Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

hai noroc, care-mi spune si mie o sala buna in militari? preferabil aproape de Gorjului.

 

nu ma mai suport. :laugh:

 

Ce imi vine acum in cap ar fi Respect Gym la Apaca.E o sala pe care sunt mai mult axati pe lupte(K1, kickboxing, MMA) dar au si aparate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ce imi vine acum in cap ar fi Respect Gym la Apaca.E o sala pe care sunt mai mult axati pe lupte(K1, kickboxing, MMA) dar au si aparate...

 

salut + ms.. nu credeam ca o sa primesc vreodata raspuns!

 

ce sa zic..am fost prin zona..sunt caini pe-acolo? chiar am o problema cu ei.. mai ales daca e bezna! (nu s-a obosit nimeni sa puna niste becuri pe aleilea alea??)

 

Salut sunt mai multe sali dar ce iti recomand cu caldura este http://www.gemafitness.ro/ chiar langa poli. Super sala. Arata chiar mai bine ca in poze.

 

mersi pt sfat, am fost sa o vad..e f misto ca au dusuri "individuale", nu ca altele, ca la parnaie! :laugh: de ti-e frica sa scapi sapunul..

e cam departe de mine..si abonamentul e maricel 130 parca.

 

 

o sa incerc la Best Fitness Gym, aia de pe Timisoara.

 

imi place ca e ENORMA hala aia...adica ai spatiu. pretul sa zic e ok 115 parca (dar n-ai voie mai mult de 2ore cica)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai smechera sala din militari este dupa parerea mea sala lui uceanu de jos de la motrou piata veteranilor. unde mai pui ca e 4 lei intrarea... dezavantajul e ca e cam rudimentara si nu sta prea bine la capitolul "anexe". Program doar in timpul saptamanii de lucru, 9-13- un alt dezavantaj. dar eu, cand mai prind cate o zi libera, ma duc cu placere, mai schimb si eu o vb cu baietii si cu florin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai smechera sala din militari este dupa parerea mea sala lui uceanu de jos de la motrou piata veteranilor. unde mai pui ca e 4 lei intrarea... dezavantajul e ca e cam rudimentara si nu sta prea bine la capitolul "anexe". Program doar in timpul saptamanii de lucru, 9-13- un alt dezavantaj. dar eu, cand mai prind cate o zi libera, ma duc cu placere, mai schimb si eu o vb cu baietii si cu florin.

 

Salut, tot in zona Militari eu plusez cu Pure Fitness din AFI, e putin cam scumpa (150 de lei pe luna) si poti sa te abonezi doar incheiand un contract pe 12 luni (adica te angajezi sa vii lunar la sala, eu cel putin asa l-am vazut si asta m-a si motivat sa-l fac aici, sa nu fiu delasator), DAR zic eu ca merita toti banii, foarte curata, in pofida locatiei "excentrice" oamenii sunt cat se poate respectuosi, sunt si gagici vagaboande, sunt si gagici corporatiste, sunt si pustoaice, au si cos de baschet, poti sa faci atat sala cat si cardio (banda, bicicleta si alte dubiosenii ale caror nume nu le cunosc), programul e de la 6:30 pana la 23, in weekend e semi-pustie sala (luni seara e cel mai aglomerat, paradoxal), eu merg aici cam de vreo 3 luni si imi place foarte mult. Sper sa va ajute informatia! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor,

 

Am nevoie de cateva sfaturi in ceea ce priveste arderea grasimilor (in special in zona abdominala). Am sa va spun intai cum felul in care abordez sarcina aceasta si las la atitudinea voastra sa imi spuneti daca considerati ca este eficienta . Am 1.80m inaltime si 75Kg, o dieta care n-am reusit sa o respect mai mult de 1 luna (desi am renuntat complet la paine, la fiecare masa de atunci). Intrucat sunt practicant de karate (nu de foarte mult timp) lucrez de 2 ori pe saptamana la sala exercitiile conform instructiunilor antrenorului, care, nu sunt aceleasi mereu: incalzire usoara, apoi dat la perna (cu intensitate alternanta), flotari, abdomene, coreene etc. Cert este ca transpir foarte mult dupa fiecare antrenament asta inseamna ca organismul "arde combustibilul", dar se pare ca oricat de mult as da din mine la fiecare antrenament nu e de ajuns.

