Sari la conținut

08.08.2010 - SOFER INTRAT PE CIRCUIT MOTO LA CARANSEBES


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

am vazut si eu cateva reportaje la televizor. ceea ce mi se pare strigator la cer este atitudinea autoritatilor. deja au inceput sa o scalde - unul a zis ca el nu crede ca "tanarul" aka "bolnavul" a facut-o intentionat.

ar fi bine ca toti cei prezenti care vor da declaratie la politie (din pacate am auzit ca nu s-au inghesuit prea multi sa depuna marturie) sa sublinieze PREMEDITAREA. sunt niste nuante juridice - una e vatamare corporala din culpa (cum se spune acum) care s-ar putea transforma in vatamare din imprudenta si una e sa il incadreze la tentativa de omor cu premeditare.

 

Actiune PREMEDITATA. A ales intentionat varianta iesirii de pe pista spulberandu-i pe cei din zona startului desi cu aproximativ 100 de metri inainte de acea zona,avea bretea libera ( la stanga am inteles) si nu ar mai fi fost raniti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 588
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu zic sa te abtii de la a mai posta pe acest topic!!!

 

asa am si facut, m-am abtinut. ceea ce am scris e ca urmare a abtinerii

 

 

Nu e drum public, sa fie necesar avizul politiei.

 

e posibil sa ai dreptate, nu stiu. cred ca avizul cel putin al primariei trebuiau sa-l aibe. alfel, urmarind filmuletele am vazut ca o motocicleta a ars peste 20 de minute pana au venit pompierii?

ce zici? am dreptate cand am spus ca organizarea a fost de 2 bani?

masina de pompier, nexam, oameni antrenati sa stinga incendiul, nexam. masina poate intra in voie in timpul concursului si poate fugi, dupa.

putea sa omoare un copil, un spectator etc. putea fi un accident cu foc chiar in timpul cursei si oamenii doar se uitau. 20-30 de minute.

cine a aprobat o asemena cursa merita sa fie tras la raspundere si facut public in media rezolutia.

 

situatia de fata e ca si cum eu m-as duce la un internet provider ala ma asigura ca e in siguranta serviciul lui, eu imi folosesc cardul de credit, si 1000 de oameni ma fura. apoi eu sa merg sa le dau in cap celor 1000 de oameni. e un nonsens

Mesaj completat

Inprevizibil e sa te calce unu cu masina intentionat, cum a facut nataraul asta. Ca se poate intra acolo, intradevar, nu tre sa fii un geniu sa-ti dai seama de asta.

 

absolut de acord

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tzunami du-te si plimba ursul prin padure ca incepi sa bati campii foarte grav.

 

Si la o etapa de raliu, campionat national, intri cu masina si parchezi langa drum cu o ora inainte. Apoi cand se da startul poti lejer, daca esti nebun, s-o pui de-a latul intr-o curba. Asta inseamna ca aia sunt de vina ca tu esti criminal si premeditezi un accident? Ei vin si anunta ca se da startul si drumul e inchis si atat, totusi s-a crezut (pana acum) ca lumea vine sa vada un spectacol nu sa omoare premeditat pe altii.

 

@Frana, pozele au ajuns, le-am vazut pe Realitatea acum vreo ora, doua... asta m-a si facut sa caut topicul si detaliile aici; din pacate realitatea e foarte trista.

Editat de gabitzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tzunami du-te si plimba ursul prin padure ca incepi sa bati campii foarte grav.

 

Si la o etapa de raliu, campionat national, intri cu masina si parchezi langa drum cu o ora inainte. Apoi cand se da startul poti lejer, daca esti nebun, s-o pui de-a latul intr-o curba. Asta inseamna ca aia sunt de vina ca tu esti criminal si premeditezi un accident? Ei vin si anunta ca se da startul si drumul e inchis si atat, totusi s-a crezut (pana acum) ca lumea vine sa vada un spectacol nu sa omoare premeditat pe altii.

