Sari la conținut

Veteranii,adunarea!


Dan Nastase
 Share

Postări Recomandate

Pt adordarea treselor este mai bine un nr clar de ani impliniti pe doua roti, fara dispense care pot crea confuzii si discutii. O tresa la 10 ani inpliniti. De exempu eu am 27 ani de cand am carnetul moto, rezulta 2 trese. Pt a treia mai astept trei ani, ca nu e graba! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dan Nastase este initiatorul ideii, are meritele pentru activitate moto si poate realiza o organizare coerenta a viitoarei Asociatii a Motociclistilor Veterani din Romania ? AMOVERO .

Propun sa conduca aceasta asociatie. Cel putin in aceasta etapa rugam membrii, cei cu peste 10 ani vechime, sa-si dea acordul si sa fie " pozitivi".

Salutari!

De acord

 

Pt adordarea treselor este mai bine un nr clar de ani impliniti pe doua roti, fara dispense care pot crea confuzii si discutii. O tresa la 10 ani inpliniti. De exempu eu am 27 ani de cand am carnetul moto, rezulta 2 trese. Pt a treia mai astept trei ani, ca nu e graba!

 

Si cu asta sunt de acord.

Ar trebui sa isi dea cit mai multi cu parerea :cheers:

Editat de rfd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan Nastase este initiatorul ideii, are meritele pentru activitate moto si poate realiza o organizare coerenta a viitoarei Asociatii a Motociclistilor Veterani din Romania – AMOVERO .

Propun sa conduca aceasta asociatie. Cel putin in aceasta etapa rugam membrii, cei cu peste 10 ani vechime, sa-si dea acordul si sa fie " pozitivi".

Salutari!

De acord, numai sa vrea si Nastase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt adordarea treselor este mai bine un nr clar de ani impliniti pe doua roti, fara dispense care pot crea confuzii si discutii. O tresa la 10 ani inpliniti. De exempu eu am 27 ani de cand am carnetul moto, rezulta 2 trese. Pt a treia mai astept trei ani, ca nu e graba! :cheers:

 

De acord cu dl profesor si cu ce a scris Bogdan mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dan

eu am a din '85 dar nu doresc trese multumesc. merg pe motor de la 14 ani (din 72), pana in 85 fara carnet inclusiv mare/munte, in bucuresti nu mai zic. m-au prins si mi-au facut dosar penal in 84. fugaream politia cu bogdan cu bmw-ul si cu piticu'. radeam de ei noaptea prin giratoriu la romana, nu ne puteau prinde. ii alergam noaptea prin balta alba si o luam peste parcul ior care era un imens maidan in cea mai mare viteza cu farurile stinse. mi-e rusine sa spun, am umblat si beat de m-am trezit cu fata la cer si nu stiam ce e cu mine acolo. am facut tot ce nu se face. am avut mare noroc ca am scapat si intreg si de condamnare privativa de libertate, m-au iertat cu o amenda penala ca eram student. amenda s-a radiat intre timp. m-am lovit de problema relativ recent, un text de lege prevede ca "persoana" sa nu fi suferit condamnari penale (amenda penala e condamnare penala), chiar daca dupa zeci de ani cazierul e curat. nu am putut sa fac ce doream sa fac din cauza prostiei pe care am avut-o in cap. in concluzie nu am nici un merit, nu doresc nici o recunoastere de nici un fel. va doresc succes in ce v-ati propus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca toata suflarea veterana a inteles mai de mult ca Doru nu doreste trese. Tresele astea au devenit o obsesie pt multi. Unii le vor neaparat, altii nici nu vor sa auda de ele. Eu sant undeva la mijloc, nu ma intereseaza in mod expres, dar nici nu spun nu, daca asa vrea majoritatea si ramane fiecare sa hotarasca daca, unde si cand sa le coasa pe jaca moto sau la pijama. Esential este insa altceva. Sa formam o comunitate in care experienta si varsta pe doua roti sa fie primordiale. Comunitatea sa se afirme si astfel sa afle lumea ca motociclisti nu sant doar tineri fara minte dornici de senzatii tari, ci si tati, bunici,bunice, profesori universitari, avocati, oameni de afaceri, etc, oameni intregi la minte cu realizari in viata si care ar trebui respactati, macar in trafic, iar pt tinerii motociclisti un imbold si o speranta, sa imbatraneasca sanatosi si intregi pe doua roti. Sa auzim numai de bine si asfalt uscat :cheers:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sant de acord cu multe lucruri spuse pe aici dar cu unele nu. initiatorul a inceput ceva ce noi nu am facut orice lucru este perfectibil ! repet doar Dan a avut ideea ! celor care aceasta idee le surade sa continue si sa discutam constructiv un loc al veteranilor ar fi bine venit de exemplu,iar pentru cei care nu sant si vor sa vina sa fie recomandati de exemplu de un veteran este o idee si atat. increderea se castiga in timp si cu dovezi . mai cunosc destui fosti motociclisti dar care nu mai merg din diverse motive cele mai multe obiective dar au mers ani de zile! ei sant neimportanti? i-am putea cauta nu??? face o vizita de exemplu . am vorbit mult scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan Nastase este initiatorul ideii, are meritele pentru activitate moto si poate realiza o organizare coerenta a viitoarei Asociatii a Motociclistilor Veterani din Romania – AMOVERO .

