Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL BUCURESTI


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 941
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

DMW-ule, niste detalii?

Ne strangem grup cei care vrem sa mergem, undeva la iesire spre Oltenita? S-a stabilit un grup ceva? Un punct, o ora de plecare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DMW-ule, niste detalii?

Ne strangem grup cei care vrem sa mergem, undeva la iesire spre Oltenita? S-a stabilit un grup ceva? Un punct, o ora de plecare?

 

 

 

avetzi mare grija! drumul e in stare foooarte proasta! mai ales de la iesire din popesti leordeni! in comune la fel mai ales in Budesti!

 

Ultima data am fost cu masina si mai mult de 80km/h in afara localitatii n-am putut sa merg!

 

Si forjatorii... mare grija e plin de radare!

 

Bafta si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...... pfff ...... am citit cam greu tot topicu asta. pacat ca nu am cunoscut pe ei, din cat am inseles ca au fost oameni minunati, pe Qaz l-am vazut din vedere la petrecere. alte cuvinte nu am.

 

cele mai sincere condoleante!! ....... D-zeu sa-i odihneasca pe cei mai minunati oameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati facut cumva si poze cu gropile din asflat?

Daca se vor astupa peste noapte o sa dea, bineinteles, vina pe motociclist.

Si daca tot ai inceput cu o sesizare, ar fi bine sa nu lasati lucrurile asa si sa urmariti sa primiti un raspuns.

Ma gandesc ca sunt obligati sa dea un raspuns, nu?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avetzi mare grija! drumul e in stare foooarte proasta! mai ales de la iesire din popesti leordeni! in comune la fel mai ales in Budesti!

 

Ultima data am fost cu masina si mai mult de 80km/h in afara localitatii n-am putut sa merg!

 

Si forjatorii... mare grija e plin de radare!

 

Bafta si asfalt uscat!

 

Asa e trebuie avut mare grija ca bucuerstiule plin de gropi si numai, drumurile nu mai sunt cum le stiam inainte de iarna, am fost recent pana in piatra neamt si drumul de la bucuresti in colo e groaznic, si nu era asa, e plin de capcane de genu asta.

 

PS. am o rugaminte, imi poate trimite si mie cineva daca e bun un PM cu ce se stie pan acum de accident, sunt prea multe pagini sa le iau la rand sa aflu. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AMR are in plan organizarea unui mars? Adica daca tot se vorbeste de proteste...

 

Ca baietii care "se ocupa" de strazi isi rid in barba ca s-au apucat de plombat strada (am trecut si eu azi pe acolo si aproape de vitan erau cu utilajele) si intr-o saptamina vor fi fericiti ca apele se vor linisti si isi vor vedea in continuare de biznis. Iar mobristii pentru ei vor fi doar niste power rangers care vocifereaza nitel pe forum si apoi inghit.

 

Nu inteleg de ce e letargia asta la noi cu AMR-ul... alte ONG-uri reusesc sa puna in miscare fonduri si oameni si la noi... ciu-ciu :rose: . UE a dat bani (care se vor pierde btw pentru ca proeicte-programe cam din parti) si noi stam sa ne plingem mortii pe forum sau "colaboram strins cu politia".

 

Eu inteleg ca politia e OKeish in intentii dar daca punctele noastre coincid cu ale lor si noi doar dam din cap aprobator... progres din lula.

 

AMR-ul ar trebui sa se intereseze de unde sa faca rost de fonduri UE (ca sint) si sa caute apoi oameni care sa genereze programe/proiecte care sa imbunatateasca situatia motociclismului in Romania. Trebuiesc subliniate avantajele mobrei si incurajate prin taxe preferentiale (da... preferentiale... what?). Trebuie militat pentru scoaterea motociclismului din batjocura de acum. Trebuiesc depuse proiecte de lege astfel incit chestii tipice motociclismului sa fie acceptate prin lege (nu imi plac legile dar, daca o lege ne pune bete in roate ne trebuie macar alta care sa o dea jos). Chestii de gen... mersul printre benzi... o sa ne trezim ca francezii ca ne baga pe git ca sa stam la coada or else... si sa inghitim. O sa ne puna s aplatim rovinieta desi vorba aia... abia atingem asfaltul si cind il atingem dam de gropile lor de cacao.