 

 

gabitule, acolo la marea ieseala (iasi) nu stiu cate raliuri se tin, dar asculta aicea la sensei ca drumurile pe care se tin probele speciale se inchid cu mult timp inainte sa se dea startul acolo, sunt asa zisii comisari de traseu si arbitrii. daca e o masina asa cum iti inchipui tu se planteaza acolo oameni cu statii in asa fel incat masina aia nu se va misca.

inainte sa plece prima masina sunt cel putin 2 vehicule cu oficialii de raliu care trec pe acolo sa inspecteze siguranta.

dupa ultimul concurent trece iar masina cu directorul de cursa sa "anunte" asta si sa adune foile arbitrilor. totul se desfasoara conform unui plan aprobat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai omule, un accident se poate premedita foarte usor, un nebun (cuvant urat) poate turna niste ulei intr-o curba intre 2 concurenti, crede-ma ca nu poti supraveghea fiecare metru din 20 km de drum si erau masini postate langa drum prin padure unde nu era tipenie de jandarm. Tocmai asta e faza ca asa ceva nu s-a mai intamplat pana acum insa din cate vad deja a aparut precedentul. Si ultimul raliu la care am fost s-a tinut la Cluj, m-am mutat aici de cateva luni.

Deci nu poti efectiv sa supraveghezi orice si sa te gandesti ca idiotul ala chiar da peste tine cand tu organizator te duci sa-l opresti. Oamenii aia sunt acum loviti si-n spital ca si-au facut datoria si s-au bagat sa-l opreasca nu ca nu si-au facut-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu pentru un bolnav psihic e agitatia. au fost rantiti grav niste oameni total nevinovati. daca "bolnavul" isi dadea singur foc era treaba lui dar, repet, a intrat cu masina in niste oameni nevinovati si doar norocul a facut sa nu se intample ceva si mai grav.

 

am vazut si eu cateva reportaje la televizor. ceea ce mi se pare strigator la cer este atitudinea autoritatilor. deja au inceput sa o scalde - unul a zis ca el nu crede ca "tanarul" aka "bolnavul" a facut-o intentionat.

ar fi bine ca toti cei prezenti care vor da declaratie la politie (din pacate am auzit ca nu s-au inghesuit prea multi sa depuna marturie) sa sublinieze PREMEDITAREA. sunt niste nuante juridice - una e vatamare corporala din culpa (cum se spune acum) care s-ar putea transforma in vatamare din imprudenta si una e sa il incadreze la tentativa de omor cu premeditare.

iti raman recunoscator daca ne faci o prezentare concreta a nuantelor juridice  :crack: , ne-ar prinde bine o explicatie detaliata.  Care sunt diferentele dintre tipurile de infractiuni pe care le enumeri, cum una se transforma in alta, e interesant ce zici tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea vad ce vatamare din culpa e aici, dupa toate datele eu zic ca sunt sanse mari sa fi fost intentie.

sunt curios de incidentul filmat daca exista, pt ca la cati au telefoane astazi si filmeaza ar cam trebui sa fi filmat cineva.

incredibil cum zboara oamenii aia si cum el fuge de acolo.

 

poate au organizatorii vina lor daca nu existau autoritati de interventie(salvare,politie,pompieri), dar ei nu pot fi vinovati de faptul ca un nebun incearca sa omoare niste oameni. asta la fel de bine putea sa aiba briceag asupra lui si sa injunghie niste spectatori sau sa ia la pumni oameni la intamplare, fapta este savarsita de el in mod dorit. Nu poti opri asa ceva. In afara aeoportului nu exista loc destul pt a parca, deci singura sansa era sa fie niste garduri care sa limiteze accesul intre zona de racing si cea de parcare. Daca nebunul voia sa intre, il opreau niste garduri si niste oameni de ordine? tot ar fi intrat, peste ei.

 

Nu inteleg cum de nu a fost retinut cu ordonanta? sa fii beat, sa vrei sa omori niste oameni si sa te apere politia e foarte ciudat.

Editat de mst
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare cum s-o simti dr Ungur cand vede ca ca*catu de fii-su a vrut sa dea cu masina peste el (foro andrei poponut - club staua)

 

l-am vazut pe tatal lui Andrei la realitatea plangand si retraind momentele . zicea ca l-a tras pe andrei si gunoiul ala l-a lovit pe el. cine il vede pe andrei o data, nu-l mai uita niciodata, un ingeras de copil... si nenorocitu ala era sa-l spulbere!! ce gunoi ordinar...

