Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

se schimbă atunci când schimbi Âşi uleiul de motor. Âşi Âştii de ce? pentru că e acelaÂşi ulei, în care se scaldă Âşi ambreiajul, Âşi cutia de viteze Âşi toate alealalte de formează motorul.

 

:o ms mult ,eram obijnuit ca in cutie trebuie ulei de transmisie! la moto in general asa e regula? nu este ulei separat pt cutia de viteze.

 

ms inca o data si scuze daca am intrebat o tampenie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

stie cineva daca exista alternativa la filtrul de benzina de F650 GS Dakar 2002 de la Bavaria ?

 

este in alta parte mai ieftin sau se poate pune filtru de altceva?

 

Multumesc

da, exista

cauta cu cateva pagini in urma ca a fost o discutie importanta, prin iulie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai gasit o poza :)

prelungirea la aparatoarea de noroi de pe spate de unde ai luato? zi ce pret are si o iau eu .ast rasp.0722318215

Editat de brake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cricu central - 365 lei - 85 euro

aripioara - 75 lei - 18 euro

 

ce se poate demonta de pe el fara il afecteze, se vinde cam la 1/2 - 2/3 din pret.

75 ron numai ce ai adaptat tu sau cu totul?nu po ti lasa un nr de tel ,e mai usor de vb.lasal pe email daca nu vrei aici pe forum

Editat de brake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Florty - Momentan nu am bani, d-asta am spus ca vreau sa-mi iau in primavara.

Vand mobra mea, mai pun cativa banuti si imi iau un GS..Mersi pentru informatii..

Ca tot ai adus vorba de viteza, cum se comporta dupa 100km/h ? Parbrizul ala, ajuta cu ceva ?

 

 

Acum am montat parbrizul standard. Am si unul inalt, dar nu l-am folosit niciodata. Probabil ca o sa il incerc, sa vad daca e vreo diferenta. Cu parbrizul standard, curentul de aer e distribuit uniform, nu vine doar in dreptul castii, dupa cum mi-a spus fostul proprietar.

Am vazut ca ma simt bine pe moto pana pe la 110-120km/h. Dupa aia mi se pare prea mult - chestie de autoconservare, nu de moto.

Ea duce pana la 167 pe ceas, pe A2.

 

salut.vinzi gentile laterale?ma interes.numai daca sunt originale.ms

 

 

Gentile laterale nu sunt originale, dar nici nu le vand. sunt ok asa.

 

Si mie mi se parea joasa pozitia (am 1,90), asa ca am facut niste mici artificii. Am pus arcuri progresive la furca. Sunt mai tari si putin mai lungi, asa ca efectul net este ca se ridica fata in pozitia de echilibru. Iar pentru spate am schimbat tension-link-urile (oasele) cu unele ceva mai scurte, facute de Dan Cata, care au ridicat si spatele cu vreo 5 cm. Mie mi se pare suficient.

 

Daca tot nu te satisfac modificarile, poti schimba si saua cu una de Dakar (sunt mai inalte si chiar se simte diferenta aia de 2-3 cm), sau o duci la Darian sa iti mai puna geluri si bureti s-o mai inalte.

 

Costurile au fost asa: 80 de euro arcurile progresive Wirth, de pe e-bay si 300 de lei oasele noi, cu rulmentii montati si gresati. Manopera a constat in vreo 4-5 ore intr-o sambata acum vreo luna.

 

Super mutumesc pentru raspuns!

Chiar aveam nevoie de asta. L-am si tiparit deja si cred ca o sa il dau in lucru la baietii care o au in grija (service/intretinere). Nu ma bag eu in moto, nu ca n-as sti, dar am si alte obligatii de familie care imi iau din timp.

Multumesc inca o data.

Poti sa imi dai un nr. de tel sau e-mail ca sa te mai contactez daca am nevoie de alte detalii?

Thx.

F.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am facut si eu un drum intins spre Iasi, si am observat ca pe la 140km/h cand trag tare de gaz patineaza ambreiajul (cred). Pana acum nu am observat asta, o am doar de 2 luni, si in celelate trepte de viteze nu mi s-a intamplat, cred eu pentru ca nu am fortat tare in zona de turatie 5000rpm, unde e cuplu maxim. Asa ca abia acum mi s-a intamplat cand am putut sa-i dau mai mult de 140-150. Daca o accelerez constant si usor nu patineaza... si se duce mai sus.. i-am dat pana la 160 doar. Am incercat totusi si in alte trepte, patineaza si intr-a 4-a si a 3...

