Sari la conținut

Ziua Bucurestiului - Miting Moto! 20.09.2007


Placebo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 380
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O sa incerc sa adun cat mai multi membrii CSR sa venim si noi la miting, sper sa fim cam 10-15 scuteristi.

 

O sa vin si eu.

In legatura cu prezenta scuteristilor la eveniment, eu zic ca e de preferat ca de aceasta data sa participe doar motociclistii. No offense, dar multi dintre scuteritsi sunt cocalari si baietasi de cartier, care se dau in stamba ori de cate ori au cate o ocazie din asta. De ce sa piarda prilejul de a aparea la stiri, unde pot fi vazuti de familie, preteni si fetitele de la bloc?

 

PMoldovan, foarte bun clipul din UK :)

Inteleg ca vei fi deranjat de prezenta noastra, insa nu toti suntem gelati si cocalari, mai sunt si scuteristi cu capul pe umeri care respecta regulile de circulatie si partenerii de trafic; plus ca si noi avem 2 roti si suntem expusi acelorasi riscuri ca si voi, motociclistii.

Sa auzim de bine si sa ne facem auziti si intelesi!

 

 

Bafta! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa adun cat mai multi membrii CSR sa venim si noi la miting, sper sa fim cam 10-15 scuteristi.

Inteleg ca vei fi deranjat de prezenta noastra, insa nu toti suntem gelati si cocalari, mai sunt si scuteristi cu capul pe umeri care respecta regulile de circulatie si partenerii de trafic; plus ca si noi avem 2 roti si suntem expusi acelorasi riscuri ca si voi, motociclistii.

Sa auzim de bine si sa ne facem auziti si intelesi!

Bafta! :)

 

Ar fi bine sa citesti mai cu atentie, inainte de a te lasa coplesit de indignare. N-am generalizat si am spus ca „multi dintre scuteristi” sunt cum sunt si ca decat sa riscam ca specimenele la care ma refer sa-si faca aparitia la miting, mai bine fara scutere.

Dar dupa cum bine a observat si Kumuya (interesant nick :D ), specia vitezistilor in slapi, a baietasilor care dau gaz la motoreta printre blocuri ca sa impresioneze pipitele, s-a extins si in randul motociclistilor. Deh, chestie de popor si societate... Era inevitabil.

Cat despre nesimtirea unora dintre noi, mi s-a intamplat sa vad de multe ori exemplificarea ei in trafic. Acum cateva zile, asteptam la semafor in spatele unei masini, intrucat nu aveam loc sa ma strecor printre cele doua coloane. Din spate vine un calaret motorizat speed, ma saluta dupa care trece mai departe, incercand sa se strecoare ca Titanicul printre ghetari. Era clar ca nu avea pe unde trece, dar a insistat aiurea si i-a stricat unuia oglinda. Cam asta e respectul pe care il avem noi pt soferi. Asa ca nici ei nu ne respecta (chiar daca sunt tot mai multi aceia care ne fac loc, in coloane).

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa adun cat mai multi membrii CSR sa venim si noi la miting, sper sa fim cam 10-15 scuteristi.

Inteleg ca vei fi deranjat de prezenta noastra, insa nu toti suntem gelati si cocalari, mai sunt si scuteristi cu capul pe umeri care respecta regulile de circulatie si partenerii de trafic; plus ca si noi avem 2 roti si suntem expusi acelorasi riscuri ca si voi, motociclistii.

Sa auzim de bine si sa ne facem auziti si intelesi!

Bafta! :)

 

Apreciem implicarea membrilor CSR.

 

Trebuie sa intelegeti ca dorim sa vina cei care sunt in regula cu actele si scuterul. Sa nu vad fara casti, 14 ani pe scuter sau alte nebunii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actiunea este binevenita si in concordanta cu multiplele accidente din acest sezon.

Cred ca mitingul ar trebui sa aiba in vedere si accidentele facute de motociclisti din cauza teribilismului pe langa accidentele din vina automobilistilor.

Sper din toata inima ca aceasta manifestare sa aiba rezultatul dorit.

Voi fi prezent si sper sa pot aduce si toata gasca de la bloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vin si eu cu bicla. :)

 

Cat despre nesimtirea unora dintre noi, mi s-a intamplat sa vad de multe ori exemplificarea ei in trafic. Acum cateva zile, asteptam la semafor in spatele unei masini, intrucat nu aveam loc sa ma strecor printre cele doua coloane. Din spate vine un calaret motorizat speed, ma saluta dupa care trece mai departe, incercand sa se strecoare ca Titanicul printre ghetari. Era clar ca nu avea pe unde trece, dar a insistat aiurea si i-a stricat unuia oglinda. Cam asta e respectul pe care il avem noi pt soferi. Asa ca nici ei nu ne respecta (chiar daca sunt tot mai multi aceia care ne fac loc, in coloane).

