Sari la conținut

Accident Vatra Luminoasa-Bucuresti - 19.10.2007


andrew
 Share

Postări Recomandate

Azi in jurul orei 18:15 am trecut prin intersectie pe la Vatra Luminoasa si am observat un Ducati tavalit, fara sha. Prietenul meu si cu mine am oprit si am inteles de la cei aflati acolo, respectiv un prieten al motociclistului care sosise imediat la fata locului, ca omul ar fi fost deja dus la spital si ca nu era accidentat f grav. Cica unu cu BMW-ul ii taiase fatza si nu a mai apucat sa-l evite. Stie cineva detalii despre starea motociclistului si imprejurarile exacte ale accidentului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu am ajuns la cateva minute dupa accident . E vorba de un Ducati M 900 si pe baiat il cheama Alex, incepator. Bovina cu conserva ( cu numere de Germania) a virat stanga venind dinspre Muncii si Alex a intrat in intersectie pe verde, fara mare viteza, venind dinspre Obor. Conservarul nu i-a dat prioritate si motocicleta s-a infipt in portiera dreapta cu viteza destul de mica ( 30-40 kmh sau chiar sub) . Baiatul e ok, a fost luat de ambulanta pt verificari la spital... se pare ca nu are nimic grav, a scapat doar cu sperietura si tavaleala. Conservarul, un baiat de 25-30 de ani, initial sustinea ca nu l-a vazut :eek: , apoi ca a "venit cu viteza mare, dom'le, si a intrat pe galben "... i-am retezat-o scurt sa lase ciocul mic ca e bou, daca nu l-a vazut de unde stie cu ce viteza venea , si din pozitia lui nu vedea semaforul... :(

Era si un garcea acolo care astepta sa vina cei de la Udriste... am ridicat motorul , l-am tras pe margine, am adunat ceva bucati sa nu se piarda. A venit repede si un prieten de-al motociclistului care a preluat motorul si cheia care era la mine in buzunar si impreuna am vorbit cu martorii sa nu plece pana le ia militia datele ( au confirmat ca Alex a intrat pe verde si cu viteza mica). Avariile la motor destul de serioase dar nu capitale ( cosmetica, bord explodat, furca stramba). Surprinzator, nimic la cadru la prima vedere ( Cadrul ala din zabrele e foarte sensibil la lovituri, la o viteza cat de cat serioasa se stramba imediat in zona "gatului" ).

 

Am stat pana au venit cei de la Udriste , am semnat de martor la testul de alcoolemie al soferului ( 0,00) , si dupa ce am constatat ca totul e sub control, am plecat in treaba mea.

 

 

Sper ca totul sa iasa la mal ok si motociclistul sa-si recupereze pagubele cat mai usor ( asigurare de Germania...hm... :ok: ). In mod clar permisul conservarului a intrat in buzunar la garcea si va sta acolo ceva vreme.

 

Aveti grija cum va dati, pe Alex l-a salvat viteza mica ( daca ar fi venit mai tare iesea urat, s-a infipt in portiera si nu avea cum sa sara peste fara sa loveasca masina :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate si politistii de la rutiera mai da cite "un ochi" pe aici...si ar fi bine sa procedeze cam asa:

La afirmatia "conservarului" ca NU L-AM VAZUT !!!...imediat sa ia masura legala de trimitere a respectivului

la un control oftalmologic riguros facut chiar la Policlinica MI unde nu are cum sa scape daca are intradevar afectiuni de vedere !!! Asa mai triaza si ei in mod corect pe cei care NU NE VAD !! Si pina la venirea rezultatului...chiar suspendarea dreptului de a conduce !!!

Sunt extrem de multi care au permis si au facut o fise medicala pe NASPA !! Si cred ca imi dati dreptate in spusele mele !

Sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

 

Pai Axa e motociclist vechi , si cu bun simt cum se vede, nu ca altii care ar fi trecut pe langa , sau ar fi oprit, uitat si pe urma plecat mai departe !

Bravos !

 

 

Nu neg ca ar fi si situatii in care unii ar trece pe langa, fara sa opreasca. S-a intamplat sa fiu si eu pe acolo si am oprit, salvarea deja plecase, l-am vazut si eu pe prietenul motociclistului care mi-a spus ca nu e grav accidentat, ca piesele de la motor se aflau la el in portbagaj.

