Sari la conținut

Liniile De Tramvai...


motoGT
 Share

Postări Recomandate

Intre Lizeanu si bd. lacu tei! e o intersectie mai mare, o benzinarie.

 

Am vrut sa fac stanga spre obor pe strada reinvierii si am vazut o intesectie de linii tramvai iesite mult din asfalt, aveam un logan in dreapta mea care urma sa faca tot stanga.

 

Eu am vrut sa iau viraju mai larg sa evit liniile da ala cu loganu a luat viraju scurt, practic mi-a taiat calea si in loc sa opresc sa fac ce imi propusesem am luat si io viraju mai din scurt si am dat direct in liniile alea de tramvai, cu ghidonu intr-o parte, putin aplecat.

Cand am lovit liniile cu roata fata m-a aruncat pur si simplu intr-o parte si am cazut pe stanga!

 

Acum as putea sa zic ca ala cu loganu e de vina ca mi-a taiat calea. Vedea ca io vroiam sa iau viraju mai lung...adevaru e ca io sunt de vina!

Daca m-as fi oprit pur si simplu si as fi asteptat sa treaca ala dupa care mi-as fi luat viraju meu mai larg nu mai cadeam!

 

Oricum intersectiile de liniile tramvai iesite sunt periculoase! Daca nu esti atent cand treci peste ele, te mai prind si in viraj dai sigur cu motoru de pamant!

Editat de motoGT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, imi pare rau - sper ca n-ai lovit motorul (sau pe tine) prea rau.

Dar din ce ai povestit, ala cu masina n-are nici o vina, nici macar moral. Masina nu aluneca pe sina de tramvai (nu in sensul in care aluneca motorul cel putin), ala nu trebuie sa se uite decat sa nu calce pe elemente iesite in afara care sa-i taie rotile. N-are de unde sa stie ca tu nu poti sa tai liniile chiar in orice fel.

Asta e, ghinion de data asta si mai multa atentie pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa, si?

mai învățăm Âşi noi ceva.

Dacă era un camion în stânga lui mai era "aÂşa Âşi?"

Âşi accidentele banale Âşi uÂşoare au rolul lor educativ .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din felul in care a expus omul problema reiese ca a tras singur cazatura si concluziile. tot omul stie ca trebuie sa casti ochii la liniile de tramvai. topicul asta are un iz de truism.

ia 10mii si da-ti un liber

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

concluziile nu trebuie sa le traga doar el, mai sunt(em) si altii pe aici care am putea invata ceva... sau nu au fost destule accidente mortale sau grave? e chiar asa neinteresant un topic care a avut finalitatea asta? nu da nimeni cu rip-uri and shit? :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce inseamna "truism", insa cert este ca din asemenea topic-uri mai invata lumea ce si cum sa evite.

In ceea ce priveste intamplarea descrisa, din pacate la noi nici carosabilul, nici stilul de conducere nu tine cont de motociclisti, bine ca n-ai cazut in fata vre-unei masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit....aproape toata lumea o comite cu liniile de tramvai,prima tranta a mea a fost pe linia de tramvai..PE PLOAIE.stiam la ce ma expun dar nu am avut incotro..a trebuit sa merg pe ea.pe viitor incearca sa la eviti cat poti dra cu traficul din ziua de azi nu ai incotro,acum merg zilnic pe linia de tramvai.. :friends:

 

p.s. nu lua in seama comentariile rautacioase...unii sunt prea destepti..poate se cred supraoameni..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu zona, e la 2 pasi de mine... e de tot cacatu intersectia aia mare grija acolo mereu.

 

imi pare rau pentru voi doi ca v-ati lovit motoarele, dar tineti minte ca la linii de tramvai mergeti incet, ambreiaju tras si cu talpile sa mangaiati asfaltul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am mers pe linii de tramvai am tras cateva concluzii:

 

1. niciodata cu motoru inclinat pe ele => cazi

1.5 niciodata cu accelerare pe ele (derapezi sau fuge kuru) =>cazi naspa

2. in intersectii e bine sa pui piciorushele jos pana treci peste ele

3. in linie dreapta potzi sa mergi lejer intre ele ca conservarii nu prea indraznesc caci le e teama de politisti

4. ai grija ca pot aparea mashini care schimba sensu si care sunt ascunse de stalpii de tramvai

