Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

As vrea sa probez un parbriz mai inalt, transparent, sa vad cum e la mers. Eu am din ala mic, obisnuit, original. Daca e cineva care are chef sa facem un schimb pentru o zi sau poate chiar pentru cateva ore, as ramane datoare.

Cum ai prinderea la parbriz? In 4 suruburi sau 3 ? La ce parbriz "mai mare" te-ai gindit ? Ala stock?

Desi daca mai stai pe ginduri , iti zic inca o data. La orice ora merita sa iti montezi un parbriz mai mare.

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am o mica (mare) problema si nu stiu de unde s-o apuc. Acum o zi, mergand pe un drum accidentat, viteza a-ntaia, am observat ca acul de la turometru a zburat dintr-o data la 7500-8000 rpm, mi-a taiat gazul si a inceput sa se inece, fara sa moara motorul (se auzea ca si cum motocicleta tragea "partzuri" ). Ciudat este ca turatia motorului nu s-a modificat, astfel ca suna si se comporta ca la 3500 rpm. Treaba s-a repetat si la viteze mai mari, in special pe decelerare. Am patit-o apoi pe sosea intr-o depasire, pe la 80km/h, dupa care am mers cu morcovu' pana acasa. Peste noapte am apelat la varianta cea ma la-ndemana si am resetat BMS-C-ul iar dimineata in drum spre lucru motocicleta s-a comportat normal.

 

A mai patit-o careva? :unsure:

 

 

Deasupra crcului lateral ai o siguranta si un intrupator. Ori a sarit siguranta ori s-a bulit intrerupatorul, eu am rezolvat cu poxilina pana gasesc sa cumpar siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa probez un parbriz mai inalt, transparent, sa vad cum e la mers. Eu am din ala mic, obisnuit, original. Daca e cineva care are chef sa facem un schimb pentru o zi sau poate chiar pentru cateva ore, as ramane datoare.

 

 

Salut,

 

Iti pot oferi modelul http://shop.ztechnik.com/cgi-bin/ztech/large_photo?mv_session_id=Evp3FI7f&mv_arg=Z2412&search_model=bm-036. Prinderea este ca la tine (in 4 puncte).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un final am reusit sa-mi iau si eu Dakarul. Pe lista de cumparaturi am un cric central, un kit de ambreaj, placute si ulei si inca vreo cateva briz-brizuri mici. Ma gandesc sa extind putin lista sa-l customizez mai mult, incepand cu un crashbar. Alte idei? M-am pierdut pe louis/touratech prin chestii (iar mai mult de jumatate habar nu am daca ma ajuta/imi trebuie/sunt necesare/etc) :D

 

Ceva idei? O lista de cumparaturi cu niste chestii bune/faine? Stropesc cu bere dupa :P

important si f necesar ar fi :

1.parbriz inalt dakar daca nu ai

2.kit reparatie pana (intreaba-l pe smart2 cat e de necesar :grinbandit: )+ 3leviere mici, o pana din lemn de esenta tare,2 camere noi,pompa mica

3.hands qards + crasch bar (am trecut peste un tub de beton: balta de-o parte si de alta, cu alta mobra= am spart motoru)

4.cabluri rezerva acceleratie si ambreiaj

5.un set de becuri de rezerva, lanterna cap sa poti lucra daca te prinde noaptea

6.vesta reflectorizanta

felicitari pt. achizitie si la cat mai multi km

numa' bine :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un final am reusit sa-mi iau si eu Dakarul. Pe lista de cumparaturi am un cric central, un kit de ambreaj, placute si ulei si inca vreo cateva briz-brizuri mici. Ma gandesc sa extind putin lista sa-l customizez mai mult, incepand cu un crashbar. Alte idei? M-am pierdut pe louis/touratech prin chestii (iar mai mult de jumatate habar nu am daca ma ajuta/imi trebuie/sunt necesare/etc) :D

 

Ceva idei? O lista de cumparaturi cu niste chestii bune/faine? Stropesc cu bere dupa :P

 

felicitari pentru achizitie ! pune o poza aici sa vedem si noi

crashbarurile sunt cea mai buna ideie pentru inceput, nu astepta sa o scapi o data din mana ca altii . unele sunt chiar ieftine

handguards si/sau niste leviere care sa nu se rupa

si daca ai mult de cheltuiala si iti folosesc adventure luggage

cel mai bine ,cum mi se spunea si mie la inceput ( acum 2 luni :P ) e sa vezi la altii , si apoi o sa vrei si tu

un OZN are Serban :) de acolo poti sa te inspiri . Serbane , azi vii la rond ? vreau sa-ti vad si eu parbrizul ala pana pica bruma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un final am reusit sa-mi iau si eu Dakarul. Pe lista de cumparaturi am un cric central, un kit de ambreaj, placute si ulei si inca vreo cateva briz-brizuri mici. Ma gandesc sa extind putin lista sa-l customizez mai mult, incepand cu un crashbar. Alte idei? M-am pierdut pe louis/touratech prin chestii (iar mai mult de jumatate habar nu am daca ma ajuta/imi trebuie/sunt necesare/etc) :D

 

Ceva idei? O lista de cumparaturi cu niste chestii bune/faine? Stropesc cu bere dupa :P

Felicitari si doamne'ajuta, sa fie intr-un ceas bun! :cheers:

 

