Sari la conținut

Bucuresti - Bucuresti


BlackDirt
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 852
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

toata povestea ta merge inglobata intr-o carte, oricum poti sa o dezvolti si mai mult cand ajungi acasa, bafta si te asteptam in tara cat mai curand, trebuie sa ai un final frumos pt ca toata aventura asta merita un final frumos

 

chiar nu se gasesesc niste sponsori si pentu baiatul asta? FMM de treaba, macar la final un mic ajutor de la ONG-urile astea motociclistice

 

AMR, hai fratilor ca sunt atatea firme in Bucurestiul asta, poate gasiti un sponsor undeva...nu intereseaza nici o televiziune ceva un reportaj o emisiune?

 

 

Ei, nu stiu eu daca merita inglobata intr-o carte... Eu zic ca a fost o poveste cu prieteni a unui om cu o motocicleta, atat. Ca sa scrii o carte, ii lucru mare! Trebuie stil, trebuie disciplina, trebuie sa ai ceva de spus, trebuie rabdare, trebuie sudoare... Nu-i pentru oricine!

 

Cat despre ajutor de la ONG-uri: in niciun caz! Ma descurc eu cumva, stai linistit. Emisiune, presa, astea-s prostioare... Mi-e cam rusine sa apar in oricare din mediile astea, nu am facut nimic care sa merite vreo atentie mediatica.

 

Am fost si eu in situatia ta, la mii de km distanta si cu mobra in pom. E nasol sentimentul, insa, pt. orice problema exista si o rezolvare.

Esti aproape de casa, solutiile vor veni :hurt:

Iar cu mobra, nici eu nu sunt adeptul abandonarii, chit ca ai fi fost in congo. Mobra se repara si vei avea un avantaj major apoi : vei stii exact ce e in ea si pe ce te poti baza. Si sincer, in cel mai rau caz cu 3-400 euro iei un motor complet si funtional de cb din germania si il inlocuiesti sau canibalizezi piese din el.

Iar cuvintele invingator sau invins nu-si au locul. O excursie nu ar trebui facuta ca o competitie sau de un mod de a-ti arata muschii. O faci pt. tine. O faci ca ai nevoie tu si nu altii. Cu tine insuti nu exista invingator sau invins. Iar neplacerile de pe drum, o data depasite, ti le vei aduce aminte cu placere .

Oricum, daca te incalzeste cu ceva, daca iti vei alege mobra cu mai multa atentie data viitoare, sincer, iti dau sanse de reusita pt. bucuresti-bucuresti :lol:

 

Asa e, invingator sau invins nu-si au locul. Nu sunt in niciun caz un erou, sunt un om foarte, foarte obisnuit. Eroii fac lucruri grele si la limita, eu n-am facut nimic din ceea ce un om care ar avea cateva mii de euro si o motocicleta nu ar putea face.

 

Referitor la mobra... acum, cu mintea mea de acum, judec ca poate era nebunesc sa fac Bucuresti - Bucuresti pe Honda CB500. Insa, chiar daca e nebunesc, codobelcul asta va fi tovarasul meu de drum de acum inainte, oricare ar fi el. Poate sunt prea sub influenta drumului, poate gresesc, dar acum, in momentul asta, asta simt: ca nu ma voi desparti de el. Vom vedea...

Mesaj completat

Orlando tata, ai tinut sa demonstrezi ca esti baiat mare, dar nu era cazul, erai deja. Ai plecat in excursia asta ca sa-ti demonstrezi tie ca poti, eu unul chiar zic ca ai reusit si ai avut bulan cu caru'. L-ai avut in primul rand cand n-ai gasit resurse suficiente sa faci ocolul pamantului. De ce zic asta? Pentru ca-s de acord cu ce zicea un nene mai sus, trebuie multa atentie in alegerea mobrei pt o astfel de calatorie. In al doilea rand, trebuia o mai atenta pregatire. Modelul asta n-a fost conceput sa faca ture mari si sa duca in carca atatia kilometri multa incarcatura. Uleiul neschimbat la timp, greutatea si mai ales mersul la vale cu motorul oprit ti-au facut cutia zdrente.

