Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Colac peste pupaza, muschii sunt organul care folosesc cea mai mare parte din energia stocata sub forma de grasime. Adicatalea, daca nu ai muschi, nu poti arde grasimea, dovada stand atatea “skinny-fat”-uri. Muschii sunt foarmati in principal din proteine(si apa, evident) deci nu pot proveni din grasime. Muschii provin din proteinele din alimentatie(materialul de constructie), antrenamente(factorul declansator) si odihna(muschii cresc in zilele de pauza, nu in timp ce ii antrenezi). Un alt paradox: muschii se construiesc prin antrenamente scurte si intense, nu prin ore nesfarsite de “aerobic”. Muschii ard calorii atunci cand sunt in procesul de refacere(chiar si la 2-3 zile dupa antrenament).

Nu te ambala, “sa cresti in masa musculara si sa arzi grasimea” nu este o solutie. Este un obiectiv in sine. Solutia este complexa, implica nutritie(dieta+suplimente), antrenamente(de mai multe tipuri), odihna. Si niste ani de munca. Sa atingi obiectivele poate fi usor, insa pentru a le stabiliza ai nevoie de mult mai mult."-cristian margarit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sala e o investitie pe termen lung... rezultatele apar sigur,doar ca trebuie rabdare si vointa.daca fugi de greu in viata atunci sigur preferi ce e mai usor.Multi prefera la sala sa faca exercitii doar la aparatele cu scripeti, si evta sa faca cu bara si gantere.eu majoritatea le fac cu bara si gantere.Si am momente cand ma dor muschii de imi vine sa lacrimez,dar nu ma opresc.deja a devenit un tipar, caut durerea aia pentru ca recunosc nivelel intens de lucru al muschiului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, sunt sigur ca e plin de substante interzise, la fel si altii, Alistair Overeem ala, chiar Fedor a zis ca se bate cu el doar dupa ce il testeaza anti-dopping.

 

Deocamdata e o burta si atat, un fel de Bob Sapp european, sunt curios ce va face cu cei mai experimentati in MMA.

 

Intre timp, poate il provoaca vreun maestru aikido si-l face de ras! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Colac peste pupaza, muschii sunt organul care folosesc cea mai mare parte din energia stocata sub forma de grasime. Adicatalea, daca nu ai muschi, nu poti arde grasimea, dovada stand atatea “skinny-fat”-uri. Muschii sunt foarmati in principal din proteine(si apa, evident) deci nu pot proveni din grasime. Muschii provin din proteinele din alimentatie(materialul de constructie), antrenamente(factorul declansator) si odihna(muschii cresc in zilele de pauza, nu in timp ce ii antrenezi). Un alt paradox: muschii se construiesc prin antrenamente scurte si intense, nu prin ore nesfarsite de “aerobic”[/4]. Muschii ard calorii atunci cand sunt in procesul de refacere(chiar si la 2-3 zile dupa antrenament).

Ma intreb cine te-a carat pe tine in spate de cand te-ai nascut si pana ai ajuns la sala, ca muschii tai s-au format sigur in antrenamente scurte si intense de-a lungul copilariei.

 

Paragraful ala poate fi dat ca explicatie la gradinita despre ce e ala un muschi, dar pentru cineva care a terminat liceul deja e prea infantil. Nu stiu cui i se pare evident ca daca muschii sunt formati din proteine (blow it, nu sunt) nu pot proveni din grasime. Suna atat de convingator ca si enuntul "nu se pot bate cuie in geam cu crocodilul". Pentru informarea ta proteinele, glucoza si grasimile sunt cei trei macronutrienti pentru muschi. Muschii nu au capacitatea de canibalizare, daca ar fi constituiti din proteine s-ar consuma singuri pentru a produce energie. Not funny.

