Sari la conținut

15 August Dn1 - Tincabesti


Gath
 Share

Postări Recomandate

Am trecut pe la 9.30 pe DN1 aproape de antena Tincabesti.

Politie, motor la pamint.

Motorul era ceva de viteza, gri parca.Mai mult nu am apucat sa vad ca era organul erect la datorie si nu m-a lasat sa ma opresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accidentul s-a petrecut in jurul orei 20:30 aproape de intersectia DN1 cu drumul spre snagov.

 

desi nu ne cunosteam, am mers in tandem cu motociclistul de la piata presei libere pana la iesirea din balotesti. imi placea ca mergea curat si din cauza asta am mers impreuna. la un moment dat a luat un mic avans si cand am ajuns la locul accidentului, motorul (yamaha tdm 800 albastru) era cazut pe contrasens, motociclistul pe banda a doua a sensului de mers spre ploiesti iar pe banda intai putin mai in spate o berlina veche oprita oblic.

 

soferul berlinei venea dinspre ploiesti si sub pasarela pietonala i-a dat prin cap sa intoarca incalcand linia continua. motociclistul nu a reusit sa-l evite si l-a lovit in spate dupa ce dacia era deja pe sensul nostru de mers. ceea ce mi s-a parut absolut stupid e faptul ca soferul daciei (un pusti vai mama lui) a intors la fix 100m dupa ce trecuse de intersectia cu drumul spre snagov, unde ar fi putut face manevra fara nici o problema. absolut idiot!

 

acum m-am intors de la spitalul de urgenta. motociclistul era stabilizat (a fost constient tot timpul). are fracturi de tibie, peroneu, femur si bazin. in noaptea asta sau maine dimineata va fi programat la operatie.

 

o bila alba pentru salvare care a ajuns destul de repede.

o bila gri spre neagra pentru echipajele de politie care au si ajuns cam tarzior si nici nu pareau foarte stapani pe situatie.

multe bile albe pentru soferul care a ajuns *al doilea* (primul a trecut relaxat) la accident si care a fost prezent pana la clarificarea situatiei cu toate ca era insotit de nevasta insarcinata in stadiu final

 

incerc sa trag doo concluzii desi s-ar putea sa sune foarte uzat ambele:

1. mergi curat, nu te dai in spectacol, nu faci tampenii si tot o patesti (destul de urat). sansele sunt mult mai mari sa se intample cand o arzi aiurea

2. nu toti "conservarii" sunt cretini. si nu toti vor sa te omoare. is oameni ca si noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multe bile albe pentru soferul care a ajuns *al doilea* (primul a trecut relaxat) la accident si care a fost prezent pana la clarificarea situatiei cu toate ca era insotit de nevasta insarcinata in stadiu final

 

Ce porcarie...

 

Vroiam sa scriu eu, din auzite, dar bine c-ai scris inainte. Din auzite chiar de la soferul cu multe bile albe, care este Giabi de-aici, din batatura. Asa-l trimite pe el Dumnezeu, nu stiu cum, de are grija de toti motociclistii cazuti. Nu e prima oara cand e acolo cand cineva ajunge pe patul de spital.

 

Multa sanatate baiatului! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E trist intr-adevar cand iti vezi de drumul tau,nu te rupi in figuri,si tot o patesti datorita unor cretini! :lol:

Sanatate maxima ii doresc motociclistului,si un salut cu respect lui GIABI! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Multe nu sunt de spus. Asa cum a reletat si Bogo, idiotul a intors, iar Marius( pt. asa il cheama pe baiatul cu motorul) nu a mai putut evita impactul. Ce m-a scos din minti a fost soferul Daciei care avea o singura grija si anume ca ramane fara permis si ca va face puscarie, mergand pana la a-mi propune sa declaram ca de fapt el nu a intors sica a schimbat doar banda de mers. Asta a fost momentul cand abia m-am abtinut sa nu il iau la bataie pe dobitoc.