 

S-a luat politistul de mine ca m-am angajat in traversarea strazii pe verde, intre timp s-a schimbat pe rosu si avea de gand sa-mi confiste casca fiid convins ca am trecut pe rosu :eek:

 

Insanatosire grabnica motociclistului si despre conservar... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce de K.K.T.! :eek:

Accidentul asta e la indigo cu accidentul lui pepsiman din mai. Aceeasi intersectie, aceiasi idioti care fac stanga pe Matei Voievod si care nu au rabdare pana se face rosu pentru cei care vin dinspre Iancului.

Scuza cu "nu te'am vazut" este puerila, ba chiar retarda. Nu de alta, dar cei care fac stanga acolo doar asta trebuie sa faca: sa se asigure si sa astepte pana nu mai trece nimeni.

Asta e caz de nesimtire crasa, nu de neatentie. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu am ajuns la cateva minute dupa accident . E vorba de un Ducati M 900 si pe baiat il cheama Alex, incepator. Bovina cu conserva ( cu numere de Germania) a virat stanga venind dinspre Muncii si Alex a intrat in intersectie pe verde, fara mare viteza, venind dinspre Obor. Conservarul nu i-a dat prioritate si motocicleta s-a infipt in portiera dreapta cu viteza destul de mica ( 30-40 kmh sau chiar sub) . Baiatul e ok, a fost luat de ambulanta pt verificari la spital... se pare ca nu are nimic grav, a scapat doar cu sperietura si tavaleala. Conservarul, un baiat de 25-30 de ani, initial sustinea ca nu l-a vazut :eek: , apoi ca a "venit cu viteza mare, dom'le, si a intrat pe galben "... i-am retezat-o scurt sa lase ciocul mic ca e bou, daca nu l-a vazut de unde stie cu ce viteza venea , si din pozitia lui nu vedea semaforul... :(

Era si un garcea acolo care astepta sa vina cei de la Udriste... am ridicat motorul , l-am tras pe margine, am adunat ceva bucati sa nu se piarda. A venit repede si un prieten de-al motociclistului care a preluat motorul si cheia care era la mine in buzunar si impreuna am vorbit cu martorii sa nu plece pana le ia militia datele ( au confirmat ca Alex a intrat pe verde si cu viteza mica). Avariile la motor destul de serioase dar nu capitale ( cosmetica, bord explodat, furca stramba). Surprinzator, nimic la cadru la prima vedere ( Cadrul ala din zabrele e foarte sensibil la lovituri, la o viteza cat de cat serioasa se stramba imediat in zona "gatului" ).

 

Am stat pana au venit cei de la Udriste , am semnat de martor la testul de alcoolemie al soferului ( 0,00) , si dupa ce am constatat ca totul e sub control, am plecat in treaba mea.

Sper ca totul sa iasa la mal ok si motociclistul sa-si recupereze pagubele cat mai usor ( asigurare de Germania...hm... :ok: ). In mod clar permisul conservarului a intrat in buzunar la garcea si va sta acolo ceva vreme.

 

Aveti grija cum va dati, pe Alex l-a salvat viteza mica ( daca ar fi venit mai tare iesea urat, s-a infipt in portiera si nu avea cum sa sara peste fara sa loveasca masina :D )

 

salutare!

intamplator cunosc foarte bine "bovina" aia de conservar... am mers cateva mii de km cu el la volan, eu in dreapta... si in cunostinta de cauza zic ca sofeaza foarte bine, desi i-am atras atentia de mai multe ori ca sofeaza prea "sportiv" si ca nu toti sunt soferi cu intuitia si cu reflexele lui in trafic.

a... si l-am dus de mai multe ori prin bucuresti si prin imprejurimi, ca pasager pe mobra mea.

cand am auzit ce-a facut, l-am intrebat: mah ... (cuvant urat - dar eu imi permit cu el ca ne cunoastem), daca ma loveai pe mine?

mi-a taiat-o instant: pai peste tine n-am cum sa dau, ca tu mergi prudent.

 

azi-noapte am vazut bmw-ul (cam pe intuneric), dar azi chiar am mers cu el.

e un bmw 318 de prin '91, masina tzapana!!!

lovita destul de bine - cred ca daca era dacia mea in locul bmw-ului, pasagerul din dreapta ar fi avut macar picioarele rupte.

 

azi cand "bovina" s-a intalnit cu Alex sa mai rezolve una-alta cu hartzogaraia eram si eu.

Alex schiopateaza de un picior, zicea ca are mai multe contuzii, cred ca va fi ok.

Nu-l stiu pe Alex ca om, nu-mi dau cu parerea despre el.