 

Iar unul din cei mai mari consumatori de energie din corp, excedentar fata de volum, energie stocata sub forma de grasime, este creierul. OK, nu la toata lumea, doar la cei care gandesc, persoanele de fata se exclud :wacko: Creierul nu foloseste foarte multe proteine, deci daca nu ai muschi poti arde grasimea foarte usor pentru unii, foarte greu pentru altii, gandind. Nu doar la femei goale, desi imaginatia e un mare consumator de energie si solicita diferite parti din creier, orice fel de gandire intensa consuma grasimi. Dupa cum spuneau niste savanti (idioti in comparatie cu orice culturist care se respecta) creierul are 2% din masa corporala si consuma 25% din glucoza. De unde provine glucoza aia cand nu mananci dulciuri dar ai grasimi in corp are o explicatie simpla epntru savanti (idioti in comparatie ...) si nu are nevoie de explicatie pentru culturisti. Culturistii nu analizeaza cum functioneaza lucrurile, ei le spun lucrurilor cum sa functioneze - a la Chuck Norris facts, dar mai serios - Chuck Norris mai zambeste uneori, culturistii doar fac antrenamente scurte si intense si pauze intre ele. Complete, cel putin asa spun electroencefalogramele.

 

Pentru persoanele fara simtul umorului ultimele paragrafe sunt bazate pe fapte reale dar nu au nici o legatura cu unele sporturi de care se vorbeste aici. Gandirea nu e un sport, nu functioneaza cu antrenamente scurte si intense, trebuie exersata permanent si aerobic ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o singura intrebare.Eu nu ma pricep.Sunt total pe langa.

Cum aplici procedee de Aikido pe acest tip:

http://www.youtube.com/watch?v=s_2z3UemPZY...player_embedded

 

pai simplu: ca sa treci de la centura alba la galbena trebuie sa bati unul ca el. ;)

prima data se aplica in 2 timpi un kit athena 290 cmc dar in 4 timpi ( ca are cuplu de jos ) insotit de un IocoTomsiJerry dupa care imediat si in acelasi timp faci Toshiro Mifune. Daca nu iese si reactioneaza aplici ca si contraprocedeu un atemi upercut de stanga direct la glezne urmat de dayto ryu aikijujutsuu.

daca nu cade trebuie sa iti scoti ciorapii din picioare... dar deja vorbim de procedee periculoase. :wacko:

 

:)

 

aikido nu inseamna cum sti sa te bati. aikido e ce faci tu ca sa eviti sa ajungi la bataie.

dupa asta e o arta martiala. care are ca scop supravietuirea ta ca individ, indiferent de procedeele aplicate.

 

sa nu iti imaginezi ca daca ii arzi o palma unui practicant de aikido ala, ca o arta a pacii ce este, isi va intoarce si celalalt obraz. incepatorii... poate.

 

pai sa presupunem ca ma plimb cu nevasta si cele trei fetite ale mele sub tampa, in clar de luna si tipul ala se da la mine si familia mea.

ce fac?!! ca de fugit.... nu pot. de alta parte tipul este o forta a naturii...

 

aplici procedeul: " decat sa planga mama, mai bine sa planga ma-ta !"

pentru mine inseamna atac (priza/lovitutra) la gat, pentru altul inseamna atac la ochi,coloana vertebrala, testicule, genunchi, prize si lovituri pe centri nervosi.... puncte unde pregatirea fizica si rautatea NU CONTEAZA.

 

Doamne fereste sa ajungi vreodata in situatia in care scapa cine poate. :)

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb cine te-a carat pe tine in spate de cand te-ai nascut si pana ai ajuns la sala, ca muschii tai s-au format sigur in antrenamente scurte si intense de-a lungul copilariei.

 

Paragraful ala poate fi dat ca explicatie la gradinita despre ce e ala un muschi, dar pentru cineva care a terminat liceul deja e prea infantil. Nu stiu cui i se pare evident ca daca muschii sunt formati din proteine (blow it, nu sunt) nu pot proveni din grasime. Suna atat de convingator ca si enuntul "nu se pot bate cuie in geam cu crocodilul". Pentru informarea ta proteinele, glucoza si grasimile sunt cei trei macronutrienti pentru muschi. Muschii nu au capacitatea de canibalizare, daca ar fi constituiti din proteine s-ar consuma singuri pentru a produce energie. Not funny.