 

daca te-a salutat poate nu e asa nesimtit. omul a incercat, n-a reusit si banuiesc c-a platit pentru oglinda aia. exemplul nu mi se pare destul de bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un reporter de la Realitatea TV a confirmat deja participarea, acum astept si confirmarea TVR-ului...

 

 

Daca vreti pot incerca si eu sa vorbesc la ProTV pentru un reporter. Oricum cred ca vor veni pentru ca mereu au fost. Astia de obicei se cam anunta unii pe altii, sunt prieteni (lucratorii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mitingul se refera la noi toti cei pe doua roti !

Hai sa fim cat mai multi prezenti, daca nu toti, sa ne :) dupa care sa :) . Oricum a doua zi uitam ca putem fi si altfel : uniti, respectuosi, civilizati, amabili, bla bla bla :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vin si eu cu bicla. :)

daca te-a salutat poate nu e asa nesimtit. omul a incercat, n-a reusit si banuiesc c-a platit pentru oglinda aia. exemplul nu mi se pare destul de bun.

 

Nesimtire in relatia cu soferii, nu cu mine. Ca m-a salutat pe mine, asta e cu totul altceva. Oglinda nu a platit-o, a trecut mai departe. Telul era sa fie, cu orice mijloace, primul in coloana.

Si eu ma bag deseori printre masini, dar cand vad ca nu se poate sau ca ar trebui sa trec la milimetru, nu fortez lucrurile.

 

Bafta! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa citesti mai cu atentie, inainte de a te lasa coplesit de indignare. N-am generalizat si am spus ca „multi dintre scuteristi” sunt cum sunt si ca decat sa riscam ca specimenele la care ma refer sa-si faca aparitia la miting, mai bine fara scutere.

Dar dupa cum bine a observat si Kumuya (interesant nick :) ), specia vitezistilor in slapi, a baietasilor care dau gaz la motoreta printre blocuri ca sa impresioneze pipitele, s-a extins si in randul motociclistilor. Deh, chestie de popor si societate... Era inevitabil.

Cat despre nesimtirea unora dintre noi, mi s-a intamplat sa vad de multe ori exemplificarea ei in trafic. Acum cateva zile, asteptam la semafor in spatele unei masini, intrucat nu aveam loc sa ma strecor printre cele doua coloane. Din spate vine un calaret motorizat speed, ma saluta dupa care trece mai departe, incercand sa se strecoare ca Titanicul printre ghetari. Era clar ca nu avea pe unde trece, dar a insistat aiurea si i-a stricat unuia oglinda. Cam asta e respectul pe care il avem noi pt soferi. Asa ca nici ei nu ne respecta (chiar daca sunt tot mai multi aceia care ne fac loc, in coloane).

:)

 

Salut. Fiind amandoi impatimiti de aceeasi pasiune, mersul pe doua roti, nu m-am lasat cuprins de furie la citirea postului tau. Hai sa-ti explic cum sta treaba, desi sunt convins ca sti si tu:

- Garantez personal faptul ca toti membri CSR au cei 7 ani de-acasa atat pe scaun cat si pe doua roti, in trafic, cunosc legislatia in vigoare si mai mult o si respecta. Nu poti sa compari gealatii in slapi si ochelari de soare, care calaresc un scuter, cu scuteristii. La fel cum nu poti sa compari nici vitezistii de Magheru, cei care mergeau asta vara in tricou, slapi si ochelari de soare, cu gel in cap si evident fara casca, ce sa mai vb de restul echipamentului, pe motoare de 600 sau mai mari, cu adevaratii motociclisti. E ca si cum eu te-asi baga in aceeasi oala cu ei, fara sa te cunosc si fara sa am cel mai mic motiv sa fac asta. Nu contest abilitatile lor dar nu poti sa sti cand se suie altul pe tine si mori cu dreptatea in mana.

 

Asa cum bine a zis si VladuL, nu suntem cocalari si poti conta pe un comportament adecvat din partea noastra si pe o participare sper eu in formatie copleta.

 

Sa ne vedem sanatosi pe sosele si la mai multe evenimente de acest gen. Oricare ar fi atitudinea ta fata de participarea CSR la acest eveniment, noi si vorbesc in numele CSR, iti uram traditionalul:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :hurt: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ideea cu marsul, dar daca este joi 20 sept. sa mai fie si orele prinzului, cred ca participarea nu v-a fi foarte mare, deoarece cei din provincie cit si cei din Buc. vor fi la munca.(posibil multi dintre ei) Sigur intr-o Simbata ne-am fi adunat mai multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti pot incerca si eu sa vorbesc la ProTV pentru un reporter. Oricum cred ca vor veni pentru ca mereu au fost. Astia de obicei se cam anunta unii pe altii, sunt prieteni (lucratorii).