Nu contest faptul ca soferul a gresit pt. ca n-a acordat prioritate - asta in situatia concreta aici de fata.

In acelasi timp, vazand bmw-ul cum arata (Alex i-a facut azi cateva poze locului impactului - poate le va pune pe topicul asta), inclin sa dau oarece credibilitate afirmatiei "nu l-am vazut" (indiferent de culoarea semaforului, verde, rosie sau albastra), si stie tot motociclistul ca nu e nici primul si nici ultimul sofer care zice asta si mai stie fiecare motociclist si motivele!

Dar asta zic la modul general, eu n-am vazut cum s-a intamplat accidentul.

Oricum ma bucur ca nu a iesit mai rau, din ambele puncte de vedere, indiferent a cui ar fi fost vina!

 

I-am auzit discutand pe cei doi despre reparatia motorului, o sa-mi mai intreb "bovina" cu ce il va putea ajuta pe Alex.

 

Oricum, respect pentru Axa ca a dat o mana de ajutor (mai putin pt modul de abordare :( desi a nimerit-o, noi intre noi chiar ne apelam cu "vita" :) ).

Ceva mai putin respect (adica ZERO mah!) pt motociclistul care a venit cu platforma si a luat 60 ron pentru mutarea motorului de la locul accidentului la 3 statii de tramvai mai incolo - a facut si el un ban cinstit pe necazul altuia. Nu contest ca serviciul trebuia platit, probabil ca putea fi evaluat mai corect (asta e chiar parerea lui Alex).

Deci sunt oameni si oameni, iar spiritele cred ca erau destul de incinse la momentul intamplarii.

 

sper ca am reusit sa fiu destul de obiectiv pana acum, incercand sa privesc lucrurile de undeva de la mijloc (si in oarece cunostinta a situatiei concrete), ca motociclist si ca prieten al "bovinei" de conservar!

daca nu am reusit... astept pareri.

 

asfalt uscat!

 

<small>--- Mesaj completat în 19 Oct 2007 20:18 -------------</small><br/>

Poate si politistii de la rutiera mai da cite "un ochi" pe aici...si ar fi bine sa procedeze cam asa:

La afirmatia "conservarului" ca NU L-AM VAZUT !!!...imediat sa ia masura legala de trimitere a respectivului

la un control oftalmologic riguros facut chiar la Policlinica MI unde nu are cum sa scape daca are intradevar afectiuni de vedere !!! Asa mai triaza si ei in mod corect pe cei care NU NE VAD !! Si pina la venirea rezultatului...chiar suspendarea dreptului de a conduce !!!

Sunt extrem de multi care au permis si au facut o fise medicala pe NASPA !! Si cred ca imi dati dreptate in spusele mele !

Sa auzim de bine !

 

da, intr-adevar, se fac multe fise medicale pe naspa.

dar nu toate.

cat despre conservarul despre care se discuta aici concret, pot sa-ti spun in foarte cunostinta de cauza ca vede bine.

oricum, nu sunt medic oftalmolog :)

 

cred ca te-ai infierbantat un pic cand ai scris replica asta, m-as bucura sa stiu ca nu te incingi la fel de repede cand ai gazul la mana dreapta.

 

asfalt uscat!

Editat de jonlup
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PENTRU: jonlup

 

da, intr-adevar, se fac multe fise medicale pe naspa.

dar nu toate.

cat despre conservarul despre care se discuta aici concret, pot sa-ti spun in foarte cunostinta de cauza ca vede bine.

oricum, nu sunt medic oftalmolog :ok:

 

cred ca te-ai infierbantat un pic cand ai scris replica asta, m-as bucura sa stiu ca nu te incingi la fel de repede cand ai gazul la mana dreapta.

 

asfalt uscat!

 

Nu m-am infierbintat deloc... Nu am zis ca toti care au permis au facut fisa medicala pe naspa...dar oricum nr. lor e foarte mare ! Si daca imi dai dreptate...banuiesc ca iti dai seama ca ei..cei care intradevar nu vad, sunt un pericol mare pebntru noi toti ! . Si daca tu afirmi ca vede bine...atunci spune-i sa se mai pondereze cu sofatul sportiv ! In rest..ce sa-ti spun, am cam inceput sa albesc la tample si pe 2 si pe 4 roti !! Noroc sau hazard, respect fata de lege sau temperament ponderat...nici eu nu mai stiu !!

Sa auzim numai de bine !!! Asfalt uscat !!!