Propun sa conduca aceasta asociatie. Cel putin in aceasta etapa rugam membrii, cei cu peste 10 ani vechime, sa-si dea acordul si sa fie " pozitivi".

Salutari!

Sunt si eu deacord cu Dan N.sa fie seful Asociatiei,iar in privinta treselor in aceasta formula cred ca este foarte bina.

 

Dan Nastase este initiatorul ideii, are meritele pentru activitate moto si poate realiza o organizare coerenta a viitoarei Asociatii a Motociclistilor Veterani din Romania – AMOVERO .

Propun sa conduca aceasta asociatie. Cel putin in aceasta etapa rugam membrii, cei cu peste 10 ani vechime, sa-si dea acordul si sa fie " pozitivi".

Salutari!

Sunt si eu deacord cu Dan N.sa fie seful Asociatiei,iar in privinta treselor in aceasta formula cred ca este foarte buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca toata suflarea veterana a inteles mai de mult ca Doru nu doreste trese. Tresele astea au devenit o obsesie pt multi. Unii le vor neaparat, altii nici nu vor sa auda de ele. Eu sant undeva la mijloc, nu ma intereseaza in mod expres, dar nici nu spun nu, daca asa vrea majoritatea si ramane fiecare sa hotarasca daca, unde si cand sa le coasa pe jaca moto sau la pijama. Esential este insa altceva. Sa formam o comunitate in care experienta si varsta pe doua roti sa fie primordiale. Comunitatea sa se afirme si astfel sa afle lumea ca motociclisti nu sant doar tineri fara minte dornici de senzatii tari, ci si tati, bunici,bunice, profesori universitari, avocati, oameni de afaceri, etc, oameni intregi la minte cu realizari in viata si care ar trebui respactati, macar in trafic, iar pt tinerii motociclisti un imbold si o speranta, sa imbatraneasca sanatosi si intregi pe doua roti. Sa auzim numai de bine si asfalt uscat :D

Bine le zice baiatu' asta,asa ca o sa stau in barca cu el!Parca am conceput impreuna postul de mai sus!

Sa auzim doar de bine si...asfalt uscat! :cheers:

Scuze,acum am citit ca finalul este aproape la indigo,cu toate ca nu-l citisem! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca ca ma bag iarasi in sama.., eu zic ase, cine nu doeste trese si alte alea poa sa devina veteran simpatizant, personal as opta pt acest statut, ca sa zic asa. Ce ziceti, nu e bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trese !!! dar de ce nu si medalii ??? :cheers: :bounce: :D

M-am urcat pe moto de placere si cred ca fiecare din noi, de asta a facut ce a facut...

 

Credeti ca cine o sa vada aceste trese o sa arate mai mult respect ?

 

Dar sunt de acord ca prin acesta expunere a faptului ca exista veterani in moto putem castiga imagine favorabila pentru intreg comunitate moto !

