Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

Am parcurs 800 km cu Anakee 3 :

 

-excelente pe asfalt uscat sau umed (am intrat in curbe cu asfalt uscat si la iesire era ud, nici o ezitare)

 

-pe pietris mai stabile decat "2" sau tourance

 

-pe pamant nu se incarca deloc; pe noroi nu intru, acolo trebuie caramele, restul e poveste

 

pe linie dreapta sunt mai zgomotoase decat celelalte; tourance-ul face mai mare zgomot pe viraje

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In sfarsit o analiza cum trebuie.

 

La mine conteaza mult sa fie silentioase, pe macadam si pamant intru foarte rar si aici oricum parerile sunt impartite, deci deocamdata raman pe Anakee 2 si multumesc de raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filmul promotional de la Anakee 3 cred ca este destul de explicit in privinta performantelor oferite de noua anvelopa : http://www.youtube.com/watch?v=Q6J2FRXrmF8 . La fel fac si cei de la Metzeler in prezentarea lor :

. Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anakee 3 ca profil se pot compara doar cu metzeler tourance next sau pirelli scorpion trail. Am anakee 3 si pot sa spun ca fata de tourance-ul simplu pentru uz stradal sunt mai silentioase, franare mai buna iar pe viraje mobra se lasa mai bine. Pe ploaie nici un stres. Se uzeaza mai repede (mers aproximativ identic - greutate,drumuri) dar privind plusurile merita. Chiar daca spatele s-a patratit tot e mai bine fata de tourance patratit. Pe offroad se merge ca pe orice motocicleta stradala exceptand garda la sol. Topicul este despre ON/OFF dar anakee 3 este 95% ON. Pentru cine vrea alte procente sunt alte modele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anakee 3 ca profil se pot compara doar cu metzeler tourance next sau pirelli scorpion trail. Am anakee 3 si pot sa spun ca fata de tourance-ul simplu pentru uz stradal sunt mai silentioase, franare mai buna iar pe viraje mobra se lasa mai bine. Pe ploaie nici un stres. Se uzeaza mai repede (mers aproximativ identic - greutate,drumuri) dar privind plusurile merita. Chiar daca spatele s-a patratit tot e mai bine fata de tourance patratit. Pe offroad se merge ca pe orice motocicleta stradala exceptand garda la sol. Topicul este despre ON/OFF dar anakee 3 este 95% ON. Pentru cine vrea alte procente sunt alte modele.

Informatii folositoare. Multumim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Asa citisem si depre Karoo T 2 tot pe adv! Ca nu tin mai mult de 6k! Si uite ca am facut 13k cu un set! pe strada inca mai merg, pe off sunt pa, ma simt cum ma simteam cu Anakee 2! Daca apuc sa dau pozele jos din telefon am sa le pun aici!

Nu stiu cum merg oamenii aia sau ce asfalt au dar tot timpul scot extrem de putin din caucioace, indiferent de model!

Dar super explorerul ala arata intr un mare fel! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa citisem si depre Karoo T 2 tot pe adv!

Nu stiu cum merg oamenii aia sau ce asfalt au dar tot timpul scot extrem de putin din caucioace, indiferent de model!

 

Mobre mari si grele cu cai multi (1200 gs, 990) + forja pe asfalt (+ 40 de grade fiindca multi o ard prin Texas, Arizona, California)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, sunt destui motociclisti care trec de 100 km/h si 4000 rpm :P

Pai da ca unii nu tin mobra de bibelou :bounce:

treaba este ca nu sunt chiar un punct de referinta oamenii aia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe monocilindru 6000, la 7000 mijlocul este continuu . 2 buc am avut pe spate. Pe fata nu pun karooT

 

Asa cum heidenau au pierdut legatura cu realitatea privind preturile, se pare ca michelin au revenit cu picioarele pe pamant... ma gandesc la t63 ca urmatoare achizitie

 

Asa cum heidenau au pierdut legatura cu realitatea privind preturile, se pare ca michelin au revenit cu picioarele pe pamant... ma gandesc la t63 ca urmatoare achizitie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandesc la t63 ca urmatoare achizitie

 

 

Am fost foarte multumit de T 63. Dar il minca asfaltul destul de repede.

post-39145-0-64407700-1386322600_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus al doilea K60 pe fata. De data asta Scout. Iar n-am avut nicio problema la montaj, s-a asezat cuminte la locul lui. Io cred ca au fost unii extrem de ghinionisti.

 

 

 

Asa cum heidenau au pierdut legatura cu realitatea privind preturile, se pare ca michelin au revenit cu picioarele pe pamant... ma gandesc la t63 ca urmatoare achizitie

 

 

Pai K60 e la jumate fata de Scorpion Rally, de exemplu. Ce nu-i ok?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus al doilea K60 pe fata. De data asta Scout. Iar n-am avut nicio problema la montaj, s-a asezat cuminte la locul lui. Io cred ca au fost unii extrem de ghinionisti.