Editat de phyton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca Alex a scapat, fara prea mari probleme. Sanatate Alex! Cel cu conserva sa-l despagubeasca pe baiat si pe viitor sa caste ochii de mai multe ori inainte de a mai face o manevra. Graba lui ar fi putut costa viata unui om si pe el puscaria cu toate cele. Daca are careva idee, sa-i spuna cam ca-l astepta acolo, ca sa stie pe viitor ce risca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles ca s-a intamplat in acest accident e o situatie uzuala cu care ma intalnesc des. Reusesc sa ma strecor sa ajung primul la semafor, dar cand sa plec inainte, cei care vin din fata au verde pentru inainte si stanga si cativa mai "sportivi" pleaca puternic sa faca stanga netinand cont ca un motor ar pleca mult mai repede de pe loc spre inainte. Sfatul meu ar fi sa nu plecam, in astfel de semafoare pentru inainte si stanga, primii ca riscam. MAcar sa mergem in paralel cu o conserva.

Sanatate MOtociclistului si nu-i mai tine partea conservarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor nu conteaza fisa medicala ..............................

 

conteaza ce ai in cap cand te sui in conserva ............... :ok:

 

eu cand sunt pe mobritza (ca nu pot sa ii spun mobra) ma uit in stanga-dreapta de cate ori pot cand trec printr-o intersectie.

 

in bucuresti sunt multi HANDICAPATI PSIHIC care conduc conserve ........... nu se asigura cand trag de volan si se urca oe tine fara sa stie ................. si dupa aia spun "NU L-AM VAZUT PENTRU CA CIRCULA CU VITEZA FOARTE MARE" dar ei nici macar nu se uita.

 

asa ca tre sa mergem cu mobra mai incet decat dobitocii cu conserve si sa ne ferim singuri de ei

 

GAZU' MOALE ca ne halesc conservarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am infierbintat deloc... Nu am zis ca toti care au permis au facut fisa medicala pe naspa...dar oricum nr. lor e foarte mare ! Si daca imi dai dreptate...banuiesc ca iti dai seama ca ei..cei care intradevar nu vad, sunt un pericol mare pebntru noi toti ! . Si daca tu afirmi ca vede bine...atunci spune-i sa se mai pondereze cu sofatul sportiv ! In rest..ce sa-ti spun, am cam inceput sa albesc la tample si pe 2 si pe 4 roti !! Noroc sau hazard, respect fata de lege sau temperament ponderat...nici eu nu mai stiu !!

Sa auzim numai de bine !!! Asfalt uscat !!!

 

asta ii zic din ce in ce mai des: las-o mai moale, ca poti ajunge mai repede cu 5 minute ORIUNDE, chiar si in rai!

sau iad, deh...

la volan, multi dorm pe ei, multi se cred pe tarlaua proprie... cel putin in bucuresti, e dezastru... la orele de varf-varf (si in ziua de azi cam toate orele au devenit de varf), multi devin nervosi, nerabdatori... neatenti! ce sa mai zic de manevrele care le vezi la cate unii mai artisti sau taximetristi, cred ca si politiei rutiere le-ar fi greu sa le incadreze in articolele legii.

si din ce vad in trafic in fiecare zi, am tras concluzia ca daca am doar doua roti, tre' sa fiu macar de doua ori mai atent.

si daca inainte incercam sa fiu atent si pentru altii, ca sa nu am eu de suferit, acum cu atat mai mult!

nu mai e vorba de tabla mea, e vorba de pielea mea.

la care tin, ca fiecare, mai mult decat la o tabla.

acum, cand merg pe motocicleta, probabilitatea de a muri de batranete e mult mai mica. dar nu azi! azi vreau sa ajung si acasa, pen'ca mai am diverse trebi de facut!

 

mi s-a intamplat intr-o zi sa trec pe langa coloanele aliniate la semafor... incetisor (desi era loc mult mai mult decat suficient), ca sa nu-mi iau vreo usa sau vreun bezmetic care se gandeste ca ar fi bine sa taie fata vecinului de pe banda alaturata ca sa intre el acolo...

si am zis ca fac infarct, desi stau al naibii de bine cu inima... un alt coleg motociclist a trecut prin stanga mea in viteza, spre semafor... si m-am oprit, sa ma calmez... asa ceva nu exista!... ba uite ca am vazut-o cu ochii mei... si ma uitam lung dupa el si i-am zis in gand: tu, intr-o zi, o sa-ti meriti soarta!

