Sari la conținut

Accident Electronicii pe trecerea de pietoni


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

Acum am aflat ca si Luci si victima sunt la Sf. Pantelimon, amadoi in afara oricarui pericol.

Asta da o veste buna!Vinovatul se va stabili in urma anchetei si va plati pentru faptele sale,important e ca sunt amandoi ok! Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Chestia cu trecerea de pietoni e ca intr-adevar ai obligatia sa incetinesti ca sa poti opri, e drept ca la randul tau trebuie sa poti opri in siguranta. Nu mi-se pare o solutie sa vii gramada doar pentru ca hopa dupa un colt e o trecere.

Multe semafoare si treceri sunt puse ca din plop fara nici o noima.

Nu stiu asta cum este, dar pentru cineva care nu circula des printr-o zona sau alta , exista multe chestii care te pot lua prin surprindere: de la o gropa chiar pana la o trecere.

Ieri am dat prioritate unor pietoni pe la fantana Miorita, iar in spatele meu un dobitoc claxona prelung si ridica mainile nervos, ca vezi Doamne l-am deturnat eu din calea lui spre fericire prin faptul ca am oprit.

Pana la urma circulatul preventiv in oras pentru asta e: ca sa nu te mai poata lua prin surprindere ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca a lovit-o pe trecerea de pietoni ca vrem au ba e cam vinovat...nu stiu nimic, doar din ce am citit pe aci, nu dau cu presupusu ci emit o simpla parere...

 

important e ca amandoi sunt in viata chiar si asa de sifonati si vor invata, sper, din cele intamplate...

multora dintre noi ne-am trezit cu pietoni iesiti aiurea pe trecere, uni dintre ei, si extremi de revoltati ca de ce nu oprim, acum la 40 si chiar 30 cand esti exact in buza treceri stim ca e mai greu de oprit, chiar exista pericolul sa o dai jos..ceea ce mi sa intamplat si mie...si de cele mai multe ori e cam vina lor ca printre altele, ca "trecerea e sfanta!" si ce mai spumega ei acolo, una din regulile ce ar trebui respectate este si ASIGURAEA, pe care uni dintre pietoni o ignora cu buna stiinta...

vb cuiva de mai sus, ochi mari beliti la orice trecere ca altfel belim altceva si mai rau e ca mai belim si pe alti si apoi tragem rau de tot, si maneta aia, lasata mai moale, ca uite ce se intampla si am s-o zic mereu, viteza ucide..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ph34r: poate pietonul a fost mascat de masina , stiu din propria experienta cum este sa lovesti pe cineva pe trecere:( . Dar poate reuseste Luci sa ia legatura cu acea doamna si sa nu depuna plangere si numai are chiar asa de mult de suferit asta numai in cazul in care politia nu se auto-sesizeaza...Sanatate lui Luci si victimei !!!Asfalt uscat!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ph34r: poate pietonul a fost mascat de masina , stiu din propria experienta cum este sa lovesti pe cineva pe trecere:( . Dar poate reuseste Luci sa ia legatura cu acea doamna si sa nu depuna plangere si numai are chiar asa de mult de suferit asta numai in cazul in care politia nu se auto-sesizeaza...Sanatate lui Luci si victimei !!!Asfalt uscat!!!

 

 

daca era el lovit de catre o masina tot asa l-ai fi sfatuit sa-l ierte pe conservar?

nu e normal .. cand greseste un motociclist sarim sa-i luam apararea, iar la restul sarim la gatul lor. Pai daca nici noi nu ne ferim si nu circulam preventiv, care stim cat suntem de expusi, atunci ce pretentii sa mai avem de la restul? :|

Sanatate pt femeie, si pt Luci multa sanatate si multa bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu am fost in spatele lui , motocicleta care era parcata era a mea . Va rog frumos sa nu mai comentati si sa postati aiurea daca nu stiti despre ce e vorba , NU AVEA VITEZA , tocmai trecusem calea ferata si era ud pe jos , apoi urmeaza curba la dreapta si imediat trecere , pur si simplu nu ai cum sa o vezi . Am trecut de curba si imediat a urmat trecerea , pur si simplu femeia era deja pe banda noastra , banda II . A incercat sa o evite pe contrasens numai ca femeia a luat-o la fuga si a intrat in ea.

