Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:angry:

Inca fotografia culinara nu am studiat-o, dar imaginea de mai sus ma impinge sa ma apuc de asa ceva. Din cauza asta am si centrat-o asa, dar totusi, din cand in cand cred ca se mai poate sari si peste regula treimilor. Primesc oricum sfaturi relativ la incadrarea mancarii asa ca nu ezitati.

Cat despre celalalte 2: pe langa un DOF interesat imi place cum se vede ghimpele, iar stalpii si cablurile, mi-ar placea sa mearga cu abracadabra, dar la noi peisajele abunda de asa ceva(si nu sunt adeptul PS in cazuri de genu)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand am scapat de vechiul Fuji s6500 care m-a servit cu decenta timp de 2 ani. Un apart bun, dar destul de limitat, incet si sensibil la intemperii.

 

Drept urmare, trebuie sa imi cumpar un nou aparat. Pana acum ceva vreme am fost axat pe un D90, caruia i-as fi achizitionat si un 18-105, un tele, un wide si un fix.

Asta pana ce am fost intrebat de un fotograf la ce il voi folosi. Cand i-am spus ca vreau ceva mic, rezistent la praf si apa, mai pe scurt un aparat de frecat mi-a recomandat K7 de la Pentax. D 300 se exclude din start din cauza pretului si a faptului ca sunt incepator.

 

Problema este ca nu am discutat cu niciun posesor de K7. Sunt convins ca aparatul nu ma va dezamagi (cu toate ca pe anumite segmente e chiar mai slab decat D90-ul - mai ales la iso mare), dar as dori niste poze neretusate facute cu el.

 

 

Aparatul sper sa il iau din Canada la vreo 1200 de canadieni (second - foarte putin utilizat, cu garantie), adica in jur de 3700 de lei cu obiectivul stoc 18-55.

Evident ca o sa ii adaug si alte obiective, dar initial nu sunt resurse.

 

Cate ceva despre aparat..

 

La noi body-ul costa 4600 de lei, prea mult pentru mine.. Pentax K7

 

Are cineva asa ceva? Merita? Ce alternative as putea gasi?

Evident ca inca imi face cu ochiul d90-ul, dar nu cred ca e ceea ce imi doresc in materie de rezistenta la intemperii.

 

Mai este in carti si K20-ul, un alt pentax foarte rezistent, dar cam vechi si depasit de tehnologie.

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit cu pentax-ul. Are mai multe neajunsuri decat plusuri si plaja de obiective second e destul de restransa... iti recomand un D3000 sau D5000 pentru ca accesoriile si obiectivele sunt mult mai la indemana, ca sa nu zic de calitatea fabricatiei body-ului. Imi pare ciudat sa dai 3700 ron pe un body second hand cu obiectivul standard... la banii astia iti iei un D200 de toata frumusetea cu un obiectiv bun la indemana. Think about it!

Mesaj completat

uite aici SUPER OFERTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, intr-adevar plaja de obiective e mult mai restransa decat la nikon sau canon.

Pe mine m-a incantat mai mult constructia camerei decat performantele ei.

Un body (cu obiective) rezistent la intemperii este exact ceea ce am nevoie.

Nu stiu prea multe despre D5000, dar la banii astia imi pot lua in D90 cu 18-105(canada). Adaug inca un 55-200 sau 70-300 (poate si un fix) si pentru inceput sunt mult mai mult decat pot eu duce acum si in viitorul apropiat, din punct de vedere al tehnicii.

Problema se pune din punct de vedere al rezistentei la intemperii pentru ca vreau sa imi iau un brat (cum ai si tu) si sa pot face poze din mers.

 

Multumesc pentru sfaturi..

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema se pune din punct de vedere al rezistentei la intemperii pentru ca vreau sa imi iau un brat (cum ai si tu) si sa pot face poze din mers

Eu am urcat cu D90-ul atarnat de gat pe Mont Blanc si n-am avut probleme. In Bucegi m-a prins ger sever -20, -25 , bateria a suferit un pic in sensul ca s-a descarcat ( era deja cam descarcata, mai avea sub o treime cand am plecat de acasa) dar daca o incalzeam in maini sau o tineam la piept mai mergea, am facut cate poze am avut chef. In iezer m-a prins viscolul tot cu aparatul de gat, la fel nu a suferit. Am facut si poze pe ploaie dar atunci nu l-am tinut expus decat in timpul pozarii. Am filmat si de pe motor, dar nu e tocmai comod. Pana acum nu am avut vreo problema. Totusi nu e nici mic nici usor. Cu obiectivul 16-85 are 1.3kg cantarit cu un cantar de bucatarie.

Eu ca amator nu mi-as lua altceva in afara de nikon sau canon din cauza obiectivelor. Pentru firmele astea oferta e bogata, pt restul e cam limitata. Din cate stiu eu 50D de la canon are body weatherproof , dar ca sa-l folosesti in conditii diificile gen ploaie serioasa ar trebui si obiective weatherproof care-s f scumpe. Mult mai ieftin e sa folosesti un body normal + obictiv normal si sa le protejezi cu pungi. Totusi ma indoiesc ca o sa ai chef de pozat pe ploaie in timp ce mergi cu motorul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ca amator nu mi-as lua altceva in afara de nikon sau canon din cauza obiectivelor. Pentru firmele astea oferta e bogata, pt restul e cam limitata. Din cate stiu eu 50D de la canon are body weatherproof , dar ca sa-l folosesti in conditii diificile gen ploaie serioasa ar trebui si obiective weatherproof care-s f scumpe. Mult mai ieftin e sa folosesti un body normal + obictiv normal si sa le protejezi cu pungi. Totusi ma indoiesc ca o sa ai chef de pozat pe ploaie in timp ce mergi cu motorul....

 

Nu stiu cum sunt alti, dar eu nu am chef de fotografie nici cand ploua si nu sunt cu motocicleta. In plus peisajele noastre(fie urbane, rurale sau naturale) arata de multe ori trist fara ploaie si nori, daramite in conditile acelea. Totodata nici fotografierea(reusita) in ploaie nu e ceva simplu avand in vedere iluminarea de multe ori dificila.

 

Cat despre alegea unui body, tocmai asta ii ziceam si lui Baiazid pe tread'ul "DSLR ideal" de la rubrica de fotografii. Sincer nu am sa ma departez de Nikon sau poate Canon tocmai din cauza obiectivelor si accesorilor. Oferta pentru restul firmelor e mult mai scazuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit cu pentax-ul. Are mai multe neajunsuri decat plusuri si plaja de obiective second e destul de restransa... iti recomand un D3000 sau D5000 pentru ca accesoriile si obiectivele sunt mult mai la indemana, ca sa nu zic de calitatea fabricatiei body-ului. Imi pare ciudat sa dai 3700 ron pe un body second hand cu obiectivul standard... la banii astia iti iei un D200 de toata frumusetea cu un obiectiv bun la indemana. Think about it!

Mesaj completat

uite aici SUPER OFERTA

Exact la asta ma gandeam si eu, cum naiba s adai o caruta de bani pe un Pentax la mana a doua... Iar obiectivele Pentax sunt de toata jena, no offence.

Deci, subscriu la parerea lui Piccolino, la banii aia i-ati un D200 :angry:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva poze de prin drumetiile montane sau pe 2 facute. Sper sa va placa si sper sa nu deranjeze ca le-am pus cu link.

[...]

 

nu vreau sa fiu rau, insa mi se par niste poze... point&shot, si nu ma leg de partea tehnica, artistic vb., nu-mi inspira nimic

multa bafta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...