 

acel motociclist gandea ca prietenul meu: sunt pilot bun, am reflexe, stiu sa ma strecor mai bine, sa fortez daca e cazul sau daca am chef, pentru ca am timp sa evit vreo problema si tot ajung unde am treaba mult mai repede decat ceilalti.

 

si daca el nu se gandea ca are mult mai multe sanse sa nu mai ajunga deloc, nicaieri, decat un conservar care conduce sportiv, la ce bun sa dau cu RIP pe viitorul lui topic de la "accidente"?

 

tot ce zic nu e ca sa tin partea prietenului meu, n-am nici un interes sa-i minimizez greseala, cred ca devin monoton si doar repet ce se spune de mai multi ani pe forumurile moto.

era sa mi-o iau si eu de mai multe ori in situatii de genul accidentului lui Alex, dar se pare ca pana acum am scapat... si, in functie de situatie, dupa ce l-am injurat pe soferul respectiv, mi-am facut autocritica - de ce n-am fost suficient de bun/atent/etc. ca sa previn situatia? de cele mai multe ori am ajuns la concluzia ca n-are rost sa dau faruri sau claxoane, bizonul de la volan e foarte probabil sa ramana tot bizon si mai bine reduc viteza pana sunt sigur de treaba - chiar daca mi-am luat claxoane (si carnea respectiva) de la cei care veneau din spate si-i obligam sa incetineasca!

 

saptamana asta, intr-o seara pe la ora 7 mergeam dinspre pta. unirii spre pta. alba iulia, unde ma intalneam cu amici motoristi sa iesim la plimbari.

la un moment dat apare din spate un motor, "crosetand" masini printre benzi.

am incercat si eu sa ma tin dupa el, dar am renuntat - imi parea prea riscant.

l-am "citit" pe tip ca e mult mai meserias si sigur pe el, foarte bine, bravo lui, sa mearga cum stie el!

cand am ajuns la amicii mei (dupa un semafor prins in plus pe rosu), au sarit sa-mi povesteasca cum a cazut unul cu 2 minute mai inainte, chiar in fata lor... tipul se intalnea cu gasca lui, care statea la 10m mai in fata (in sensul de mers pe rond).

ati ghicit cine era...

ce a gresit? cand sa opreasca langa ai lui, n-a observat ca pe banda aleasa de el sa franeze (fiind mai exterioara, mai aproape de bordura) e praf, deoarece acolo parcheaza multe masini ziua.

a venit in viteza, pe praful ala s-au blocat rotile mult mai repede decat pe asfalt curat, a cazut.

da, si mie imi pare stupida faza, dar... se poate intampla oricand, oricat de meserias ai fi.

tipul era ok, n-a patit nimic, era echipat bine, doar motorul cred ca a suferit julituri.

 

asta e... fiecare greseste, dar sa nu uitam ca pe cei care mergem pe doar doua roti greselile ne costa mult mai scump!

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Oct 2007 01:57 -------------</small><br/>

 

in bucuresti sunt multi HANDICAPATI PSIHIC care conduc conserve ........... nu se asigura cand trag de volan si se urca oe tine fara sa stie ................. si dupa aia spun "NU L-AM VAZUT PENTRU CA CIRCULA CU VITEZA FOARTE MARE" dar ei nici macar nu se uita.

 

ai zis bine: sunt multi, dar nu toti.

orice padure are uscaturile ei.

uneori avem noi motociclistii dreptate, alteori au ei dreptate.

statistic vorbind, mai mult noi avem dreptate.

dar statistica nu incalzeste cu nimic atunci cand treci pe la cimitir, pe la spital sau (doar) pe la mecanic.

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Oct 2007 02:04 -------------</small><br/>

Din cate am inteles ca s-a intamplat in acest accident e o situatie uzuala cu care ma intalnesc des. Reusesc sa ma strecor sa ajung primul la semafor, dar cand sa plec inainte, cei care vin din fata au verde pentru inainte si stanga si cativa mai "sportivi" pleaca puternic sa faca stanga netinand cont ca un motor ar pleca mult mai repede de pe loc spre inainte. Sfatul meu ar fi sa nu plecam, in astfel de semafoare pentru inainte si stanga, primii ca riscam. MAcar sa mergem in paralel cu o conserva.

Sanatate MOtociclistului si nu-i mai tine partea conservarului.

 

nu-i tin partea, dupa cum sper ca ai observat din ce am mai scris pe topic.