Editat de disney
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gabitule, acolo la marea ieseala (iasi) nu stiu cate raliuri se tin, dar asculta aicea la sensei ca drumurile pe care se tin probele speciale se inchid cu mult timp inainte sa se dea startul acolo, sunt asa zisii comisari de traseu si arbitrii. daca e o masina asa cum iti inchipui tu se planteaza acolo oameni cu statii in asa fel incat masina aia nu se va misca.

inainte sa plece prima masina sunt cel putin 2 vehicule cu oficialii de raliu care trec pe acolo sa inspecteze siguranta.

dupa ultimul concurent trece iar masina cu directorul de cursa sa "anunte" asta si sa adune foile arbitrilor. totul se desfasoara conform unui plan aprobat.

La ultimul raliu la care am fost, intr-o locatie bine-cunoscuta noua, motoristilor bucuresteni, intre probe (era tur-retur) am intrat pe traseu pentru a-mi schimba locatia de pozat. E drept ca m-a ajuns din urma sefu' al' mare si ca m-a intrebat care-i treaba cu mine pe acolo, dar i-am aratat legitimatia si am stat in spatele lui pana cand mi-am gasit o noua locatie. In schimb puteam intra lejer, daca ma apucau pandaliile, in mijlocul cursei pentru a ma sinucide sau pentru a omori alti oameni. Da, organizatorul are partea lui de vina, dar consider ca nu poate fi tras pentru multe la raspundere. Politia clar era acolo, ambulanta era, pompierii erau (is curios ce faceau la accidentul lui Pascota), mai ramanea sa vina si armata cu un SOCAT inarmat pentru actiuni teroriste si totul era acoperit.

 

Cat despre ce se intampla pe circuite mai mari, cu organizatori ceva mai avuti, priveste aici:

 

 

Altfel, imi dau cuvantul ca, daca dezechilibratul asta nu face puscarie in urma unei sentinte, eu plec din tara asta si nu ma mai intorc. Pana si Burkina Faso parca suna mai bine...

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ce rai sunteti... De parca voua nu vi s-a intamplat niciodata sa fumati o iarba, sa beti 3-4 beri si dupa sa plecati cu masina pe un circuit moto, sa va dati nitel si "din greseala" sa acrosati vreo 3 oameni, oar apoi sa fugiti de la locul faptei si sa va duceti direct "in gura lupului", acolo, la "siguranta si incredere".

 

Eu daca as fi facut asta, deja eram condamnat la vreo 15-20 de ani de puscarie, aici , insa, classic, 2 ani cu suspendare...

 

Oricum vreau sa cred ca intr-un fel sau altul se va face dreptatea. Nu o va face justitia, o vor face cei prejudiciati, sau insasi viata... Poate data viitoare cu alfa nimerste si el niste stalpi debeton in loc de oameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Altfel, imi dau cuvantul ca, daca dezechilibratul asta nu face puscarie in urma unei sentinte, eu plec din tara asta si nu ma mai intorc. Pana si Burkina Faso parca suna mai bine...

 

Din pacate, poti sa te apuci sa-ti faci bagajele.

 

Puscarie nu va face. Cu greu se da cu executare chiar si pentru cazurile in care exista decedati. Incadrarea nu va fi schimbata. Va ramane vatamare corporala din culpa. Va fi foarte greu pentru un procuror sa demonstreze intentia. Mai ales ca era baut. Un baiat de bani gata, a vrut sa se dea pe circuit, s-au aruncat unii in fata sa-l opreasca, a pierdut controlul volanului si a intrat in ei, s-a speriat ca-l iau oamenii la omor si a fugit direct la politie unde s-a predat. Nu face puscarie in veci. Si vrei sa-ti spun ceva. Nu cred ca facea nici daca taica-su era gunoier. Asa sta treaba pe la noi. Calatorie placuta si sa ne scrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti raman recunoscator daca ne faci o prezentare concreta a nuantelor juridice  :crack: , ne-ar prinde bine o explicatie detaliata.  Care sunt diferentele dintre tipurile de infractiuni pe care le enumeri, cum una se transforma in alta, e interesant ce zici tu.