 

scuze: "intreaga" comunitate moto... dar banuiesc ca se intelege pentru cine doreste...si nu o ia in nume de rau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar se discuta despre trese si medalii. Mai lasati subiectul asta deoparte ca este cel mai putin important. Daca va exista o comunitate oficializata a motociclistilor veterani si acea comunitate va hotara sa acorde trese nu este obligatoriu sa le si porti mereu. Le porti sau nu dupa bunul plac, dar ii lasi pe ceilalti sa le poarte daca asa se simt ei bine. Cati veterani de razboi ati vazut cu medalii in piept ducandu-se la piata? Le tin intr-un sertar si eventual le afisaza la cate un eveniment dedicat, o data pe an cel mai des, sau poate nici o data. Cu adevarat important este sa ne adunam, sa ne cunoastem si prin ceeace vom face in viitor sa crestem prestigiul comunitatii moto in Romania. Daca am un vis ala este ca orice motociclist sau scuterist sa fie si la noi tratat pe sosea, la fel ca in Grecia, de exempu. Lasati maruntisurile si ganditi-va la lucruri utile si practice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar se discuta despre trese si medalii. Mai lasati subiectul asta deoparte ca este cel mai putin important. Daca va exista o comunitate oficializata a motociclistilor veterani si acea comunitate va hotara sa acorde trese nu este obligatoriu sa le si porti mereu. Le porti sau nu dupa bunul plac, dar ii lasi pe ceilalti sa le poarte daca asa se simt ei bine. Cati veterani de razboi ati vazut cu medalii in piept ducandu-se la piata? Le tin intr-un sertar si eventual le afisaza la cate un eveniment dedicat, o data pe an cel mai des, sau poate nici o data. Cu adevarat important este sa ne adunam, sa ne cunoastem si prin ceeace vom face in viitor sa crestem prestigiul comunitatii moto in Romania. Daca am un vis ala este ca orice motociclist sau scuterist sa fie si la noi tratat pe sosea, la fel ca in Grecia, de exempu. Lasati maruntisurile si ganditi-va la lucruri utile si practice.

:bounce: :cheers: Asa gandeam si eu...nu are rost polemicile ieftine despre trese si alte chestii,sa privim altfel latura aceasta. O replica de bun simt Bogdane.Stima mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce: :cheers: Asa gandeam si eu...nu are rost polemicile ieftine despre trese si alte chestii,sa privim altfel latura aceasta. O replica de bun simt Bogdane.Stima mea!

 

:D Rectific,cu scuzele de rigoare:In loc de ,,nu are rost polemicile" se pune ,,nu au rost polemicile"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,

 

Multumesc pentru incredere.

Cred ca a venit vremea sa lasam tresele si functiile in planul secund

si sa ne concentram mai cu seama pe organizarea intalnirii de legenda.

 

La multi kilometri frumosi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

classic vld – Propus Aripa Tanara.

 

De acord cu tot ce a spus Bogdan Harea si Kato.

In alta ordine de idei...cred ca ma calific la o tresa... Nu ca as tine in mod deosebit la asta... :cheers:

 

Atasez si documentele:

 

post-17186-1238489758_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,

 

Multumesc pentru incredere.

Cred ca a venit vremea sa lasam tresele si functiile in planul secund

si sa ne concentram mai cu seama pe organizarea intalnirii de legenda.

 

La multi kilometri frumosi !

 

A Dat Dumnezeu, in sfarsit la subiect!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frati VETERANI, v-am pregatit o surpriza :bounce:

 

Sper sa va placa...ne auzim la SMAEB, si astept povestile voastre insotite de pozele babutelor restaurate, pentru a le cumula pe site-ul campaniei :D

 

/index.php?...t&p=1792314

(click) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa incepem cu propunerile concrete!

 

Intalnirea 2-a sponsorizata

Data:16-17 mai 2009

Locatia: Slanic Prahova

Cazarea: la Hotel Slanic, cca 50 ron / loc in camera dubla

Parcare pazita.

Distanta : 100 km de Bucuresti.

Cina festiva : sambata 16. 05. 09 orele 19, 00 la Baia Baciului, pe malul lacului.

Program complementar posibil: Excursie Moto Cheia, vizitare Salina, vizitare Piatra Verde

Cazarea se poate face incepand cu ora 12, 00 sambata 16. 05. 09

Sala de discutii: exista, de va fi cazul

 

Sponsorizare: cazarea pentru veterani.