 

si poate nu te superi ca-ti zic, dar cred ca ce ai spus tu acum s-a discutat pe unele (multe?) forumuri si sunt scrise in how-to-uri mai mult sau mai putin de baza despre motociclism...

 

 

 

asfalt uscat!

 

--- Mesaj completat în 20 Oct 2007 02:16 -------------
@nick28 - imi cer scuze, dupa ce am folosit termenul de bizon (pe care il folosesc destul de des), am vazut avatarul tau.

nu stiu sigur daca in avatarul tau e chiar un bizon, dar seamana.

Editat de jonlup
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor nu conteaza fisa medicala ..............................

 

conteaza ce ai in cap cand te sui in conserva ............... :ok:

 

eu cand sunt pe mobritza (ca nu pot sa ii spun mobra) ma uit in stanga-dreapta de cate ori pot cand trec printr-o intersectie.

 

in bucuresti sunt multi HANDICAPATI PSIHIC care conduc conserve ........... nu se asigura cand trag de volan si se urca oe tine fara sa stie ................. si dupa aia spun "NU L-AM VAZUT PENTRU CA CIRCULA CU VITEZA FOARTE MARE" dar ei nici macar nu se uita.

 

asa ca tre sa mergem cu mobra mai incet decat dobitocii cu conserve si sa ne ferim singuri de ei

 

GAZU' MOALE ca ne halesc conservarii

 

Salve bigNC,

Imi permit sa te contrazic putin...daca nu te superi ! Fisa medicala este tocmai rezultatul oficial al aptitudinilor clinice in vederea obtinerii permisului ! Conditia ...sa fie facuta corect si de personal cit mai specializat. Mentionezi "handicapati psihic" care conduc conserve....si adaug eu, persoane realmente bolnave!

In fisa, exista deja doua examene medicale pe aceasta tema...neurologic si pshihiatric, care facute la sange, ar putea ajuta cu mult mai mult la reducerea accidentelor, prin eliminarea celor care nu sunt intradevar apti pentru volan (ghidon).

Dintre toate institutiile medicale, de departe cele apartinand MI-ului sunt si dotate corespunzator si nici nu se pot face "smecherii" de genul :am dat o cafea, o tigara sau bani si gata !!!...sunt apt medical !!!

Eu am trecut printr-un asemenea ex. si chiar m-au exasperat....la un moment dat imi puneam singur intrebarea : Mah ce dracu...astia cred ca sunt pilot de MIG ??? La ceilalti...stii prea bine ca se pot face fise chiar daca nu esti prezent !! Cei care apeleaza la asemenea tertipuri dunt in mare parte de doua feluri : Indivizi care ori nu au timp, ori nu le place sa stea la usa cabinetelor, dar au banu' si il dau pentru rezolvare...ori cei care se stiu cu musca pe caciula ( cu afectiuni neuropshihice, auditive sau oftalmologice) care in inconstienta lor, tin neaparat sa stea la volan sau in sa ...ca deh e la moda !!...devenind si pentru noi si pentru ei si familiile lor adevarate pericole in trafic ! Si stii cine se fac aici vinovati ?? In primul rand INSTRUCTORII AUTO care deja dau anunturi in media ca rezolva ei tot dosarul !!! Sunt pline rubricile media de asemenea anunturi !! ..si nu in ultimul rand personalul medical care din lipsa veniturilor..sa spunem...apeleaza la tertipuri de genul asta pentru citiva banuti in plus !! Ambele categorii...INCONSTIENTI care fara scrupule, fara sa gindeasca la urmari, in foamea lor dupa bani, trimit oameni nevinovati spre mormant !! Suntem indivizi..deci suntem diferentiati prin aptitudini, unii vad altii nu !..unii au cpacitate de reactie marita, altii nu ! poate cel mai important factor in trafic este capcitatea individului de a percepe in ansamblu tot ce il inconjoara la un moment dat sau ceea ce se denumeste :vedere tridimensionala si capacitate de adaptare si orientare in timp si spatiu....aici este deja o chestie nativa...si variaza foarte mult de la un individ la altu !!

Toti vor sa conduca...de la tigani fara nici o clasa primara care au deja permis !! Sunt cazuri celebre...( din acest motiv acum la examen te pune sa scrii cu manuta ta o fraza oarecare si alte citeva informatii pe foaia de examinare personala)..si aici stim cine a fost de vina ...pina la handicapati mintali si indivizi cu "bastonul alb" !! Si cei care scapa de acest examen medical, si optin permisul, devin automat in inconstienta lor, pericole de temut pentru toti !!

