Sari la conținut

Accident 24 Aprilie.padurea Bogatii....brasov


soso-bum
 Share

Postări Recomandate

urat accident, puteai sa mori asa ca bucura-te ca mai poti sa scrii despre el. despre a cui e vina, mai mult a ta. nu tin cu soferul, nu judec pe nimeni insa ca sofer, te astepti ca cei din jur sa conduca cat de cat normal. daca ai voie cu 80 si mergi cu 90 nu e nici o tragedie, toata lumea o face. dar mai mult inseamna ca vrei probleme.

 

eu cred ca soferul s-a uitat sa vada daca vine ceva, te-a vazut la o distanta relativ mare si a crezut ca are timp sa vireze. avea timp, daca tu mergeai cu o viteza "normala" (normala pentru acel drum). la viteza prea mare nu mai poti aprecia distanta reala si se intampla astfel de lucruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 605
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tot legea nu-ti da voie sa faci reising pe deneu.

 

 

 

Ca si motociclist, nu treceam racheta pe acolo si problema disparea

 

 

 

pumnii mei minte nu are

 

 

 

pumnii mei minte nu are.

 

 

Intrebare: De cand pana cand te numesti motociclist adevarat doar daca mergi cu genunchiul taras pe pamant?

 

Soso, cu atitidinea ta de zmeu la raspunsurile din topic, nu pot sa spun decat ca ti-ai cautat-o nu cu lumanarea ci cu faru de elicopter a la "search & rescue"

Nu mai plangeti ca niste fetiscane ca ati facut buf in conditiile in care va credeti duri cu 3 bilute si inainte si dupa un accident.

Ti-ai luat racheta de 180 kile cu peste 100 cai si te dai reising pe strada? faci buf? atunci nu mai plange pe forum ca ai facut buf! fii barbat....mergi cu baietii din mures...nu mai cauta compasiune pe forum. fii barbat ce dreacu!

Cand iti cumperi vitezana ai un singur lucru in cap...VITEZA...asa ca, asta e! shit happens.

 

nu sunt moralist, dar vad lucrurile obiectiv.

 

 

am de 15 mii de ori mai mult respect pentru un roacher cu comunista veche de 50 ani, care taie tara-n 2 cu 80 km/h sa ajunga la o intrunire si-si repara de 3 ori motorul pe drum c-o cheie tiganeasca si-o surubelnita, sau pentru un endurist ce iese din padure pe deneu si caruia ii zboara nomolul de pe casca la mine-n viziera cand merg in spatele lui... decat pentru astia care merg cu gioalele taras prin curbe de 100 grade la 100 la ora

 

 

 

insanatosire grabnica soso, poate mai cresti pana poti sa stai iar in sa si te gandesti de 2 ori la ce motor vrei sa-ti acum

auzi mai roachere,partidul te vrea tuns,nu am nimic cu roacherii,ascult si eu rock dar daca iti zic ce te superi pe mine,si cunosc roacheri curati si ingrijiti si cu capu pe umeri,dar vi tu aici sa ne spui ca nu mergeai racheta prin curba aia,poate din cauza ca nu ai cu ce sa mergi racheta,nu?

esti prea frustrat din cauza celor cu moatoare cu plastic?motocicleta nu mai inseamna demult DOAR metal pur,se mai folosesc de ceva vreme plastice,carboane,aliaje super usoare,dar tu nu ai de unde sa stii chestiile astea pt ca esti limitat la minte din cate vad,traiesti inca in anii `80,e o treaba buna..da macar pastreaza-ti ideile comuniste doar pt tine si lasa pe altii sa mearga cum vor ei,crezi ca omu nu stia la ce se expune?relax tata,cam 80% din cei care merg pe vitezane isi dau seama la ce se supun,restu.....cu dumnezo inainte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Ca si motociclist, nu treceam racheta pe acolo si problema disparea"

....nici n-ai cu ce (ca să fiu la fel de răutăcios ca Âşi tine)....

Na ca, desi am tinut degetele incrucisate la spate, s-a intimplat totusi sa se interpreteze si altfel. Ghinionu' naibii... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urat accident, puteai sa mori asa ca bucura-te ca mai poti sa scrii despre el. despre a cui e vina, mai mult a ta. nu tin cu soferul, nu judec pe nimeni insa ca sofer, te astepti ca cei din jur sa conduca cat de cat normal. daca ai voie cu 80 si mergi cu 90 nu e nici o tragedie, toata lumea o face. dar mai mult inseamna ca vrei probleme.