 

 

Sa vedem si noi la TV luni de zile ca defileaza spoturi in care li se prezinta bizonilor ce face o mobra de 200kg unei masini cind ii intra in portiera cu 100km/h... sau cum arata o masina care se apropie de bizonul care vrea sa faca stinga si cum arata o mobra de la aceasi distanta. Sau care e diferenta majora intre functionarea unui motor de mobra si unul de masina, de ce suna altfel, de ce in decelerare pare ca motociclistul se da mare cind de fapt da blipuri in throttle ca sa nu blocheze spatele. Sau cum aratam noi motociclistii pe sub casti si aspectul general robocop. Sau pina la urma de ce "maraim" din mobre la semafor (da... multi bizoni nu inteleg ca daca avem casca in cap si mainile pe ghidon ne e natural sa facem ce face un caine care nu poate sa vorbeasca). O groaza de preconceptii cretine despre motociclism trebuiesc demontate in Romania... bani sint dar... actiune... ioc.

 

Bat si eu cimpii aiurea dar chiar e enervant. :rose:

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e crima. Autoritatile deja au acoperit gropile astazi si toate ziarele au copiat raportul politiei (pe fondul vitezei excesive). Pai astia daca ne prind cu 80 km/h zic ca e viteza excesiva si gata au rezolvat cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zaelu@

 

Cei care fac enduro dau in judecata administratorul padurii daca se arunca in vreo rapa sau se infig in vreo craca? :rose:

 

AMR e mort, astia care se proclama acum AMR nu consider ca ne reprezinta, asa ca faceti alt AMR si luati gloantele in piept, daca aveti chef!

 

La noi nu e voie sa mergi printre benzi, doar ca INCA nu ne sanctioneaza politia pentru asta.

 

Se poate sa decelerezi si fara "blip the throttle" si alte figuri...majoritatea motivelor tale sunt fitze.

 

Chiar daca voi rascoli durerea celor ce i-au cunoscut dupa 30 de pagini eu nu am inteles nimic din ce s-a intamplat...

 

Cine a condus?El sau ea? Cand au plecat din bar cine conducea? De ce conducea motorul altcuiva? Au dat in canalul ala care il tot arata la TV (care nu cred ca putea sa-i arunce in stalp!) sau alta groapa/obstacol a provocat accidentul?

 

Dar banuiesc ca nu se stie exact....Ah, nu-mi plac nici genul de amenintari in care ni se spune ca pana la urma unul din prieteni o sa intre si o sa spuna el...o sa spuna ce? Pai sa spuna tot...ca nu prea se leaga nimic!

 

Sorry...

Inca o data RIP :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care l-a cunoscut pe Qaz , i-au fost prieteni Âşi doresc să-l insotească pe ultimul drum, inmormantarea va avea loc marți, la ora 13.00 în localitatea sa natala, Chirnogi lânga municipiul Oltenita din judetul Calarasi.

 

Cei care doresc să mearga, ni se pot alatura pe la ora 10 la benzinaria existenta în intersectia de la Piata Sudului, cum se vine dinspre Vacarescu. Vom astepta acolo jumatate de ora, apoi vom lua drumul Oltenitei.

 

P.S. intre timp, culmea nesimtirii. Autoritatile bucurestene s-au apucat sa asfalteze astăzi gropile din sectorul de drum unde ne-au parasit Qaz si Madalina!

daca doriti alt loc de adunare, nu ezitati sa propuneti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e crima. Autoritatile deja au acoperit gropile astazi si toate ziarele au copiat raportul politiei (pe fondul vitezei excesive). Pai astia daca ne prind cu 80 km/h zic ca e viteza excesiva si gata au rezolvat cazul.

Da, din pacate asa e. Politia e convinsa ca viteza a fost de vina si nimic altceva. In plus, sunt siguri ca ea a condus, nu stiu cum au stabilit asta.

Vreo veste despre ora inmormantarii ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza cine conducea motorul. Nu conteaza faptul ca au plecat de la o petrecere. Nu conteaza daca au baut sau nu (cu toate ca stiu sigur ca Mada nu ar fi baut). Nu conteaza ce viteza aveau. Nu conteaza faptul ca ea era echipata complet. Nu conteaza ca a fost o groapa sau mai multe gropi sau intuneric. Nu conteaza NIMIC. Conteaza doar faptul ca doi oameni minunati nu mai sunt intre noi. Conteaza faptul ca in urma lor au ramas niste familii indurerate si niste prieteni indurerati.

 

Hai sa lasam totul de o parte si sa vedem cum putem fi alaturi de familii.

 

Pe Quaz nu l-am cunoscut, ne-am salutat doar sambata seara dar pe Mada o cunosteam destul de bine. Am avut placerea si onoarea de a fi primul care citeste ce a scris ea despre ea. Am postat acel eseu pe blogul meu : http://adrianpop.wordpress.com/2010/03/22/...madalina-avram/

 

Pe mada o sa mi-o amintesc asa cum a venit la petrecerea de Halloween, anul trecut. Asa as vrea sa si-o aminteasca toata lumea. O fiinta prietenoasa si plina de viata. O persoana cu care puteai discuta orice, oricand. O prietena.

