Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Cine stie unde pot gasi un material de genul celui care se pune in trusele de scule, se decupeaza dupa conturul sculei si sustine diferitele componente: clicheti, tubulare samd?

Vreau sa-mi organizez spatiul de sub sa in genul unei truse de scule astfel incat sa am totul la indemana intr-un singur loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aruncati cate un ochi pe aici: http://magazinulcuscule.ro/

Eu am luat o tubulara adanca pentru bujii de la "rusi" si am dat 10 lei pe ea, iar acolo am gasit-o cu 3 lei...

Iar ca idee, la cate chei si clicheti luati la bucata mai bine imi luam o trusa completa si ieseam mai ieftin, aveam si tot ce imi trebuia, deh nu stii niciodata de ce ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au ajuns la mana niste chei fixe FACOM Vanachrome 12-32mm.

Fac parte dintr-o "colectie" mai veche FACOM si ma intreb daca as putea sa gasesc si partile lipsa: 6x7, 8x9, 10x11 prin Bucuresti.

Cam care sunt locurile unde se aduna negustorii de "vechituri" gen scule de mana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu cheie dinamometrica.Nu vreau pentru cupluri mici ci pentru elementele de siguranta care au cupluri mari.Nu vreau sa dau nici multi bani.Vreau sa stiu daca se merita si daca sunt bune sa le folosesc din cand in cand ca hobby.http://www.louis.de/_30c3607a632f6d72e70259147ede22a0df/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=370&wgr=470&list_total=35&anzeige=0&artnr_gr=10003929

http://magazinulcuscule.ro/produse/yato/ch...tru-38-19-110nm

 

 

Mesaj completat

http://www.louis.de/_30c3607a632f6d72e7025...tnr_gr=10003929

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu cheie dinamometrica.Nu vreau pentru cupluri mici ci pentru elementele de siguranta care au cupluri mari.Nu vreau sa dau nici multi bani.Vreau sa stiu daca se merita si daca sunt bune sa le folosesc din cand in cand ca hobby.http://www.louis.de/_30c3607a632f6d72e70259147ede22a0df/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=370&wgr=470&list_total=35&anzeige=0&artnr_gr=10003929

http://magazinulcuscule.ro/produse/yato/ch...tru-38-19-110nm

 

 

Mesaj completat

http://www.louis.de/_30c3607a632f6d72e7025...tnr_gr=10003929

 

Tipul asta de chei dinamometrice apar in ofertele low end a mai tuturor producatorilor de scule, cel mai probabil produse undeva prin China si rebranduite mai apoi.

Ai putea incerca s-o folosesti in strangeri de cuplu mare care nu presupun precizie de strangere prea mare insa nu recomand asftel de chei low-end pentru cupluri mici sau materiale moi (aluminiu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

<!--quoteo(post=480889:date=Aug 23 2006, 09:23 AM:name=mavetz)--><div class='quotetop'>QUOTE(mavetz @ Aug 23 2006, 09:23 AM) 480889[/snapback]</div><div class='quotemain'><!--quotec-->

m-am gandit ca este util sa stim de unde sa luam scule de calitate care sa nu se decalibreze in primul surub strins mai tare! sau unde gasim scule mai rare, cum ar fi o cheie de bujii de 18, sau scule in tzoli(inchi). ideii despre cum sa ne facem unele scule care se gasesc greu sau specifice unui anumit tip de motocicleta etc.... un prim site <a href="http://www.stcl.ro" target="_blank">http://www.stcl.ro</a>

<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

 

Cauta firma ROCAST. Au scule de foarte buna calitate.

www.rocast.ro

 

Cele mai bune chei si testate in acelasi timp de mine (cu piciorul) sunt cheile ruginte care in general le gasesti duminica in targ la om , o cheie rugina este de foarte multe ori mai buna decat cea care o gasim la peco sau mai stiu unde , cu o cheie de la peco fixa nu poti strange un surub sau piulia la fel de bine ca si cu una ruginita :huh: stiu ca poate pare ciudat dar asa e , incercati si o sa va convingeti salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat eu cheia de la Louis de mai sus, am folosit-o, pare OK, atata ca nu vorbesc germana si nu inteleg ce spun nemtii in comentariile postate la produsul respectiv, rating-urile sunt minime. Nu m-ar deranja sa se rupa, doar sa nu se decalibreze dupa 3 folosiri.