 

Nu e nevoie. Se stie de eveniment aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Fiind amandoi impatimiti de aceeasi pasiune, mersul pe doua roti, nu m-am lasat cuprins de furie la citirea postului tau. Hai sa-ti explic cum sta treaba, desi sunt convins ca sti si tu:

- Garantez personal faptul ca toti membri CSR au cei 7 ani de-acasa atat pe scaun cat si pe doua roti, in trafic, cunosc legislatia in vigoare si mai mult o si respecta. Nu poti sa compari gealatii in slapi si ochelari de soare, care calaresc un scuter, cu scuteristii. La fel cum nu poti sa compari nici vitezistii de Magheru, cei care mergeau asta vara in tricou, slapi si ochelari de soare, cu gel in cap si evident fara casca, ce sa mai vb de restul echipamentului, pe motoare de 600 sau mai mari, cu adevaratii motociclisti. E ca si cum eu te-asi baga in aceeasi oala cu ei, fara sa te cunosc si fara sa am cel mai mic motiv sa fac asta. Nu contest abilitatile lor dar nu poti sa sti cand se suie altul pe tine si mori cu dreptatea in mana.

 

Asa cum bine a zis si VladuL, nu suntem cocalari si poti conta pe un comportament adecvat din partea noastra si pe o participare sper eu in formatie copleta.

 

Sa ne vedem sanatosi pe sosele si la mai multe evenimente de acest gen. Oricare ar fi atitudinea ta fata de participarea CSR la acest eveniment, noi si vorbesc in numele CSR, iti uram traditionalul:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :hurt: :)

 

Scuteristii mei dragi si sensibilosi, aveti probleme cu logica sau cu intelesul limbii romane? :) Am pomenit eu numele CSR? Am spus eu ca toti scuteristii sunt cocalari basiti, dornici sa se dea in spectacol? Singura mea remarca a fost urmatoarea: exista riscul ca unii dintre scuteristi (cu referire precisa la specimenele mai sus mentionate) sa saboteze ideea acestui miting, prin comportamentul teribilist, idiot si limitat pe care il au. Iar reprezentantii speciei sunt multi, nu putini, motiv pentru care am zis un NU preventiv participarii voastre (oricum, eu n-am nicio putere de decizie, asa ca puteti sa veniti si cu sutele).

 

Nu inteleg de ce sariti ca arsi? E ca si cum cineva mi-ar spune ca bucurestenii sunt agresivi, tarani, mitocani sau egoisti, iar eu - bucurestean fiind - m-as simti extrem de lezat. Dar cum sunt realist si cum nici nu ma simt reprezentantul bucurestenilor, ii dau dreptate acelei persoane. S-a inteles ideea?

 

Stimabile Alias, daca vrei sa am o parere mai pozitiva despre scuteristi, incearca sa scrii corect romaneste. Ti-am subliniat greselile in citat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sep 20

More Details

Showers

Considerable clouds with showers; not as warm. Winds from the N at 11 km/h.

Realfeel®: 21 °C

High: 21 °C

Thursday Night, Sep 20

More Details

Mostly Cloudy

Cloudy most of the time. Winds from the NNW at 4 km/h.

Realfeel®: 10 °

 

accu weater ... site cu informatii meteo super ok ..... nu dau gres!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placebo, data de 20 e batuta in cuie fix? Si daca ploua zdravan, se tine?

 

Inteleg ca e Ziua Bucurestiului atunci, d-aia intreb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Fiind amandoi impatimiti de aceeasi pasiune, mersul pe doua roti, nu m-am lasat cuprins de furie la citirea postului tau. Hai sa-ti explic cum sta treaba, desi sunt convins ca sti si tu:

- Garantez personal faptul ca toti membri CSR au cei 7 ani de-acasa atat pe scaun cat si pe doua roti, in trafic, cunosc legislatia in vigoare si mai mult o si respecta. Nu poti sa compari gealatii in slapi si ochelari de soare, care calaresc un scuter, cu scuteristii. La fel cum nu poti sa compari nici vitezistii de Magheru, cei care mergeau asta vara in tricou, slapi si ochelari de soare, cu gel in cap si evident fara casca, ce sa mai vb de restul echipamentului, pe motoare de 600 sau mai mari, cu adevaratii motociclisti. E ca si cum eu te-asi baga in aceeasi oala cu ei, fara sa te cunosc si fara sa am cel mai mic motiv sa fac asta. Nu contest abilitatile lor dar nu poti sa sti cand se suie altul pe tine si mori cu dreptatea in mana.