 

eu cred ca soferul s-a uitat sa vada daca vine ceva, te-a vazut la o distanta relativ mare si a crezut ca are timp sa vireze. avea timp, daca tu mergeai cu o viteza "normala" (normala pentru acel drum). la viteza prea mare nu mai poti aprecia distanta reala si se intampla astfel de lucruri.

CREZI PROST FRATE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e clar... data viitoare n-ai decat sa iti rupi toate oasele sa nu mai poti sa mergi niciodata pe motor.

Junior, vezi ca ai niste muci la nas care seamana teribil cu casu' proaspat. Fii atent ca de la viteza poa' sa-ti intre in ochi.

Stai jos... ti-as da nota, da' ai intrat complet in litera 3 si nu intru sa te caut, ca manusi de cauciuc am, da' ma murdaresc pe talpi.

Editat de Taz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Junior, vezi ca ai niste muci la nas care seamana teribil cu casu' proaspat. Fii atent ca de la viteza poa' sa-ti intre in ochi.

Stai jos... ti-as da nota, da' ai intrat complet in litera 3 si nu intru sa te caut, ca manusi de cauciuc am, da' ma murdaresc pe talpi.

:banana: :kali: ;) ;)

 

e clar... data viitoare n-ai decat sa iti rupi toate oasele sa nu mai poti sa mergi niciodata pe motor.

 

ignore

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde dai si unde crapa!

 

faceti ma ce vreti, nu ascultati de un frustrat cu viroaga .....ca n-are cu ce! pan' la urma ghidonu' e la voi in mana si daca nu intelegeti substratul...vb cuiva de pe forum, n-am lopeti sa va dau!

 

Asfalt uscat si deneuri libere!

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e clar... data viitoare n-ai decat sa iti rupi toate oasele sa nu mai poti sa mergi niciodata pe motor.

 

pt d-nu motociclist din olanda....cica.....

pun cava poze de pe filmare sa se vada treburile....

priveliste in stanga si in dreapta..sa se vada ca era loc sa ma vada......

si detaliat.......suprafata mea de drum.. ocupata......mia mai ramas pietrisu si nisipu.....pt ''counterstering''

si uitativa la fata soferului unde se uita pana sunt in dreptul lui......in parcare....isi cauta loc.....

post-16973-1210007544_thumb.jpg

post-16973-1210007562_thumb.jpg

post-16973-1210007570_thumb.jpg

post-16973-1210007576_thumb.jpg

post-16973-1210007585_thumb.jpg

post-16973-1210007591_thumb.jpg

post-16973-1210007599_thumb.jpg

post-16973-1210007606_thumb.jpg

post-16973-1210007617_thumb.jpg

post-16973-1210007623_thumb.jpg

post-16973-1210007630_thumb.jpg

post-16973-1210007665_thumb.jpg

Editat de soso-bum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja a devenit un topic SS contra choper e plictisitor, e o tampenie insa fiind un forum am sa-mi las parerea, chiar daca va degenera.

o ardeai pe curbe (TARE), a venit masina, ai facut BUF. culpa comuna. el nu te-a vazut tu... nu stiu ce faceai de nu l-ai vazut, sau l-ai vazut si ai zis e, nu se baga deci ii dau gaz in continuare. pot doar sa spun ca asta nu se face in trafic. asa am invatat eu din legislatie sa-mi fie cu iertare. daca era cu 5-10 m inaintea liniei continue atunci era putin mai altfel.ma gandesc ca poate-n locu` lu` prostu` cu duba era mama sau poate taica-miu, sofer cu experienta 25 de ani de condus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soso imi pare bine ca ai scapat din treaba asta nasoala. Am vazut filmul si pot sa spun ca ai avut super reflexe sa te strecori pe langa duba. Cat de tare veneai, asta nu e treaba mea. Pentru Blade of Soul, cred ca din postura de "bike dreamer" dai mult prea repede verdicte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soso imi pare bine ca ai scapat din treaba asta nasoala. Am vazut filmul si pot sa spun ca ai avut super reflexe sa te strecori pe langa duba. Cat de tare veneai, asta nu e treaba mea. Pentru Blade of Soul, cred ca din postura de "bike dreamer" dai mult prea repede verdicte.

scuze daca a sunat a verdict. era doar vorba despre ce scrie-n lege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde vine culpa asta comuna?

cu ce a gresit motociclistu' DIN PUNCT DE VEDERE LEGAL? ziceti si voi macar o lege.... nu mai aruncati vorbe.

