Sari la conținut

vopsea STEALTH cea de pe F- 117


ianachim
 Share

Postări Recomandate

Eu stiam ca undele sunt reflectate de forma de diamant a lui f-117 , nu de vopsea , poate joaca si vopseaua un rol special dar daca este aplicata pe motor sunt sanse mici sa reflecte ceva.

 

Oricum bafta la vanzari

 

Forma lui F-117 reflecta undele radar in alte directii, iar vopseaua este facuta sa absoarba undele.

 

Nu stiu cat de mult functioneaza pe motoare, dar daca merge la cineva, puneti o poza cu motorul, sa ne facem si noi o idee cum arata, desi nu cred ca functioneaza, fiindca aparatul radar emite unde radar si le detecteaza cand acestea se intorc (undele reflectate de obiectul spre care e indreptat aparatul), si stiu ca detecteaza si undele ce se reflecta dintr-o masinuta teleghidata, asa ca la moto ar fi suprafete destul de mari nevopsite (rotile, motociclistul, farurile) din care undele se pot reflecta, asa ca pana nu vad, nu cred :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Forma lui F-117 reflecta undele radar in alte directii, iar vopseaua este facuta sa absoarba undele.

 

Nu stiu cat de mult functioneaza pe motoare, dar daca merge la cineva, puneti o poza cu motorul, sa ne facem si noi o idee cum arata, desi nu cred ca functioneaza, fiindca aparatul radar emite unde radar si le detecteaza cand acestea se intorc (undele reflectate de obiectul spre care e indreptat aparatul), si stiu ca detecteaza si undele ce se reflecta dintr-o masinuta teleghidata, asa ca la moto ar fi suprafete destul de mari nevopsite (rotile, motociclistul, farurile) din care undele se pot reflecta, asa ca pana nu vad, nu cred :rolleyes:

Cum pot afla cu ce viteza poate zbura ingerul meu maxim ? Oare poate fi detectat cu radarul ca sa aflu o valoare exacta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum pot afla cu ce viteza poate zbura ingerul meu maxim ? Oare poate fi detectat cu radarul ca sa aflu o valoare exacta ?

 

Nu mi-as dori sa afli care e viteza lui maxima de a zbura. Acest lucru se afla decat atunci cand e prea tarziu... cand te intalnesti cu el, iti va spune ca ai mers prea tare si nu te-a mai putut ajuta. :makeout:

 

Nu se poate detecta cu radarul ingerul, pt ca e vopsit cu vopsea din asta STEALTH :rolleyes: :drink:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt prima victima a vopselei de pe ef osutasaptispe ! Am vopsit motorul curand cu vopsea dinasta si subit mi'a disparut din curte ! Credeti ca exista vreun antidot sa il recuperez? :rolleyes: :drink: tare topicu`

PS : disparut e mult spus... am uitat unde l'am parcat seara si acum nu`l mai gasesc ! :makeout:

Editat de bau-bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forma lui F-117 reflecta undele radar in alte directii, iar vopseaua este facuta sa absoarba undele.

[...]

de fapt, americanii au 2 avioane "invizibile", cu tehnologii opuse ca si concept.

forma lui f117, asa cum ai zis, reflecta undele radar in alte directii (motivul pentru forma lui ciudata), vopseaua, la fel, este conceputa sa REFLECTE, nu sa absoarba undele. ideal, la radar nu se intoarce nici o unda=nu este detectat nimic.

 

Celalat avion este b2b, cu forme rotunjite, menite sa capteze undele radar. vopseaua de pe b2b este facuta sa ABSOARBA undele. concept diferit, ideea finala aceeasi: un feedback cat mai slab la radar.

 

in final, nu exista avion complet invisibil. dar, tehnologiile mai sus mentionate fac sa fie detectate de dimensiunea unei pasari, etc. raman vulnerabile la detectarea in infrarosu, desi si acolo au fost folosite diferite tehnologii de camuflaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut printr-un radar recent destul de tare si nici nu m-au bagat in seama fetele.Sa fie din cauza vopselei?Sau poate a formelor avionului meu?Mentionez ca nu eram in regim maximal si prin urmare nu trecusem pe supersonic!

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca de fapt suntem iarasi in fata unei incercari marsave de manipulare! :laugh:

 

STIU DIN SURSE SIGURE ca n-au intrat in tara numai 500g de vopsea de acest tip, ci cateva butoaie de un chintal fiecare! Si proprietatile vopselei, sunt mult mai impresionante: Dai cu ea pe motor, iar acesta NU SE MAI VEDE NICI CU OCHIUL LIBER!!!