Adaug la cele spuse de baieti mai sus un set bun de torx-uri, pentru ca pe dihania asta de motocicleta mai toate sunt prinse cu astfel de suruburi. De altfel, iti trebuie si un set de imbusuri.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari pentru achizitie ! pune o poza aici sa vedem si noi

crashbarurile sunt cea mai buna ideie pentru inceput, nu astepta sa o scapi o data din mana ca altii . unele sunt chiar ieftine

handguards si/sau niste leviere care sa nu se rupa

si daca ai mult de cheltuiala si iti folosesc adventure luggage

cel mai bine ,cum mi se spunea si mie la inceput ( acum 2 luni :P ) e sa vezi la altii , si apoi o sa vrei si tu

un OZN are Serban :) de acolo poti sa te inspiri . Serbane , azi vii la rond ? vreau sa-ti vad si eu parbrizul ala pana pica bruma

 

H6jWV.png

 

Primu pas e sa-i puna alarma in curand. Prefer sa dorm cu ea facuta bucati decat fara ea. La crashbaruri m-am uitat ieri prin diferite locuri, SWMotechurile sunt 150 parca si o sa vad ce fac si baietii din Cluj. Asta e pasul doi iar 3 e sa schimb ambreajul care e 10 mil (8+manopera) si sa-i pun un cric central care sa tina (momentan are unul prost pe care mi-e frica sa o ridic). Am mai pus la lista de cumparaturi si o trusa/multifunctionala in caz ca se intampla ceva. Ma mai benoclez la topcase (am gentile laterale originale) si momentan ma dau pe Touratech si Luis sa mai adun niste apa in gura :D

 

Da, cred ca o ma benoclez pe la altii destul :)

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2.kit reparatie pana (intreaba-l pe smart2 cat e de necesar :grinbandit: )+ 3leviere mici, o pana din lemn de esenta tare,2 camere noi,pompa mica

 

Nu eu am facut pana la BMW Camp, THC a facut-o... :P

Eu doar am furnizat manusile de cauciuc pentru CuCun cat a lucrat la pana... si apropo de asta, ia-ti si vreo 2-3-4 seturi de manusi chirurgicale. Cand esti in camp si mesteresti la mobra ultimul lucru pe care-l vrei este sa te jegoteÂşti pe maini... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai prinderea la parbriz? In 4 suruburi sau 3 ? La ce parbriz "mai mare" te-ai gindit ? Ala stock?

Desi daca mai stai pe ginduri , iti zic inca o data. La orice ora merita sa iti montezi un parbriz mai mare.

4 suruburi :hug: Orice fel de mai mare, dar transparent, sa imi fac o idee. Nu pot sa trec azi pe la arc, dar incerc miercurea viitoare sau poate in alta seara

 

Salut,

Iti pot oferi modelul http://shop.ztechnik.com/cgi-bin/ztech/large_photo?mv_session_id=Evp3FI7f&mv_arg=Z2412&search_model=bm-036. Prinderea este ca la tine (in 4 puncte).

:hug: Stai sa vedem daca rezolv cu Serban. Mersi!

 

La crashbaruri m-am uitat ieri prin diferite locuri, SWMotechurile sunt 150 parca si o sa vad ce fac si baietii din Cluj.

Garantez pentru produsele celor de la Heavy Duties. Mi-am pus si eu recent si, la cateva zile dupa, a doua blonda pe anul asta care da in spate in parcare si... poc! Coafura rezista... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu am facut pana la BMW Camp, THC a facut-o... :P

 

recunosc, eu am fost :rusinica:

jur pe rosu ca de-acum incolo ma car cu camera de rezerva la mine

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosc, eu am fost :rusinica:

jur pe rosu ca de-acum incolo ma car cu camera de rezerva la mine

 

si cu leviere...ca fara ele, esti ca si "mort"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce caut sa imi iau unele subtirele ca ale tale

Tu de unde le-ai luat?

Sunt facute la mine la lucru din foaie de arc, nu sunt cumparate.

 

 

PS:

Care stiti ceva simeringuri, sa zic mai speciale, care sa tina mai mult, deoarece si mie dupa numai 4800km mi-a cazut iar simeringul de la pompa de apa, luat original Bmw :angryfire: . Ma gandesc la ceva cu dublu arc sau ceva cu dublu canel de izolare...exista asa ceva?

Sau ce trucuri ati mai folosit pt a scapa de problema asta...?

Editat de CuCun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi dai dimensiunile, poate te ajut eu. Am mai luat dublu arc dar alea de regula sunt doar la dimensiuni ceva mai mari... si pompa de apa parca e mic.

 

Oricum, intra pe intramark.ro si verifica daca au dimensiunea aia, cu 2 arcuri cum iti trebuie tie. Daca da, si nu trimit in tara, ti le iau eu si trimit ;)

 

Nu cumva acolo e si ceva paleta cu un ax? Axu ala nu e mancat? Nu poti pune simeringu nou o idee mai inspre exterior, ca sa nu calce pe urma de la simeringu vechi?

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Care stiti ceva simeringuri, sa zic mai speciale, care sa tina mai mult, deoarece si mie dupa numai 4800km mi-a cazut iar simeringul de la pompa de apa, luat original Bmw :angryfire: . Ma gandesc la ceva cu dublu arc sau ceva cu dublu canel de izolare...exista asa ceva?

Sau ce trucuri ati mai folosit pt a scapa de problema asta...?

 

am patit si eu asa ceva, dupa 4mii km imi curgea iar pompa de apa, am desfacut si am pus acelasi tip de simeringuri (aftermarket, unele unguresti obisnuite care se gasesc la orice magazin de profil) , si pana acum am 16 mii km cu ele fara probleme........ banuiesc ca le-am atins la montare pe celelalte...sau nu le-am pus corect...... mai schimba-le odata, pierzi 2 ore si 4 lei :)

Editat de nelluu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...