Poti sa-mi multumesti lu' Dumnezeu ca ti-a intors planurile de atatea ori si ti-a crapat mobra aproape de casa si nu undeva pe alt continent, la dracu-n praznic. Nu-s rau deloc privind afirmatia cu Honda-i Honda. Nu poti sa te increzi in mituri d-astea fara sa-i dai fierului ce-i trebuie si anume, ungere. Si apropo de romanisme, totul a fost un soi de "las-o ba ca merge asa".

Nu trebuie sa-ti fac eu morala, dar alta data nu-ti mai forta norocul. Oricum ai facut o mare treaba si ai respectul meu sincer pentru asta. Putini sunt in stare sa-si realizeze visele.

Nu toti care te critica iti doresc raul, mai pagubos e sa pui botu' la incurajarile celor care te pupa la oua, pentru ca ei nu vor fi langa tine cand va fi groasa, la mii de kilometri departare.

Ai castigat din momentul in care ai plecat. Bun venit acasa.

 

Tot ce zici aici e corect. Daca mi-ai fi spus asta si nu doar "Honda-i Honda", nu m-as fi suparat. Eram suparat si sensibilizat de necaz si-am interpretat ce-ai spus ca un fel de misto... Imi dau seama acum ca nu era asa.

 

E vina mea ca n-am schimbat uleiul la timp (12.000 de km, dupa cum scrie la carte) si l-am impins mii de kilometri peste. Combinat cu drumurile sarbesti... a iesit ce-a iesit. E greseala mea si voi plati pentru ea. Cu bani, din fericire. Si da, si eu sunt roman si tot ce-i "romanism" nu mi-e strain... :D Naspa sa afli (si) lucrul asta despre tine... Exista si o "data viitoare", din fericire!

Editat de k015
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postarea de mai sus imi apartine, dar am postat-o din greseala de pe contul lui frate-miu...

 

Multumesc tuturor pentru urari si sustinere, critici si suturi in fund, toate au avut locul lor si a fost bine c-au existat.

 

Deocamdata am de sortat o mie de hangarale si bagaje, dar voi posta si pe blog ultima aventura si poate si-o concluzie, zilele astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca te-ai intors sanatos. In definitiv, nu avea-i nimic de demonstrat nimanui.., poate doar tie, a iesit bine excursia pt tine, ne-ai acaparat cu felul in care ne-ai expus-o.., multumim...Felicitari! :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite-aici ce ziceai tu despre tine ca si castigator, un pasaj care oglindeste cel mai bine ceea ce am vrut eu sa zic:

 

Sunt zeci de mii de oameni care fac calatoria asta, anual, dar asta e calatoria mea si ma bucur grozav ca am ajuns, de parca-s singurul de pe lume care-a facut-o.

 

referitor la eroi, e vorba de curajul cu care ai plecat la drum nu e vorba de drum, eu consider ca esti erou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-ti fie de bine! :hurt:

 

in rest, nu-ti face probleme, un transplant de inima melcului si schimbat uleiul la maxim 8.000 km si te va purta multe vreme in spinare.

 

ia uite, ce simplu e:

 

http://cgi.ebay.de/Motor-CB-500-PC-26-orig...=item58840f1d62

 

http://cgi.ebay.de/Motor-Getriebe-Honda-CB...=item3360617ce0

 

http://cgi.ebay.de/Motor-Honda-CBF500-CB-5...=item45f5351ef5

 

http://cgi.ebay.de/MOTOR-OHNE-ANBAUTEILE-1...=item518cd87df1

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine te-ai intors, imi pare bine ca ti-ai revenit din starea de zilele trecute; stii vorba: fiecare sut in fund e un pas inainte :lol:

 

nu conteaza destinatia, conteaza calatoria

 

poate iti faci si tu aparitia la o terasa intr-o zi, sunt sigur ca multi vor sa te cunoasca live :D, inclusiv eu, asteptam un semn

 

+1 :hurt:

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca-s de acord cu ce zicea un nene mai sus, trebuie multa atentie in alegerea mobrei pt o astfel de calatorie. In al doilea rand, trebuia o mai atenta pregatire. Modelul asta n-a fost conceput sa faca ture mari si sa duca in carca atatia kilometri multa incarcatura.

