Sari la conținut

Revizia


Marius '95
 Share

Postări Recomandate

Costeleeeeee !!! se pare ca nu esti un maistru prea bun..... ;)

Nici nu am pretins ca as fi fost bun (acum fac altceva), dar macar incerc sa-mi vad lungul nasului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tinand cont de intrebarea e la inceputul topicului, uite o cotatie pentru revizie:

 

http://www.motorteam.ro/service

 

A se nota diferentierea intre revizie standard (90 lei), standard plus (290 lei) si premium (890 lei):

 

REVIZIA STANDARD

Aceasta revizie include:

-schimbat uleiul motor + filtrul de ulei

-curatat + gresat lantul + reglat

-gresat contactele comenzilor electrice

-verificat presiunea in cauciucuri

Valoare manopera:90 lei inclusiv tva

 

REVIZIA STANDARD PLUS

Aceasta revizie contine:

-revizia standard

-schimbat semeringurile + uleiul amortizoarelor fata

-curatat etrieri,shimbat lichidul de frana,schimbat placute (daca este cazul)

-schimbat buji

-schimbat filtru aer

Valoare manopera:290 lei inclusiv tva

Lichidul de frana este oferit gratis

 

REVIZIA PREMIUM

Aceasta revizie contine:

-revizia standard plus

-curatat + gresat rulmentii rotilor

-demontat bascula ,curatat + gresat rulmentii

-demontat jugul,curatat + gresat rulmentii

-verificat sistemul de incarcare al acumulatorului,gresat toate mufele instalatiei electrice,rezolvat eventualele probleme

-verificat compresia,jocul supapelor,starea distributiei(eventual schimbarea acesteia)

Valoare manopera:890 lei inclusiv tva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine s-a saturat sa caute piulite si scule scapate/pierdute pe jos prin parcare si gasite pline de praf stie ce inseamna un miniatelier sau un garaj. Dar sunt si cazuri in care nu ai alternativa si tre' sa ii suporti si pe curiosi... ;)

Legat de revizie/intretinere...e mai complicat cum zice si vorba "Daca ai scule ai maini" dar mai trebuie si putina pricepere.

Pt cei ce se stiu antitalent e recomandat service-ul, pentru ceilalti sunt recomandate sculele. :D

Mesaj completat

 

 

REVIZIA PREMIUM

Aceasta revizie contine:

-revizia standard plus

-curatat + gresat rulmentii rotilor

-demontat bascula ,curatat + gresat rulmentii

-demontat jugul,curatat + gresat rulmentii

-verificat sistemul de incarcare al acumulatorului,gresat toate mufele instalatiei electrice,rezolvat eventualele probleme

-verificat compresia,jocul supapelor,starea distributiei(eventual schimbarea acesteia)

Valoare manopera:890 lei inclusiv tva

 

900 Ron manopera + materiale inca vreo 500 = 1400 la prima strigare..Intr-adevar sunt multe operatiuni si ceva munca.....Acum depinde de buget, ca nu "e" de colo 300 epuroi pt un motor de 1500 - 2000 E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai corect mi se pare ca sa se plateasca pretul consumabilelor/pieselor la banii cu care ii ia atelierul si o ora de manopera la pret decent.

Daca e lucrare mai mare, sa zica: 200, 300 400 ron/zi de munca.

 

Si ca sa vedeti ce inseamna impresie a clientului asupra service-ului, aseara veneam cu un necunoscut cu masina. Imi povesteste omu ca are nush ce eroare in bord la ABS si la reprezentanta Ww ii cer aia 500 ron.

 

La un service privat, langa Cluj, ii iau aia 270 RON. La reprezenanta ii iau 270 ron pe frane fata, + manopera. La service ii iau 400 RON frane fata spate OEM cu tot cu manopera.

 

Si apoi imi zice omu ca la service-ul ala e curat ca in farmacie, nu urla Dorel din capu halei pana la Ionica din celalalt cap, gazele ies pe niste tuburi afara cand testeaza masina, nu fumeaza mecanicu in timp ce lucreaza la masina apoi sa se urce inauntru, la fiecare 2 ceasuri au pauza de 10 min de fumat. Orice client, oricat de pretentios, nu poate sa nu fie placut surprins de astfel de servicii. Si culmea e ca la service-ul ala ii merge mai bine decat la reprezentanta!