 

Ca trebuia sa fie preventiv, ca sunt oasele lui, e cu totul alta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este incredibil ce se întîmplă pe topicul ăsta ...

 

da , omu venea tare cu mobra, vina lui - cu asta sînt de acord - putea evita accidentul numai dacă mergea mai încet Âşi apuca să frîneze ...

 

să revenim ... deci, venea tare, vede maÂşina care vine din față cu semnal Âşi se gîndeÂşte că BOUL cu duba (am subliniat ca să nu mai fie dubii, indiferent de tatăl cui o conducea Âşi de cîți ani de experiență avea) ... deci BOUL cu duba bagă botul adînc pe banda de mers a omului, întoarce capul (că era atent la unul din spatele lui), se sperie Âşi frînează. Din păcate a ocupat jumătate din bandă. Omu cu mobra, după ce realizează că BOUL cu duba se bagă, ia mîna din gaz Âşi bagă frînă. Apoi realizează că nu se opreÂşte (fiindcă avea ceva viteză, normal, Âşpaga lui) Âşi încearcă să evite prin fața dubei - o idee bună în situația dată, impactul frontal putea fi decisiv - . Din păcate, pe unde evita el era cam pietriÂş, Âşi era cam greu de executat manevra de countersteering plus alte chestii S.F. pe care le pot sugera domnii începători (sau mai rău, care nu au nici măcar mobră - apropo, asta nu e rubrica de începători - doresc sfaturi - ci accidente, unde povesteÂşte nea x ce a pățit ...) revin la manevrele teoretice de evitare a Âşanțului pe minunata aderență oferită de pietriÂşul din poze ... deci omul nu poate să mai controleze mobra care era deja pe frîne (cum se vede din poze) Âşi se duce la Âşanț - din păcate la ghidon nu era Travis Pastrana, caz în care s-ar mai fi putut face ceva ...

 

AÂşa că domnilor (mai ales) începători Âşi elevi la Âşcoala de mobre, vă rog s-o lăsați un pic mai moale cu teoriile citite pe net Âşi cu datul cu părerea ...

 

PS pe un alt topic mai sus, un conservar era de vină că nu s-a asigurat cînd a intrat pe verde în intersecție, Âşi n-a văzut cum trece un RS pe roÂşu ... Acum, cînd intra duba pe contrasens, de vină e motoretistul, fiindcă Âşoferul dubei e profesionist Âşi poate era tatăl nu-Âştiu-cui ... hotărîți-vă ...

 

aaa ... sau voi căutați nod în papură tuturor ... ca să faceți posturi pe forum ... sau fiindcă vă plictisiți la servici ?

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blade of soul, n-are nimeni nimic cu chopperele, cum si eu daca ma iau de pustanii de 18 ani care isi iau direct gsxr de 1000 ca le face tati un cadou si se opresc pe locul din dreapta al unei masini sau intr-un copac , nu cred ca voi fi luat drept anti motoare de viteza. Nu cititi cu atentie si cel mai grav este ca nu va uitati la poze si la filmare. Acum am vazut si pozele, nici vorba sa se asigure si in fata. Se uita in retrovizoare dupa celalalt motociclist... de... graba strica treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai că sînt cu capsa pusă în seara asta ... soso-bum ... omule, nu te mai chinui să explici Âşi să demonstrezi ...

 

hai să-ți citez din primul post al lui Blade Of Soul pe care mi-a căzut privirea :

 

"nu am carnet, inca, urmeaza acum de curand sa dau examenul, de ceva timp visez la o motocicleta. nu am nici categ. B, deci experienta mea in trafic este egala cu 0(zero)"

 

din păcate, nu este un caz singular, sănt o grămadă de sfătuitori care au înroÂşit internetul ...