 

Obs: Fiind la cca 2 h de Bucuresti, unii pot pleca dupa discutii, altii pot veni duminica.

Obiectiv: 1. Cunoasterea si Organizarea grupului.

2. Stabilirea "intalnirii de legenda"

Astept sugestii.

Rezervarea o voi face daca 50% din veterani sunt de acord.

Putem sa mai avem si alte intalniri in acest an.

 

Constantin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GIV 32 – Lumineaza-ne !!... Te inscri, ori ba ?!

...stimate, eu m-as inscrie in acest grup(asociatie) dar asa cum am mentionat intr-un post anterior atit numarul de kilometri efectuati de-a lungul vietii cit si anii de ilegalitate sunt greu de demonstrat, aproape imposibil!..

...aici in arad eu am avut parte de un tratament mai preferentiat iar eu fiind de principiul ca nu bucata aia de hirtie te face motociclist ci mai degraba ordinea fireasca este sa stii sa mergi cu motorul si abia dupa aia sa-ti faci rost de acte, m-am complacut in aceasta situatie!..

...astfel, in conditiile actuale nu as avea ce cauta printre voi!...eu nu doresc trese sau insigne de nici un fel, nu doresc recunoastere din partea nimanui tot ceea ce-mi doresc este sa va cunosc pe toti sa vad cum arata si alti oameni cu care am impartit o pasiune si o gramada de drumuri si mai ales vreau sa particip la o intrunire linistita cu oameni linistiti de la care sa plec cu un sentiment de inaltare si nu cu un gust amar ca si de la celelalte intruniri din tara asta!...

...in concluzie, ma inscriu si eu!..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GIV 32 – Din ce an conduci moto legal ?![/b]

...legal din 2002!.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...legal din 2002!.. :cheers:

 

LISTA MOTOCILISTILOR VETERANI ACTIVI DIN ROMANIA

 

1. Ion Florin Irescu Iaru – Bucuresti - Permis moto din anul 1962 – 4 TRESE

2. Constantin Turcanu - Bucuresti -1965 - 4 TRESE

3. Constantin Buzila - Suceava – 1967- 4 TRESE

4. Dan Nastase - Bucuresti – 1968 – 4 TRESE

5. Sorin Popescu - Bucuresti - VI. 1973 – 3 TRESE

6. Ioan Cizmas - Timisoara - X. 1973 – 3 TRESE

7. Teodor Ionescu - Bucuresti – 1978 – 3 TRESE

8. Valentin Lehmann - Bucuresti, Berlin – 1979 – 3 TRESE

9. Ivan Pedala – Gorj - 1979 – 3 TRESE

10. Adrian Mijaica – Bucuresti - 1981 - DOUA TRESE

11. Sorin Marian Gruesc - Bucuresti - VIII. 1982 – DOUA TRESE

12. Bogdan Harea – Bucuresti - X. 1982 – DOUA TRESE

13. Sorin Eugen Avram – Bucuresti – 1983 – DOUA TRESE

14. Constantin Gligor – Arad – V. 1984 – DOUA TRESE

15. Florin Daniel Rosca – Bucuresti - VIII. 1984 – DOUA TRESE

16. Doru Lefterache – Bucuresti – 1985 – DOUA TRESE

17. Vlad Alexandru Ionescu – Bucuresti – 1985 – DOUA TRESE

18. Ioan Miclos – Bistrita Nasaud – 1986 – DOUA TRESE

19. Gabriel George Furtuna – Bucuresti – 1987 – DOUA TRESA

20. Constantin Ciornei – Suceava – 1988 – DOUA TRESE

21. Dan Popescu – Bucuresti – IV. 1990 – UNA TRESA

22. Robert Albert Kerekes – Bistrita Nasaud - VI. 1990 – UNA TRESA

23. Codreanu Vlad George – Bucuresti – 1995 – UNA TRESA

24. Angelo Brezoianu – Bucuresti – 1999 – UNA TRESA

 

GIV 32 - Arad - Veteran Simpatizant. Bine ai venit !

 

Multumim domnului profesor Constantin pentru generoasa oferta.

Asteptam pareri si propuneri cel putin... la fel de tentante !

 

Domnilor, sa ne miscam mai cu talent ca VINE VARA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...