce am spus, JM mi se pare alt om de la începutul anului, nu mai are acea bucurie/strălucire, ceva îl neliniștește. Unde mai pui declarațiile cam aiurea în care se tot aitopromoveaza, in care pare ca se milogeste bosilor ducati, etc. In cazul în care relația JM-Ducati este compromisa și posibilitatea trecerii MM-uzina este condiționată de sponsorii lui MM, EB are șanse sa rămână pe scsunul rosu.. Mici șanse, părerea mea. Ca și concluzie, JM-uzina (are toate atuurile, vice-campion, lider autoritar al clasamentului general, cel mai rapid pilot la ora actuala), MM la client (Pramac sau Gresini) cu mobra gp25 și "suport uzina 100%" și EB la Pramac în caz ca mai vrea ducati, altfel pleacă în locul lui Aleix

Ma frend - tu ori nu ai citit ce am zis eu initial,si te-ai luat dupa celalalt hater,fara de fapt sa intelegi ce am zis eu,ori efectiv citesti printre randuri si nu te intereseaza decat sa te contrazici de dragul contrazicerii.

Inca de cand a inceput frasuiala asta,eu am spus acelasi lucru  (uita-te in spate inca de anul trecut si verifica) : nu are sens pt Gigi ca MM sa fie cooptat la factory,pt ca Gigi/Ducati cu MM la un satelit are toate avantajele date de MM (telemetrie,feedback,numele Ducati legat de numele MM fara sa plateasca pt el samd) si nici un dezavantaj (fitzele inerente,bani gramada,un spaniol urat pe viata de italienii ce venereaza legende samd).Am facut si o metafora atunci - MM pt Gigi e ca o bunaciune de amanta,nu are sens sa o iei de nevasta,e bine sa o tii "on the side" si sa te folosesti de ea - remember ca a ras toata lumea?Asta am zis eu,asta inteleg prin "Gigi nu il vrea" pe care mi-l tot bagati voi - nu il vrea la uzina ! pt ca odata cu MM vin mai multe dezavantaje decat avantaje fata de MM la satelit.

Cand s-a transferat MM in 2023 la Gresini, Tardozzi a zis DA cu toata gura ,Ciabatti s-a opus,iar Gigi,vocea ratiunii a zis ok.Astea sunt facts declarate de ei,nu de mine.Am spus tot timpul ca Gigi nu il vrea la uzina,nu ca nu il vrea pe MM pe Ducati !!!

Deci - realizezi ca (cel putin in legatura cu traiectoria lui MM) spuneam dintotdeauna acelasi lucru pe care mi-l "explici" tu aici??Numai ca eu il spun de anul trecut - Si atunci pt ce calcat ma contrazici cand de fapt credem amandoi aceeeiasi treaba?Data viitoare citeste mai atent ceea ce scriu inainte sa sari cu gura - pt ca sa ma contrazici cu ceva apoi sa afirmi exact ceea ce tot bomban eu de juma de an e insane :moron:

 

Despre JM la Ducati insa sunt in total dezacord insa - nu cred ca JM va ajunge la Ducati spa - am spus si atunci spun si acum : a vorbit/vorbeste mult prea mult si prost si rau despre Ducati si despre oricine de fapt - si pe deasupra a si dat o mare duda la campionat in 2023,so...eu nu cred ca JM va primi vreo oferta.

 

In concluzie - am zis asta inca de anul trecut din iarna si repet - eu cred ca va fi asa :

- JM Aprilia (in iarna am zis Aprilia sau Yamaha,cu Q la Aprilia,dar Q a ales banii)

- MM Pramac (sau chiar Gresini?) DAR pe latest spec

- Enea continua la Ducati (pt ca italiano vero in principal dar anul asta chiar a mers decent)

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Method fanatic analist de motogp care o întoarce cum vrea el fara sa recunoască vreodată ca nu a nimerit ce-a zis.

1.Ma frend eu zic acelasi lucru din iarna - MM oriunde pe Ducati (obligatoriu) dar NU la Factory,si el vine si ma contrazice ca dupa aia sa zica FIX ACELASI LUCRU CA SI MINE.cum naiba sa nu te enervezi?

2.Vezi ca eu am recunoscut cand am gresit...spre deosebire de altii,nu dam nume,care se sucesc din 2 in 2 metri.Dar aici nu e cazul,ba dimpotriva.

3.Unde am gresit?S-a facut anuntul pt Ducati spa si nu l-am prins eu?Sau?

Pana nu zice Gigi "l-am cooptat pe Memelu la Ducati" eu si cu tine avem fix la fel de multa dreptate.Adica 50-50.Dupa declaratia lui Gigi,unul va avea 100% si unul 0%,dar pana atunci stai linistit ca n-am gresit cu nimic.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream in general, nu neapărat acum.

 

Oricum, daca nu mai ai răbdare până la Mugello, uite anunț eu acum:

Pilotul ales de Ducati sa fie coleg cu Pecco din 2025 este....

...

MAAAARC MARQUEEEEEZ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Speedy.K a spus:

Fara mobra buna n-a miscat nimic.

a avut curse ok si cu honda, vezi unde erau ceilalti.

moto aia nu ca nu era 'buna', era praf.

vezi si acum ca-s mai mereu ultimii la propriu.

Acum 2 ore, B.B. a spus:

acest teatru ieftin aproape radiofonic despre alegerea dintre cei 3.. 

fara suparare pt Enea dar e numit acolo asa, de curtoazie. nu are nicio sansa.

a, ca Peco a zis ca  ar prefera sa ramana asa echipa, pt stabilitate (lol, declaratie de carton)

Acum 6 ore, Speedy.K a spus:

Cu a doua mobra de pe grila e pe 2. Deci nu duce nicio mobra mai sus!

vezi unde sunt celeallte gp-uri 23.

vezi unde sta in campionat.

 

am gresit si am pus niste clipuri pe discutii generale unde s-au dublat, cuadruplat plm-plat. haos.

le pun iar aici , sper 1 data.

 

 

Acum 6 ore, Speedy.K a spus:

Fara mobra buna n-a miscat nimic.

a avut curse ok si cu honda, vezi unde erau ceilalti.

moto aia nu ca nu era 'buna', era praf.

vezi si acum ca-s mai mereu ultimii la propriu.

Acum 2 ore, B.B. a spus:

acest teatru ieftin aproape radiofonic despre alegerea dintre cei 3.. 

fara suparare pt Enea dar e numit acolo asa, de curtoazie. nu are nicio sansa.

a, ca Peco a zis ca  ar prefera sa ramana asa echipa, pt stabilitate (lol, declaratie de carton)

Acum 6 ore, Speedy.K a spus:

Cu a doua mobra de pe grila e pe 2. Deci nu duce nicio mobra mai sus!

vezi unde sunt celeallte gp-uri 23.

vezi unde sta in campionat.

 

am gresit si am pus niste clipuri pe discutii generale unde s-au dublat, cuadruplat plm-plat. haos.

le pun iar aici , sper 1 data.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice i-ai spune lui SpeedyK el la fel o sa zica: Rossi iz da best, Marquez sucks.

E ca si cum ai vorbi cu peretele.. 

Marquez era mereu cu 10 poziții înaintea coechipierilor in ultimii ani cu acea Honda, dar parcă el nu stie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu cum, întâmplător în mod sigur, am găsit topicul ăsta. Forumul pe reverb, ca maneliștii, și voi tot despre transferuri feruri feruri o ardeți! :angryfire:🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...