M-am documentat si m-am uitat la filmulete pe youtube, am o idee despre cum as putea sa imi imbunatatesc conditia dar cel mai bine este sa aflu de la cineva care a fost intr-o situatie asemanatoare, luand in considerare si alte variabile (servici, familie, timp alocat pentru alte activitati etc).

1. Sa alerg prin parc pe langa antrenamentele de la sala?

2. Sa ma apuc de o dieta pe care sa o respect si sa ma duc la gym in loc de sala de sport?

 

Multumiri in avans

Editat de RobertG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, tot in zona Militari eu plusez cu Pure Fitness din AFI, e putin cam scumpa (150 de lei pe luna) si poti sa te abonezi doar incheiand un contract pe 12 luni (adica te angajezi sa vii lunar la sala, eu cel putin asa l-am vazut si asta m-a si motivat sa-l fac aici, sa nu fiu delasator), DAR zic eu ca merita toti banii, foarte curata, in pofida locatiei "excentrice" oamenii sunt cat se poate respectuosi, sunt si gagici vagaboande, sunt si gagici corporatiste, sunt si pustoaice, au si cos de baschet, poti sa faci atat sala cat si cardio (banda, bicicleta si alte dubiosenii ale caror nume nu le cunosc), programul e de la 6:30 pana la 23, in weekend e semi-pustie sala (luni seara e cel mai aglomerat, paradoxal), eu merg aici cam de vreo 3 luni si imi place foarte mult. Sper sa va ajute informatia! :D

Unde mai pui ca de luni pana vineri dupa ora 18:00 pana la 21:00, n-ai loc sa misti la aparate, prinzi unul liber faci seturile, si pana se elibereaza urmatorul la care ai treaba te racesti, la inceput era ok, dar acum parca prea s-au lacomit la contracte si e super plina sala, cel putin in intervalul orar mentionat.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde mai pui ca de luni pana vineri dupa ora 18:00 pana la 21:00, n-ai loc sa misti la aparate, prinzi unul liber faci seturile, si pana se elibereaza urmatorul la care ai treaba te racesti, la inceput era ok, dar acum parca prea s-au lacomit la contracte si e super plina sala, cel putin in intervalul orar mentionat.

 

Da, am mai fost si eu de cateva ori pe la orele alea si intr-adevar era aglomerat, dar daca asta e tendinta clientilor, ei nu prea au nimic de "zis". Cam asa sunt toate salile bune, zic eu, foarte multi lucreaza pana pe la 18-19 si aleg sa mearga imediat dupa. In orice caz, saptamana asta am fost pe la 7 dimineata la sala (am facultatea langa) si trebuie sa-ti spun ca mi se pare mult mai misto acum. Sunt cu totul alti oameni la sala dimineata, putini si pusi pe treaba/ de treaba, de-acum eu iau foarte serios in considerare sa merg numai dimineata la sala (sa nu mai spun ca intra mai bine antrenamentul, iar toata ziua am o stare de spirit mai buna). Si-asa dormeam prea mult :))

Editat de GeoNinoLino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in putina mea experienta cu sala am ajuns la concluzia ca nu merita sa dai banii pe suplimente si alte prafuri, de steroizi nu mai vorbesc. daca vrei sa faci performanta ok, dar iti trebuie bani seriosi, alimentatie corespunzatoare si o disciplina de fier. natural e cel mai bine, la nivel amator cum sunt eu, si te si tine cel mai mult, ca de aia ii zice natural.

 

cel mai greu lucru la sala ?! sa te tii de ea. si tractiunile la ceafa cu prindere larga pt spate. si berea. si tigarile.