 

 

 

baftă, Âşi sincer îmi pare rău că nu mergeai mai încet în ziua aia ... aÂşa e cînd e să fie ...

 

@aoleks ... ia explică-i tu cum putea evita ... făcea countersteering cu un powerslide pe pietriÂş Âşi revenea pe asfalt, nu ?

 

sau mai bine stătea acasă Âşi-Âşi ținea mobra în sufragerie ? (am văzut că se poartă)

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu nu .. de vina e tot timpu` soferu` iar cand e vina lu` nenea cu motoru` ca a trecut pe rosu e ceva de genu "asta e! se mai intampla" ... da` ia sa fii trecut masina pe rosu` ... moaaaa.... anyway ce am avut de discutat am discutat pe acest forum in primele postari nu mai are rost ... auzi .. CS pe pietris :rolleyes: ... urmeaza sa vina unu si sa zica faptul ca ar fii fost mai bine sa dea drumu la motor la viteza aia si sa incerce sa faca un triplu-salt si sa cada in picioare si gata!! :banana: tacam compleCT :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tasarea la T7 e nasoala, indiferent daca e T7-T8 sau T6-T7, datorita pozitiei lor.

 

Daca in timp nu se va ameliora, cred ca vei trece la chopper, in CEL MAI FERICIT caz.

 

:rolleyes: Nu-i problema daca nu-s semne neurologice, doar ca dureaza ceva timp consolidarea - si eu am avut o fractura cu tasare T5 in tinerete (dupa o cadere cu motorul pe coclauri, direct in freza ;) - pe-atunci ii zicea D5, adica vertebra dorsala 5) si-s OK si-acum.

In fine, a trebuit sa stau atunci 6 luni in ghips, fara sa am voie sa misc deloc in front :kali: , nu prea se foloseau tije si alte OZN-uri acum 33 de ani ...nasol momentul, dar a trecut. Totusi, inca mai simt o jena acolo cind se schimba vremea. ;) Batrinetile, deh...

 

Sanatate maxima, Soso ...si cit mai repede inapoi pe motor !!! :banana:

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai că sînt cu capsa pusă în seara asta ... soso-bum ... omule, nu te mai chinui să explici Âşi să demonstrezi ...

 

hai să-ți citez din primul post al lui Blade Of Soul pe care mi-a căzut privirea :

 

"nu am carnet, inca, urmeaza acum de curand sa dau examenul, de ceva timp visez la o motocicleta. nu am nici categ. B, deci experienta mea in trafic este egala cu 0(zero)"

 

din păcate, nu este un caz singular, sănt o grămadă de sfătuitori care au înroÂşit internetul ...

 

 

 

baftă, Âşi sincer îmi pare rău că nu mergeai mai încet în ziua aia ... aÂşa e cînd e să fie ...

 

lasa-i ma macar de ar invata ceva din astfel de forum-uri ... pacat ca nu exista aceleasi si la accidente auto cu pietoni sau auto - auto ... asa am putea sa dezbatem exact si sa prevenim cat de cat ... din pacate insa ... zeii astia tot pe mana mea ajung ;)

 

:rolleyes: Nu-i problema daca nu-s semne neurologice, doar ca dureaza ceva timp consolidarea - si eu am avut o fractura cu tasare T5 in tinerete (dupa o cadere cu motorul pe coclauri, direct in freza ;) - pe-atunci ii zicea D5, adica vertebra dorsala 5) si-s OK si-acum. In fine, a trebuit sa stau atunci 6 luni in ghips, fara sa am voie sa misc deloc in front :kali: , nu prea se foloseau tije si alte OZN-uri acum 33 de ani ...nasol momentul, dar a trecut.

 

Sanatate maxima, Soso ...si cit mai repede inapoi pe motor !!! :banana:

 

BIne ati punctat cu : FARA SA MISC NIMIC IN FRONT! Asta ajuta enorm nici nu isi da lumea seama cat ... nici Soso nu cred ca are nevoie de tije ca are fara urma neurologica INSA i-as recomanda cu caldura niste fizioterapie ... ajuta enorm! Si gimnastica aferenta evident!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja a devenit un topic SS contra choper e plictisitor, e o tampenie insa fiind un forum am sa-mi las parerea, chiar daca va degenera.

o ardeai pe curbe (TARE), a venit masina, ai facut BUF. culpa comuna.

