Sari la conținut

Reglajul supapelor actionate de pastile


Lupu
 Share

Postări Recomandate

Vedeti si la ce temperatura se masoara jocul la supape.

In general este dat la 20 de grade... deci nu ar trebui masurat vara, dupa ce motorul a stat in soare la 40 de grade :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si al meu la fel face. cand e rece nu se aude nimic dar dupa ce se incalzeste incepe sa tacane

TotuÂşi la mine de ce face invers ? Când îi rece țăcăne iar când se încălzeÂşte nu mai are nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti si la ce temperatura se masoara jocul la supape.

In general este dat la 20 de grade... deci nu ar trebui masurat vara, dupa ce motorul a stat in soare la 40 de grade :D

 

Da, cica la maxim 20 de grade. Zice la manual "let it cool overnight".

 

@ Chivu: la tine, de la ceva care se dilata ii ia jocurile, desi pelicula de ulei tot se subtiaza la caldura, nu stiu sa iti zic exact, ma documentez si iti spun. Cert e faptul ca daca imi facea mie asa, eram multumit :) By the way... ce ulei ai in ea? Tip-marca / viscozitate / vechime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reglatul supapelor este o operatiune mecanica foarte complexa, trebuie sa fi sigur de ce faci, sa nu intervina nici o eroare de masurare (e vorba de microni sau de sutimi de mm)

Nu e greu deloc sa le reglezi. Si intre microni si sutimi de mm, mai is cateva zeroouri. Tu cu ce masori micronii aia? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca are un buton de unde poti schimba limba (in dreapta sus, sub logo)

Ah multzam, nu il vazusem :) . Treaba e ca are numa' pt 2 admisii / 2 evacuari per cilindru. La 20 valve nu s-au gandit... :D In fine, tot e interesant. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cica la maxim 20 de grade. Zice la manual "let it cool overnight".

 

@ Chivu: la tine, de la ceva care se dilata ii ia jocurile, desi pelicula de ulei tot se subtiaza la caldura, nu stiu sa iti zic exact, ma documentez si iti spun. Cert e faptul ca daca imi facea mie asa, eram multumit :) By the way... ce ulei ai in ea? Tip-marca / viscozitate / vechime.

M-am gândit Âşi eu că ar putea fi de la ulei, fiind cam vâscos. Am motul 5100 15W50, are maxim 3000km în motor. Vechimea lui nu o Âştiu, fiind ulei de la butoi. Mi-a fost schimbat de cei de la care am luat motoreta, care aveau service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gândit Âşi eu că ar putea fi de la ulei, fiind cam vâscos. Am motul 5100 15W50, are maxim 3000km în motor. Vechimea lui nu o Âştiu, fiind ulei de la butoi. Mi-a fost schimbat de cei de la care am luat motoreta, care aveau service.

Hmm nu e chiar rau la viscozitate, mai ales pentru la vara; si 5100-le e un ulei destul de bun si universal. Oricum peste vreo 1000 km il schimbi (cred ca la 4 - 5000 se schimba la tine dar nu-s sigur) si sa ii pui un 10W40 full syn. Sa vezi atunci ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e greu deloc sa le reglezi. Si intre microni si sutimi de mm, mai is cateva zeroouri. Tu cu ce masori micronii aia? :D

Imi cer scuze ca va induc in eroare, asa e greseala mea din graba, ori cum nu ai inteles ideea... nu recomad la nci un amator sa se apuce de asa ceva fara sa mai fi facut sau invatat de undeva aceasta operatie (facultate, studi de specialitate...), acum fiecare face cum vrea, dar la un motor de 2500E e pacat sa il f**i pentru ca vrei sa experimentezi.

 

Respect :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca va induc in eroare, asa e greseala mea din graba, ori cum nu ai inteles ideea... nu recomad la nci un amator sa se apuce de asa ceva fara sa mai fi facut sau invatat de undeva aceasta operatie (facultate, studi de specialitate...), acum fiecare face cum vrea, dar la un motor de 2500E e pacat sa il f**i pentru ca vrei sa experimentezi.