 

program:

 

luni - piept + abdomen

marti - spate + umeri

joi - biceps + triceps

picioare nu fac ca am avut si am probleme cu glezna dreapta, tendinita. dar sunt ok, nu sunt Johnny Bravo, habba - habba !

 

post-5441-0-03188400-1345833245_thumb.jpg

De acord cu tine, sa fii natural e cel mai bine. Eu fac antrenament din 2005 si fara sa-mi i-au ceva suplimente nutritionale si ma simt perfect, am 69 de kg momentan iar programul meu e urmatorul:

Iarna:

Prima zi:

Piept, biceps, antebrat si abdomen

Piept 3 exerciti

Biceps 3 exerciti

Antebrat 1 exercitiu

Abdomen 1 exercitiu

 

A doua zi:

Spate, Trapez, abdomen, iar la final sar coarda cam 10 minute

Spate 3 exercitii

Trapez 3 exercitii

Abdomen 1 exercitiu

 

A treia zi:

Triceps, Umeri, antebrat, abdomen iar la final sar coarda cam 10 minute

Triceps 3 exerctii

Umeri 3 exercitii

Antebrat 1 exercitiu

Abdomen 1 exerctiu

 

Vara:

Alergare, mers pe bicicleta, mers in aer liber la bare si fac tot felul de exercitii zilnic si odata pe saptamana la sala cand fac pentru fiecare grupa de muschi cate un exercitiu (inafara de picioare).

 

Sunt foarte multumit de ceeace am realizat si placut impresionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Eu din vasta mea experienta (fara sa ma laud),iti pot spune ca prafurile merita investitia(concentrate proteice nu steroizi),si iti spun si de ce:dupa un antrenament intens organismul are nevoie de nutrienti ..hrana trece prin tractul digestiv care descompune proteinele in aminoacizi care ulterior se recompun in proteina in tesutul muscular..proteina=caramida tesutului muscular.O hrana normala are nevoie de timp pt a fi digerata,deci implicit proteina va ajunge mai tarziu.De unde si starea catabolica in care organismul se va hrani din resurse proprii...si cum organismul e destept,se va hranii din cea mai buna sursa,adica din proteine nu din grasimi.Rolul prafurilor sa zic asa este ca sunt rapid digerate si obligat o absorbie mai rapida a proteine la nivel muscular.Deci implicit stare anabolica de crestere nu catabolica.(anabolism=stare naturala de crestere,a nu se confunda cu steroid anabolizant).Deci daca iti permiti,sigur vei avea rezultate mai bune daca asta iti doresti.Atentie:ele nu inlocuiesc mesele normale ci doar ajuta .

 

 

IceLord:nu stiu ce inaltime ai dar 69kg sunt cam putine avand in vedere ca faci de atatia ani.sau poate nu doresti masa musculara...eu personal aveam 53 kg cand m-am apucat,la 1.72m...in trei ani ajunsesem la 82kg

 

 

 

 

Salutari tuturor,

Am nevoie de cateva sfaturi in ceea ce priveste arderea grasimilor (in special in zona abdominala). Am sa va spun intai cum felul in care abordez sarcina aceasta si las la atitudinea voastra sa imi spuneti daca considerati ca este eficienta . Am 1.80m inaltime si 75Kg, o dieta care n-am reusit sa o respect mai mult de 1 luna (desi am renuntat complet la paine, la fiecare masa de atunci). Intrucat sunt practicant de karate (nu de foarte mult timp) lucrez de 2 ori pe saptamana la sala exercitiile conform instructiunilor antrenorului, care, nu sunt aceleasi mereu: incalzire usoara, apoi dat la perna (cu intensitate alternanta), flotari, abdomene, coreene etc. Cert este ca transpir foarte mult dupa fiecare antrenament asta inseamna ca organismul "arde combustibilul", dar se pare ca oricat de mult as da din mine la fiecare antrenament nu e de ajuns.
M-am documentat si m-am uitat la filmulete pe youtube, am o idee despre cum as putea sa imi imbunatatesc conditia dar cel mai bine este sa aflu de la cineva care a fost intr-o situatie asemanatoare, luand in considerare si alte variabile (servici, familie, timp alocat pentru alte activitati etc).
1. Sa alerg prin parc pe langa antrenamentele de la sala?
2. Sa ma apuc de o dieta pe care sa o respect si sa ma duc la gym in loc de sala de sport?

