Sari la conținut

Postări Recomandate

Razvan - uite un site pe care-l folosesc cand vreau sa fac trasee de-astea mai exotice. S-ar putea sa ti se para mai usor de folosit decat combinatia cu google maps si tyre.

 

http://www.motoplaner.de/

 

Faci direct traseul in interfata de google maps si poti exporta track-ul in mai multe formate, in functie de nevoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am folosit metoda cand am facut traseul pt cei 5000 km din august (cluj-sicilia si inapoi). E foarte usor de lucrat cu google maps (adaugat de puncte intermediare, setari gen toll roads, etc). Totul e mult mai user-friendly pe google.

De-acolo catre basecamp, tyre nu era decat o formalitate de a converti traseul catre basecamp. (gpx)

 

Acum imi da eroarea aia. Traseul, repet, il am facut. Ma interesa doar ca alternativa de viitor, care nu-mi mai functioneaza ("import from website")

 

Plus ca garmin-ul nu prea stie de "nr.20". E un pic mai delicat la numere de strada si alte mici bug-uri.

 

 

 

Nu inteleg... tu te "complici"


» Post actualizat in 10 Jun 2015 12:00

Se poate seta in en?

 

 

 


Razvan - uite un site pe care-l folosesc cand vreau sa fac trasee de-astea mai exotice. S-ar putea sa ti se para mai usor de folosit decat combinatia cu google maps si tyre.

 

http://www.motoplaner.de/

 

Faci direct traseul in interfata de google maps si poti exporta track-ul in mai multe formate, in functie de nevoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, e doar in germana dar te prinzi care e treaba :)

Nici eu nu-s vorbitor de germana...

 

ps: in google maps, cum ai reusit sa faci un traseu cu mai mult de 10 (parca) puncte intermediare? Varianta actuala arata mai frumos dar functionalitatea e varza.

Editat de stokerel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai apuci de traseu si il tragi unde vrei. Tocmai asta e catch-ul.

 

Versiunea de google maps pe care o foloseam e cea noua, nu cea veche care stia exporta KMZ, dar care nu era asa de permisiva, plus ca nu avea toll roads si alte optiuni de calcul pt traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut. Poate este un topic aiurea, dar spre rusinea mea o spun, nu stiu cum sa folosesc track-urile GPs ale traseeleor. Am descarcat de pe carpathian2whels track-urile si nu stiu cum sa le folosesc. Este vreo aplicatie pentru telefon sau se incarca fisierele in gps? habar nu am. Pana acum am folosit doar harta, dar am comandat de la ei un ghid Editia 1 Muntii Apuseni si am descarcat track-urile astea si ma depasesc. Parca tot mai buna-i harta si busola. Helpuiti-ma va rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Tracurile ce le-ai descarcat banuiesc ca sunt format .gpx .

Acele tracuri sunt in special pt gps-uri de orientare, gamin imi suna cel mai cunoscut in cap acum.

Trebuie sa ai Gps-ul, harta instalata, adaugi tracul si te duce pe traseu, evident nu e ca la gps-urile de masina.

E ca un traseu ce il inregistrezi tu, intri in meniu si ai optiunea sa te duca inapoi pe unde ai mers...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Da, sunt format .gpx.

Sa inteleg ca gps-urile de orientare sunt alta decat cele cunoscute, pentru masina?

Este vreo aplicatie Android poentru asa ceva? Sau trebuie achizitionat un Gps dedicat pentru asa ceva.

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am android, dar google spune ca https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.matsukubo.gpxviewer&hl=en ar fi o solutie.

 

alta solutie ar fi sa transformi .gpx ul in .kml folosind GPSBabel sau http://www.gpsvisualizer.com/convert_input , importi .kml ca harta noua in google maps, iar de pe telefon accesezi harta. Dar vei vedea doar vizual traseul nu va fi rutabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal all,cine ma poate ajuta si pe mine sa gasesc un astel de suport incarcator de TOMTOM RIDER 2 cu tot cu cablu care se conecteaza la baterie....multumesc mult astept indrumari sau oferte de vanzare.!

post-69120-0-42606700-1435782807_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am android, dar google spune ca https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.matsukubo.gpxviewer&hl=en ar fi o solutie.

 

alta solutie ar fi sa transformi .gpx ul in .kml folosind GPSBabel sau http://www.gpsvisualizer.com/convert_input , importi .kml ca harta noua in google maps, iar de pe telefon accesezi harta. Dar vei vedea doar vizual traseul nu va fi rutabil.

 

Ok, mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut acum ceva timp un topic dar nu l-am mai gasit legat de gps pe android.

Ma intereseaza un program gratuit bun care foloseste harti ofline pt europa in cazul in care igo plezneste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maps.me

 

ma joc de o ora cu el si mi se pare super tare. plus ca poti sa importi trackurile kml kmz facute cu google. si le importa bine!

Mersi, nu stiu daca are relevanta il voi folosii pt europa de S-E

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai zis Android???

 

Atunci ai o singura optiune SYGIC...ambele programe sunt create de Google, deci vor merge brici...Este cel mai bun, cel mai complet si cel mai exact program gps ptr Android. Il gasesti pe torrente, nu e obligatoriu sa l cumperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...