 

Ca si idee, longevitatea si prosperitatea unui service se obtine prin: servicii de maxima calitate, preturi decente si senzatia clientului ca a facut o "afacere" si nu a fost "frecat" de smecheri. Cu alta idee, banii tre sa vina putini si pe termen lung, nu dintr-o data si scurt!

 

IMHO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut in toamna am vorbit la Aprilia in Budapesta, m-au intrebat cati km are mobra si cum sta cu kitul de lant, iar a II-a zi mi-au dat si pretul: aproape 1300 lei. Din ce ma uitam prin manuale, unele chestii le pot face singur, insa altele ma depasesc. Cu benzina si cazare de o noapte cred ca ajung pe la 2000 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut in toamna am vorbit la Aprilia in Budapesta, m-au intrebat cati km are mobra si cum sta cu kitul de lant, iar a II-a zi mi-au dat si pretul: aproape 1300 lei. Din ce ma uitam prin manuale, unele chestii le pot face singur, insa altele ma depasesc. Cu benzina si cazare de o noapte cred ca ajung pe la 2000 lei.

 

Pai cu cati bani ti-au cerut, cumparai o Aprilia SH.Cred ca ungurii au kitul de lant cu 2 randuri de zale!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont de intrebarea e la inceputul topicului, uite o cotatie pentru revizie:

 

http://www.motorteam.ro/service

 

A se nota diferentierea intre revizie standard (90 lei), standard plus (290 lei) si premium (890 lei):

 

REVIZIA STANDARD

Aceasta revizie include:

-schimbat uleiul motor + filtrul de ulei - treaba extrem de simpla pentru oricine, ai de desfacut 2 suruburi (eventual iti trebuie o cheie dintr-aia pentru filtru. avantaj: lasi uleiul vechi la scurs cat vrei tu, nu 15 minute ca se grabeste service-ul.

-curatat + gresat lantul + reglat - nimeni n-o sa iti curete lantul cum ai face-o tu. e si normal daca stau bine sa ma gandesc. mecanicul are de curatat nu stiu cate lanturi pe zi, n-o sa stea la fiecare sa-i ia si ultimu fir de nisip. la gresat la fel, interesul lui e sa-i ajunga un spray pentru cat mai multe lanturi.

-gresat contactele comenzilor electrice - adica dat cu un spray de contacte pe ici pe colo, maxim 2 minute :D

-verificat presiunea in cauciucuri - asta poti s-o faci singur cam in orice benzinarie. uita-te dupa aparatul cu aer/apa. pui presiunea care e trecut ain manual, nu cum stie mecanicul 'dupa ureche'

Valoare manopera:90 lei inclusiv tva

 

 

REVIZIA STANDARD PLUS

Aceasta revizie contine:

-revizia standard

-schimbat semeringurile + uleiul amortizoarelor fata - pentru asta consider ca merita sa mergi la service. e mai complicat sa tii mobra suspendata de fata, risti s-o dai in alte probleme. mai bine dai 100 de lei si gata.

-curatat etrieri,shimbat lichidul de frana,schimbat placute (daca este cazul) - iarasi problema cu curatatul. mizeriile din etrieri nu ies cu una cu doua, n-o sa stea nimeni sa ti-i faca bec. genul de treaba pe care mai bine o faci de unul singur.

-schimbat buji - cheie sa ai, restul e simplu

-schimbat filtru aer - desfaci cateva suruburi, dupa caz, si gata

Valoare manopera:290 lei inclusiv tva

Lichidul de frana este oferit gratis

 

REVIZIA PREMIUM

Aceasta revizie contine:

-revizia standard plus

-curatat + gresat rulmentii rotilor

-demontat bascula ,curatat + gresat rulmentii

-demontat jugul,curatat + gresat rulmentii

-verificat sistemul de incarcare al acumulatorului,gresat toate mufele instalatiei electrice,rezolvat eventualele probleme

-verificat compresia,jocul supapelor,starea distributiei(eventual schimbarea acesteia)

Valoare manopera:890 lei inclusiv tva

 

la pachetu premium nu comentez ca nu am ajuns inca la operatiunile astea 'complicate', dar daca ai niste chei mai sanatoase - ca suruburile respective sunt stranse teoretic cu niste zeci de Nm, practic de catre nea Dorel cu bratul fortei de 1 m ;) - nu vad ce probleme ai putea avea. doar ca trebuie suspendata mobra cumva. cu manualul mobrei langa mine m-as baga si la verificat compresie si joc la supape.