 

nu sunt jurist dar am avut in familie cativa, asa ca mi-au mai trecut si mie pe la urechi cate ceva. hai sa vedem ce scrie in codul penal:

 

Vătămarea corporală

Art. 194. - (1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre

următoarele consecinte:

a) o infirmitate;

:) leziuni traumatice sau afectarea sănătătii unei persoane, care au necesitat,

pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;

c) un prejudiciu estetic grav si permanent;

d) avortul;

e) punerea în primejdie a vietii persoanei,

se pedepseste cu închisoarea de la 2 la 7 ani.

(2) Când fapta a fost săvârsită în scopul producerii uneia dintre consecintele

prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. :lol: si lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.

(3) Tentativa la infractiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseste.

 

Vătămarea corporală din culpă

Art. 196. - (1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârsită din culpă de către o

persoană aflată sub influenta băuturilor alcoolice ori a unei substante psihoactive sau

în desfăsurarea unei activităti ce constituie prin ea însăsi infractiune se pedepseste

cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

(2) Fapta prevăzută în art. 194 alin. (1) săvârsită din culpă se pedepseste cu

închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

(3) Când fapta prevăzută în alin. (2) a fost săvârsită ca urmare a nerespectării

dispozitiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exercitiul unei profesii sau

meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităti, pedeapsa este închisoarea de la

6 luni la 3 ani sau amenda.

(4) Dacă urmările prevăzute în alin. (1)-(3) s-au produs fată de două sau mai

multe persoane, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime.

(5) Dacă nerespectarea dispozitiilor legale ori a măsurilor de prevedere sau

desfăsurarea activitătii care a condus la comiterea faptelor prevăzute în alin. (1) si

alin. (3) constituie prin ea însăsi o infractiune se aplică regulile privind concursul de

infractiuni.

(6) Actiunea penală se pune în miscare la plângerea prealabilă a persoanei

vătămate.

 

Omorul

Art. 188. - (1) Uciderea unei persoane se pedepseste cu închisoarea de la 10 la

20 de ani si interzicerea exercitării unor drepturi.

(2) Tentativa se pedepseste.

Omorul calificat

Art. 189. - (1) Omorul săvârsit în vreuna dintre următoarele împrejurări:

a) cu premeditare;

:lol: din interes material;

c) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la tragerea la răspundere

penală sau de la executarea unei pedepse;

d) pentru a înlesni sau a ascunde săvârsirea altei infractiuni;

e) de către o persoană care a mai comis anterior o infractiune de omor sau o

tentativă la infractiunea de omor;

f) asupra a două sau mai multor persoane;

g) asupra unei femei gravide;

h) prin cruzimi,

se pedepseste cu detentiune pe viată sau închisoare de la 15 la 25 de ani si

interzicerea exercitării unor drepturi.

(2) Tentativa se pedepseste.

 

mie mi se pare ca nuanta se vede din avion. pentru vatamare corporala se poate pedala pe circumstante atenuante (deocamdata starea de ebrietate e circumstanta agravanta dar cine stie ce inventeaza astia) si atunci se obtine o pedeapsa de maxim 3 ani si sunt multe sanse sa fie cu suspendare. pentru tentativa de omor se pleaca de la 10 ani si nu mai e posibila nici pedeapsa cu suspendare.

 

in mod normal nu doresc raul nimanui, chiar daca a gresit. totusi aici mi se pare ca a fost o situatie total anormala si, din punctul meu de vedere, cei doi merita sa fie scosi in afara societatii pentru o perioada cat mai lunga de timp, in nici un caz nu mi-as dori sa se musamalizeze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bineinteles ca organizatorul ESTE de vina!

nu e drum public, toata vina o poarta cei care au organizat.

 

gica poarta vina doar pe ceea ce s-a intamplat pe strazi

 

 

prea corectule intors de pe meleagurile occidentului in plaiurile mioritice venit sa ne educe pe noi, romanii, ce e cu poza aia la avatar? cumva te dai "reising" cu genunchiu' pe jos pe un drum public?!

ce va mai place sa aratati cat de destepti si moralisti sunteti. tot roman esti!

stai jos, nota 4, n-ai invatat nimic afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, poti sa te apuci sa-ti faci bagajele.

