Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu se cearta nimeni, stai linistit! :banana:

 

Evident ca se vede granulatia de la sharpen, ca doar e full res. poza. Fish-eyeul e Nikon, asa ca nu te pot incurca... :cheers:

 

 

Cat despre culoarea naturala a cerului... rade ciob de oala sparta :D)

 

 

Se simte ca esti artist. :lol: Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De azi sunt mandrul posesor au unui nou second-hand Nikkor AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED. Mine am de munca cu el, sper sa nu ma lase cu ochii-n soare, ca nu mai am in rucsac decat 50 mm f/1.8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De azi sunt mandrul posesor au unui nou second-hand Nikkor AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED. Mine am de munca cu el, sper sa nu ma lase cu ochii-n soare, ca nu mai am in rucsac decat 50 mm f/1.8.

 

 

e ala cu care am facut poze aseara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, va mai plictisesc si eu cu cateva poze. Astept pareri. :D

Salve!

 

Prima e facuta cumva pe bvd Expozitiei? Ca pare foarte cunoscuta scena.. :cheers: ..desi, dpdv al compozitiei, e umpiculescu cam prea centrala..

A doua are un bokeh foarte urat (imho), ce obiectiv ai folosit? Compozitia e interesanta, chiar ma intreb ce v-a venit de ati agatat paharul ala de bere acolo? :banana:

A treia imi pare cam aglomerata, nu are noima, ar fi aratat mai interesant daca prindeai mobrele complet in imagine, sau sa faci poza astfel incat sa prinzi toate rotile din spate ale motoarelor aranjate astfel..

 

Parerea mea <hic> !! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Prima e facuta cumva pe bvd Expozitiei? Ca pare foarte cunoscuta scena...

 

Eu as merge pe varianta Paulesti. Intrunirea moto a Heavy Riders-ilor.

 

LE: dap, data pozelor e 29.08.2009, data ce corespunde cu ziua a 2-a intrunirii de la Paulesti.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Multam de observatii. legionaru are dreptate. Pozele sunt facute la Paulesti. :D

 

Salve!

 

Prima e facuta cumva pe bvd Expozitiei? Ca pare foarte cunoscuta scena.. :cheers: ..desi, dpdv al compozitiei, e umpiculescu cam prea centrala..

A doua are un bokeh foarte urat (imho), ce obiectiv ai folosit? Compozitia e interesanta, chiar ma intreb ce v-a venit de ati agatat paharul ala de bere acolo? :banana:

A treia imi pare cam aglomerata, nu are noima, ar fi aratat mai interesant daca prindeai mobrele complet in imagine, sau sa faci poza astfel incat sa prinzi toate rotile din spate ale motoarelor aranjate astfel..

 

Parerea mea <hic> !! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Multam de observatii. legionaru are dreptate. Pozele sunt facute la Paulesti. :banana:

Sunt off-topic, dar merita o egzplicatie: exact acelasi setup a fost in curtea cladirii unde lucrez mai tot anul trecut (exact in fata unui magazin importator de MV Agusta).. De la hamac, la pozitia si distanta dintre cei doi copaci, pana la "plasa" portocalie.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va plictisesc si eu cu niste poze facute de un american care are 2 pasiuni:

- mersul cu motocicleta

- fotografiatul

 

Si le face simultan..

 

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=536451

 

Explicatii si povesti incep pe la pagina 11, pana acolo savurati fotografiile si aduceti-va aminte de asta vara... eu de 2 zile mai uit la ele si nu ma mai satur.

(nu eu le-am gasit, le-am primit, deci nu am chiar nici un merit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelente fotografii. Cum isi respecta unii tara in care traiesc. N-am vazut nici un pet pe la marginea drumului sau macar o punga adusa de vant pe campiile alea. Prin raurile alea nu erau carpe si gunoaie atarnand pe margini, nu pluteau ambalaje de chipsuri iar pe stanci nu era nici o inscriptie "Dorel + Geta = Love" sau "Georgel 2009". Mai ca as fi zis ca unele poze sunt facute la noi daca nu as fi remarcat ca lipsesc aceste "semne de civilizatie" ale poporului roman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va plictisesc si eu cu niste poze facute de un american care are 2 pasiuni:

- mersul cu motocicleta

- fotografiatul

 

Si le face simultan..

 

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=536451

 

Explicatii si povesti incep pe la pagina 11, pana acolo savurati fotografiile si aduceti-va aminte de asta vara... eu de 2 zile mai uit la ele si nu ma mai satur.

(nu eu le-am gasit, le-am primit, deci nu am chiar nici un merit)

superb! precaut in acelasi timp, nu ia camera in mana decat sub 60KM/H

sticla isi spune cuvintul in imagini, omul detine o sticla de ceea mai buna claitate,avntajat apoi de lumina .albastrul cerului, te sfasie....talentul lui.

frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un mic amendament, americanii au motocicletele cu displayul in MILE/ora, deci ce vezi tu 60 sunt 60M/h. Deci cam 96km/h reprezinta acel 60... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superb! precaut in acelasi timp, nu ia camera in mana decat sub 60KM/H

sticla isi spune cuvintul in imagini, omul detine o sticla de ceea mai buna claitate,avntajat apoi de lumina .albastrul cerului, te sfasie....talentul lui.

frumos!