5. atentie la tramvaie; e mari shi vatmanii nu franeaza pentru nimeni. :friends:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,asta e...cred ca mi-a scapat un pik de gas in acceleratie,nu aveam mai mult de 25 la ora,pentru ca depaseam coloana aia lunga.Dupa ce am cazut,boul cu Logan din fatza mea,a sarit din masina,crezand ca am intrat in el,s-a uitat la bara din spate,a vazut ca nu are nimik,si s-a suit inapoi in masina,fara sa se uite la mine.Vreau sa zic,ca nimeni nu m-a intrebat,daca sunt ok,numai zic,sa ridic motorul...Norok ca nu sunt un tip firav.Concluzia...Poti muri,si nu vine nimeni sa te ajute...Groaznic...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trageti ambreiajul si mergeti din inertie, ca cu bicicleta. Motorul drept, nu e nevoie de balanganit picioarele, e f. bine sa va ridicati putin in scarite (SM style). Bratele si picioarele moi, lasati motorul sa joace lambada sub voi. Si da, un unghi cat mai apropiat de perpendicular intre roata si sina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mie mi-e dat sa pic pe liniile de tramvai. Dupa ce m-a speriat motociclism.ro, peste tot scria 'linii de tramvai = buba', a trecut ceva timp pana sa am curaj sa 'incalec' una. Dupa care... n-am absolut nici o problema. Intr-adevar, se simte ciudat cand treci peste ele, dar trec si la viteza, si cu gaz, si inclinat, si perpendicular si neperpendicular si nu simt ca e un MARE pericol. Ude sau uscate, am impresia ca rotile mele calca cam pe toata sina. De aia zic, avand in vedere ca nu prea imi mai e frica de ele, probabil ca ele o sa ma dea jos pentru prima data. A, bine, primul si singurul meu accident de pana acum a fost cand m-a troznit o tanti din spate. Eram intre sinele de tramvai :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah oamen ibuni !!! Ce dreaq, dar treaba asta cu liniile de tramvai se invata imediat ce invatam sa mergem pe bicicleta.

 

Acu' foarte multi ani, am avut o discutie cu tataie. Dumnezeu sa-l ierte ca s-a dus in '89... :laugh: Zicea...

 

- Cata, ia spune tu chiar stii sa mergi pe bicicleta ?

- Da tataie, cum sa nu, hai afara sa-ti arat.

- Lasa ca te cred, dar ce faci cand treci peste liniile de tramvai ?

- Pai ce sa fac ? Nu stiu... De ce ma intrebi ?

- Pai sa ai mare grija tataie, ca poti sa cazi. Eu am patit-o candva...

- Eh, lasa tataie ca ma descurc eu, sunt baiat mare (aveam vreo 8-9 ani)...

 

Anii au trecut si uite-ma pe mine prin clasa a-10-a calare pe o bicicleta de tipul BMX (abia intrasera in tara) facand giumbuslucuri atat cat ma pricepeam si eu. La un moment, in aceeasi zi si impreuna cu cativa amici, decidem sa mergem in parcul Carol, fost Libertatii. Intrecere mare intre noi pana pe str. 11 Iunie, pe unde trece si acum tramvaiul... Mama-mama ce era de noi... Ar mai fi continuat "concursul" ad-hoc si probabil as fi iesit castigator daca nu nimeream cu rotile exact pe linia de tramvai... :friends:

 

Urmari ? Haine rupte, pantaloni, tricou.. eu plin de julituri, mana luxata, fata "arsa"... etc... "Prietenii" radeau de mine... in fine... Eu nu mai auzeam pe nimeni. Pe moment nu mi-a pasat nici de tzoale si nici de lovituri... Nu simteam nicio durere... Eram departe... Auzeam incontinuu in minte vocea lui tataie...

 

- Cata, ia spune tu chiar stii sa mergi pe bicicleta ?

 

Scuze daca am fost of topic... :laugh:

Editat de Catalin S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mie mi-e dat sa pic pe liniile de tramvai. Dupa ce m-a speriat motociclism.ro, peste tot scria 'linii de tramvai = buba', a trecut ceva timp pana sa am curaj sa 'incalec' una. Dupa care... n-am absolut nici o problema. Intr-adevar, se simte ciudat cand treci peste ele, dar trec si la viteza, si cu gaz, si inclinat, si perpendicular si neperpendicular si nu simt ca e un MARE pericol. Ude sau uscate, am impresia ca rotile mele calca cam pe toata sina. De aia zic, avand in vedere ca nu prea imi mai e frica de ele, probabil ca ele o sa ma dea jos pentru prima data. A, bine, primul si singurul meu accident de pana acum a fost cand m-a troznit o tanti din spate. Eram intre sinele de tramvai :friends:

Atentie totusi. Au mai patit-o si altii. Mers fara probleme peste linii pe perioade lungi, dar la un moment dat s-au trezit pe jos din senin, fara sa aiba habar de ce. Eu sunt atent intotdeauna cand trec peste linii, trag ambreiajul si nu am avut niciodata probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...