 

vorbesti mult si fara sens.

si nu te voi contrazice eu, te vor contrazice exemplele. te vor contrazice oamenii (cu multe oo )care au plecat pe mobre "aiurea" in locuri si mai aiurea. putintica rabdare.

 

un exemplu il stiu eu: undeva in centru spaniei, acum o luna, la 40-44 de grade afara am oprit langa un tip de 23 de ani din scotia. omul facea o tura cu o motoreta: un mz125. incarcat de iti rupea sufletul biata motoreta, omul imbracat in piele pe caldura aia.

i am zis ca ma uimeste ca cineva inca alege asemenea mobre, si mi-a zis ca are un bandit acasa, nou, dar ca a hotarat sa faca un altfe de tura. tot respectul.

 

dar de tipul care a mers pana la cercul polar pe nipru ?

 

si exemple mai sunt, multe, te agiti degeaba cu alegerea mobrei si teorii sterile.

 

hai ca s a intors acasa, asta vroiam sa aud, si sfaturi dam multe, poate e mai bine sa plecam fiecare si sa fim mai putin categorici in afirmatii si mai intelegatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Orlando pt. calatoria ta si pt. felul in care ai tinut mereu la curent "audienta"! :hurt:

Mesaj completat

vorbesti mult si fara sens.

si nu te voi contrazice eu, te vor contrazice exemplele.

...

 

si exemple mai sunt, multe, te agiti degeaba cu alegerea mobrei si teorii sterile.

 

Aici nu sunt de acord cu tine... este clar ca sansele sa faci o astfel de calatorie mai sigur si mai confortabil cresc cu alte tipuri de motociclete, mai adaptate pt. anumite drumuri sau calatorii lungi; iar "exemplele" pe care le dai tu devin "exemple" tocmai prin faptul ca nu ar fi cele mai recomandate motociclete (din mai multe motive) pt. traseele respective.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Orlando pt. calatoria ta si pt. felul in care ai tinut mereu la curent "audienta"! :hurt:

Mesaj completat

 

 

Aici nu sunt de acord cu tine... este clar ca sansele sa faci o astfel de calatorie mai sigur si mai confortabil cresc cu alte tipuri de motociclete, mai adaptate pt. anumite drumuri sau calatorii lungi; iar "exemplele" pe care le dai tu devin "exemple" tocmai prin faptul ca nu ar fi cele mai recomandate motociclete (din mai multe motive) pt. traseele respective.

 

eu zic asa, orice mobra e buna sa faci calatoria asta cu ea. depinde de pregatire.

mie mi-a mai aprins un semnal de alarma. rulmentii din cutie ar trebui schimbati. ma refer la mine nu dau sfaturi.

nu cred ca in cazul lui a fost din cauza ca n-a schimbat uleiul la timp. intre 5 si 10 mii de km nu e o distanta asa mare cum cred unii.

eu cred ca rulmentul ala dadea semne de oboseala de mult.

inca ceva. cred ca lagarul de la lant e de departe cel mai solicitat si deci probabilitatea cea mai mare e sa faca figuri.

brotacul doar i-a grabit sfarsitul cu viteze si sarcini mai mari

ca nu-ti confera confortul unui gs1200, sunt de acord, dar aici vorbim de mobra. nu este proiectata sa mearga un numar finit de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus si punctul final (?) pe călătorie, dar adevăratul punct final va fi atunci când voi strânge lista tuturor oamenilor cărora trebuie să le mulțumesc pentru... tot.

 

http://calarepemelc.ro/2010/09/13/final/

 

Domnilor, să ne revedem cu bine Âşi călare. Celor care au acum propulsie sub fund: nu Âştiți cât de norocoÂşi sunteți Âşi cât de mult vă invidiez!

 

Ziua când mă voi sui din nou în Âşa va fi una din cele mai frumoase pentru mine! Chiar dacă merg până la pâine, la colț.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina in colt la paine te poti urca si pe bicicleta domnule, si vei avea "auto"propulsie sub fund =))

Hai sa iti fie de bine :lol:

 

Interventiile mele pe forum se opresc aici ( cu probabil cateva mici exceptii , 2-3 pe an :hurt: ).

