Sari la conținut

Tibias Interruptus......


$ilver
 Share

Postări Recomandate

Pentru ca tot nu mai aveam timp in ultimul timp sa intru pe forum (desi am conexiune non-stop si la serviciu si acasa), iata ca acum voi avea tot timpul necesar (o luna de zile) sa stresez lumea pe forum :ok: :

Ieri de dimineata, m-am trezit destul de greu si de obosit dupa ce statusem pana tarziu la TV sa vad meciurile si am plecat la garaj sa iau motorul. L-am incalzit putin si am plecat repejor spre serviciu pe drumul pe care il strabateam in fiecare dimineata. Pentru ca eram in intarziere, i-am cam dat in goarna :lol: .

Dupa ce parcursesem cam trei sferturi din drum, depasesc o Dacia care deabea se taraia (depasire facuta intr-a cincea, ultima treapta dealtfel) si ma apropii cu viteza destul de mare de o intersectie in "Y" pe care bineinteles ca o cunosteam destul de bine si desi trebuia sa virez spre stanga, la viteza mea puteam executa manevra fara sa tai curba iesind pe contrasens.

La un moment dat, stupoare... dinspre stanga, partea in care mergeam si eu, venea un ditamai autobuzul (autobuz care pe stradutele alea inguste trebuie sa iasa destul de mult pe contrasens cand ia viraje la dreapta pentru a nu se urca cu rotile din spate pe bordura - cine a condus camion sau autobuz stie la ce ma refer).

Franez din greu, mentin traiectoria si cand trec de autobuz si incerc sa virez imi dau seama ca oricat m-as apleca... bordura e a mea.

Zis si facut :moron: , acrosez bordura, apare o miscare necontrolata de derapaj, ma opresc, ma extrag de subt motor, il opresc, sting luminile incerc sa-l ridic dar observ ca ma doare cam rau piciorul drept si nu pot.

Ma ajuta soferul unei dube care oprise in spatele meu si o babuta :baldy: sa pun motorul pe trotuar si sa ma asez pe el, dupa care stau cateva secunde "sa-mi ling ranile" si sa ma reculeg.

Ma urc pe motor si pentru ca aveam blugii rupti ma hotarasc sa merg direct la cabinetul medical de la serviciu (culmea ironiei, autobuzul cu pricina, care nu are nici o vina dealtfel este de la mine de la serviciu pentru ca lucrez la regia de transport in comun...).

Ajung pana acolo iar cand vreau sa ma dau jos de pe motor cad jos instantaneu(noroc ca pusesem motorul pe cric si n-a picat pe mine).

Ce mai alea alea, doctorita a chemat imediat salvarea pentru ca si-a dat seama ca am piciorul rupt iar acum va relatez din dormitor, cu carjele la capatul patului si piciorul in ghips.

La intoarcerea de la spital am trecut pe la locul accidentului, am vazut urmele si mi-am dat seama ca mi-am prins piciorul intre borbura si motor, aceasta fiind cauza pentru care l-am rupt.

Bilant: fractura de tibie, julitura cat palma pe coapsa, maneca gecii polizata, scarilele motorului harjaite si amorul propriu ranit...

Desi se putea mai rau, acesta a foast accidentul cu cele mai grave urmari din cei noua ani de motociclism, ani in care am avut destule cazaturi usoare sau care s-au soldat decat cu avarierea serioasa a motorului.

Cauza: VITEZA EXCESIVA

 

Aveti mai jos cateva schite cu desfasurarea succesiva a fazei:

post-1946-1131180937_thumb.jpgpost-1946-1131180903_thumb.jpgpost-1946-1131180864_thumb.jpgpost-1946-1131180721_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca ai scapat numai cu atat.

pe langa viteza excesiva eu mai vad si o greseala de pilotj din desemele tale: daca drumul era obstructionat de autobuz si aveai viteza trebuia sa continui pe artera din dreapta, chiar daca nu era aia pe care o vroiai, urmand sa te opresti si sa te intorci la drumul tau dupa aia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica. Concluzia: nu e bine sa lasam garda jos nici macar acolo unde cunoastem zona foarte bine. Nu se stie niciodata

 

bine ca ai scapat numai cu atat.

pe langa viteza excesiva eu mai vad si o greseala de pilotj din desemele tale: daca drumul era obstructionat de autobuz si aveai viteza trebuia sa continui pe artera din dreapta, chiar daca nu era aia pe care o vroiai, urmand sa te opresti si sa te intorci la drumul tau dupa aia

 

Cred ca a fost chestie de target fixation. Omul avea in cap si ochi tinta: drumul din stanga. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca drumul era obstructionat de autobuz si aveai viteza trebuia sa continui pe artera din dreapta, chiar daca nu era aia pe care o vroiai, urmand sa te opresti si sa te intorci la drumul tau dupa aia

:lol: Pe langa faptul ca a fost in scurt si nu aveam timp prea mult sa ma gandesc sau sa fac artificii de genul frana de motor sau mai stiu eu ce, daca reuseam sa o iau in dreapta (desi in mijlocul bifurcatiei era un magazin cu materiale de constructii si riscam sa intru printre vopseluri), as fi intrat pe contrasens unde puteam sa ma intalnesc cu cine stie ce bazdaganie...