Oare chiar o fisa medicala auto...facuta asa la "sange" sa nu conteze ???

Daca te-am deranjat ..primeste scuzele mele !!

Numai de bine !!

Editat de phyton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Oct 2007 02:16 -------------</small><br/>@nick28 - imi cer scuze, dupa ce am folosit termenul de bizon (pe care il folosesc destul de des), am vazut avatarul tau.

nu stiu sigur daca in avatarul tau e chiar un bizon, dar seamana.

 

E zimbru asa ca stai linistit :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Suntem indivizi..deci suntem diferentiati prin aptitudini, unii vad altii nu !..unii au cpacitate de reactie marita, altii nu ! poate cel mai important factor in trafic este capcitatea individului de a percepe in ansamblu tot ce il inconjoara la un moment dat sau ceea ce se denumeste :vedere tridimensionala si capacitate de adaptare si orientare in timp si spatiu....aici este deja o chestie nativa...si variaza foarte mult de la un individ la altu !!

 

 

 

asta voiam si eu sa subliniez de cand am intrat sa scriu pe topicul asta - ca pe situatia accidentului asta sa nu se ajunga iar la generalizarea: motociclisti = ingeri, soferi auto = draci.

si unii si altii sunt oameni, fiecare greseste.

si unii si altii conduc si moto si auto (ma rog, poate nu toti, dar nu asta e important).

si, cum am auzit eu ca ar scrie intr-o carte: cine e fara de pacat, sa dea primul cu piatra!

 

se pare ca s-a inteles pana la urma ideea, ceea ce ma bucura.

Editat de jonlup
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei !

Ma bag si eu in seama ... ca omu !

 

Insa examenul medical ... fie e facut pe bune fie pe rele e la fel.

 

Eu am fost unul din cei care au vrut sa fac pe bune ... m-am dus la policlinica si am zis ce vreau. Aia m-a intrebat direct dc nu vreau sa il fac pe naspa ca m-ar costa atat ... bla bla. Am refuzat ca nu ma grabeam si nu vream sa dau cash,

Asa ca m-a plimbat la toti medicii pacolo in felur urmator :

Majoritatea doctorilor m-au intrebat dc am probleme. Eu am zis ca NU .

Diferit a fost la Pihiatrie si Neurologie (cum spunea cineva mai sus ca ar trebui sa se faca la sange).

La Psihiatrie m-a intrebat dc am tendinte de sinucidere . I-am raspuns ca NU. :ok:

Iar la neurologie am dat declaratie pe propria mea raspundere ca nu am epilepsie. :eek:

Cel mai tare a fost la analize ... ca mi-a facut test de sifilis ... probabil ca motociclistii "m"fuck mai mult ... si sa nu imbolnaveasca gagicile de liceu :D

Si asta a fost tot . .... Mare control. Ei saraci nici nu sunt pregatiti ca cineva ar vrea sa faca control.

 

In concluzie ... noi trebuie sa ne ferim ... .

Sanatate maxima motocilcistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai cum sa nu vezi decat daca esti bou...conservaru' a mers ca si cum s-ar afla singur pe sosea. Oare de ce mai tot timpul sunt implicate BMWuri in accidente? Pentru ca bovinele care le conduc se cred ca la raliuri. Din experienta mea pe 2 roti prin Bucuresti...cred ca 90% din masinile care opreau langa mine la semafor si care ma faceau sa fac liniutze cu ei au fost numai BMWuri. Oare de ce? BMW = tont la volan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sper ca totul sa iasa la mal ok si motociclistul sa-si recupereze pagubele cat mai usor ( asigurare de Germania...hm... ). In mod clar permisul conservarului a intrat in buzunar la garcea si va sta acolo ceva vreme."

 

 

Tin sa precizez ca " Asigurarea de Germania "- Carte Verde este pentru Societatile de Asigurari inca un mare semn de intrebare. Din cunostinta de cauza precizez ca soferul aututurismului trebuie sa -i dea o copie dupa Cartea Verde semnata si stampilata de politie cu specificatia :" Conform cu Originalul ", altfel va avea surpriza sa nu i se considere valabila ( o tampenie pe care pe mine m-a costat 2 saptamani de asteptari si zeci de telefoane fara nici un rezultat pentru o conserva a firmei unde lucrez) . Doar dupa ce le-am cerut sa-mi arate legea au dat inapoi. Una peste alta, Firma de Asigurari va deschide dosar de dauna dar nu va efectua plata doar dupa confirmarea valabilitatii Cartii Verzi si dupa ce isi primeste banii de la Societatea de Asigurare din Germania. Asta ar putea sa dureze 6 luni-1 an ...cam mult nu?

