Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Am vazut The Hurt Locker, bai sonate, mi s-a parut slabut. Nu e cel mai rau film dar nu se ridica la nivelul lui Black Hawk Down sau Thin Red Line. E prea lung, treneaza, nu e nici documentar, nici fictiune. Iti dau mai multe argumente tehnice la un pahar de vorba, daca vrei, cand ne-om mai vedea la garaj.

 

Am revazut, dupa vreo 12-13 ani sa tot fie, si Amintiri din Copilarie, l-am luat cu Jurnalul de Dumineca(de dumineca trecuta), si pot spune ca e un film romanesc ce se poate urmari, asta pentru cine vrea sa intre in atmosfera satului romanesc, ce era o data demult in timp. E dragut.

 

Ar merita amintite si ceva filme romanesti, poate sunt si ceva tineri pe la varsta majoratului, sau un an doi trecuti peste, care privesc topicul asta si nu au auzit de ele.

 

Numai bine

Editat de bogdani0405
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mototulule, tu ai zis ca vrei sa te uiti la filme nominalizate la oscarul de acum. the hurt locker e unul dintre astea. nu am zis ca e megascula ori altceva, am zis ca e mai bun ca avatar si ca orice altceva concureaza in acest an la cacareaza aia de oscar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A se viziona numai cu sound.

Asta ca sa-i mai impac putin pe cei carora nu le-a palcut avtar-ul.

Mie oricum mi-a placut, putea sa fie luata ideea din alte 50 de filme si povesti la un loc, avatar e maret. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca gusturile nu se discuta.. si mai conteaza imprejurimile in care vezi un film,si in ce stare esti in mom resp. de ex o comedie merge cand esti cu prietenii/gasca . un romance cand esti cu parteneru/partenera , o drama sau unu 'de gandit' cand esti singur . in fine acum nu e valabil in toate cazurile.

as recomanda pt cine nu a vazut ..desi cred ca au mai fost mentionate :

gladiatorul

300

7pounds

law abiding citizen

the pursuit of hapiness

rocky 2 ,3

benjamin button

au mai fost cateva care imi scapa acuma,

dar astea m'au impresionat, ca de placut mi'au placut multe ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legatura cu filmul 'Agora'..am luat eu vreo varianta aiurea,sau chiar asa e,adica fazele se repeta ?!

M-am uitat recent la Agora si nu tin minte sa se fi repetat vreo faza . Oricum , ideea nu mi-a placut deloc. Crestinii sunt infatisati ca niste brute,salbatici. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu Agora.

 

Nu stiu povestea Hypatiei (sint ignorant, asta e) si nu stiu exact ce dovezi exista pentru sustinerea povestii ei din film. Stiu doar cine a trecut America prin sabie in timpul conchistelor si s-au laudat cu asta, stiu cine a torturat mii de oameni in timpul inchizitiei, cine a facut prapad in orientul mijlociu in timpul cruciadelor. etc etc

 

Iar cauza... e banala. Banala ca si existenta Hypatiei, a lui cristos si oricarui om de pe planeta asta. Un virus. O idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat in aceasta ordine, dar am vazut in cinematograf recent filmele acestea si mi-au placut:

 

 

 

The Book of Eli.

 

 

 

 

 

Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief.

 

 

 

 

 

Avatar, vazut musai 3D, altfel isi pierde din farmec.

 

 

 

 

 

 

Old Dogs.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Old dogs e o comedie de 2 lei, chiar dacă are în distribuție celebrități.
Sunt de acord cu tine in privinta celebritatilor. Se putea mai bine, dar nu cred ca mi-am pierdut degeaba 2 ore in sala de cinematograf chiar degeaba. :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am vazut World Fastest Indian (2005) si mi-a placut enorm, super film.

 

Pentru cine nu l-a vazut inca:

Se bazeaza pe o fapte reale, pe viata unei legende a motociclismului, neo-zeelandezul Herbert (Bert) Munro, interpretat de Anthony Hopkins si regizat de Roger Donaldson.

E un film despre vise care pot deveni realitate, indiferent varsta sau de greutati, daca ai pasiune, convingere si tenacitate.

 

Istorie:

Fost pilot profesionist de curse, lucrand ca mecanic si vanzator de motociclete Burt Munro era o persoana cu venituri modeste, care isi modifica singur motocicleta, un Indian Scout din 1920. Nu isi putea permite sa-si cumpere piese si scule, asa ca multe le facea singur (cilindrii, pistoane) turnand in cutii de conserve.

Motocicleta, ca model de serie avea 600 cmc si viteza maxima de 89 km/h.

Ca urmare a modificarilor successive a ajuns la 850 apoi la 950 cmc si a stabilit mai multe recorduri de viteza, dintre care 3 la Salt Flats, pentru motociclete sub 1000 cmc modificate aerodinamic (288, 270 si 295 km/h). Pentru calificari sau in incercari neoficiale cronometrate a avut si viteze mai mari (305 si 331 km/h). Recordurile din State le-a stabilit intre 1962 si 1967, adica dupa varsta de 60 de ani si suferind deja de inima. Unul dintre recorduri nu a fost doborat inca.

 

Cu exceptia unor aspecte care tin de suspans si de lungimea filmului, e o ecranizare foarte fidela a realitatii. Regizorul a avut idea si a inceput lucrul pentru film cu mai bine de 20 de ani inainte de inceperea turnarii. Despre acelasi subiect a mai realizat un scurt documentar TV, “Offerings to the Good of Speed” (1971).

Anthony Hopkins joaca excelent si a declarat ca a fost cel mai usor rol pe care l-a avut vreodata, deoarece conceptia lui despre viata e aceeasi cu a personajului principal.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/The_World%27s_Fastest_Indian

 

Pentru mine a fost o revelatie. Mi se pare unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut si, alaturi de Easy Rider, cel mai bun film pe tema motociclismului (asta dupa gustul meu).

 

Alte filme ca re mi-au placut foarte tare au fost:

- Angel Heart (1987), cu Robert de Niro si Mickey Rourke

- Le Grand Bleu, cu Jean Reno, regizat de Luc Besson

- Bucket List, cu Jack Nicholson si Morgan Freeman

- All That Jazz

- Amen

 

Vizionare placuta.

Mesaj completat

Inca unul pe care acum l-am vazut.

Invictus - Morgan Freeman si Matt Damon, regizor Clint Eastwood

Campionatul mondial de rugby din Africa de Sud, Mandela, inpiratie si politica. Din ce am citit respecta bine realitatea. Foarte tare!

3 nominalizari la Golden Globe si 2 la Oscar.

Iar daca va place si rugby-ul ...

Editat de Dudus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...