 

Din cate am inteles , amandoi sunt ok ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum este biker cu experienta! bine ca s a terminat asa!

 

parerile sunt impartite! pe la trecere, trebuie sa ai cam 30...sa fi cu ochii n 4! pe de alta parte, mai sunt niste oameni inconstienti care se arunca aiurea pe trecere!

 

la scoala, ni se spunea cand vrei sa traversezi, te uiti bine in toate directiile, si cand nu vine ceva masina sau cand sunt oprite poti traversa in siguranta! ...nu stiu, de cativa ani se arunca prostimea pe zebra ca in piscina! cum sunt multi soferi care circula aiurea..de ce nu ar fi si pietoni destrabalati, beti, idioti..etc...!

 

asa ca, OCHII N 4x4!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...vad ca vine masina sau moto ..si intra in panica si o iau la fuga! ! mi s a intamplat cu un tataie, nu stiu cum de nu l am luat..si aveam cam 40....am stat vreo 10 min ca mi tremurau mainile..! nu l am vazut..era ziua! ..poate ca asa nu ne vad nici pe noi soferii!>>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta a fost , ca daca ea ramanea pe loc , nu se intampla ..dar ea a fugit..

Ai uitat sa mentionezi ca si trecerea de pietoni alerga nebuneste spre rider...

 

Cred ca nu v-a invatat bine la scoala care e diferenta intre semnul albastru (viteza recomandata) si semnul cu margine rosie (viteza maxima). Eu recunosc sincer ca singurele semne de circulatie pe care nu le respect sunt astea cu viteza maxima, dar depinde unde: daca e ziua, strada dreapta fara prea multi copaci pe margine si nu misuna in zona nimic ii dau 70-80, daca drumul e virajat dubios sau cu copii, lume care vine de la biserica, gaini, sau e noapte nu mi-e rusine sa merg si cu 15-20...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat sa mentionezi ca si trecerea de pietoni alerga nebuneste spre rider...

 

Cred ca nu v-a invatat bine la scoala care e diferenta intre semnul albastru (viteza recomandata) si semnul cu margine rosie (viteza maxima). Eu recunosc sincer ca singurele semne de circulatie pe care nu le respect sunt astea cu viteza maxima, dar depinde unde: daca e ziua, strada dreapta fara prea multi copaci pe margine si nu misuna in zona nimic ii dau 70-80, daca drumul e virajat dubios sau cu copii, lume care vine de la biserica, gaini, sau e noapte nu mi-e rusine sa merg si cu 15-20...

 

Ma bucur, ai observat ca vorbim de un motor de 125 cmc :lol:

 

Acum pur informativ,cand te uiti in oglinda nu ti se pare ca te orbeste o lumina alba in jurul capului? :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator jojo_davidoff

ba voi nu sunteti normali cu capul ? Voi vreti sa spuneti ca treceti cu 30km/h pe ora cand e trecere de pietoni ? hai sa fim seriosi...si in al2lea rand..din calea ferata care are 4-5 linii (din alea care mai de care mai sparte...deci tre' sa treci peste ele la pas de om...) pana la trecerea de pietoni...oricat de mult ar fii bagat mana in acceleratie nu ar fii ajuns la o viteza de peste 50km/h, e 125, e in 4timpi! In al 3 lea rand era si ud pe jos...

 

Am vorbit cu Luci la telefon aseara, e aproape ok, are nu stiu ce la clavicula, nu i'au pus colar din ala sa il imobilizeze, are doar un bandaj cica.

Femeia e ok, copilul e ok . Slava domnului toti sunt ok.

Chestia asta putea sa i se intample oricui....asa ca nu mai comentati voi ca trebuia sa treaca cu 30km/h pe acolo, nu face nimeni asta. Oricum e vina lui si aia e.