 

 

 

Cel mai corect mi se pare ca sa se plateasca pretul consumabilelor/pieselor la banii cu care ii ia atelierul si o ora de manopera la pret decent.

Daca e lucrare mai mare, sa zica: 200, 300 400 ron/zi de munca.

 

Si ca sa vedeti ce inseamna impresie a clientului asupra service-ului, aseara veneam cu un necunoscut cu masina. Imi povesteste omu ca are nush ce eroare in bord la ABS si la reprezentanta Ww ii cer aia 500 ron.

 

La un service privat, langa Cluj, ii iau aia 270 RON. La reprezenanta ii iau 270 ron pe frane fata, + manopera. La service ii iau 400 RON frane fata spate OEM cu tot cu manopera.

 

Si apoi imi zice omu ca la service-ul ala e curat ca in farmacie, nu urla Dorel din capu halei pana la Ionica din celalalt cap, gazele ies pe niste tuburi afara cand testeaza masina, nu fumeaza mecanicu in timp ce lucreaza la masina apoi sa se urce inauntru, la fiecare 2 ceasuri au pauza de 10 min de fumat. Orice client, oricat de pretentios, nu poate sa nu fie placut surprins de astfel de servicii. Si culmea e ca la service-ul ala ii merge mai bine decat la reprezentanta!

 

Ca si idee, longevitatea si prosperitatea unui service se obtine prin: servicii de maxima calitate, preturi decente si senzatia clientului ca a facut o "afacere" si nu a fost "frecat" de smecheri. Cu alta idee, banii tre sa vina putini si pe termen lung, nu dintr-o data si scurt!

 

IMHO.

 

Cel mai bine zis. Numa' ca din pacate prea putini gandesc asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Pretul e fara kitul de lant. Le-am spus ca lantul e ok si pe asta nu l-au luat in calcul. ;)

 

 

ia manualul motocicletei si ceva scule bune. absolut tot in afara de sincronizare si reglajul co2-ului poti face tu. e un motor tare simplu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simt nevoia sa revin cu niste adaugiri.

 

Motocicleta mea a fost noua. Daca tin bine minte ce scria pe factura, este inca in garantie, dar asta nu conteaza, nu dau doi bani pe garantia din Romania.

Stau la bloc si n-am garaj sau curte. Daca ma apuc de demontat trebuie s-o termin in aceeasi zi si inainte sa se faca intuneric. Daca incepe ploaia e jale.

Am un minim de scule (trusa motocicletei, un set de chei si un aparat de sincronizat) si manualul de service.

N-am sursa de curent (220V) nicaieri aproape de moto. Nici apa. Nici compresor.

 

Este evident ca nu pot face orice operatie acasa. Intretinerea lantului, da; schimbat ulei, da; dar mai mult de atat, nu.

Am incercat odata sa schimb pinionul spate si dupa ce am rupt doua chei in suruburile alea, am sfarsit prin a ma duce cu roata in brate pana la un service auto din apropiere sa-mi desfaca aia suruburile.

 

Multumesc celor (2) care au raspuns on-topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma ce costa 1300 lei?

 

E o lista de operatiuni ca se fac pe la 30.000km. Nu are rost sa le enumar pe aici. Unele parti se inlocuiesc, altele doar se verifica. Din ce am citit eu, de exemplu in cazul conductelor de combustibil, acestea se schimba o data la 3 ani (sper ca-mi aduc aminte bine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simt nevoia sa revin cu niste adaugiri.

 

Motocicleta mea a fost noua. Daca tin bine minte ce scria pe factura, este inca in garantie, dar asta nu conteaza, nu dau doi bani pe garantia din Romania.

Stau la bloc si n-am garaj sau curte. Daca ma apuc de demontat trebuie s-o termin in aceeasi zi si inainte sa se faca intuneric. Daca incepe ploaia e jale.

Am un minim de scule (trusa motocicletei, un set de chei si un aparat de sincronizat) si manualul de service.

N-am sursa de curent (220V) nicaieri aproape de moto. Nici apa. Nici compresor.

 

Este evident ca nu pot face orice operatie acasa. Intretinerea lantului, da; schimbat ulei, da; dar mai mult de atat, nu.

Am incercat odata sa schimb pinionul spate si dupa ce am rupt doua chei in suruburile alea, am sfarsit prin a ma duce cu roata in brate pana la un service auto din apropiere sa-mi desfaca aia suruburile.

 

Multumesc celor (2) care au raspuns on-topic.