Ne auzim la telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorbesti mult si fara sens.

si nu te voi contrazice eu, te vor contrazice exemplele. te vor contrazice oamenii (cu multe oo )care au plecat pe mobre "aiurea" in locuri si mai aiurea. putintica rabdare.

 

un exemplu il stiu eu: undeva in centru spaniei, acum o luna, la 40-44 de grade afara am oprit langa un tip de 23 de ani din scotia. omul facea o tura cu o motoreta: un mz125. incarcat de iti rupea sufletul biata motoreta, omul imbracat in piele pe caldura aia.

i am zis ca ma uimeste ca cineva inca alege asemenea mobre, si mi-a zis ca are un bandit acasa, nou, dar ca a hotarat sa faca un altfe de tura. tot respectul.

 

dar de tipul care a mers pana la cercul polar pe nipru ?

 

si exemple mai sunt, multe, te agiti degeaba cu alegerea mobrei si teorii sterile.

Da', dar nu ai mentionat cata mecanica stiau baietii, de cate ori li s-au stricat mobrele pe drum si cati bani aveau pusi deoparte pentru a le repara in caz de ceva. Si nu cred ca-i vorba de oo, ci de nebunie. Tu ai pleca asa? Stiu, la c.ru' altuia 100 de bete nici nu se simt :hurt:

De ce oare au sarit la castana doar hondisti? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orlando, nu fi necajit pt. cum s-a sfarsit calatoria, pt. oamenii care au citit postarile tale si tin la tine chiar si un pic NU CONTEAZA, iar pt. cei care conteaza lasa-i in treaba lor, oricum intotdeauna ei stiu totul si au dreptate.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt acasa! :D ÂŞi sunt fericit!

 

Deocamdată... atât. Sunt prea obosit pentru orice altceva!

 

* bine-i revenit acasa!

si stiu de ce esti fericit :moron:

...si obosit.

sper sa putem depana povesti la un vin fiert, la iarna. asa, tihnit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da', dar nu ai mentionat cata mecanica stiau baietii, de cate ori li s-au stricat mobrele pe drum si cati bani aveau pusi deoparte pentru a le repara in caz de ceva. Si nu cred ca-i vorba de oo, ci de nebunie. Tu ai pleca asa? Stiu, la c.ru' altuia 100 de bete nici nu se simt :moron:

De ce oare au sarit la castana doar hondisti? :D

 

bun .... tre sa raspund cu riscul de a fi offtopic....

 

pana acum nu mi-am dus motoreta in service... de fapt mint , pana acum 6 luni nu am dus niciodata motoreta in service.

 

am fost fortat de imprejurari sa invat sa imi repar mobra. pur si simplu nu am avut alternativa.

eu am plecat cu o motocicleta veche de 20 de ani in ture lungi. intamplarea a fost ca in afara de 2-3 pene, doua relee arse sa nu se mai intample nimic neprevazut. ca am mai schimbat niste rulmenti pe trotuar, s-a intamplat, dar nu in pustiu. ca am intart in librarii sa cumpar dosare sa fac garnituri, iar s-a intamplat. culmea era honda.

 

situatia actuala nu imi permite sa am garaj si nici sa fac reparatii pe marginea drumului asa ca am avut doua optiuni: fie ma las de moto, fie imi iau moto noua, cu garantie si revizii la service. asa ca acum duc motoreta in service si imi vine sa plang cand platesc manopera la un schimb de ulei, dar nu vreau sa pierd garantia.

 

deci, ACUM, nu pot sa am o motoreta la care sa repar, in concluzie nu pot spune acum ca as pleca la drum cu mobra veche. acum daca plec, plec cu o mobra noua...

 

ceea ce iti pot spune cu sigurata este ca nu trece zi in care sa nu ma gandesc cum va fi sa las motoreta de acum in garaj, si sa imi iau ijul la plimbare. ijul doare in garaj de 6-7 ani (?).

 

exista un farmec aparte in a pleca la drum cu o motoreta careia lumea nu ii da sanse. pe mine asta ma atrage.