 

Puscarie nu va face. Cu greu se da cu executare chiar si pentru cazurile in care exista decedati. Incadrarea nu va fi schimbata. Va ramane vatamare corporala din culpa. Va fi foarte greu pentru un procuror sa demonstreze intentia. Mai ales ca era baut. Un baiat de bani gata, a vrut sa se dea pe circuit, s-au aruncat unii in fata sa-l opreasca, a pierdut controlul volanului si a intrat in ei, s-a speriat ca-l iau oamenii la omor si a fugit direct la politie unde s-a predat. Nu face puscarie in veci. Si vrei sa-ti spun ceva. Nu cred ca facea nici daca taica-su era gunoier. Asa sta treaba pe la noi. Calatorie placuta si sa ne scrii.

 

 

Eu v-am luat-o inainte cu cativa ani...si chiar daca uneori regret ,stiri de genul asta imi intaresc ideea ca am luat decizia buna...

Situatia clasica deja (din pacate )un handicapat care are bani isi scoate putza si se pisha pe altii.Nu are rost sa intram in dezbateri despre organizare , daca era propietate privata si altele.Situatia de coruptie din Romania genereaza astfel de comportamente.Sunt gramada (doctorul ala cu ferrari,nevasta lui paunescu ,ala de a intrat pe plaja cu jipanul).Credeti ca ar fi facut asa ceva daca stiau ca platesc ? Dar stiu ca scapa ...ca e Romania ...tara spagii unde daca ai bani te pishi pe "fraieri".Sunt de ceva ani in italia dar nu am auzit pe nimeni sa fi dat 1 euro spaga la carabinieri sau politie.Si asta se vede pe strada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dStar - eh vezi, asta incercam sa zic, eu sunt jurist si ramasesem surprins de notiunile de drept pe care le auzisem pentru prima data in viata mea. M-as fi bucurat daca, te-ai fi uitat intai in Codul Penal, pe care il cunosc bine ( n-as fi avut nevoie de o prezentare a textului in sistem copy/paste), inainte sa postezi. E bine c-ai facut-o si acum. Eu unul n-as putea sa ma pronunt despre o stare medicala, pentru ca nu ma pricep, dar pot intreba pe cineva abilitat in domeniu si sa-l citez, ori evit sa fac comentarii pe un domeniu pe care nu-l stapanesc. Dupa cum poti vedea singur, unele notiuni sau expresii juridice sunt stricte ca forma. Infractiunea de baza de care vorbeai, era " vatamare corporala din culpa - art.184, ce face trimitere la art.180-182 C.Penal), de asemenea, culpa nu se poate confunda cu imprundeta, venita ca notiune din alte sisteme de drept ( american de exemplu), iar infractiunea de baza (trunchiul) se numeste la cea de-a doua infractiune exprimata de tine " omor calificat"(art.175) -unde, ca o particularitate la lit. a), e scris "cu premeditare". Asadar, cand vorbesti de tentativa, notiunea corecta e " tentativa la infractiunea de omor calificat" si nu "tentativa la omor cu premeditare" ( dupa parerea mea, neaplicabile in cazul de fata). Privesti infractiunea tip, nu un amalgam intre tip si particularitate. ( vorbim pe codul actual). Un penalist, poate demonta f. usor : vatamarea corporala , obtinand o culpa (s-a speriat, oamenii au sarit pe masina etc./ pt fuga de la locul accidentului i se poate gasi o circumstanta atenuanta -"multimea furioasa l-ar fi linsat"..si uite asa, se invart rotitele. S-auzim de bine !

Editat de blam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai omule, un accident se poate premedita foarte usor, un nebun (cuvant urat) poate turna niste ulei intr-o curba intre 2 concurenti, crede-ma ca nu poti supraveghea fiecare metru din 20 km de drum si erau masini postate langa drum prin padure unde nu era tipenie de jandarm. Tocmai asta e faza ca asa ceva nu s-a mai intamplat pana acum insa din cate vad deja a aparut precedentul. Si ultimul raliu la care am fost s-a tinut la Cluj, m-am mutat aici de cateva luni.