Multumiri in avans

 

 

Pai..la 180m si 75kg nu esti gras,esti chiar sub greutate..banuiesc ca nu iti place aspectul abdomenului poate,depinde de organismul fiecaruia cum depoziteaza grasimea..in nici un caz diete care duc la infometare...e mai rau..organismul cand e privat are tendinta sa depuna,sa asimileze orice.Ideal este sa iti faci un calcul al caloriilor din alimentele ingerate Prin exercitiile de forta practic vei forta organismul sa depuna unde trebuie,adica in masa musculara.Nu scapi de burta facand abdomene ci exact combinatii de exercitii aerobe si anaerobe..deci forta,sac,alergat etc.Ideal ar fi macar 3 zile pe saptamana.

Editat de Johann800
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum va merge acum iarna, in perioada de masa? :D

in perioada de masa musculara? sau in perioada in care stam mult la masa :))))))).....eu personal fac pauza acum, am tatuat un pectoral si n-am voie efort, transpiratie, etc...de la anu' de acuma......am deja cumparat un animal pack si ceva amino de la gaspari....abia astept sa le incerc:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Antrenor personal! 15 ani de sala. Cine vrea antrenor////??

eu sunt dovada vie ca este un antrenor SUPER!

 

in perioada de masa musculara? sau in perioada in care stam mult la masa :))))))).....eu personal fac pauza acum, am tatuat un pectoral si n-am voie efort, transpiratie, etc...de la anu' de acuma......am deja cumparat un animal pack si ceva amino de la gaspari....abia astept sa le incerc:D

aminomax 8000?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si baieti, ati inceput sa dati sarmalele si piftia jos ? eu am inceput si tare greu e, dupa 3 saptamani pauza.

 

si incep cu o schimbare, alternez o saptamana de forta cu una de cardio ca incepusem sa-mi pierd din mobilitate(vreau sa scap de burtoaca care nu se duce prin abdomene neam, asta e motivul real) desi nu sunt un tip masiv la 1.83m si 83 kg.

 

si ca raspuns catre colegul Johann800: sigur ai dreptate, optiunea mea de a nu folosi prafuri nu tine de considerente materiale neaparat, desi sunt convins ca prafurile de calitate costa bani seriosi, ci mai degraba vin dintr-o optiune personala. cum ziceam, sunt amator si vreau doar o forma fizica si aspect decent, nu sunt dispus sa investesc pe de o parte in timp mult consumat pe de alta in disciplina de iron man, cat si bani. Incerc sa compensez viciile cumva, sa nu ajung la 40-50 de ani un butoi de slana care abia se inchide la sireturi, vreau sa pot alerga dupa nepoti prin parc la batranete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incep cu o schimbare, alternez o saptamana de forta cu una de cardio ca incepusem sa-mi pierd din mobilitate(vreau sa scap de burtoaca care nu se duce prin abdomene neam, asta e motivul real) desi nu sunt un tip masiv la 1.83m si 83 kg.

Buei, forma aia n-ai cum s-o dai jos. E monumentul ridicat in cinstea eroului de cazut mai jos.

cum ziceam, sunt amator si vreau doar o forma fizica si aspect decent, nu sunt dispus sa investesc pe de o parte in timp mult consumat pe de alta in disciplina de iron man, cat si bani. Incerc sa compensez viciile cumva, sa nu ajung la 40-50 de ani un butoi de slana care abia se inchide la sireturi, vreau sa pot alerga dupa nepoti prin parc la batranete.

Te-ai defectat?! Sau erai doar beat cand ai scris to do list-ul pe anul asta?

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...