Mai sunt 3 chei Rothewald care au numai comentarii pozitive si rating maxim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am luat eu cheia de la Louis de mai sus, am folosit-o, pare OK, atata ca nu vorbesc germana si nu inteleg ce spun nemtii in comentariile postate la produsul respectiv, rating-urile sunt minime. Nu m-ar deranja sa se rupa, doar sa nu se decalibreze dupa 3 folosiri.

Mai sunt 3 chei Rothewald care au numai comentarii pozitive si rating maxim...

 

Salut, ma intereseaza cheia dinamometrica de pe Louis, Rothewald 10003245 TORQUE WRENCH 1/4 INCH, 6-30 NM, este buna?

o are cineva? merita sau imi recomandati altceva? Am nevoie pentru cupluri mici.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atat timp cat nu-s folosite "ca berbecul" eu unul garantez 150-160 de strangeri cu ea perfecte! dupa aia se regleaza! culmea, fizica ma-sii doar cu o greutate... ce sa zic... mare chestie... tot felul de "mecanici" pe aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Un set de alezoare fixe?are cineva?sau a cumparat cineva vreodata de pe undeva?Sunt interesat de alezor fix de 8mm si de21mm sau tot setul eventual si de ventaizer.

Ceva idei? nu prea gasesc nimic pe net si in engleza habar nu am cum s-ar numii sa caut pe ebay sau de genul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un set de alezoare fixe?are cineva?sau a cumparat cineva vreodata de pe undeva?Sunt interesat de alezor fix de 8mm si de21mm sau tot setul eventual si de ventaizer.

Ceva idei? nu prea gasesc nimic pe net si in engleza habar nu am cum s-ar numii sa caut pe ebay sau de genul.

 

vezi link http://www.akkord.ro/pdf/7%20alezoare_Fromm.pdf

 

Are cineva idee de unde as putea sa imi iau 2-3 leviere micute pentru scos cauciucul de pe janta?

Am tot cautat si nu gasesc unele micute, momentan am un levier de vulcanizare de 38cm taiat in 2 insa sunt foarte groase si nu prea ma incanta

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi link http://www.akkord.ro/pdf/7%20alezoare_Fromm.pdf

 

Are cineva idee de unde as putea sa imi iau 2-3 leviere micute pentru scos cauciucul de pe janta?

Am tot cautat si nu gasesc unele micute, momentan am un levier de vulcanizare de 38cm taiat in 2 insa sunt foarte groase si nu prea ma incanta

 

Daca vrei sa mergi la extrem cu dimensiunea / greutatea / multipurpose recomand http://www.adventure-spec.com/shop/trail-tools-and-essentials/t-6-ultra-lightweight-combo-tyre-lever/prod_93.html scumpe da' faine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi link http://www.akkord.ro/pdf/7%20alezoare_Fromm.pdf

 

Are cineva idee de unde as putea sa imi iau 2-3 leviere micute pentru scos cauciucul de pe janta?

Am tot cautat si nu gasesc unele micute, momentan am un levier de vulcanizare de 38cm taiat in 2 insa sunt foarte groase si nu prea ma incanta

 

La Hornbach

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

poate face cineva un comparativ intre BGS, KS , YATO, TopMAster(bulgaria)??

ma refer la un nivel semi-profesionla (reparatii proprii si prieteni)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

scormonind dupa niste informatii oarecare am aflat o treaba care poate pentru unii e old news, dar...

poate ati observat ca desfacerea suruburilor cu cap in cruce de pe motoarele japoneze nu e intotdeauna chiar usoara. daca va uitati, suruburile alea au o mica adincitura in cap. asta indica ca sint suruburi JIS (Japanese Industrial Standard), cu profil destul de diferit de cel al suruburilor Phillips obisnuite, profil conceput sa previna incalecarea surubelnitei pe cap (deci priza mai buna). distractia e ca surubelnite de acest tip par sa fie imposibil de gasit in Europa, se gasesc usor in SUA si evident Japonia. se poate folosi trusa de chei OEM cu care vine motorul (pentru cei care o au) dar in locuri cu acces mai ciudat, ghinion. bitii PZ (Pozidriv) vad ca se potrivesc mai bine. iar pt. cine are rabdare, pe ideea ca n-o sa ne apucam sa comandam din celalalt capat de lume niste surubelnite obosite, se poate lua la "pila" (dremel) un bit Pozidriv. difera si unghiul flancurilor, si profilul virfului, mai multe. oricum, folosind un bit inadecvat capul se strica la fiecare demontare, cine planuieste sa umble mai des acolo ar fi recomandat sa puna inbusuri in loc.

