Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu vroiam sa stiu daca exista pericol de dejantare sau explozie la stopie. Ma bucur ca sint oameni care pot calcula. Eu eram as la fizica mecanicii in liceu, insa din cauza ca sint electronist, am uitat aproape tot.

 

Insa e clar, fara a cunoaste formule matematice, daca faci un stopie meserias, aproape la 90grd, viteza spre 0km/h, toata masa motoretei este pe anvelopa fata. Corect?

Nu conteaza unghiul la care te ridici decat nesemnificativ (te ajuta sa calculezi decceleratia), practic indiferent de unghi greutatea pe fata depaseste greutatea motocicletei si a incarcaturii (pilot, pasager, zacusca, ce mai ai pe-acolo). Componenta verticala a incarcarii e fix greutatea totala pe motocicleta, ca nici nu te ridici si nici nu cobori in sol, forta totala include si componenta orizontala care poate adauga pe circuit inca aproximativ 50% (la 1G ai rezultanta de 1.42g).

 

Doar ca un cauciuc un indice de incarcare X kilograme e calculat sa aibe o marja de siguranta solida, minim 1.5 si chiar si mult peste 2. De ce? Pentru ca daca vrei sa reziste la incarcari dinamice, incarcarea statica e proiectata mult mai mare, nu de alta dar nu mergi pe o suprafata perfect plana fara nici un fel de ondulatii ca sa ai incarcare constanta in rulaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O recomandare de cauciuc spate pentru un hornet model 2008 ? Mers normal ploaie/uscat. As vrea sa incerc pe 190 mai mult din motive estetice dar sunt curios daca ar fi mai durabil fata de 180. M-ar interesa ceva durabil si calitativ. Bridgestone BT023 sunt ok ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfaturi SzilAAgyi si ZAPPY , ieri au ajuns Michelin-urile PR 4....mai ramane sa vina si vremea buna sa le schimb.Am vazut restul comentariilor despre ce s-a intamplat la auto si in teste la Sepang, sper sa nu patesc la fel :-L ....nu am un stil de mers agresiv, deci sper sa fie ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O recomandare de cauciuc spate pentru un hornet model 2008 ? Mers normal ploaie/uscat. As vrea sa incerc pe 190 mai mult din motive estetice dar sunt curios daca ar fi mai durabil fata de 180. M-ar interesa ceva durabil si calitativ. Bridgestone BT023 sunt ok ?

BT023 sint pt. touring si pt. moto grele nu pt. viespe, incearca altceva daca vrei Bridgestone

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma intereseaza sa imi pun un set dunlop d212. Ele fiind orientate pentru pista dar legale si pe sosea doream sa aflu ceva pareri de la cineva care le-a folosit pe strada. Se incalzesc greu, cum se comporta?

 

In afara de ploaie si frig nu au vreo contraindicatie.

Pe ce motocicleta le montezi?

Set nou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pirelli Supercorsa SP V2 vs Dunlop GP Racer D211 Medium. Poate compara cineva care a mers cu amandoua?

Acum am Dunlopurile si nu pot spune ca sunt impresionat, in schimb despre SP-uri am auzit numai de bine.

As vrea mai multa flexie din pneul fata, si poate un profil mai ascutit.

Editat de Zimbrutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Standard am 180/55 dar am loc si de 190 cu toate ca nu stiu daca influenteaza in vreun fel bun sau rau lucrurile

D212 e suficient de ascuțit ca sa nu-ti strice agilitatea. Dacă janta e de minim 5.5 îl poti monta. Sunt anvelope excepționale dar scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D212 e suficient de ascuțit ca sa nu-ti strice agilitatea. Dacă janta e de minim 5.5 îl poti monta. Sunt anvelope excepționale dar scumpe.

5.5x17 am pe spate si am vazut ca sunt scumpe tocmai d-aia vroiam sa aflu daca se preteaza si pentru strada ca nu vreau sa arunc cu banii si sa rralizez ca am niste gume bune doar pentru circuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pirelli Supercorsa SP V2 vs Dunlop GP Racer D211 Medium. Poate compara cineva care a mers cu amandoua?

Acum am Dunlopurile si nu pot spune ca sunt impresionat, in schimb despre SP-uri am auzit numai de bine.

As vrea mai multa flexie din pneul fata, si poate un profil mai ascutit.

Nu sunt fan dunlop,nu am avut, dar pot sa iti spun despre sp uri si sc uri ca sunt niste gume foarte bune, le-am folosit ani de zile, se incalzesc repede, aderenta foarte buna.

Minusuri:

-pe ud si semi-ud sunt degeaba, chiar riscante.

