Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut,

stiti magazin prin bucuresti pt gs cu ceva mai multe piese pe stoc :) gen pompa apa? si nu bavaria. filtru benzina?

sau sh / dezmembrari? - capac vas expansiune (apa - racire)

 

sau altfel, pentru f 650 gs ce magazin pt piese vizitati:)?

 

merci!

Editat de kog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am desfacut spatele mobrei si am descoperit ca toti rulmentii sunt praf.

problema e in felul urmator:

unde gasesc rulmenti cu ace tip HN (in spate 3 dintre rulmenti sunt tip hn - cu ace fara colivie; retul hk - ace si colivie)

unde gasesc bucile interioare - sunt 2 in limkur, 3 in levierul cu unghiuri si 2 in bascula (foarte scumpe la bavaria)

unde gasesc garnituri si semeringuri? la bavaria nu scap fara 2o ron bucata si sunt MULTE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am desfacut spatele mobrei si am descoperit ca toti rulmentii sunt praf.

problema e in felul urmator:

unde gasesc rulmenti cu ace tip HN (in spate 3 dintre rulmenti sunt tip hn - cu ace fara colivie; retul hk - ace si colivie)

unde gasesc bucile interioare - sunt 2 in limkur, 3 in levierul cu unghiuri si 2 in bascula (foarte scumpe la bavaria)

unde gasesc garnituri si semeringuri? la bavaria nu scap fara 2o ron bucata si sunt MULTE

 

 

La badi.ro. Chiar pe aia i-am cumparat acum 2 sapt. Eu n-am gasit fara colivie, dar nu vad sa fie asta o problema. Pretul e undeva pe la 13 lei/buc. Simeringuri tot acolo, dar nu chiar ca alea originale, ci din cauciuc(aceleasi dimensiuni), 6 lei/bucata. Nu au avut pe stoc, dar au venit in 2-3 zile.

Bucse am comandat la Bavaria, dar cred ca poti face la strung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce marca de placute de frana imi recomandati, pt fata? nici cele mai scumpe dar nici cele mai proaste undeva intre sa fie ok si la pret ,ieri am obs ca sant foarte subtiri pe fata :eek:.

 

multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La badi.ro. Chiar pe aia i-am cumparat acum 2 sapt. Eu n-am gasit fara colivie, dar nu vad sa fie asta o problema. Pretul e undeva pe la 13 lei/buc. Simeringuri tot acolo, dar nu chiar ca alea originale, ci din cauciuc(aceleasi dimensiuni), 6 lei/bucata. Nu au avut pe stoc, dar au venit in 2-3 zile.

Bucse am comandat la Bavaria, dar cred ca poti face la strung.

Am fost la BADI.

AU seria hk la pret foarte bun. Nu aveau idee despre hn - au mintea ingusta. E diferenta mare la incarcare statica intre cele 2 tipuri de rulmenti. nu vreau sa fac experimente.

Semeringuri - au zis ca nu aduc decat la set de 25 de bucati - ce naiba sa mai zic - or fi fost ciufutzi in ziua aia. mai incerc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce marca de placute de frana imi recomandati, pt fata? nici cele mai scumpe dar nici cele mai proaste undeva intre sa fie ok si la pret ,ieri am obs ca sant foarte subtiri pe fata :eek:.

 

multumesc anticipat.

 

Am cumparat recent pt mobra prietenei mele de aici .

Nu am apucat inca nici sa le montez dapai sa merg cu ele . Vezi ca exista 2 variante ceramice si "sintered" le-am ales pe cele din urma desi sunt mai scumpe cu 20 de RON asa recomanda producatorul.

Am mai cumparat de la magazinul in cauza si recomand oamenii sunt seriosi si se misca rapid.

Mi-am mai luat de la ei un lant de 1.5m cu 150 RON

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce marca de placute de frana imi recomandati, pt fata? nici cele mai scumpe dar nici cele mai proaste undeva intre sa fie ok si la pret ,ieri am obs ca sant foarte subtiri pe fata :eek:.

 

multumesc anticipat.

brembo daca vrei si arcul ala care le tine in etrier (pachetul are arc, bolt)

Lucas daca vrei doar placute.

ia din alea organice - nu te incurca la sinterizate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica astia ar avea Brembo :

http://dillypoint.ro...roducts_id=1512

 

Apropo de placute organice sau sinterizate , am inteles ca primele transmit caldura catre disc iar cele din urma catre etrier. Din moment ce manualul spune sinterizate pe fata si organice pe spate , nu as pune altfel.

Editat de pstefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

pe topicul /index.php?/topic/669221-pompa-apa-bmw-f650gs/, zicea lumea ca de obicei nu pompa de apa cedeaza ci simeringurile.

 

aveti idee de unde pot lua doar simeringuri, am gasit doar pt ulei/furca...se potriveste altceva similar?

 

de pe diagrama http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=0172&mospid=51601&btnr=11_2932&hg=11&fg=45 nu-mi dau seama si nu am vazut inca componentele respective.

 

merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

pe topicul http://www.motocicli...apa-bmw-f650gs/, zicea lumea ca de obicei nu pompa de apa cedeaza ci simeringurile.

 

aveti idee de unde pot lua doar simeringuri, am gasit doar pt ulei/furca...se potriveste altceva similar?