 

vad ca se tot vorbeste de truse de 150 RON. eu mi-am luat o trusa din asta no-name cu tot ce vrei, ca s-o tin in garaj, sa nu trebuiasca sa car sculele cu mine cind mai am de facut diverse. n-am folosit-o de multe ori dar pina acum nu ma pling. daca n-as mai citi si pe forumuri din afara poate as crede ca frantuzu' si americanu' is nascuti cu de-alde PB Swiss in mina, da' realitatea e ca ieftineli nu se folosesc doar la noi. romanu' are impresia ca tot ce misca in afara granitei e la nivel de NASA si nu inceteaza sa ma amuze simptomul asta. ca-n service la Ferrari nu folosesc Yato e clar, da' trebuie sa fie cit de cit realiste comparatiile.

 

planuiesc sa-mi cumpar intr-o zi cel putin un set de biti din gama de virf de la o firma de top, mai ales ca nu-s astronomice preturile, da' pina atunci cred ca ma descurc cu ce am acum.

 

a, si mai vroiam sa scriu ca am incercat si eu montarea rulmentilor pe roata fata prin metoda incalzirii jantei pina cind temperatura devenea insuportabila la atingere + rulmenti la frigider + WD40. n-a mers chiar "unsa" treaba, chiar ma gindeam daca o fi vreo diferenta fata de pus direct, fara vreo masura speciala.

 

iar rulmentii de jug i-am scos in doi timp si trei miscari folosind un ax de la roata fata de la un motor busit, care are o buza parca special facuta. de pus inapoi i-am pus ajutindu-ma de un ghid de la un rulment uzat, batut cu ciocanul (mic) printr-o bucata de lemn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

a, si mai vroiam sa scriu ca am incercat si eu montarea rulmentilor pe roata fata prin metoda incalzirii jantei pina cind temperatura devenea insuportabila la atingere + rulmenti la frigider + WD40. n-a mers chiar "unsa" treaba, chiar ma gindeam daca o fi vreo diferenta fata de pus direct, fara vreo masura speciala.

 

Am schimbat eu rulmenți la aceeaÂşi roată, o dată prin metoda încălzit/frigider(nu am folosit WD40) Âşi o dată fără, a existat o diferență notabilă, practic e Âşi logic, la fring metalul are tendința să se contracte iar la cald se dilată...

cât despre Âşuruburi... după mii de înjurături, am ales ca la fiecare demontare să înlocuiesc suruburile cu unele de la noi Âşi am scăpat de grijă

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit o cheie dinamometrica:

"CHEIE DINAMOMETRICA : Made in Romania facuta la ISU conform STAS 7918-67 cod: cL 5-CB-36 seria 040/1986, de la 0 - 35 daN.m.NOI"

 

Poate cineva sa imi dea mai multe informatii obiective despre ISU Romania.Eu stiam ca exista IUS,nu ISU.Din poze vad ca e modelul vechi(1986) de cheie dinamometrica.Nu am pus mana pe modelul asta de cheie.Probabil nu se seteaza inainte cati Nm vrei si te uiti la indicator?

 

Pretul e bun si ma incanta plaja(0-350Nm).Nu ma intereseaza o precizie asa mare,o folosesc doar pe motorul meu.O sa o duc la calibrat daca o iau(daca se poate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rupt la prima utilizare si fara efort un bit cu cap drept dintr-o trusa Bosch. acelasi surub care a omorit bitul Bosch a fost desfacut ulterior de un bit Yato de 3 lei :) sper ca e vreo trusa contrafacuta (cu toate ca e luata din Dedeman), pentru ca altfel ma simt nevoit sa ma pish din nou pe proverbiala calitate germana.

post-24366-0-01280700-1334449892_thumb.jpg

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca faci un calcul la trusa asta de biti care banuiesc ca a fost pana in 50 lei o sa vezi ca e cam 2 lei un bit dinasta (mai putin decat ala Yato).

Dupa parerea mea, ai folosit un bit incorect pentru desfacut surubul ala. Trebuia un bit mai lat, la cum s-a rupt bit-ul asta...Pune poza si cu bitul Yato dar si cu surubul care a pricinuit pocinogul asta.

Nu cred ca mai are rost sa zic ca trusa asta e de "duzina", adica din gama DIY de la Bosch, adica nici macar semiprofesionala...

 

Pretentiile tale in schimb sunt mari!Un bit de 2 lei Bosch nu face cat unu de 3 lei Yato!

 

ps: despre trusa asta este vorba.

 

PS2: cumpara asa ceva si fa comparatie cu Yato.Gama profesionala, acelasi set de biti :D

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...