Insanatosire grabnica sa aibe toti !

 

p.s. : inainte de curba aia ar fii trebuit sa fie semnul ala cu ATENTIE URMEAZA TRECERE DE PIETONi...dar e pe undeva prin copaci...so...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zvastic tocmai ai dezvaluit 3 motive pt care pustiul este nevinovat deci vinovatia e a femeii care incerca sa treaca strada pe la trecere de pietoni (ce om)

Atat timp cat femeia aia era pe trecere, nu era beata si nici nu a alergat cu viteza maxima spre motor si astfel s-a lovit ...atunci singurul vinovat e riderul. E mai greu sa recunoastem vina proprie.

Apropo, de curiozitate m-am uitat la postarile Domnului luci03, va sfatuiesc sa faceti la fel si dupa aia sa judecati ce om este. Lucrurile care le spui si care le faci te definesc ca persoana din cate stiam eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca Politia o sa inteleaga afirmatia "Tocmai asta a fost , ca daca ea ramanea pe loc , nu se intampla ..dar ea a fugit.. ". Luci e cam vinovat si aia e. Din pacate cam asta e adevarul. Ce putem invata de aici? Ca shit happends! Conduceti preventiv ca nu e rost de gluma. Ca dovada... nu trebuie sa ai miar sau sa mergi cu suta prin oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca Politia o sa inteleaga afirmatia "Tocmai asta a fost , ca daca ea ramanea pe loc , nu se intampla ..dar ea a fugit.. ". Luci e cam vinovat si aia e. Din pacate cam asta e adevarul. Ce putem invata de aici? Ca shit happends! Conduceti preventiv ca nu e rost de gluma. Ca dovada... nu trebuie sa ai miar sau sa mergi cu suta prin oras.

Iti dau dreptate dar pana la urma si pietonul a avut partea lui de vina fiindca probabil nu a aruncat un ochi sa vada daca vine ceva.

Oricum la politie ma indoiesc ca o sa mearga cu chestii din astea gen ca ea a fugit si ca nu a ramas pe loc sau asa mai departe.

Sanatate riderului si pietonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau dreptate dar pana la urma si pietonul a avut partea lui de vina fiindca probabil nu a aruncat un ochi sa vada daca vine ceva.

Ma indoiesc. Atata timp cat trecerea de pietoni nu e semaforizata, pietonii au intotdeauna dreptate.

Lotru a sintetizat cel mai bine.

pieton lovit pe trecere ?

esti vinovat .

 

restul e gargara .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma indoiesc. Atata timp cat trecerea de pietoni nu e semaforizata, pietonii au intotdeauna dreptate.

Lotru a sintetizat cel mai bine.

ai dreptate ideea era ca sunt multi care sar in mijlocul trecerii fara sa se asigure oricum fiindca nu este semaforizata trecerea riderul este vinovat daca era si trecea pietonul pe rosu alta era situatia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate ideea era ca sunt multi care sar in mijlocul trecerii fara sa se asigure oricum fiindca nu este semaforizata trecerea riderul este vinovat daca era si trecea pietonul pe rosu alta era situatia...

 

Eu in fiecare zi ma intreb...cum e posibil ca atat de multi oameni sa nu dea 2 bani pe sanatatea lor si sa se arunce pe trecere cu capu-n pamant ? din pacate n-ai ce face,l-ai lovit pe trecere esti vinovat, de aceea se si reduce viteza in apropierea trecerilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zvastic tocmai ai dezvaluit 3 motive pt care pustiul este nevinovat deci vinovatia e a femeii care incerca sa treaca strada pe la trecere de pietoni (ce om)

Atat timp cat femeia aia era pe trecere, nu era beata si nici nu a alergat cu viteza maxima spre motor si astfel s-a lovit ...atunci singurul vinovat e riderul. E mai greu sa recunoastem vina proprie.