 

Ne spui si noua cat au costat reviziile pe care le-ai facut in perioada de garantie si in ce au constat astea?

mersi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dau doar pretul la manopera. Consumabilele le-am cumparat intotdeauna separat.

 

Revizia la 1000 km a costat ~ 80 RON, la Motodynamics.

A fost schimbat uleiul si filtrul.

Trebuia, dar n-am facut resicronizare.

 

Revizia la 10'000 km a costat 100 RON, la Dual Tours.

A fost schimbat uleiul si filtrul, curatat filtrul de aer.

Trebuia, dar n-am facut resincronizare, n-am verificat bujiile, n-am uns cablurile.

 

Revizia la 20'000 km a costat 158 RON, la K&Log.

A fost schimbat uleiul si filtrul, bujiile, filtrul de aer, resincronizare, spalat lant.

Trebuia, dar n-am uns cablurile, n-am uns rulmentii, n-am uns pivotii basculei.

 

Revizia la 30'000 km a costat 205 RON, la K&Log.

A fost schimbat lichidul de racire, curatat filtrul de aer si strans rulmentii la jug (avea joc).

Am schimbat uleiul, am resincronizat throttle bodies si am uns cablurile acasa. Bascula a ramas in continuare neunsa.

Trebuia, dar n-am verificat bujiile.

 

Intrebarea am pus-o pentru ca urmeaza in curand revizia la 40'000 km cand ar trebui sa verific supapele, adica demontat juma' de motor. ;)

 

PS: In lista de mai sus filtrul de ulei se schimba la 20'000 km iar cel de aer la 40'000. Eu le-am schimbat de doua ori mai des. Cel de aer chiar trebuia schimbat!

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si apoi imi zice omu ca la service-ul ala e curat ca in farmacie, nu urla Dorel din capu halei pana la Ionica din celalalt cap, gazele ies pe niste tuburi afara cand testeaza masina, nu fumeaza mecanicu in timp ce lucreaza la masina apoi sa se urce inauntru, la fiecare 2 ceasuri au pauza de 10 min de fumat. Orice client, oricat de pretentios, nu poate sa nu fie placut surprins de astfel de servicii. Si culmea e ca la service-ul ala ii merge mai bine decat la reprezentanta!

 

 

IMHO.

la un service de ala duc si eu masina de vreo 5-6 ani, dar TVA nu am platir si stiu sigur ca nu are licenta pe programele alea de diagnosticare, daca mai pui ceaseurile lu Boc s-ar apropia de reprezentanta... diferenta ar fi ca mecanicul meu este mai experimentat decat aia de la reprezentanta care nu fac prea multi pureci pe acolo .

La fel, pardosea pe care este mastic de ala costisitor (profi) de poti da cu barosu in el si nu se intampla nimic, instalatie de exhaustare, elevator omologat... cel mai mult mi-a placut ca are un brat care se plimba pe tavan si de acolo are prelungitorul electric ... nu i-am vazut niciodata sa caute dupa scule... ajutorul proprietarului este acelasi de 5-6 ani de cand merg acolo si de atunci parea ca oamenii se cunosc de mult. Piesele le cumpara ei, nu imi pun adaos... eu oricum nu as beneficia de reducerile pe care le primesc ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine nu mă costă nimic. [...] revizia e ca laba, cea mai bună e aia pe care ți-o faci singur.

 

Mi se pare normal ca oamenii sa aiba fiecare cate o specializare, nu sa stie cate putin din toate.

In acelasi timp, mi se pare normal ca unii motociclisti sa-si doreasca sa-si ingrijeasca motorul cu mainile lor si sa nu lase pe nimeni altcineva sa se atinga de el.

Pentru acestia din urma au inceput sa apara oferte de DIY.

monsteristu e norocos sa aiba un garaj, dar nu toti motociclistii au acest avantaj.

 

Evident, costul unei revizii variaza in functie de tipul motocicletei, tipul de operatiuni care se fac la acea revizie, consumabilele folosite si locul unde se face revzia. Cand o faci singur, sigur iesi cel mai ieftin. Dar uneori poti sa nu iesi cel mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare normal ca oamenii sa aiba fiecare cate o specializare, nu sa stie cate putin din toate.

In acelasi timp, mi se pare normal ca unii motociclisti sa-si doreasca sa-si ingrijeasca motorul cu mainile lor si sa nu lase pe nimeni altcineva sa se atinga de el.