 

Asa cum bine a zis si VladuL, nu suntem cocalari si poti conta pe un comportament adecvat din partea noastra si pe o participare sper eu in formatie copleta.

 

Sa ne vedem sanatosi pe sosele si la mai multe evenimente de acest gen. Oricare ar fi atitudinea ta fata de participarea CSR la acest eveniment, noi si vorbesc in numele CSR, iti uram traditionalul:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :hurt: :D

 

:)

Ma bucur ca exista o astfel de comunitate. Felicitari! Ar trebui sa organizati niste cursuri de initiere si cunoastere a legislatie rutiere gratuit pt. uscaturile din randul vostru. Oricum, in ultimul timp tot mai multi poarta casca si asta e foarte bine. Despre trecutul scuteristilor pe culoarea rosie a semaforului....... :)

Si scuteristii au sub ei doua roti si sunt expusi pericolelor in trafic la fel ca si motociclistii. Au tot dreptul sa fie prezenti atata timp cat respecta legislatia si au actele in regula.

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni s-a inteles,

lumea se aduna cu motoare, scutere, bicilete, pe ce vreme o fi, dar detalii?

am inteles 20.09 ora 17:30

se vorbea de mai multe trasee.

care? unde ne intalnim ?ca mai sunt 7 zile :) si abia astept, fiindca trebuie sa facem o figura buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni s-a inteles,

lumea se aduna cu motoare, scutere, bicilete, pe ce vreme o fi, dar detalii?

am inteles 20.09 ora 17:30

se vorbea de mai multe trasee.

care? unde ne intalnim ?ca mai sunt 7 zile :) si abia astept, fiindca trebuie sa facem o figura buna

 

Aceste detalii urmeaza a fi puse la punct si vor fi anuntate de catre Placebo sau de catre DAC MOTORS.

Referitor la participare (scutere, mopede, motociclete, samd): toti sunt bineveniti, ptr ca toti sunt participanti la trafic, DAR regulile sunt clare: sa aibe totul in regula. Adica: casca, actele in regula, scuterele\mopedele sa fie inscrise la primarie, fara numere rosii indoite, etc. Si aceste reguli vor fi aduse la cunostinta in format extins :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa citesti mai cu atentie, inainte de a te lasa coplesit de indignare. N-am generalizat si am spus ca „multi dintre scuteristi” sunt cum sunt si ca decat sa riscam ca specimenele la care ma refer sa-si faca aparitia la miting, mai bine fara scutere.

Dar dupa cum bine a observat si Kumuya (interesant nick :D ), specia vitezistilor in slapi, a baietasilor care dau gaz la motoreta printre blocuri ca sa impresioneze pipitele, s-a extins si in randul motociclistilor. Deh, chestie de popor si societate... Era inevitabil.

Cat despre nesimtirea unora dintre noi, mi s-a intamplat sa vad de multe ori exemplificarea ei in trafic. Acum cateva zile, asteptam la semafor in spatele unei masini, intrucat nu aveam loc sa ma strecor printre cele doua coloane. Din spate vine un calaret motorizat speed, ma saluta dupa care trece mai departe, incercand sa se strecoare ca Titanicul printre ghetari. Era clar ca nu avea pe unde trece, dar a insistat aiurea si i-a stricat unuia oglinda. Cam asta e respectul pe care il avem noi pt soferi. Asa ca nici ei nu ne respecta (chiar daca sunt tot mai multi aceia care ne fac loc, in coloane).

:)

 

 

daca era un bmw negru eu eram si nu vad care e problema ,sa ma f... 1n oglinzile lor ca nu am loc sa trec :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu dubluefect!!! avem dreptul legal sa avansam prin coloana pana la semafor..dar ei ce crezi ca vor pune masinile alea vreodata cum trebuie..inainte sa opreasca sai treaca prin capatana aia ca poate vine vreun motor,o bicla un scuter..nu ,ei sunt in stare sa le puna in diagonal sa nu mai treaca nimeni,e spatiul lor. . si iti mai deschide si vreo usa sa te nenoroceasca pe acolo..iar de respect,merita vreunul..cand nu poti sa iesi 5 km si ai parte de 3 4 senzatii tari..ba stanga ba dreapta cu tine lipsa prioritati etc stai cu stomacul ghem ca te asteapta nenorocirea in sec urmatoare..dai ma ...?? o sai respect cand o sa ma respecte ei in primul rand,eu sunt pe 2 roti,expus la orice lovitura,vulnerabil ,echilibru si altele care le stiti f bine.Noi suntem si soferi..iar ei cati motoristi??Probabil ca cei care intradevar mai fac loc ,au vreo legatura cu motociclismul,dar cati??...bafta!! am uitat buna treaba placebo!sa vad cum ajung!

Editat de fabio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...