Voi reveni cu informatii despre starea lui Marius dupa ce voi afla mai multe.

Apropos: Multumesc pentru aprecieri, dar nu am facut absolut nimic de laudat.

 

Sanatate si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cretinul,isi inchipuia ca o sa zici ca el, tocmai tu care esti supus acelorasi riscuri in trafic. Asa mint de multe ori, daca gasesc altii ca ei sa fie dispusi sa-i ajute si noi ne alegem cu oasele sfarimate si cu motorul pe butuci.Vrea sa conduca? Sa beleasca ochii! Si cind o putea ,sa-i povesteasca baiatul cazut prin ce suferinte a trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol de zis, dar fazele astea cu intorsul pe drumuri nationale taiind 2 linii continue, sunt deja clasice. La fel si cu intorsul pe bulevarde, 2-3 benzi pe un sens , 2 liniii de tramvai, 2-3 pe sensul celalalt, o adevarata capodopera.

Oricum e un fel de sport extrem mersul cu motocicleta, toti o stim, dar cand mai sunt si alti ce amplifica acest extrem, e nasol rau.

Sanatate maxima si recuperare rapida baiatului !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Multe nu sunt de spus. Asa cum a reletat si Bogo, idiotul a intors, iar Marius( pt. asa il cheama pe baiatul cu motorul) nu a mai putut evita impactul. Ce m-a scos din minti a fost soferul Daciei care avea o singura grija si anume ca ramane fara permis si ca va face puscarie, mergand pana la a-mi propune sa declaram ca de fapt el nu a intors sica a schimbat doar banda de mers. Asta a fost momentul cand abia m-am abtinut sa nu il iau la bataie pe dobitoc.

Voi reveni cu informatii despre starea lui Marius dupa ce voi afla mai multe.

Apropos: Multumesc pentru aprecieri, dar nu am facut absolut nimic de laudat.

 

Sanatate si asfalt uscat!

 

Respect, Giabi! Insanatosire grabnica lui Marius!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius este membru de trei ani al formului (djidji_duru). Am vorbit cu el la telefon si urmeaza sa fie operat maine (17 aug). Are fracturi la ambele picioare si la bazin.

 

E groaznic ce i s-a intamplat. Intr-adevar, dupa cum a spus si `io, bogo`, e genul de motociclist care merge foarte prudent si care nu se da niciodata in spectacol. TDM-ul tocmai si-l cumparase (de vreo 2 saptamani), dupa un an in care statuse pe bara. Inainte avusese o Honda Transalp.

 

Idiotul care a intors masina complet neregulamentar ar merita impuscat. Putea sa omoare un om si sa distruga o familie (Marius are un baietel de doar cateva luni).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare nespus de rau ca acest ghinion s-a intamplat unui om cu capul pe umeri care mergea de cand il stiu foarte prudent, fara excese. Chiar era in dubii acum vreo 2-3 saptamani, avand in vedere si noul membru al familiei, daca sa-si mai ia iar alt motor sau sa mai astepte... :moto: Am vorbit acum cu el la tel. si , desi siuatia nu e prea roza momentan, totusi se pare ca nu sunt complicatii, iar ce e cel mai imortant, e cu moralul sus. Il vom ajuta sa treaca peste asta, si speram ca nu ramane cu sechele dupa recuperare...

 

 

 

Aveti grija cum, pe ce si pe unde mergeti, inca e sezonul deschis la vanatoare de 2 roti :moto: Cretini cu conserve pe sosea sunt multi :) , cateva zeci pt fiecare motociclist :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am vorbit cu Marius. momentan e sub influenta analgezicelor si i-au mai trecut durerile. maine dimineata e programat la operatie. pentru asta insa se pare ca e nevoie de sange. deci, cine are de donat...

grupa lui e A2 (nu se stie RH-ul) insa, din cate am inteles se poate dona orice.