Pentru acestia din urma au inceput sa apara oferte de DIY.

monsteristu e norocos sa aiba un garaj, dar nu toti motociclistii au acest avantaj.

 

Evident, costul unei revizii variaza in functie de tipul motocicletei, tipul de operatiuni care se fac la acea revizie, consumabilele folosite si locul unde se face revzia. Cand o faci singur, sigur iesi cel mai ieftin. Dar uneori poti sa nu iesi cel mai bine.

 

 

Mi se pare super ieftina oferta voastra, daca aveti si scule bune atunci ma intreb din ce faceti profit ??? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare normal ca oamenii sa aiba fiecare cate o specializare, nu sa stie cate putin din toate.

In acelasi timp, mi se pare normal ca unii motociclisti sa-si doreasca sa-si ingrijeasca motorul cu mainile lor si sa nu lase pe nimeni altcineva sa se atinga de el.

Pentru acestia din urma au inceput sa apara oferte de DIY.

monsteristu e norocos sa aiba un garaj, dar nu toti motociclistii au acest avantaj.

 

Evident, costul unei revizii variaza in functie de tipul motocicletei, tipul de operatiuni care se fac la acea revizie, consumabilele folosite si locul unde se face revzia. Cand o faci singur, sigur iesi cel mai ieftin. Dar uneori poti sa nu iesi cel mai bine.

 

salut!

 

foarte adevarat ce spui cu specializarea. tocmai asta caut si eu, clientul. daca sunt 2 oameni in service si repara ducati, honda, guzzi si kawa si ce-o mai fi, eu n-as zice ca sunt specializati.

 

preturile in oferta voastra sunt intr-adevar foarte atractive. foarte probabil la primavara fac o vizita pentru operatiunile imposibil de efectuat in parcare ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc de revizii, nu de reparatii.

E foarte adevarata treaba cu specializarea pe o marca de motoare, dar asta in cazul reparatiilor mai... profunde, sa le zicem.

Ideea e ca in cadrul unei revizii, pe langa banala schimbare de ulei, poate sa fie nevoie de schimbarea rulmentilor de la roata sau de la jug. Asta e o treaba mai greu de facut in regim propriu, fara o presa de rulmenti, macar. Dar e o chestie care se face la fel la majoritatea motocicletelor. Sigur, exista diferente de demontare a rotilor/ jugului de la un fabricant la altul, dar sunt chestii de bun simt.

La fel si in cazul rectificarii jocului supapelor (cu cateva exceptii, cum ar fi VFR800 Vtec) - lucrurile sunt general valabile.

 

In cazul reparatiilor, este minunat sa ai oameni specializati pe un anumit tip/ o anumita marca de motor - in felul acesta acei oameni chiar vor sti tot ce e de stiut despre motorul respectiv.

 

@misha - oferta e lansat de curand. Asa cum zicea si Dan_Cata pe pagina anterioara, e mai bine sa o iei incet si pe termen lung, decat sa incerci sa dai brusc lovitura. In acest moment nu pot sa zic ca exista profit - tot profitul este reinvestit (in scule, in general) - dar pe termen lung, chiar mentinand tarifele, profitul va fi cel putin satisfacator. Ca tot am vorbit de rulmenti, tocmai mi-a fost rupta presa de rulmenti de la Draper. ;) Asta e, luam alta. Pana sa fie rupta, presa aia si-a scos banii.

 

Asa cum ziceam, vrea omul sa schimbe rulmentii si n-are cum sa faca asta in fata blocului, da' nici n-are incredere in nimeni. Vine, pune motocicleta pe stander, da roata jos, scoate rulmentii, baga rulmentii noi, pune roata si a terminat. Sa-i zicem ca-i ia doua ore - lucreaza relaxat, are o zi libera, nu se grabeste nicaieri si, ca fiecare, isi bibileste bibeloul. :huh: De ce ar costa mai mult de 6 lei ? Desigur, se poate sa-i placa atmosfera, sa stea la vorba si la bere (NA) si sa-i ia opt ore :D Cred ca tot merita 20 de lei, nu ?

Editat de ottoMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faină treabă ce oferă ottomanu, dar ce ne facem cu puriÂştii care-Âşi schimbă Âşi becul la reprezentanță?

 

pai cu ce te deranjeaza aia? e treaba lor ce fac cu banii lor

 

oferta asta cu DIY este chiar imbatabila, nici chiria si curentul nu le scoate la preturile alea ;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...