 

A mai patit cineva asta?

Ce e de facut?

Cum cum ar trebui sa procedez.. ce trebuie sa schimb, s-a mai discutat inainte, ca nu imi aduc aminte sa fi gasit?

Se mai poate regla cumva ambreiajul? Ambreiajul acum imi tine exact in ultima zona inainte de a-i da drumu la maneta, ultimii 2cm.

Cam cat ajunge toata distractia?

Cam cat mai pot merge asa pana se duce de tot? (acum daca o las usurel motocicleta merge perfect)

Motocicleta Dakar 2004 - 42000km

 

Multumesc tuturor!

Editat de ssminkly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am facut si eu un drum intins spre Iasi, si am observat ca pe la 140km/h cand trag tare de gaz patineaza ambreiajul (cred). Pana acum nu am observat asta, o am doar de 2 luni, si in celelate trepte de viteze nu mi s-a intamplat, cred eu pentru ca nu am fortat tare in zona de turatie 5000rpm, unde e cuplu maxim. Asa ca abia acum mi s-a intamplat cand am putut sa-i dau mai mult de 140-150. Daca o accelerez constant si usor nu patineaza... si se duce mai sus.. i-am dat pana la 160 doar. Am incercat totusi si in alte trepte, patineaza si intr-a 4-a si a 3...

 

A mai patit cineva asta?

Ce e de facut?

Cum cum ar trebui sa procedez.. ce trebuie sa schimb, s-a mai discutat inainte, ca nu imi aduc aminte sa fi gasit?

Se mai poate regla cumva ambreiajul? Ambreiajul acum imi tine exact in ultima zona inainte de a-i da drumu la maneta, ultimii 2cm.

Cam cat ajunge toata distractia?

Cam cat mai pot merge asa pana se duce de tot? (acum daca o las usurel motocicleta merge perfect)

Motocicleta Dakar 2004 - 42000km

 

Multumesc tuturor!

 

 

Regleaza ambreiajul de la maneta, poate este prea intins si sta tot timpul un pic apasat

 

L.E. - o metoda de a vedea daca iti patineaza; cel putin la mine fnctioneaza - la 100kmh in vit 5 acele de la turometru si vitezometru trebuie sa fie paralele si indreptate spre sus (turometru trebuie sa stea la 4000) daca sta peste 4000 iti patineaza

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa testezi dac aiti patineaza, il bagi in a 5-a la 40 la ora si accelerezi brusc. Din cauza cuplului mare pe ambreiaj, daca creste turatia si viteza nu, inseamna ca e gata ambreiajul. Daca tremura ca si cand mergi subturat, nu e ambreiajul de vina ;)

 

Nu stiu acum cat de mult mai conteaza ajustatea manetei, cred ca e cam gata. Se poate intampla sa ti se uzeze prematur ambreiajul pt ca nu ai avut joc la maneta mult timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@THC - Multumesc, m-am gandit si eu sa nu stea din maneta putin apasat tot timpul. Treaba cu turatia la 100km/h bineinteles ca am verificat-o, si de multe ori acul turometrului e un grad sau doua mai sus. In frana de motor.. acele devin paralele. Deviatia nu e mare, si eu am pus-o pe seama faptului ca indicatoarele sunt electronice si mai au anumite erori. (De exemplu cand turez tare motorul pe ploc.. vitezometru se ridica si el putin, prin analogie am zis ca o diferenta mica intre ace, nu-i bai)

 

@Dan Cata - Multumesc. Cred ca zici sa bag intr-a 2-a, nu? O sa testez si asa. La 140 cand accelerez se duce acul deodata de la 5000 aproape de 7000 si apoi revine in 3-4 secunde. La cati km se duce normal ambreiajul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca nu in a 2-a o testezi, ci in cea mai mare treapta! In a 2-a e foarte probabil sa nu iti patineze si in a 5-a sa iti.

 

Ideea e ca sa fie presiune mare pe placile de frictiune cand faci asta, de aia iti zic, mergi incet, gen 20 30 la ora si ii dai a 5-a si accelerezi brusc. Acolo e un moment foarte mare cand faci asta si daca e pe duca, o sa iti dai seama ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...