 

Respect :)

 

Orice sfat e binevenit. Am mai multa incredere in propriile mele maini decat in servisurile romanesti. N-am cum sa imi schimb parerea. Stiu 2 - 3 oameni intr-adevar care-s mecanici pasionati si as putea apela la ei insa sunt foarte ocupati si ar trebui sa astept mult. Iar de restul... nu prea ma intereseaza. Pur si simplu n-am incredere ca: 1. nu imi va fhute ceva pe la ea; 2. n-o sa o tina cu saptamanile in service; 3. o sa faca treaba completa. Si culmea, mai dai si bani.

Daca vad ca totusi imi prind urechile n-o sa fiu tampit sa insist, desigur...

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice sfat e binevenit. Am mai multa incredere in propriile mele maini decat in servisurile romanesti. N-am cum sa imi schimb parerea. Stiu 2 - 3 oameni intr-adevar care-s mecanici pasionati si as putea apela la ei insa sunt foarte ocupati si ar trebui sa astept mult. Iar de restul... nu prea ma intereseaza. Pur si simplu n-am incredere ca: 1. nu imi va fhute ceva pe la ea; 2. n-o sa o tina cu saptamanile in service; 3. o sa faca treaba completa. Si culmea, mai dai si bani.

Daca vad ca totusi imi prind urechile n-o sa fiu tampit sa insist, desigur...

:)

 

Cea mai sanatoasa atitudine vis a vis de motociclism. Asa am gindit si eu la un moment dat dupa ce ma saturasem sa mai sun la toti mecanicii lui peste prajit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva zice ca le-am stricat luand din ele cu smirghel. Nu le-am stricat doar le-am adaptat uzurii chiuloasei mele. Am luat numai de pe partea unde suprafata de contact este totala deci spre pahar, pe partea cealalta unde impinge supapa am lasat neatins. Am luat pana cand masurand cu lera am obtinut valorile trecute in manual. Motorul merge perfect, inainte se mai oprea cand era cald. Oricum e nevoie de multe rabdare si indemanare ca sa iasa suprata perfect plana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva zice ca le-am stricat luand din ele cu smirghel. Nu le-am stricat doar le-am adaptat uzurii chiuloasei mele. Am luat numai de pe partea unde suprafata de contact este totala deci spre pahar, pe partea cealalta unde impinge supapa am lasat neatins. Am luat pana cand masurand cu lera am obtinut valorile trecute in manual. Motorul merge perfect, inainte se mai oprea cand era cald. Oricum e nevoie de multe rabdare si indemanare ca sa iasa suprata perfect plana.

 

Si le-ai luat doar cu smirghel sau si cu pasta de slefuit? Pe ce suprafata ai slefuit? Nu ai modificat cumva geometria suprafetei? E ok ca merge bine dar oare nu va afecta durata / rezistenta la solicitare a pastilelor? Asta ma intreb eu. Nu am o certitudine. Este totusi foarte probabil sa nu aiba nici pe dracu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suprafata aia pe care apasa cama nu e tratata cumva? Stiu ca am facut si eu experimente cu niste culbutori de dacie uzati care aveau gaura in ei si nu puteau fi reglati cu lera. I-am polizat, dar s-a dus stratul dur si nici suprafata n-a mai avut aceeasi forma. In final i-am inlocuit pentru ca se dereglau repede din cauza uzurii.

Daca nu e perfect neteda suprafata nu va uza excesiv cama?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am slefuit pe o suprafata plana (sticla), si am incercat pe cat posibil sa i-au la fel. La masuratori nu pareau deloc deformate. Materialul mi se parea omogen, era a dracului de tare. Nu am folosit pasta ca oricum nu lua nimic, am folosit smirghel semiuzat de la fabrica de mobila. Cama apasa pe paharel nu pe pastila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am slefuit pe o suprafata plana (sticla), si am incercat pe cat posibil sa i-au la fel. La masuratori nu pareau deloc deformate. Materialul mi se parea omogen, era a dracului de tare. Nu am folosit pasta ca oricum nu lua nimic, am folosit smirghel semiuzat de la fabrica de mobila. Cama apasa pe paharel nu pe pastila.

 

Asta e ok ca nu apasa cama pe suprafata unde ai slefuit tu. Tu ai slefuit pe partea ailalta si a fost ok ca nu ai facut-o pe partea camei. Insa astea au in general suprafete speciale (nu-i tot una "coaja" cu "continutul" pentru rezistenta la oxidari, microfisuri, solicitari mecanice - la modul general zic, nu ma refer strict la astea).