Deci nu poti efectiv sa supraveghezi orice si sa te gandesti ca idiotul ala chiar da peste tine cand tu organizator te duci sa-l opresti. Oamenii aia sunt acum loviti si-n spital ca si-au facut datoria si s-au bagat sa-l opreasca nu ca nu si-au facut-o.

 

1. daca e premeditat nu mai e accident

2. nu cred ca nu se poate supraveghea fiecare metru. la cursele internationale pe care le-am vazut, fiecare segment era in raspunderea unui oficial.

3. accesul masinilor trebuia interzis in apropierea pistei. atat pentru siguranta participantilor si a spectatorilor.

4. in apropierea pistei nu exista nici un echipaj de la pompieri, nici macar oameni cu extictoare cu CO2 pregatiti pentru a stinge incendiul

 

nu se poate prevede chiar orice, dar se poate reduce riscurile de ACCIDENTE. daca accesul pe pista cu masina era interzis grozavenia nu se mai intampla. si cand spun asta nu ma refer numai la actiuni premeditate, ci chiar la accidente in timpul cursei.

daca voi sunteti orbiti cu orice pret sa tineti o cursa in care pot muri oameni, nu aveti decat. copiii care alearga ar trebui insa sa stie la pericolele la care sunt supusi, ca organizatorii nu pot asigura siguranta sportivilor si nici a spectatorilor.

din punctul meu de vedere la o asemenea eveniment cel mai probabil neatorizat, n-as fi de acord ca asigurarea medicala sa fie asigurata de "stat".

asta e inconstienta dupa mine.

ca dementul ala a lovit oficiali e mai putin importnat. ideal era sa-l loveasca pe cel care a autorizat (daca a existat asa ceva, sau daca nu, pe organizator)

Mesaj completat

poate au organizatorii vina lor daca nu existau autoritati de interventie(salvare,politie,pompieri), dar ei nu pot fi vinovati de faptul ca un nebun incearca sa omoare niste oameni. asta la fel de bine putea sa aiba briceag asupra lui si sa injunghie niste spectatori sau sa ia la pumni oameni la intamplare, fapta este savarsita de el in mod dorit. Nu poti opri asa ceva. In afara aeoportului nu exista loc destul pt a parca, deci singura sansa era sa fie niste garduri care sa limiteze accesul intre zona de racing si cea de parcare. Daca nebunul voia sa intre, il opreau niste garduri si niste oameni de ordine? tot ar fi intrat, peste ei.

 

dar o banda de cuie il opreau?

dar daca nu incepea cursa pana cand masinile parcate pe-acolo nu se retrageau in parcarea amenajata?

Mesaj completat

prea corectule intors de pe meleagurile occidentului in plaiurile mioritice venit sa ne educe pe noi, romanii, ce e cu poza aia la avatar? cumva te dai "reising" cu genunchiu' pe jos pe un drum public?!

ce va mai place sa aratati cat de destepti si moralisti sunteti. tot roman esti!

stai jos, nota 4, n-ai invatat nimic afara.

 

tu de unde stii ca am fost p-afara?

este ca "se vede" fara sa fie nevoie s-o spun? :)

din pacate pt tine mi se cam rupe daca ma lasi repetent. nu tin cont de tine.

 

 

 

prea corectule intors de pe meleagurile occidentului in plaiurile mioritice venit sa ne educe pe noi, romanii, [...]

 

ai dat-o-n bara. nu de aia am venit in romania. chiar asa prost nu sunt. romanii n-au nevoie de nimeni. se descurca de minune. asta o stiu de cand lumea. se vede si aici pe forum, :crack:

imi prezint un punct de vedere.

nu mi se pare normal si civilizat:

omorati-l cu pietre si maine o luam de la capat.

va apare fara indoiala alt imbecil de bani de la tati de data asta omorand pe cineva

nu mi se pare normal ca o motocicleta sa arda 20 de minute pana vin pompierii, pentru ca organizatorii n-au fost pregatiti pentru un incendiu in timpul unei curse.

nu mi se pare normal ca niste copii care ar trebui sa dea din ei tot ce e mai bun sa fie panditi de pericole care le pune viata in pericol. acest caz putea fi prevenit, daca masinilor nu li se permitea intrarea pe pista. n-a fost. nu e vorba de briceag aici. ala n-a vrut sa omoare pe cineva. a vrut sa se dea in spectacol sa arate cine e el, asa ca pe strada.