-durata de viata mica 2-3k.

-scumpe.

De la inceputul sezonului trecut am trecut la o compozitie mai tare M5 si vreau sa zic ca inca am un feeling de nesiguranta fata de spu'ri, sunt incomparabile dar bugetul nu mai permite schimbarea lor in fiecare sezon.

» Post actualizat in 09 Feb 2016 10:32

Cu sp'urile am simtit mobra mai usoara in miscari,curbe,inclinari.In ziua cand am schimbat cu M5, nu o sa uit, mobra a devenit una mai rigida, un feeling de cauciuc tare de tractor chiar si dupa ce s-au incalzit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde vrei sa folosesti gumele Alex?

» Post actualizat in 09 Feb 2016 09:49

ce minus le-ai gasit anvelopelor d211?

anul asta o sa merg si mai mult pe strada, dar vreau sa ajung ca anul trecut la amckart, secuiesc si adancata, pentru distractie de weekend.

 

minus obiectiv nu am, totul e subiectiv. Mi se pare foarte rotund pneul fata ca si profil, franarea pe drept e f buna, exceptionala chiar dar cand intri pe frana parca exista o treapta brusca cand se culca pe o parte. si schimbarea de directie e un pic mai greoaie (cum sunt S-urile la Secuiesc). Pe amckart mi-au placut mai mult.

Spatele mi se pare cam tare si el, chiar si presiunea mica conforma cu NTEC-ul. Dupa ce l-am pus initial mi-a cam rupt spinarea cand treceam peste linii de tramvai, comparativ cu ce aveam inainte.

la capitolul aderenta, nimic de zis, nu am avut nici cea mai mica problema, dar nici nu am mers pe frig sau ploaie, doar 2 zile la secuiesc, 2-3 zile la amckart si vreo 5-600 km pe strada (in conditii calduroase).

Parca mi-ar placea totusi ceva mai flexibil ca si carcasa (nu mai zic nimic de Michelin ca imi sare lumea in cap). O sa le duc pana la capat apoi o sa incerc altceva: pirelli SP sau racetec RR k3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5.5x17 am pe spate si am vazut ca sunt scumpe tocmai d-aia vroiam sa aflu daca se preteaza si pentru strada ca nu vreau sa arunc cu banii si sa rralizez ca am niste gume bune doar pentru circuit

sunt niste super gume pentru circuit care merg foarte bine si pe strada dar sa nu patesti cum a patit si Alex(Zimbruta) cu D211 mergand cu ele si pe strada,se umplu de praf si dupa cateva iesiri sunt gata ,400-450e aruncati pt un moft/curiozitate ,eu tot tind sa cred ca se duc si din ciclucrile de incalzire racire atata timp cat se recomanda folosirea incalzitoarelor pt aceste cauciucuri

» Post actualizat in 09 Feb 2016 10:46

Parerea mea este sa te orientezi catre altceva daca faci un efort prea mare pt a cumpara gumele astea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt niste super gume pentru circuit care merg foarte bine si pe strada dar sa nu patesti cum a patit si Alex(Zimbruta) cu D211 mergand cu ele si pe strada,se umplu de praf si dupa cateva iesiri sunt gata ,400-450e aruncati pt un moft/curiozitate ,eu tot tind sa cred ca se duc si din ciclucrile de incalzire racire atata timp cat se recomanda folosirea incalzitoarelor pt aceste cauciucuri» Post actualizat in 09 Feb 2016 10:46Parerea mea este sa te orientezi catre altceva daca faci un efort prea mare pt a cumpara gumele astea .

Am un prieten care are pe R1 D212 si ce e drept am vazut ca se umplu de praf si totodata e nevoie de incalziotarr dar daca ma tin un sezon 2-3k km sunt multumit. Cat despre efortul financiar e reltaiva treaba tinand cont de siguranta pe care ti-o ofera niste gume bune. Ca alte alternative voi ce ati mai folosit si recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5.5x17 am pe spate si am vazut ca sunt scumpe tocmai d-aia vroiam sa aflu daca se preteaza si pentru strada ca nu vreau sa arunc cu banii si sa rralizez ca am niste gume bune doar pentru circuit

 

190/55 merge cel mai bine pe janta de 5.5. Cel putin asta recomanda Dunlop in documentatia lor tehnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am fisurat eu 2 coaste cind mi-a derapat fata pe frinare. Anvelopa Supercorsa SP, adica varianta de strada a SC-ului cu care ma dadusem sute de ture . Comparatia o pot face inclusiv cu D211, cu Metz Racetec, Diablo Superbike, Supercorsa SC1, SC2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...