 

Dovada? Uite cate topicuri aparute in ultima vreme la sectiunea asta: /index.php?showforum=39

 

Se pare ca tu esti mai bine informat. Intrebarea mea e daca trebuie si intaritor la vopseaua asta? E vreo problema daca pun ceva de la Policolor sau Kober? Nu se branzeste?

Deasemenea, ar fi super ok daca ar exista si varianta cu aerosoli aka spray sa mai pot retusa ceva ulterior.

 

Mentionez ca voi merge cu motorul oriunde numa` pe la sarbi nu, ca astia ma vad :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fapt, americanii au 2 avioane "invizibile", cu tehnologii opuse ca si concept.

forma lui f117, asa cum ai zis, reflecta undele radar in alte directii (motivul pentru forma lui ciudata), vopseaua, la fel, este conceputa sa REFLECTE, nu sa absoarba undele. ideal, la radar nu se intoarce nici o unda=nu este detectat nimic.

 

Celalat avion este b2b, cu forme rotunjite, menite sa capteze undele radar. vopseaua de pe b2b este facuta sa ABSOARBA undele. concept diferit, ideea finala aceeasi: un feedback cat mai slab la radar.

 

in final, nu exista avion complet invisibil. dar, tehnologiile mai sus mentionate fac sa fie detectate de dimensiunea unei pasari, etc. raman vulnerabile la detectarea in infrarosu, desi si acolo au fost folosite diferite tehnologii de camuflaj

 

 

sunt tipuri de avioane si inca unul in faza de testare

 

al treilea este F22 iar cel in faza de testare face parte din seria X-...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt tipuri de avioane si inca unul in faza de testare

 

al treilea este F22 iar cel in faza de testare face parte din seria X-...

 

 

ai dreptate, dar ma refeream la acelasi tip de avioane, bombardier. f22 e pentru superioritate aeriana, si, intr-adevar, combina functiile de reflectare are formei din f117 (stiu, pare ca e rotunjit ca un b2b, dar in esenta sunt triunghiuri foarte mici), cu material ce absoarbe undele radar (RAM).

 

 

x-ul de care spui sunt prototipurile (x35 de la lockheed si x32 de la boeing) din care s-a materializat f35-ul(al 4-lea avion stealth,daca e sa le luam asa), in esenta un f22 mai mic, cu acelasi rol (exact ce au insemnat yf22 si yf23 pentru f22). versiunea pentru portavioane poate ateriza/decola vertical, precum arhicunoscutul harrier.

 

 

protitpuri stealth au fost facute si in europa, cum ar fi vectoria(concept asemantor f22-f35) si firefly(asemanator f117).

 

rusii au abordat alta idee, si anume "injectarea" de plasma in fata avionului, care apoi ii urmareste forma, in felul asta absorband undele radar (mig 35 si sukhoi 35). un prototip ce nu s-a produs in masa a fost mig1.42/1.44 (sau mfi), conceput pentru a concura cu f22). acum, unele surse spun ca a fost deja implementata la avioanele mentionate, altele ca e inca in perioada de teste.

avantajul este ca tehnologia se poate aplica teoretic pe orice avion, fara a fi nevoie de modificari fundamentale are fuselajului, modificari care compromit manevrabilitatea pentru lipsa detectiei.

 

 

de avioanele de spionaj nu mai vorbim,nu? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na bun ... pai carene mi-am facut ... acum mai ramane sa-l si vopsesc corespunzator. Si sa-l fac sa depaseasca viteza legala :) ...chiar as fi curios daca am nimerit-o cu carenele astea :laugh: ... problema e ca e mai scumpa vopseaua decat scuterul.

post-4644-1246187017_thumb.jpg

Editat de wabit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe unu' ce incerca sa isi faca masina stealth. Avand in vedere ca se aduce vopsea in cantitati "fara numar", a zis tipu' ca vopseaua ista, combinata cu modificarea liniei aerodinamice a masinii ar duce la ceva misto. Probabil ar merge si la motoare asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Doamne cat am mai ras !!! :D

 

da si mie un kil sa dau pa nevasta-mea pls. Ceva pt vocea ei n-ai, adica sa n-o mai auda nimeni?