Am citit tot topicul, si am ramas mai impresionat de civilizatia discutiei decat de fotografii (care sunt absolut superbe!!).

Pentru cei lipsiti de rabdarea sau timpul liber necesar: pozele sunt facute partial cu un Canon 5D, apoi cu un 5D Mark II, cu un obiectiv 16-35 f2.8. Deci atat sticla, cat si aparatul sunt.. deosebite.. :lol:

Face pozele tinand hardughia aia (5d/5dII sunt greutze bine, daca mai punem si sticlutza, ajungem la ~1kg) in mana stanga, fara a avea macar o curelusa de siguranta la aparat (ca sa nu interfereze cu obiectivul de la flushturari). Omul e mecanic auto de niste ani, deci are ceva forta si dexteritate in mana respectiva.

Foarte important: are cativa ani de track-racing (plus cateva premii, deci are experienta serioasa pe moto), si mult mai multi ani de motociclism per total! Belbody are dreptate, cifra aia e in mile.. Are cam 5 ani de cand face poze in acest fel..

 

In mare, aparatul este setat pe Shutter priority, intre 1/80 si 1/250, el sustinand ca 1/125 este aproximativ balanta ideala intre focusare corecta pe bike-ul din fata/spate si motion-blur-ul atat de reusit. Sigur, totul tine foarte mult de conditiile atmosferice. ISO-ul il tine in principal in 100, dar il mai schimba daca nu are suficienta lumina. Cand are soarele in obiectiv, schimba in Manual. Aici tine mult de cat de bine iti cunosti aparatul/lentila.. Aperture-ul nu l-a mentionat (oricum presupun ca variaza, avand in vedere ca e pe Shutter priority), dar ochiometric as spune ca sare intre f8 - f16.

 

De asemenea, mentioneaza de mai multe ori ca intotdeauna face pozele burst, niciodata nu se uita la aparat, ci numai la drum! si avertizeaza amatorii de astfel de fotografie ca nu e deloc recomandat sa incerce asa ceva.. :cheers:

 

Nush daca am uitat ceva, dar trebuie sa recunosc ca foarte multi din cei care l-au laudat pe topic au avut perfecta dreptate: cata vreme am urmarit acele imagini, am fost efectiv acolo, aplecandu-ma pe curbe, urmand un FJR sau un GSXR, sau... sau.. :lol:

 

Nu-mi place de el, insa, ca a spus ca nu i-a placut R1200GS-ul pe dirt.. :D

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot topicul, si am ramas mai impresionat de civilizatia discutiei decat de fotografii (care sunt absolut superbe!!).

Pentru cei lipsiti de rabdarea sau timpul liber necesar: pozele sunt facute partial cu un Canon 5D, apoi cu un 5D Mark II, cu un obiectiv 16-35 f2.8. Deci atat sticla, cat si aparatul sunt.. deosebite.. :lol:

Face pozele tinand hardughia aia (5d/5dII sunt greutze bine, daca mai punem si sticlutza, ajungem la ~1kg) in mana stanga, fara a avea macar o curelusa de siguranta la aparat (ca sa nu interfereze cu obiectivul de la flushturari). Omul e mecanic auto de niste ani, deci are ceva forta si dexteritate in mana respectiva.

Foarte important: are cativa ani de track-racing (plus cateva premii, deci are experienta serioasa pe moto), si mult mai multi ani de motociclism per total! Belbody are dreptate, cifra aia e in mile.. Are cam 5 ani de cand face poze in acest fel..

 

In mare, aparatul este setat pe Shutter priority, intre 1/80 si 1/250, el sustinand ca 1/125 este aproximativ balanta ideala intre focusare corecta pe bike-ul din fata/spate si motion-blur-ul atat de reusit. Sigur, totul tine foarte mult de conditiile atmosferice. ISO-ul il tine in principal in 100, dar il mai schimba daca nu are suficienta lumina. Cand are soarele in obiectiv, schimba in Manual. Aici tine mult de cat de bine iti cunosti aparatul/lentila.. Aperture-ul nu l-a mentionat (oricum presupun ca variaza, avand in vedere ca e pe Shutter priority), dar ochiometric as spune ca sare intre f8 - f16.

 

De asemenea, mentioneaza de mai multe ori ca intotdeauna face pozele burst, niciodata nu se uita la aparat, ci numai la drum! si avertizeaza amatorii de astfel de fotografie ca nu e deloc recomandat sa incerce asa ceva.. :cheers:

 

Nush daca am uitat ceva, dar trebuie sa recunosc ca foarte multi din cei care l-au laudat pe topic au avut perfecta dreptate: cata vreme am urmarit acele imagini, am fost efectiv acolo, aplecandu-ma pe curbe, urmand un FJR sau un GSXR, sau... sau.. :lol:

 

Nu-mi place de el, insa, ca a spus ca nu i-a placut R1200GS-ul pe dirt.. :D

 

asa este! la un mic popas a gindiri mi-a picat fisa ca americani sunt cu mile-le.

pe acolo 8-16 cind da in lumina mai multa poate si mai mult 22.

burst? ......rafala!?setat pe rafala?

cum tine atunci camera daca nu are cordeluta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...