 

halloween_dsc_8670.jpg

Ea este cea care a fost Mada. Ea este cea care va ramane in amintirea noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i cunosteam dar m-a marcat vestea asta nenorocita :rose: trb sa ma duc si eu la petrecerea aia dar n am putut ajunge

RIP Madalina

RIP QAZ

Asfalturi Uscate SI fara gropi :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect de acord cu tine. Te rog sa-ti pui o singura intrebare : Daca groapa nu era acolo, si aveam sosele civilizate si iluminate, le cresteau sansele sa ajunga acasa intregi, cu 90% ?

 

Si daca judeci la rece si raspunzi cum as raspunde eu, cine are 90% din vina ?

 

Odihneasca-se in pace !

 

 

 

depinde cum privesti lucrurile. daca era sosea asfaltata si luminata e posibil ca sa fi mers si mai repede. si poate se ajungea la altceva. da , nu consider ca e normal sa fie gropi pe drumuri da asta nu inseamna ca trebe sa injuri autoritatile ca u ai dat in groapa lor si sa-i arati cu degetu . Vina e impartita. Dar ca la orice accident moto se vede numa vina unuia. intrebare intrebatoare. Daca merg noaptea cu viteza pe drum neluminat si dau intr-o groapa...... oare se mai intampla asta daca mergeam un pic mai incet. mari sanse sa nu. daca stai bine sa analizezi accidentele in majoritatea cazurilor vina e impartita. ultimu accident pe care l-am avut a fost acum 1 an jumate. mi-a intors unu in fata. da nu zic ca a fost NUMA vina lui. a fost si vina mea ca poate mergeam prea repede. nu am nimic cu nimeni si nici nu dau declaratii la tv. imi pare rau ca s-au mai dus 2 motociclisti dintre noi. forumu asta e pus ca sa iti poti spune parerea. daca nu va convine fratilor nu mai dati reply ca ajungem sa ne certam pe forum in loc sa vedem ce e de vazut in toata chestia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi

La Romanica, asociatiile sunt facute pentru ca unii membri sa faca bani folosindu-se de statut.

Ma uitam pe saitul mega asociatiei:

 

Asociația MotocicliÂştilor din România (AMR) a apărut în peisajul organizațiilor nonguvernamentale din dorința de a dezvolta interesul românilor pentru practicarea motociclismului, de a contribui la creÂşterea siguranței în trafic Âşi de a îmbunătăți legislația rutieră. Membrii AMR împărtăÂşesc pasiunea pentru viața pe două roți. AceÂştia îÂşi transmit cunoÂştințe tehnice, militează pentru întrajutorare, pentru creÂşterea siguranței rutiere Âşi dezvoltă o opinie pentru combaterea oricărei fapte de încălcare a disciplinei Âşi curtoaziei rutiere. Asociația se implică activ în problemele evoluției Âşi dezvoltării motociclismului, a turismului, a circulației Âşi a siguranței rutiere Âşi a protecției mediului. Membrii săi organizează Âşi participă la congrese, conferințe, simpozioane, colocvii Âşi alte manifestări de profil, editează, tipăresc Âşi difuzează buletine informative, ghiduri Âşi pliante cu caracter de informare. O altă latură a activității AMR presupune conÂştientizarea celorlalți participanți la trafic de prezența Âşi vulnerabilitatea utilizatorilor de vehicule pe două roți. În acest sens au fost încheiate parteneriate cu instituții...

 

Dupa ce am citit am inteles ca AMR se implica activ iar "Membrii săi organizează Âşi participă la congrese, conferințe, simpozioane, colocvii Âşi alte manifestări de profil, editează, tipăresc Âşi difuzează buletine informative, ghiduri Âşi pliante cu caracter de informare."

Adicatelea asta inseamna a te implica activ. Sa calatoresti, sa faci prezentari powerpoint si sa mergi pe la conferinte ca sa bagi in tine si sa ai cazare gratis. Clasic romanesc!

 

Suntem in situatia asta pentru ca suntem prea indolenti si lasi. Statul ne ia banii ca sa faca unii averi grase si noua ne-o da la cioc. Si ne complacem in mizeria asta.

Nu marsurile rezolva lucrurile astea. Este mult prea tarziu pentru asa ceva. Astfel de lucruri in alte tari se rezolva cu cocktailuri Molotov. In Romania nu mai ai insa cu cine. In Romania mergem la inmormantari si plangem ca babele pe net. "Inca un motiv sa ma fac praf diseara."