 

Iar unul din cei mai mari consumatori de energie din corp, excedentar fata de volum, energie stocata sub forma de grasime, este creierul. OK, nu la toata lumea, doar la cei care gandesc, persoanele de fata se exclud :wacko: Creierul nu foloseste foarte multe proteine, deci daca nu ai muschi poti arde grasimea foarte usor pentru unii, foarte greu pentru altii, gandind. Nu doar la femei goale, desi imaginatia e un mare consumator de energie si solicita diferite parti din creier, orice fel de gandire intensa consuma grasimi. Dupa cum spuneau niste savanti (idioti in comparatie cu orice culturist care se respecta) creierul are 2% din masa corporala si consuma 25% din glucoza. De unde provine glucoza aia cand nu mananci dulciuri dar ai grasimi in corp are o explicatie simpla epntru savanti (idioti in comparatie ...) si nu are nevoie de explicatie pentru culturisti. Culturistii nu analizeaza cum functioneaza lucrurile, ei le spun lucrurilor cum sa functioneze - a la Chuck Norris facts, dar mai serios - Chuck Norris mai zambeste uneori, culturistii doar fac antrenamente scurte si intense si pauze intre ele. Complete, cel putin asa spun electroencefalogramele.

 

Pentru persoanele fara simtul umorului ultimele paragrafe sunt bazate pe fapte reale dar nu au nici o legatura cu unele sporturi de care se vorbeste aici. Gandirea nu e un sport, nu functioneaza cu antrenamente scurte si intense, trebuie exersata permanent si aerobic ;)

 

 

exista un fenomen in organim care se numeste catabolism si , in lipsa proteinelor in alimentatie, organismul secreta un hormon care desface din celulele musculare pentru a obtine energie si alte substante necesare. Nu are legatura antrenamentul la sala cu inteligenta, gandirea in general, s-au creat idei preconcepute in jurul culturistilor, deoarece multi incercand sa se evidentieze prin ceva anume au ales sa faca muschi , si s-a nimerit poate de , multe ori ca acestia sa fie mai reudsi un pic, dar asta nu datorita ridicatului greutatilor . Sunt si destui tipi destepti care umplu salile, dar acestia practica acest sport atat cat trebuie pentru a fi sanatori si puternici, si nu se lauda cu asta .

 

un exemplu pe care toti il stim este Arnold, care desi a castigat de 7 ori mister olimpia, totusi nu e prost nici pe departe. In rest pot sa dau multe exemple Flex Wheller desi nu exceleaza probabil in inteligenta practica si arte martiale ( un exemplu care sa ii lamureasca si pe karatistii de pe forum ) . Un om destept in primu rand ar trebui sa stie ca practicarea unui sport este benefic pentru sanatatea fizica si psihica in acelasi timp . Asa am fost facuti, asta este ... in trecut aveam nevoie foarte mult de muschi, de forta fizica, eram nevoiti sa facem efort fizic, acum lipsa acestuia ne pericliteaza sanatatea la unii mai mult la altii mai putin .

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multi incercand sa se evidentieze prin ceva anume au ales sa faca muschi , si s-a nimerit poate de , multe ori ca acestia sa fie mai reudsi un pic, dar asta nu datorita ridicatului greutatilor . Sunt si destui tipi destepti care umplu salile, dar acestia practica acest sport atat cat trebuie pentru a fi sanatori si puternici, si nu se lauda cu asta .

I love you. La modul inocent, normal :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aikido nu inseamna cum sti sa te bati. aikido e ce faci tu ca sa eviti sa ajungi la bataie.

 

pentru mine inseamna atac (priza/lovitutra) la gat, pentru altul inseamna atac la ochi,coloana vertebrala, testicule, genunchi, prize si lovituri pe centri nervosi.... puncte unde pregatirea fizica si rautatea NU CONTEAZA.

 

Iar mi se demonstreaza ca aveam dreptate, exact acum imi confirmi si tu: aikido e ceea ce faci ca sa eviti sa jungi la bataie! :) Pentru ca deobicei agresorul cand te vede cat de nejutorat si stangaci esti te lasa in pace si rade pe sub mustata.

