Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Despre gumele de la MotoGP putem doar sa speculam :) De curand, Rossi a spus ceva intr-un interviu: cand Bridgestone au adus anvelope in MotoGP erau foarte "high level". Parerea mea e ca Michelin sunt inca in urma.

 

Ce stiu sigur este ca, la vechile D211 GP sau la KR daca nu nimereai compozitia potrivita, se putea strica anvelopa foarte usor - cold tear sau hot tear. La fel de sensibile erau si la setarile de suspensie sau de sasiu. Si presiunea de lucru optima avea o plaja foarte ingusta. Pirelli erau mai permisive. Am pus asta pe seama carcasei rigide dar e numai o presupunere personala.

Anii trecuti dupa fiecare etapa de GP era un editorial pe motomatters.com cu un japonez sef la RnD la Bridgestone care explica de ce au adus compozitiile respective la etapa aia, care au fost provocarile si cum si de ce s-au comportat pneurile in felul ala in cursa, de ce au ales pilotii samd. Era f interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am cauciucurile pe al meu Hornet din 2010, au deja mai mult de 5 sezoane, gradul de uzura insa nu este nici pe departe mare deoarece in 5 ani nu s-au facut mai mult de 5000-7000 km cu ea.

 

Stiu totusi ca trebuie sa le schimb datorita imbatranirii acestora.

 

Intrebarea este : ce cauciucuri sa iau ? sunt o gramada de branduri si nu stiu ce sa aleg. Nu fac mari performante cu ea, o folosesc 50% in oras pe timp de vara si 50% la drumuri lungi ( max 300 - 400 km ) in limita a maxim 1000 - 2000 km / sezon.

 

Thx !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dunlop Qualifier 1 pentru mers civilizat 1-2 sezoane. Qualifier 2 pentru mers ceva mai tare si mai bune pe ploaie. Sportsmart 2 pentru mers oricat de tare vrei pe strada.

Roadsmart 3 pt drumuri lungi pe orice fel de vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe site la Dunlop scrie așa: The Sportmax® GPR-300 is a high-performance radial tire for small displacement sport bikes.

Mai mult, mărimea maximă pe care o găsesc este de 150/60. Cred că e o mică eroare pe site la anvelopemoto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde mult de stilul tau de mers.

Eu unul prefer Dunlop, Pirelli si Bridgestone. Fiecare dintre acesti producatori face gume sport de la nivel mediu pana la super-performante.

Dunlop: Sportsmar 2, GP racer d211 si D212

Pirelli: Rosso Corsa, Supercorsa SP si Supercosa SC

Bridgestone:S20, S21 si R10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde mult de stilul tau de mers.

Eu unul prefer Dunlop, Pirelli si Bridgestone. Fiecare dintre acesti producatori face gume sport de la nivel mediu pana la super-performante.

 

Ceva despre Michelin? Pilot Power 2/3, Power Supersport? Ai mers cu așa ceva? Întreb pentru că nu am avut niciodată și le laudă târgul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Michelin Pilot am eu. Mi se par cauciucuri ok spun ca mi se par deoarece sunt incepator nu pot eu 10 % cat pot ele :))))). Dar am inteles ca pentru strada sunt cauciucuri bune si dau randament chiar si cu un grad de uzura mai ridicat!

Editat de Badica Iulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ceva despre Michelin? Pilot Power 2/3, Power Supersport? Ai mers cu așa ceva? Întreb pentru că nu am avut niciodată și le laudă târgul :)

Mie nu-mi place Michelin. Atat gumele sunt mai slabe fata de ceilalti trei producatori si nici nu au garantie la defecte de fabricatie.

Cireasa de pe tort e ca pacalesc lumea ca au scos guma noua (Vezi PR3 & PR4) dar e anvelopa veche cu alt decupaj.

Sunt cei mai inapoiati in timp cu tehnologia carcaselor. Inca mai folosesc carcase extrem de flexibile si presiune mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thanks. Sunt ciudate, pretul este suspect, in plus nu sunt pe pagina oficială a producătorului (nu pe dimensiunile urmărite). Căutând informatii, sunt produse de Sumitomo R.Ind (asa cum ai presupus) sub sigla Dunlop, in Japonia. Pot fi calitative, insa am o retinere si prefer ceva testat/consacrat pentru un stil de mers potrivit mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(asa cum ai presupus)

Nu am presupus :D Stiu sigur pentru ca toate motocicletele japoneze echipate de fabrica cu Dunlop au gume facute de Sumitomo.

Sunt net inferioare gumelor Dunlop fabricate un Franta sau UK.

 

Am o banuiala dar nu o lua cu titlu de adevar. Acel set poate fi un set nou nout demontat de pe o motocicleta japoneza cu echiparea de fabrica.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...