 

vinovatul moral, organizatorul, vinovatul principal, cel care a aprobat cursa, pe al treilea loc se afla si soferul alfei. el s-a folosit de impefectiunile organizarii si de amatorismul oficialilor cursei asa cum face si asa cum fac toti care ne pun noua viata in pericol zi de zi pe drumurile publice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@blam

 

departe de mine de a ma da cunoscator pe un domeniu pe care nu il stapanesc suficient.

 

totusi, eu inteleg sistemul legislativ ca ceva care trebuie sa aiba legatura cu realitatea si cu bunul simt (mai corect spus in engleza - common sense). nici macar juristii nu cunosc toate legile pe dinafara pentru ca asa ceva este imposibil. cu toate acestea majoritatea oamenilor nu comit infractiuni, chiar daca nu cunosc perfect legile, deoarece actioneaza ghidati de acest bun simt.

 

ceea ce s-a intamplat la caransebes excede orice urma de bun simt. inainte sa vad ce s-a spus la televizor m-a sunat un prieten care mi-a povestit totul. am incredere maxima in el si sunt convins ca nu a exagerat in nici un fel. omul era destul de socat si nu este copil mic, a trecut si el prin destule in viata.

 

tocmai pentru ca tu si inca cineva ati adus cateva precizari si ati aratat cum s-ar putea apara imbecilul ala astfel incat sa scape basma curata, eu cred ca e nevoie ca toti martorii sa insiste ca si-a premeditat fapta, a facut-o cu buna stiinta si in nici un caz nu s-a speriat, nu a scapat masina de sub control pur accidental etc. eu asa stiu ca la tribunal trebuie sa vii cu dovezi - martori sau inscrisuri. in cazul de fata martori. daca martorii or sa prefere sa stea de-oparte si sa nu spuna nimic atunci asta este situatia ... inca un smecher care ne calca pe gat si ne rade in nas dupa aceea. nu ar fi primul si nici ultimul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vinovatul moral, organizatorul, vinovatul principal, cel care a aprobat cursa, pe al treilea loc se afla si soferul alfei. el s-a folosit de impefectiunile organizarii si de amatorismul oficialilor cursei asa cum face si asa cum fac toti care ne pun noua viata in pericol zi de zi pe drumurile publice.

Deci vrei sa spui ca daca erai in locul cretinului, ai fi facut acelasi lucru? Daca gasesti o bresa prin care sa faci rau, tu il faci? Exemplu: daca vezi ca o tipa a uitat sa-si inchida masina, tu te urci in ea si o sperii cand se intoarce? Alt exemplu: daca un sofer de autobuz tine usa lui deschisa pentru ca ii e cald, intri peste el si-l somezi sa te duca acasa? Alt exemplu: daca te duci la o petrecere unde stii ca nu te controleaza nimeni la intrare, tu-ti iei si cutitul just for fun? Nu blama organizatorul. Vina lui, pana la urma, e ca n-a facut teste psihologice la intrare pe aeroport.

 

Imi e teama sa deschid o astfel de polemica, dar unde ar fi societatea umana daca, pentru a ne respecta unii pe ceilalti, ar trebui sa fim toti tinuti in camasi de forta si hraniti cu lingurita? Pentru ca asta reiese din posturile tale.

 

Explicatia cu "a vrut sa se dea mare" e plauzibila, desi sunt relativ sigur ca stia ca sunt pustii de 8 ani la start, insa prin ce procese de gandire a ajuns la concluzia ca a da un tur de circuit invers in timp ce niste copii se pregatesc de start e un mod bun de a o face, asta nu-mi explic. Bautura nu cred, tind sa cred ca n-ar fi fost in stare sa conduca si sa ajunga intreg in oras, mai ales la vitezele alea, insa pastilat, da. Sau un caz patologic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

quote tsunami:

"1. daca e premeditat nu mai e accident

2. nu cred ca nu se poate supraveghea fiecare metru. la cursele internationale pe care le-am vazut, fiecare segment era in raspunderea unui oficial.