 

Iar asta cu loviturile pe centrii nervosi iar m-a facut sa zambesc. La viteza cu care se intampla lucrurile in realitate loviturile pe centri nervosi se intampla in cel mai fericit caz din nimereala! :wacko:

 

Oare ala din filmuletz de ce nu o fi aplicat niste lovituri pe centri nervosi? Ah, pentru ca il decimase ala si il calcase in picioare....dar deh, poate daca stia aikido se descurca.

 

;)

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bun sport ca sa evitzi o bataie e atletismul... 100 metri garduri.

in aikido daca ajungi sa primesti un pumn in mufa doar rostogolitul ala poate te mai ajuta sa nu iti rupi si cealalta mana atunci cand cazi :wacko:

cel mai ok sport de autoaparare e boxul.parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar mi se demonstreaza ca aveam dreptate, exact acum imi confirmi si tu: aikido e ceea ce faci ca sa eviti sa jungi la bataie! :) Pentru ca deobicei agresorul cand te vede cat de nejutorat si stangaci esti te lasa in pace si rade pe sub mustata.

 

pai si care e rusinea, ca nu ma prind?! :P

nu toata lumea are drept scop in viata sa bata civili nervosi in care s-a umflat fasolea... unii mai si vor sa traiasca linistiti.

 

tu chiar crezi ca mie mi-ar fi jena daca ... zi unu' mai slabut...sau unu' mare si degeaba...sa nu te dau exemplu...in fine... un prapadit vine si se leaga de mine sa-i spun" iarta-ma fratioare ca m-am uitat urat la tine, n-am vrut sa te supar..." ?

 

nu stiu in ce conditii de eprubeta traiesti tu dar eu prefer solutia de mai sus decat sa fiu nevoit sa ajungem la bataie. care oricum se termina: pierzi.

sa vezi cum e cand trebuie sa-i sugi pooola lu' ala la care cu o seara inainte ii frecai fata de asfalt si acuma te milogesti de el sa-si retraga plangerea sa nu ti se faca dosar penal si sa nu iti pierzi vremea prin tribunale...

 

 

io zic sa iti vezi mai departe de activitatile tale de civil culturist de 125 kg si care isi aminteste cu placere de faptele lui de vitejie din adolescenta

si viseaza la cati ar fi batut, ce betii ar fi tras si cate femei ar fi foootooot .... e mai bine asa.

sau maturizeaza-te. :bounce:

 

 

Oare ala din filmuletz de ce nu o fi aplicat niste lovituri pe centri nervosi? Ah, pentru ca il decimase ala si il calcase in picioare....dar deh, poate daca stia aikido se descurca.

 

daca imi areti sportul unde sunt permise loviturile la gat, la ochi, peste articulatii, prize pe degete, tras de par/urechi , muscat de nas etc. iti raspund.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intoarcerea lui Dexter , partea a doua. Am ajuns fan Dexter , serios , daca nu era el , lincezeam rau. Acu' , nu ca m-am indragostit , doamne fereste , sa bat in lemn , da' ma amuz copios , la modul serios , nu la caterinca.

Intr-un fel , la bataie mai bine fugi , daca se poate. Problema este daca psihicul te lasa , daca nu vezi rosu si singe si uiti de ce ti-a zis sensei in sala. Daca ai pe unde sa fugi sau daca fugind , nu ii lasi pe altii s-o fure , in locul tau. Eu era sa am probleme de la niste picioare date aiurea , nu o data. Dar am si luat perversa cind m-am dat pacifist. Asa ca am ajuns la concluzia ca ce ti-e scris , in frunte ti-e pus asa ca daca e sa ajungi la pirnaia , oricum ajungi. Mai bine dau primul ,decit sa o iau primul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai antreneaza careva pe aici ???