 

de pe diagrama http://realoem.com/b...932&hg=11&fg=45 nu-mi dau seama si nu am vazut inca componentele respective.

 

merci!

 

Salut!

 

Am in fata mea pe birou, pompa de apa - 6 - in schema de pe real OM, si 5 - garnitura de la capac. (Garnitura nu arata asa, fiindca desenul de pe realom e cu motorul vechi, dar nu conteaza asta)

 

Am comandat la bavaria brasov garnitura de la capac, din cauza ca iese uelei pe la gaura. Nu pierde asa mult, n-a picurat niciodata pe toba, dar mereu cand dau cu degetul e o picatura care sta acolo.

Cand am comandat eu garnitura anul trecut, nu stiam ca defapt problema e la unul din semeringuri, si am cerut garnitura (am zis sa inlocuiesc prima data ce e mai ieftin - 12 lei) Ironia sortii a facut ca baiatul de la BMW sa comande din greseala pompa de apa. Si-a dat seama de greseala, a comandat apoi si garnitura. Eu i-am platit garnitura, iar el fiindca era in apropierea craciunului mi-a dat cadou pompa de apa.

 

Acum la urmatorul schimb de ulei o sa montez toate piesele noi si nu cred ca o sa mai am probleme. Nu imi dau seama care sunt semeringurile de care vorbeste toata lumea, ma gandesc ca sunt cele 2 piese de cauciuc ca niste bucse care vin pe axul pompei. Vad pe realoem ca vin doar impreuna cu pompa, ca au acelasi cod. nu stiu daca se gasesc separat, sunt mai speciale, avand si un arculet pe ele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

pe topicul /index.php?/topic/669221-pompa-apa-bmw-f650gs/, zicea lumea ca de obicei nu pompa de apa cedeaza ci simeringurile.

 

aveti idee de unde pot lua doar simeringuri, am gasit doar pt ulei/furca...se potriveste altceva similar?

 

de pe diagrama http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=0172&mospid=51601&btnr=11_2932&hg=11&fg=45 nu-mi dau seama si nu am vazut inca componentele respective.

 

merci!

 

 

Tot la badi.ro gasesti si simeringurile de la pompa de apa. cam 8 lei bucata. intr-adevar, problema se rezolva in multe cazuri doar cu schimbul simeringurilor, insa numai daca axul este in stare buna.

 

Am fost la BADI.

AU seria hk la pret foarte bun. Nu aveau idee despre hn - au mintea ingusta. E diferenta mare la incarcare statica intre cele 2 tipuri de rulmenti. nu vreau sa fac experimente.

Semeringuri - au zis ca nu aduc decat la set de 25 de bucati - ce naiba sa mai zic - or fi fost ciufutzi in ziua aia. mai incerc

 

 

dar de ce vrei hn? gasesti si hk fara colivie..

experimentele le fac eu, te tin la curent :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hk sunt doar cu ace si colivie. hn sunt cu ace si fara colivie - rola langa rola. nu vreau sa pun ce nu trebuie si in 5000 kn sa aiba joc apoi sa dau iara banii pe bucsilea alea indecent de scumpe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hk sunt doar cu ace si colivie. hn sunt cu ace si fara colivie - rola langa rola. nu vreau sa pun ce nu trebuie si in 5000 kn sa aiba joc apoi sa dau iara banii pe bucsilea alea indecent de scumpe

 

 

cei pe care i-am dat jos sunt doar cu ace si sunt HK..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit vremea sa schimb gumele si oscilez intre astea 3: PIRELLI SCORPION MT90, METZELER TOURANCE si HEIDENAU K76. Cine a utilizat asa ceva?...pareri?

 

Eu ma dau cu k76 pe spate de 2 schimburi, fiecare de aprox. 15.000 km. E o guma buna, care tine superbine pe asfalt uscat-se lipeste dea dreptul, pe ploaie putin aluneca si in soft enduro nu te face de ras. Plus ca si pretul e bun.

 

Nu imi dau seama care sunt semeringurile de care vorbeste toata lumea, ma gandesc ca sunt cele 2 piese de cauciuc ca niste bucse care vin pe axul pompei. Vad pe realoem ca vin doar impreuna cu pompa, ca au acelasi cod. nu stiu daca se gasesc separat, sunt mai speciale, avand si un arculet pe ele..

 

da, alea's...dar se gasesc si separat, daca cauti pe topic am pus pe undeva si dimensiunile lor...le-am luat cu vre'o 5 lei bucata, si merg inlocuite cu conditia ca axul sa nu fie ros tare(axul cu paletele care , comercial e denumit pompa de apa si care e mult prea scump)

cauta dc gasesti simeringuri cu buza dubla...tin mult mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] le-am luat cu vre'o 5 lei bucata [...]

 

ca tot ziceai de semeringuri ieftine... cum se compara cu originalele?

 

presupun ca nu tin la fel de mult, dar merita ciclurile de "facut-desfacut" mai dese si timpul pierdut?

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca tot ziceai de semeringuri ieftine... cum se compara cu originalele?

 

presupun ca nu tin la fel de mult, dar merita ciclurile de "facut-desfacut" mai dese si timpul pierdut?

Presupui gresit, dimpotriva, tin mult mai bine.

Mie, cu kit-ul de pompa luat nou, mi-au tinut 5 saptamani si au inceput sa scape. Le-am schimbat si nu am mai avut nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...