3. accesul masinilor trebuia interzis in apropierea pistei. atat pentru siguranta participantilor si a spectatorilor.

4. in apropierea pistei nu exista nici un echipaj de la pompieri, nici macar oameni cu extictoare cu CO2 pregatiti pentru a stinge incendiul."

 

raspuns:

1. a fost premeditat 100%. a lovit oamenii aia fara sa ezite, intentionat.

2. erau comisari de traseu care supravegheau spectatorii.

3. tipul a pornit masina, a facut o tura spre iesirea de pe aeroport si s-a intors in viteza mare, prin padocuri daca le pot spune asa, de sarea lumea din fata masinii si a intrat urmarit de vreo 2 comisari pe jos.

nu cred ca se putea face mai mult, nici chiar politia , care a fost prezenta dar.. a plecat cu ceva timp inainte.

4. pompierii au venit cu 20km/h.

s-a incercat stingerea motocicletei chiar la inecputul incendiului, s-au golit 4 extinctoare, dar degeaba.

daca nu crezi putem face o proba cu motocicleta ta.

 

nu vorbesc din auzite, am fost acolo.

va rog nu va mai certati, ca o faceti degeaba , in necunostinta de cauza.

nu e nimic constructiv in asta.

Editat de dr.mengele
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu

Salutare fratilor.

 

Am trei dubii...

 

Unu:

daca lichelele alea corupte de doctori analizori de sange zic ca (scuze cacofonia) niet alcool, niet substante stupefiante, niet droguri, asa, niet pozitiv toxicologic, pai, fratilor, inseamna ca criminalul asta, baiatu' lu' tata asta e NEBUN de legat!

Adica e un PERICOL PUBLIC PERMANENT, dupa faptele savarsite. Deci e (cuvant urat)! Si nu ma sfiesc s-o scriu corect, si cu majuscule.

 

Doi:

Cum de ajunge un (cuvant urat) ca asta la Londra si sa se pozeze cu Tamisa-n spate? Sunt organizate excursii la Londra pentru CRETINI???

 

Trei:

Cum de un (cuvant urat) ca cristian ungur asta sa poata sa-si creeze un facebook?? Poate e si autist.

Ahammmm, deci e un (cuvant urat) AUTIST. Un mic geniu! Geniu in relatiile lu'tata si in musamalizari....

Mi-e greatza! Mi-e scarba de jegul asta!

 

Fratilor, totul se va musamaliza, si cu timul se va uita. Cele scrise raman (falsurile cu testele de alcoolemie si toxicologic).

CRETINUL asta va continua sa umbreasca pamantul in libertate!

 

Mi-e sila!

 

Asa sa-l ajute Dumnezeu pe cristian ungur! Sa-i dea rasplata dupa fapta!

Credinta asta ne mai alina putin pe noi, astia normali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles, accidentul lui Pascota a fost cu vreo 20 de minute inainte sa intre cretinu ala cu masina pe circuit.

In filmul postat de tine apare clar o masina de pulitie pe care scrie POLITIA, este pe circuit.

 

Intrebare : in astea 20 de minute , masina de pulitie a plecat?

 

Intreb pentru ca purtatoarea de cuvant a pulitiei Caransebes, o zdreantza mai mult decat probabil.. a spus in direct pe 2 posturi TV... ca nici un echipaj de politie nu se afla pe circuit, si ca pulitia nu a fost anuntata de organizarea vreunui concurs moto.

 

E destul de mare locul de pe aeroport, nu mi-au sarit in ochi pulitaii aia, dar cert e ca au ajuns foarte repede acolo...cred ca se aflau pe aeroport fiindca repet au ajuns pana la capatul pistei inainte de a ajunge multi dintre cei care alergau. Pompierilor le-au trebuit 20 minute sa ajunga, ma gandesc ca si politia ar fi venit mai tarziu, mai ales ca pulitaiul era un tip foarte atletic (mai bine sareai peste el decat sa-l ocolesti)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...