 

Marius este momentan intr-un salon post-operatoriu la floreasca. se va bucura daca cei care il cunosc vor da un semn sau chiar ii vor face o vizita scurta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am vorbit cu Marius. momentan e sub influenta analgezicelor si i-au mai trecut durerile. maine dimineata e programat la operatie. pentru asta insa se pare ca e nevoie de sange. deci, cine are de donat...

grupa lui e A2 (nu se stie RH-ul) insa, din cate am inteles se poate dona orice.

 

Marius este momentan intr-un salon post-operatoriu la floreasca. se va bucura daca cei care il cunosc vor da un semn sau chiar ii vor face o vizita scurta.

 

Acum am ajuns la birou dupa ce am vorbit la telefon cu Daniela( o prietena de a lui Marius).

Asa e, cine vrea sa doneze ( indiferent ce grupa de sange are) sa se duca la spitalul Floreasca sa intrebe unde se fac donarile, cu buletinul neaparat la el si sa spuna ca doneaza in contul lui ANTON Marius de la chrurgie III.

Daca va stiti ca ati avut hepatita vreodata, nu puteti dona.

Atasez lista cu conditiile ce trebuiesc indeplinite la donare de sange, unele chestiuni sunt tampite dar pot fi colite.Este de preferat sa se doneze intre orele si 7.30 si 12.00.

Sunt sigur ca va fi coada acolo. :lol:

 

Sanatate!

post-13136-1187261020_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Marius am mers impreuna cu motocicletele altadata, am stat de vorba. Pot sa va spun ca nu am vazut un motociclist mai cumpatat si mai prudent decat Marius. Am vorbit cu el in seara accidentului si imi spunea ca el aplica tehnica "omului invizibil". Va pot spune sincer, cand am mers cu el aplica din plin acest principiu.

 

Tot in seara accidentului mi-a spus ca se mai plimba in seara respectiva ca isi luase motocicleta de putin timp, dupa care urmeaza sa devina "motociclist de weekend, pt. ca are copil mic si nevasta care il asteapta acasa".

 

Acum pe Marius il asteapta o serie de operatii grele in spitalele romanesti cu lipsurile de rigoare.

 

Multa sanatate Marius!!! Si vorbim.

 

Pentru toti ceilalti: neprevazutul se intampla chiar si celor mai prudenti dintre noi. Marius este in viata pentru ca avea viteza redusa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa si recuperare rapida!Mult noroc in recoltarea sangelui...mai greu in ziua de azi cu donarile de sange!Din pacate desi am A2 grupa... din cate stiu nu pot dona...din cauza unei nenorocite de hepatita B cu care m-am pricopsit acum vreo 4 ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: :) Marius?!!!!!!!! :moto: :moto:

 

Insanatosire grabnica, mai copile! Fruntea sus, lupta, ca io asa te stiu. Si, pt ca te stiu cat esti de incapatanat in sensul pozitiv al cuvantului, sunt convinsa ca te voi vedea curand in sa! Sanatate multa! :lol: :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am baut cu Gigi anu' trecut la nunta la Mielu'.... super om Gigi asta! :moto:

 

Dar o sa se faca bine, il stiu eu! Si e bine asa... maaaaai... asa un baiat de treaba... dar se face el bine si vine back on the baricades... :)

 

 

 

Sanatate maxima Gigelule! :lol:

 

P.S. M-a intrebat Alina :moto: bastarca de tine! :-))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru toti ceilalti: Marius este in viata pentru ca avea viteza redusa.

:)

Viteza redusa, conduita preventiva, ratiunea lui Marius au facut ca acest topic sa nu fie un loc de dat cu RIP'uri.

Ii va fi greu o perioada cu fracturile alea, insa E IN VIATA, printre noi si alaturi de sotie si copil!

Multa sanatate, DJIDJI :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" Aveti grija cum conduceti " se tot repeta : yo nu inteleg la ce se refera ? Ce grija sa ai , daca unui motociclist care conducea asa prudent i se intimpla nenoricirea . Cum sa conduci cu grija : sa mergi foarte incet sau in rind cu cagerii sau mai tare decit ei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...