 

Nu ca as vrea sa iau partea cuiva, dar de unde stii tu ca o "ardea TARE"? Ce intelegi tu prin "TARE"? Viteza maxima admisa pe sectorul respectiv de drum e 100 km/h. Ti-ai dat tu seama ca mergea "TARE"? Ti-a zis tastatura uitandu-se la monitor asta? Ai radar in ea?

Culpa comuna?! No, shit? Din cati baieti stateau acolo in parcare, cel putin 10 pot spune in Instanta ca ce se vede pe filmare e adevarat. (Ma repet, filmul respectiv nu a fost inregistrat cu un aparat omologat, deci se poate contesta usor in instanta).

Dupa cum a mai spus cineva mai sus, terminati cu prostiile doar de dragu` numarului de posturi!

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu nu .. de vina e tot timpu` soferu` iar cand e vina lu` nenea cu motoru` ca a trecut pe rosu e ceva de genu "asta e! se mai intampla" ... da` ia sa fii trecut masina pe rosu` ... moaaaa.... anyway ce am avut de discutat am discutat pe acest forum in primele postari nu mai are rost ... auzi .. CS pe pietris :rolleyes: ... urmeaza sa vina unu si sa zica faptul ca ar fii fost mai bine sa dea drumu la motor la viteza aia si sa incerce sa faca un triplu-salt si sa cada in picioare si gata!! :banana: tacam compleCT :kali:

tocmai de asta nici nu m-am abtinut sa nu comentez.

stau alaturi de motociclisti cu experienta, cineva ma invata si pe mine unele lucruri. si mi-a zis un singur lucru:" ca motociclist trebuie sa ai o doza mare de bun simt!" care clar lipseste in unele cazuri.

mi s-a urat sa ma dau doar pe plaja. asta am sa fac. sa aveti o seara buna.

 

p.s. dpdv legal era peste viteza legala, daca in curba avea viteza mica nu se intampla asta.

dar sunt doar un bautor de apa sarata si am sa-mi vad de treaba ca doar nu-s inapt mental sa ma bat cu morile de vant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OOOOoooofff.... deci!

 

@Blade_of_Soul si catre toti ceilalti incepatori sau soferi in devenire (fie ei categ. A1, A sau :rolleyes: -- excludem scuteristii ei nu sunt soferi -- : IN NICI UN ACCIDENT NU SE IA IN CONSIDERARE CE VITEZA A AVUT VRE-UNUL DIN PARTICIPANTII LA EVENIMENT. Nu exista radare, nu ai cum sa determini viteza. Poti sa gasesti urme de franare de 100m si sa calculezi ca a avut intre 100 si 110 km/h cf. celebrului tabel, DAR daca avea probleme la sist. de franare si urma aceea de frana de fapt era tarare?? Viteza este singurul factor care NU se ia in considerare in cazul a 2 mobile implicate in accident. Viteza se ia in considerare in cazul in care este vb de autoaccidentare. ATAT!

 

Jesus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca in curba avea viteza mica nu se intampla asta.

 

cu viteza sînt de acord cu tine (chestie pe care am afirmat-o aproape la fiecare postare) .. cît despre restul ... dacă ai fi avut bun-simțul invocat (că motociclist, încă nu eÂşti), te-ai fi abținut de la comentarii despre lucruri de care nu ai habar ... nu mai vorbesc de judecățile făcute ...

 

@Nightwolf ... man, nu mai scrie, că dacă mai insiÂşti mult, iar se găseÂşte să te ia unul cu gabor, etc, etc, ... ce te bagi tu gabore, etc. etc. ... sincer, mă uit de mai multă vreme la stoicismul cu care postezi.

 

ideea e că pe forumuri de-astea se judecă subiectiv Âşi cu dublă măsură. Dacă moare, atunci, cu siguranță e nevinovat, doar e motorist de-al nostru Âşi, în plus, a murit, RIP, trandafiri, RIP ... Doamne-fereÂşte să spui că a greÂşit ... plus stereotipul cu m?uie conservarului ... hai Âşi gaborului, etc ... personal, sînt scîrbit ... Eu cred că fiecare accident are circumstanțele lui Âşi este aberant să se generalizeze ...

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...