Concluzia: nu e bine sa lasam garda jos nici macar acolo unde cunoastem zona foarte bine. Nu se stie niciodata

Cazatura de pe locul doi ca gravitate mi s-a intamplat intr-un loc si mai cunoscut: la 100 de metrii de scara blocului, venind de la Brasov (110 km). Mi-a iesit un caine in fata dintr-n tufis, era pe inserat si buf..

Oricum, pacat de piciorul asta rupt ca in rest motorul n-are nimic, e final de sezon, nu mai cazusem de vreo doi ani (niciodata cu Virago), mi-a mai venit mintea la cap putin si m-am ales totusi cu cea mai usoara fractura posibila.

 

PS: Multumesc pentru urari si incurajari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperare rapida si usoara.

 

Se confirma din pacate statistica care arata ca peste 90% din accidente se intampla in imediata apropiere a casei. Mi s-a intamplat si mie. Relaxat, stii drumul si nu esti pregatit pentru situatii de urgenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mi se pare mie cam dubios e ca nu ti-ai dat seama ca ai piciorul rupt, chiar atata efect sa aiba adrenalina? Adica nu inteleg cum ai putut sa stai in picioare cand ai ridicat motorul.

Multa sanatate!

 

Pai omu' avea doar tibia rupta, nu si peroneul !

 

Ontopic, get well soon man ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mi se pare mie cam dubios e ca nu ti-ai dat seama ca ai piciorul rupt, chiar atata efect sa aiba adrenalina? Adica nu inteleg cum ai putut sa stai in picioare cand ai ridicat motorul.

Insanatosire grabnica.

N-ai fost atent:

apare o miscare necontrolata de derapaj, ma opresc, ma extrag de subt motor, il opresc, sting luminile incerc sa-l ridic dar observ ca ma doare cam rau piciorul drept si nu pot.

Ma ajuta soferul unei dube care oprise in spatele meu si o babuta sa pun motorul pe trotuar si sa ma asez pe el, dupa care stau cateva secunde "sa-mi ling ranile" si sa ma reculeg.

N-am reusit sa-l ridic, l-au ridicat altii dar am reusit sa merg pe el (n-am folosit frana de picior), dupa care, cand am ajuns la cabinetul medical si am vrut sa descalec am cazut jos si m-am tarat pana inauntru.

Adrenalina si pataniile anterioare (in care ma dureau toate oasele dar n era nici unul rupt) m-au facut sa ma urc pe motor dupa ce mi l-au ridicat binevoitorii.

Este fractura de tibie fara deplasare. Oase de motociclist dom'le..., odata am strambat aripa unei Dacii care mi-a taiat fata cu genunchiul fara sa patesc nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa moment, omule. Dar e bine ca ti-ai dat seama de ce ai patit asta si ce trebuie sa faci ca sa nu mai repeti experienta. Daca ar avea tot atata minte si altii... :lol:

 

Insanatosire usoara si toamna tarzie :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud ce ti s-a intamplat, mai ales la experienta pe care o ai si mai ales ca a fost vorba de o "Blanoasa" , care fie fie vorba intre noi la raportul excelent putere-greutate pe care-l are te poate "fura" inainte sa-ti dau seama si fara sa se chinuie. Sper sa nu fiu sacaitor dar ai putea spune ce viteza aveai inainte sa ataci curba ?

Sanatate brusca si mult succes la recuperare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa-te bine repede Dane!

 

Gandestete si la partea pozitiva : in luna asta ai sanse sa ajungi MegaMembru pe forum... spor la postat .

 

Succes in lupta cu plictiseala :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri m-am lasat si eu furat de viteza, dupa 150 km facuti legat, pe un drum total necunoscut. O curba neasteptata mi-a pus oarecum sangele in miscare. Scenariu asemanator cu al tau, atat ca era curba pe dreapta, deci eu nu riscam sa iau bordura ci sa ma pup cu o Solenza nevinovata ce venea de pe contrasens. Norocul a fost ca eram inca in limitele bunului simt, asa ca am redresat iute motocicleta. Probabil sunt singurul care a simtit discomfortul. Oricum, m-am injurat copios in gand.

Citind de accidentul tau realizez si mai mult cat noroc am avut. Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am speriat iniatial dar dupa ce am citit, ma bucur ca esti OK!

Acum poti sa :lol: si sa te bucuri ca nu ai patit nimic! Singurul lucru pe care il puteai face era sa mergi mai usor dar asa a fost sa fie. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...