 

 

 

 

 

Hai noroc la toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb care este posibilitatea ca un accident sa fie identic cu un altul. Si totusi uite ca se poate.

Pana si masina este aceeasi marca. Sper ca de data asta motociclistul sa isi recupereze paguba fiindca Pepesiman inca nu a reusit sa il faca pe boul cu BMW sa ii semneze asigurarea. Au trecut aproape trei luni si inca nu a aflat daca idiotul are macar permisul suspendat. Dar suntem in romania si banii fac lumea sa se invarta.

 

asta voiam si eu sa subliniez de cand am intrat sa scriu pe topicul asta - ca pe situatia accidentului asta sa nu se ajunga iar la generalizarea: motociclisti = ingeri, soferi auto = draci.

 

Poate ca soferii auti nu sunt draci dar cumva tot sunt. Nu vreau sa ma exprin liber ca le gaseam o incadrare.

Evident ca nu sunt toti asa. Si la fel de evident este ca nu le pasa de motociclisti.

Ma iau ca exemplu pe mine. Am 14 ani de condus conserva si ma apropii probabil de milionul de Km. Am lucrat sofer. In tot acest timp situatiile limita au fost destul de putine fiindca conduc foarte prudent.

Pe motor am 5 ani si pana in suta de mii de Km iar situatiile limita au fost foarte multe.

Cu masina nu am nici un accident din vina mea. Am doaua in care am fost lovit din spate cand stateam pe loc. Cu motorul am deja un accident frontal cu un Taxi care mi-a luat fata si a fugit. Precizez ca si pe motor conduc la fel de prudent.

Inca din prima zi de condus motorul un idiot a facut la dreapta de pa banda a doua prin fata mea. Eu am cazut iar el a plecat mai departe linistit.

Luand ca exemplu numai cazul meu imi dau seama ca suntem tratati diferit. Oricat de prudent mergem pe motor nu conteaza. Pe roman nu il freaca grija ca iti poate pune viata in pricol. Pe roman il intereseaza masina lui. Daca masina lui scapa intreaga dar tu esti pe jos va fi extrem de fericit.

Romanii sunt saraci si au fost saraci. Ghita pana acum 5 ani era fericit daca avea o Dacie noua nici nu visa la BMW. MEntalitatea romanilor este mult in urma altor popoare. Foamea este mare si daca el e bine restul nu mai conteaza.

 

BMW = tont la volan.

 

Da. BMW=tont la volan.

Sa iti spun de ce.

De ce sa iti cumperi intr-un oras aglomerat o masina de 1,5 tone care consuma 20%? De ce sa iti cumperi intr-o tara fara sosele o masina de 200 cp? De ce sa iti cumperi intr-o tara in curs de dezvoltare o masina a carei reparatie costa enorm din cauza serviciilor foarte scumpe? De ce sa iti cumperi o masina de 10 mii de euro cand locuiesti intr-un apartament putin mai mare decat un BMW? Si seria *de ce-urilor* poate continua dar raspunsul ramane acelasi. De tont.

Mai sunt cateva raspunsuri la aceste intrebari pe care le putem presupune ca sa facem o schita.

Foarte multi posesori de BMW vor sa aiba un alt statut social iar o masina bengoasa ii da dreptul sa se afiseze in spatele blocului ca smecher de smecher. O alta categorie de posesori de bmw sunt cei care se uita la prea multe filme. Apoi ies pe magheru si se cred in NFS. Evident ca acestora le cumpara taticu masina iar ei o izbesc de toti parapetii ca nu au muncit ei pentru banii aia.

O alta categorie sunt cei ce exprima refularile parintilor oprimati in perioada comunista. Copilul isi ia bmw iar tasu va fi foarte madru sa se laude ca progenitura proprie s-a ajuns muncind ca sclavul pentru o corporatie cu credit pe doua vieti ca sa achite bmw-ul.

Evident ca nu ii vom uita pe saracii complexati. Sunt cei complexati de aspectul lor fizic ce compenseaza cu cel mai mare bmw fabricat vreodata.

Toate aceste categorii de soferi de bmw au ceva de demonstrat si va spun sincer ca inca nu am o rezolvare pentru acest flagel dar studiez problema.

 

Oricum aveti grija la bmw-uri aproape toti posesorii acestei marci auto au probleme psihice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...