 

anul asta sigur nu plec nicaieri spectaculos. pana in vara viitoare sunt legat. dar speranta exista, multa.

 

sa speram ca ne amintim de postul asta si candva o sa iti zic: na ca am plecat cu ijul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor!

 

Am vorbit (telefonic) cu un mecanic moto recomandat de multa lume (Bogdan Padure), i-am descris simptomele si - cel putin la descrierea lor - nu sunt prea mari sanse de reparat. Adica costurile desfacerii motorului si al pieselor depasesc deja valoarea lui de piata sau se apropie simtitor de ea.

 

Socotesc ca am doua variante:

 

1. Sa astept sa se buseasca un CB500 (naspa din partea mea, stiu...) sau sa caut un motor pe la dezmembrari.

2. Sa-mi dezmembrez eu melcul cu mana mea (varianta pe care mi-e foarte greu sa o iau in calcul, din ratiuni irationale...)

 

As prefera varianta 1, cu toate riscurile, banii, bataile de cap si umblatura pe care le implica. Mai mult, as prefera sa fie din RO sau din zone adiacente (Bulgaria, Serbia, sa zicem), mai degraba decat din Germania, Anglia etc., pentru ca probabil o sa ma duc personal dupa el, fara sa apelez la servicii postale.

 

M-ati ajuta foarte mult daca m-ati anunta cu orice stire despre un (bloc? asa se zice?) motor care ar duce la reconstructia si dezvoltarea MLC-ului!

 

In rest, stau sprijinit in coate asteptand vremea rea, sa ma bucur si eu ca n-am motor :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat acum la repezeala pe un site de piese din CZ..

uite rezultatele..

 

http://www.tipmoto.com/dily-modely/honda/2091-cb-500/motory/

 

Sunt 3-4 motoare de vanzare, pretul intre 70 eur si 250..

dar nici unul nu e complet.

Ideal ar fi sa gasesti un motor cu cutia buna si sa faci 2 in 1 cu cel de pe melc.

 

Manopera nu e chiar ceva de neimaginat... degeaba se cacao aia pe ei. Undeva la un 200 -300 eur ar trebui sa fie OK pt treaba asta.

 

deci dai 100 eur pe un motor cu cutia buna - mai dai 200 manopera si cu 300 ai melc functional.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as face altfel... Manuale de reparatie exista, engleza stii... l-as desface singur si l-as repara. Nu neaparat din cauze financiare, ci ca sa stiu ce-i acolo si ce se strica. Iarna e lunga, ai timp destul. Data viitoare pleci cu piesele alea in cobur si cu toate sculele care ti-au trebuit. Chiar daca nu se va mai strica, vei fi mult mai linistit ca stii ce sa-i faci in caz de "Doamne fereste".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bani sa pleci nu cred ca ai, si nu se intrevede o calatorie curand, nu ?

asa ca solutia data de vis a vis a cea mai eleganta....

 

timp ai, sau nu te preseaza nimic.

 

merita sa incepi sa desfaci motorul. sa incerci tu sa il repari.. daca un reusesti, cumperi alt motor.. in afara de timp si ceva bani nu ai ce sa pierzi, dar castigi enorm ca experienta... trebuie rabdare, dar investitia merita pe deplin..

 

eu am nenorocit un motor incercand sa invat mecanica.... pur si simplu l am facut lego. motorul ala nu a mai functionat , ca nu l-am mai pus la loc integral (era motor de rezerva pentru joaca).

 

te sfatuiesc sa iti iei manuale si sa incepi sa demontezi melcul... in cel mai rau caz ajungi la a cumpara un motor nou, dar nici in motorul nou nu stii ce e, asa ca mai bine investesti putin mai mult dar stii ce sa faci daca se va strica din nou si stii ce ai in motor. in cel mai rau caz ajungi sa cumperi un motor nou, deci pierzi doar timp...

 

si daca tot il demonetezi si nu stii sa il faci la loc, sau paguba e prea mare, vinzi din piesele bune, mai scoti un ban pentru motorul nou....

 

ce ai de piredut ?

 

manuale, tutoriale video de pe net si munca multa

 

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...