sau mai bine jumuleste si mie un buton on/off de pe tupolevu ala invizibil sa-i fac un tatuaj...da sa fie cu telecomanda :P

daca stau bine sa ma gandesc 1000E e chiar putin...

ce zici? ma ajuti?....haidi fata...te roooooggg

:laugh:

 

:blink: :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Tehnologia de pe F-117 era secret militar in anii '60. A fost testata pe drone Ryan Firebee apoi implementata de cei de la Lockheed Martin pe Nighthawk in anii '70. In anii '80 Northrop Grumman si Sukhoi au folosit o varianta imbunatatita pe B2 respectiv Berkut. Principiul vopselei e simplu, particulele de grafit si rasina epoxidica absorb o parte din undele radar micsorand astfel semnatura vehiculului pe cinemometru. Tehnologia nu mai e din anii '90 un secret insa comercializarea ei este inca interzisa.

 

Ianachim are acum pe stoc Ninja Black (7l) si Radioactive Red (4l). Exista (la comanda) si Avalon White care poate fi aplicat direct peste lacul unor diverse vehicule alb perlat: Q7, X5, RX300, LX570, WRX, Escalade, Navigator, etc insa pretul pentru autovehicule este evident altul datorita suprafetelor mari. Promotional, adaugam sucroza in rezervorul de benzina si lubricant semisintetic pe discurile de frana pentru micsorarea amprentei termice a esapamentului si rotilor.

 

ATENTIE: nu functioneaza asupra aparatelor radar cu bucla inductiva (camere fixe ca cele de pe DN1).

 

Pentru comenzi PM la ianachim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva s-a vandut putin din vopseaua aia magica si celor "invizibili pe timp de noapte" din Berceni ?:laugh:) Se pare ca in ultimul timp unele motoare nu mai sunt vazute de radar, de fapt de nimeni incluzand proprietarii:)) Inseamna ca merge. :laugh:

Amuzant e ca sunt cateva persoane naive care nu prea erau sigure in totalitate de vopseaua asta :lol:). Intr-adevar e un deliciu sa traiesti in Romania :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na bun ... pai carene mi-am facut ... acum mai ramane sa-l si vopsesc corespunzator. Si sa-l fac sa depaseasca viteza legala :laugh: ...chiar as fi curios daca am nimerit-o cu carenele astea :laugh: ... problema e ca e mai scumpa vopseaua decat scuterul.

Seamana! :lol:

post-49964-1247574454_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Promotional, adaugam sucroza in rezervorul de benzina si lubricant semisintetic pe discurile de frana pentru micsorarea amprentei termice a esapamentului si rotilor.

 

Pentru comenzi PM la ianachim.

 

Confirm 100%. Daca pui zahar in rezervor si ungi cu ulei discurile de frana nu mai ai probleme cu radarul. De fapt, ai mari sanse sa scapi de toate problemele. Comandati cu incredere, vanzator serios!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Doamne cat am mai ras !!! :crack:

 

da si mie un kil sa dau pa nevasta-mea pls. Ceva pt vocea ei n-ai, adica sa n-o mai auda nimeni?

sau mai bine jumuleste si mie un buton on/off de pe tupolevu ala invizibil sa-i fac un tatuaj...da sa fie cu telecomanda ;)

daca stau bine sa ma gandesc 1000E e chiar putin...

ce zici? ma ajuti?....haidi fata...te roooooggg

:polite:

 

:unsure: :

 

 

Prea tare topicul asta....

Daca mai ai vopsea de asta vreau si eu o juma de kil, sa dau pe mine sa dispar din peisaj.....cu siguranta nu mai trebuie viza de SUA.

Bafta astept PM :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as da cu vopsea d'asta pe sefu' meu... Ia zi pretu', fratioare! :unsure:

 

PS: merge si injectata in vena? Ca doar suntem in plina criza, 'mi-as.... :polite:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as da cu vopsea d'asta pe sefu' meu... Ia zi pretu', fratioare! :huh:

 

Sefu' ca sefu', nu-i bai ca dispare. Dar ce faci daca dai pe motor si nu-l mai gasesti in parcare...

E chiar funny cand te gandesti ca poate vreunul care citeste chiar crede aberatiile despre vopseaua aia... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a sosit un nou transport

doritori pe pm sunt asteptati

bafta

si :rolleyes: baietilor cu radare

 

Echipamente invizibile nu ai? Ca as arata cam stupid calare pe o motocicleta invizibila :huh:

Asta a cumparat vopsea de la tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...