Apropo, de curiozitate m-am uitat la postarile Domnului luci03, va sfatuiesc sa faceti la fel si dupa aia sa judecati ce om este. Lucrurile care le spui si care le faci te definesc ca persoana din cate stiam eu.

Nu cumva e cel care ma injura pe mine ( si nu numai ) de tot neamul, fara macar sa ii spun nimic lui, chiar si dupa ce l-am rugat frumos sa n-o mai faca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off: inca sunt socat,de vreo 2 saptamani incoace,nu trce zi fara sa aud de cel putin un accident.

 

 

On: urata situatie.In urma anchetei sunt sigur ca rider-ul va fi gasit vinovat.

Dar hai sa va intreb altfel(caz concret,patanie personala):

 

Mergeam cum maxim 10km/h,in zona pietei Rahova.La trecerea de pietoni si nu numai,oamenii ciorchine,mai ceva ca atletii in block-start-uri.La maxim 2 m de prima trcere de pietoni,ma trezesc cu unu' calare pe mine,pe partea stanga.Nu conservar,nu motorist,nu scuterist,ci pieton.Noroc ca sunt mai tapan pe picioare,altfel ma tavalea ceva(si nu era nici vreun silfid).

Intrebarea mea este: daca bou' ala a intrat in mine,in lateral si se intampla sa ma darame(sa zicem la 30km/h),traversand prin loc nepermis,oare cine era de vina?

Treaba asta cu pietonii e mai mult decat relativa.Care sunteti din Bucuresti,bagati o tura pe la Obor,pe langa magazinul Obor si vorbim dupa aceea.

Exista riscu' sa iei pe ghidon vreo 3-4 odata,sau mai rau,un ciorchine intreg sa se suie pe tine,fara menajamente.

 

Si-n cazul baiatului astuia e disutabila treaba,numai ca legea e asa cum e.

 

Bafta multa si sanatate tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba asta cu pietonii e mai mult decat relativa.Care sunteti din Bucuresti,bagati o tura pe la Obor,pe langa magazinul Obor si vorbim dupa aceea.

Exista riscu' sa iei pe ghidon vreo 3-4 odata,sau mai rau,un ciorchine intreg sa se suie pe tine,fara menajamente.

partial corect, sunt locuri (la obor trec zilnic, prin racova am trecut de cateva ori) unde asa este, sar ca lacustele. totusi, eu tin la fierul meu, la oasele mele, nu imi place sa dau declaratii, si "scap nevatamat" de fiecare data, oare cum crezi ca fac? iti spun ca nu iti trebuie nici o facultate pentru asta, doar putina atentie si ambreiajul tras. ca iti sare unul pe saua pasagerului din mers, e poate un caz la milion, nu poti face regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, de curiozitate m-am uitat la postarile Domnului luci03, va sfatuiesc sa faceti la fel si dupa aia sa judecati ce om este. Lucrurile care le spui si care le faci te definesc ca persoana din cate stiam eu.

Se pare că e o mare jigodie. Eu singur nu mai pot de grija lui :ph34r:

Mesaj completat

Intrebarea mea este: daca bou' ala a intrat in mine,in lateral si se intampla sa ma darame(sa zicem la 30km/h),traversand prin loc nepermis,oare cine era de vina?

Dacă mai citești și tu o carte (nu te înjur, doar îți fac o sugestie) și nimerești peste aia cu Codul Rutier afli că pietonul ar fi de vină în acel caz ipotetic prezentat de tine. Cum dracu' ai luat permis de vii cu o asemenea întrebare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La initiativa buna scrisa mai devreme..m-am uitat pe posturile acestui luci. Ca sa folosesc laitmotivul preferat al lui pe forum, sa inteleaga si el ceva: "Mai Luci, 'te-n slbz de pusti cordit si analfabet. Ai lovit pe trecere, esti vinovat." In rest sanatate si tie si femeii si celor care mananca ca capra pe aici incercand sa foloseasca ocaua diferita. Conservarul trebuie jupuit de bani, cocalarul "de bucuresti" trebuie menajat.

 

hai sa traiti bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...