Aici nu este vorba doar de Madalina si Qaz, Dumnezeu sa-i odihneasca! Aici este vorba MAI ALES de tine, vita care platesti impozite si taxe de drum! Pentru ca spre deosebire de Madalina si Qaz, tu inca mai poti face ceva in afara de a boci pe forum. Tu vita, mai ai cel putin o sansa.

Sau maine tu vei urma....ori eu.... God knows.

Lasati sa-i planga familiile si cei care intr-adevar i-au cunoscut.

Noi ceilalti insa, vitele norocoase, ar trebui sa facem dracului ceva concret pentru comunitatea asta. Si nu ma refer la stickere cu alieni si postari cu R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Romanica, asociatiile sunt facute pentru ca unii membri sa faca bani folosindu-se de statut.

Ma uitam pe saitul mega asociatiei:

 

Asociația MotocicliÂştilor din România (AMR) a apărut în peisajul organizațiilor nonguvernamentale din dorința de a dezvolta interesul românilor pentru practicarea motociclismului, de a contribui la creÂşterea siguranței în trafic Âşi de a îmbunătăți legislația rutieră. Membrii AMR împărtăÂşesc pasiunea pentru viața pe două roți. AceÂştia îÂşi transmit cunoÂştințe tehnice, militează pentru întrajutorare, pentru creÂşterea siguranței rutiere Âşi dezvoltă o opinie pentru combaterea oricărei fapte de încălcare a disciplinei Âşi curtoaziei rutiere. Asociația se implică activ în problemele evoluției Âşi dezvoltării motociclismului, a turismului, a circulației Âşi a siguranței rutiere Âşi a protecției mediului. Membrii săi organizează Âşi participă la congrese, conferințe, simpozioane, colocvii Âşi alte manifestări de profil, editează, tipăresc Âşi difuzează buletine informative, ghiduri Âşi pliante cu caracter de informare. O altă latură a activității AMR presupune conÂştientizarea celorlalți participanți la trafic de prezența Âşi vulnerabilitatea utilizatorilor de vehicule pe două roți. În acest sens au fost încheiate parteneriate cu instituții...

 

Dupa ce am citit am inteles ca AMR se implica activ iar "Membrii săi organizează Âşi participă la congrese, conferințe, simpozioane, colocvii Âşi alte manifestări de profil, editează, tipăresc Âşi difuzează buletine informative, ghiduri Âşi pliante cu caracter de informare."

Adicatelea asta inseamna a te implica activ. Sa calatoresti, sa faci prezentari powerpoint si sa mergi pe la conferinte ca sa bagi in tine si sa ai cazare gratis. Clasic romanesc!

 

Suntem in situatia asta pentru ca suntem prea indolenti si lasi. Statul ne ia banii ca sa faca unii averi grase si noua ne-o da la cioc. Si ne complacem in mizeria asta.

Nu marsurile rezolva lucrurile astea. Este mult prea tarziu pentru asa ceva. Astfel de lucruri in alte tari se rezolva cu cocktailuri Molotov. In Romania nu mai ai insa cu cine. In Romania mergem la inmormantari si plangem ca babele pe net. "Inca un motiv sa ma fac praf diseara."

Aici nu este vorba doar de Madalina si Qaz, Dumnezeu sa-i odihneasca! Aici este vorba MAI ALES de tine, vita care platesti impozite si taxe de drum! Pentru ca spre deosebire de Madalina si Qaz, tu inca mai poti face ceva in afara de a boci pe forum. Tu vita, mai ai cel putin o sansa.

Sau maine tu vei urma....ori eu.... God knows.

Lasati sa-i planga familiile si cei care intr-adevar i-au cunoscut.

Noi ceilalti insa, vitele norocoase, ar trebui sa facem dracului ceva concret pentru comunitatea asta. Si nu ma refer la stickere cu alieni si postari cu R.I.P.

 

 

din pacate ai dreptate in tot ce zici; in franta motociclistii au actionat mult mai violent pentru mult mai putin

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Citat din : adevarul.... : "Înmormântarea Mădălinei va avea loc mâine, la cimitirul Eternitatea. Adrian va fi dus la TimiÂşoara, unde locuieÂşte familia sa. "

Si acesta tot din adevarul, al doilea articol : "Prietenul ei, „fratele Qaz“, va ajunge în TimiÂşoara pentru a fi înmormântat în satul natal, iar fata va fi condusă pe ultimul drum mâine, spre cimitirul Eternitatea."

 

Uitati-va si voi redactori de 2 bani care nici macar nu se informeaza concret inainte de a da o stire ! :rose: :rose: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...