De solicitari mecanice mi-ar fi in primul rand dar - una la mana - prin forma ei geometrica, tipul materialului si prin faptul ca nu se lucreaza concentrat cu forta acolo as putea spune (dar nu bag mana in foc) ca nu are de ce sa nu reziste.

Asta cu "mi se parea omogen" in schimb nu prea merge, acolo e vorba de microni - daca te-ai uita la microscop sigur ai vedea ca si un camp arat :) iar "taria" nu poti sa o incerci tu cu mana. Acolo e fortza serioasa care apasa pe ea.

In fine, sansele sunt mari sa reziste ceva vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se ia diametrul pastilei,se construieste pe strung un suport reglabil pentru coborarea sau inaltarea pastilei in suport,se monteaza un alezor cu piatra pe bormasina de banc si cu rabdare si ulei se incepe alezarea pastilei pana la dimensiunea dorita.Alta varianta ar fi pe banc magnetic,sau te duci la un mecanic bun si face el treaba asta ca sa nu mai dai si banii pe pastile.Fac asta de muuulti ani si nu e nici o problema.Pastilele sunt complet din otel si alezate la dimensiune.

Pe de alta parte cand invatam asta multi dintre voi va plimbati cu masinuta pe sub pat.

Nici nu vreti sa stiti cate motoare am refacut dupa ce mecanicosi de forum au incercat sa faca asta.

Succese!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se ia diametrul pastilei,se construieste pe strung un suport reglabil pentru coborarea sau inaltarea pastilei in suport,se monteaza un alezor cu piatra pe bormasina de banc si cu rabdare si ulei se incepe alezarea pastilei pana la dimensiunea dorita.Alta varianta ar fi pe banc magnetic,sau te duci la un mecanic bun si face el treaba asta ca sa nu mai dai si banii pe pastile.Fac asta de muuulti ani si nu e nici o problema.Pastilele sunt complet din otel si alezate la dimensiune.

Pe de alta parte cand invatam asta multi dintre voi va plimbati cu masinuta pe sub pat.

Nici nu vreti sa stiti cate motoare am refacut dupa ce mecanicosi de forum au incercat sa faca asta.

Succese!

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Se ia diametrul pastilei,se construieste pe strung un suport reglabil pentru coborarea sau inaltarea pastilei in suport,se monteaza un alezor cu piatra pe bormasina de banc si cu rabdare si ulei se incepe alezarea pastilei pana la dimensiunea dorita.Alta varianta ar fi pe banc magnetic,sau te duci la un mecanic bun si face el treaba asta ca sa nu mai dai si banii pe pastile.Fac asta de muuulti ani si nu e nici o problema.Pastilele sunt complet din otel si alezate la dimensiune.

Pe de alta parte cand invatam asta multi dintre voi va plimbati cu masinuta pe sub pat.

Nici nu vreti sa stiti cate motoare am refacut dupa ce mecanicosi de forum au incercat sa faca asta.

Succese!

Sau daca n-ai un atelier de prelucrari metalice dai 100 de euro si cumperi un set de pastile. si nici nu trebuie sa astepti cu mobra facuta bucati.

Daca are nevoie cineva de pastile de 7.48mm am un set intreg 1.2-3.5mm pas 0.05mm, 18RON pastila sau 9RON la schimb cu cea care se vrea inlocuita.

Doar pentru Bucuresti, altfel e prea mare bataia de cap cu transportul.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se ia diametrul pastilei,se construieste pe strung un suport reglabil pentru coborarea sau inaltarea pastilei in suport,se monteaza un alezor cu piatra pe bormasina de banc si cu rabdare si ulei se incepe alezarea pastilei pana la dimensiunea dorita.Alta varianta ar fi pe banc magnetic,sau te duci la un mecanic bun si face el treaba asta ca sa nu mai dai si banii pe pastile.Fac asta de muuulti ani si nu e nici o problema.Pastilele sunt complet din otel si alezate la dimensiune.

Pe de alta parte cand invatam asta multi dintre voi va plimbati cu masinuta pe sub pat.

Nici nu vreti sa stiti cate motoare am refacut dupa ce mecanicosi de forum au incercat sa faca asta.

Succese!

 

...rectificare?

Editat de nflt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...