Din seria "Taranu' nervos" , ma prezint. Observati cizmele , sint de firma. Pt. incepatori , observati pozitia spatelui si capul tras spre spate , pt. a indrepta cocoasa.

post-5541-1268734154_thumb.jpg

post-5541-1268734192_thumb.jpg

post-5541-1268734226_thumb.jpg

post-5541-1268734258_thumb.jpg

post-5541-1268734281_thumb.jpg

post-5541-1268734332_thumb.jpg

post-5541-1268734361_thumb.jpg

post-5541-1268734398_thumb.jpg

post-5541-1268734417_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tare! :bounce: sincer...la varsta ta...esti de admirat! ma uit la cocosatii astia de tineri ca numai rahat au in cap! fac sport doar cand se sterg la poponeata dupa ce se ca.ca! si cica n-au timp! ...cand ei stau si freaca menta seara de seara dupa ce vin de la serviciu! keep up the good work!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Virsta ? Am deabia 41 , sint copilas. Au zis ai mei ca daca trag cuminte de fiare (si de sac) , Mos Craciun imi aduce bicicleta si ma lasa si in excursie , la vara. Asa ca nu ma las.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai antreneaza careva pe aici ???

Din seria "Taranu' nervos" , ma prezint. Observati cizmele , sint de firma. Pt. incepatori , observati pozitia spatelui si capul tras spre spate , pt. a indrepta cocoasa.

 

 

daca tot te-ai filmat... pune filmuletu pe youtube :bounce:

ce ai postat tu sunt snapshoturi :P vrem the real thing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am filmat numai citeva minute , pt. ca nu avea cine sa-mi fac poze. O sa fac ceva mai elaborat , un filmulet altfel , mai misto. Pe ala da , il pun aici. Chestia e ca nici nu mi se pare cine stie ce , doar un biet antrenament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lil debul , doar un biet antrenament ? eu am tras de rahatu ala de gantera de mi-au iesit ochii din orbite. si ma gandesc serios sa ma apuc de exercitiul cu rucsacu cat mai repede. (flotari cu rucsac cu caramizi si ridicari la bara la fel) . stiu ca e de forta ceea ce faci tu. si enduranta. si e bine sa ridici busteanu daca vrei sa dai un capac sa faci knockout. numa ca sa fiu ala al drecu' daca stiu unde pot sa fac asta in oras. ca doar nu ma duc sa ridic pubela de gunoi a vecinilor si sa intru peste ei in casa sa le-o arunc in cap =))

gasiti si voi o solutie , cum exerseaza omu la apartament ce face lil debul la curte. io chiar sunt impresionat de genu asta de antrenament si l-as incerca oricand. fie ca pot 1 minut azi. ca stiu ca timpul e cel mai bun prieten. eu cred sincer ca omu pune la skanderberg pe banda rulanta daca se baga. fara antrenament de biceps.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma fac de ris singur. La Skandenberg sint si am fost varza toata viata mea. Nu stiu de ce , m-a pus odata un pusti , cred ca nu mai mincase de 5 ani , sau asa arata. A rupt masa cu mine si eu aratam si eram mai mare ca acum. Nu-mi explic , desi daca era ceva , fugeam cu el in spate pina la Ploiesti si inapoi.

Sa faci la bloc ce fac eu la tara este cam imposibil. Nici eu nu faceam in balcon asa ceva , aveam fiare clasice , bara si gantere. Antrenamentul asta l-am descoperit pe WWW cam de un an si mi-a placut enorm , combinat si cu faptul ca am ajuns la concluzia ca vreau forta de ridicat saci de ciment si alte chestii , ca daca mor cu sacu' in spate nu mai are nici un farmec antrenamentul. Si oricum , nu mai trag demult pentru forme frumoase. In orice caz , il admir pe Gixxxu pt. ce face si cum arata , doar ca eu nu mai am nici virsta , nici cheful sa arat asa. Si am alte optiuni (fractura de maxilar , proiectari in forta , 12 ore de santier ... ). Cind am urcat pe macara , 60 m si am vazut ca sint varza cu toti muschii mei , am schimbat urgent foaia. M-au lasat si antebrate si bicepsi de 100 de ori pina sus , plus ca nu mai aveam aer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...