 

Pai K60 e la jumate fata de Scorpion Rally, de exemplu. Ce nu-i ok?!

Am avut ceva probleme la montarea pneului spate. Tot Scout.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut ceva probleme la montarea pneului spate. Tot Scout.

Pai d-aia am si postat, ca se mai plangea cineva de montajul pe fata, ca nu s-a asezat pe janta si vobla. Eu am pus pana acum doua Scout pe spate si unu' simplu+unu' Scout pe fata si n-am avut nicio problema. De doua ori pe masina profi, de alte doua ori cu leviere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau cateva inf despre bridgestone w41 si w42 cine o folosit aceasta guma ,pe noroi cum se comporta ,durata de viata , si daca face galagie pe asfalt ...poate o comparatie cu haidenau k60 scout ( ca din cate am auzit, mie sa nu cumpar haidenau si sa imi cada crampoanele )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau cateva inf despre bridgestone w41 si w42 cine o folosit aceasta guma ,pe noroi cum se comporta ,durata de viata , si daca face galagie pe asfalt ...poate o comparatie cu haidenau k60 scout ( ca din cate am auzit, mie sa nu cumpar haidenau si sa imi cada crampoanele )

Pai Haidenau K60 Scout are profil cu crampoane?? Poate ar trebui sa ne spui ce intelegi tu prin crampoane. Scout este un pneu dual purpose, care arata cam asa: http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://www.balmainmotorcycles.com.au/images/Heidenau_K60-Scout_pair.jpg&imgrefurl=http://www.balmainmotorcycles.com.au/heidenau-tyres.html&h=600&w=466&sz=68&tbnid=dXjsp9XILFRhQM:&tbnh=98&tbnw=76&zoom=1&usg=__E-Vet-CUqli4mqxK_gWjEMiCTzg=&docid=eF12luNjx2crzM&sa=X&ei=nL-oUqOoENTuygPPg4H4CQ&ved=0CFAQ9QEwAA

Este un pneu care se preteaza bine la macadam, asfalt ud, rece, etc, dar nu il recomand pentru noroaie, pentru ca nu se descarca si in cateva secunde, se transforma in slic. Despre Bridgestone-urile la care faci referire nu stiu nimic, dar banuiesc ca fac parte din aceiasi categorie cu K60, de vreme ce doresti o comparatie. Astfel, daca au un profil asemanator, ma indoiesc ca vor performa prea bine in mocirla. Daca vrei noroi, pui un profil cu crampoane cat mai agresive, gen Mitas E09, Karoo, etc, etc.. Si mai lasa la o parte galagia pe care o face pe asfalt. Te intereseaza un pneu cat mai safe, pentru conditiile in care vrei sa il utilizezi, sau unul care sa "dea bine"???

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bridgestone alea sunt TrailWing 41 si 42, prescurtarea e tw41&42 - erau bagate de suzuki pe drz400 dar lumea nu era prea multumita de prestatiile offroad si sunt considerate cauciucuri 80/20. Asta din ce am citit pe forumuri de dincolo - pe la noi nu am vazut la multa lume. Heidenau k60s nu sunt ok pt transalp? mai ales ca la dimensiunea aia nu au banda pe mijloc pe spate. Mitas e07 ar fi alta optiune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bridgestone alea sunt TrailWing 41 si 42, prescurtarea e tw41&42 - erau bagate de suzuki pe drz400 dar lumea nu era prea multumita de prestatiile offroad si sunt considerate cauciucuri 80/20. Asta din ce am citit pe forumuri de dincolo - pe la noi nu am vazut la multa lume. Heidenau k60s nu sunt ok pt transalp? mai ales ca la dimensiunea aia nu au banda pe mijloc pe spate. Mitas e07 ar fi alta optiune

Ia-ti gandul de la Mitas. Niste petarde. Eu sunt multumit de K60. Si mobrele noastre seamana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Eu am montat zilele acesteaContinental Trail Attack2 - sunt anvelope 80% on -20 % off

Le.am preferat ,tinand cont de importanta aderentei pe sosea

Impresii mai la primavara

post-7216-0-86597700-1389111282_thumb.jpg

post-7216-0-58551100-1389111302_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am montat zilele acesteaContinental Trail Attack2 - sunt anvelope 80% on -20 % off

Le.am preferat ,tinand cont de importanta aderentei pe sosea

Impresii mai la primavara

Poate cel mult 95 asfalt si 5 % pamant uscat cu ale un pic de noroi si esti pe gheata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cel mult 95 asfalt si 5 % pamant uscat cu ale un pic de noroi si esti pe gheata

Pe noroi nu tin niciun fel de mixte. Dar astea nu tin nici pe macadam uscat mai mult decat orice gume obisnuite de strada. Cred ca 5% ala de off vine de la faptul ca exista dimensiuni de enduro-touring. Cam ca la Anakee...

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...