Sari la conținut

Accident neacordare prioritate, Piata Dorobanti


Adrian C
 Share

Postări Recomandate

Capacul e pe banda a 3-a. :laugh: Du-te si baga niste franari de urgenta in weekend sa vezi cum sta treaba.

 

Ia uita-te mai bine ca are capac de canal si pe banda lui, doar ca se vede ca franeaza dupa capac. Poate doar spatele sa prinda capacul. (0.17-0.18 se vede capacul chiar in fata bordului, iar la 0.20-0.21 in partea din dreapta jos a ecranului, langa jamba dreapta)

Editat de alex ripper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O problema mare este ca, f multi mobristi nu franeaza preventiv atunci cand se intersecteaza cu o masina care iese de pe un drum fara prioritate. Tu practic mentii viteza constanta pana aproape de momentul "impactului".

 

Tu esti incepator si asta poate fi o scuza. Din pacate am vazut aceiasi greseala la oameni care nu se dau de ieri pe mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta la Piata Dorobanti mi-a taiat calea idiotul din imagini ... nici macar nu s-a sinchisit sa opreasca sa vada daca sunt ok. Cat de jegosi pot fi unii oameni ? Oare daca eram cu tirul, tot la fel de lejer intra in intersectie ?!

 

Daca oprea poate poate se alegea doar cu o injuratura printre dinti si asta era ... acum as vrea sa ma duc la politie cu filmuletul, credeti ca am vreo sansa sa-l identifice ? Si daca da, credeti ca se vor lua masuri impotriva individului ? Are rost sa ma agit ? Din pacate numarul de inmatriculare nu se distinge in film :(

 

Eu sunt relativ ok, am avut echipament. Pagube eu: podul palmei umflat, coapsa si ea umflata si un pic julita, durere in laba piciorului. Pagube echipamnet: manusa stanga julita in podul palmei, genunchiera stanga julita. Pagube motor: pedala de ambreaj indoita si niste "pastile de cauciuc" neidentificate cazute de pe undeva de la motor ... habar nu am de unde.

 

Le multumesc inca o data celor doi baieti care m-au ajutat sa ridic moto si sa-l trag pe dreapta, forumisti si ei.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=pg4r0-2M-sU

 

salutare,

 

discutand strict de problema ta:am un prieten care a trecut prin aceeasi chestie ca si tine;la politie,desi a mers impreuna cu cea care i-a taiat calea, i-au spus ca este autoaccidentare(ai cazut singur),neexistand impact;ti-a explicat alex-en cum sta treaba

poti in schimb sa mergi la politie ptr a obtine dovada de reparatie;din pacate cred ca este singurul lucru pe care il vei obtine

restul :franarea de urgenta,evitarea...le vei invata tu singur(in poligon,trafic,etc) fara trancaneala pe forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

In seara asta la Piata Dorobanti

 

Pe viitor incearca sa intelegi ca de obicei cand mergi pe un drum cu 2-3 benzi libere sau aproape libere, se intra fara sa se asigure. E o "regula" pe care am intalnit-o si prin vest. As putea sa pun pariu ca cel cu masina a mizat ca ii vei tu face loc, eu cu siguranta ii faceam :P .

 

Naspa cazatura, insa ai ocazie sa tragi linie si sa vezi cat te-a costat pagupa, apoi sa te gandesti daca nu era mai bine de banii aia sa fi facut niste cursuri mai profi de moto.

 

Bafta in continuare, iar data viitoare sa mergi mai prudent, viata e mai fun cand e traita :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La obiect:

1. Ai cam cazut ca placinta, s-a mai scris;

2. Nu vad numarul masinii;

3. Daca stii numarul masinii se poate gasi individul;

4. Dupa aia as lua trei/patru prieteni cu bate si i-as aranja (oglinzi, parbriz, faruri) Scurt! Asta este pedeapsa pe care motociclistii uniti trebuie sa o aplice. Nu amenda, nu permis!!! SI scris cu spray-ul pe capota... EXISTA MOTOCICLISTI IN TRAFIC... VITA!

 

Daca ai ce trebuie sunt unul dintre ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu chestia asta de cateva ori mai demult, te-ai speriat de ala si ai si virat si franat cu fata si asta inseamna prin definitie cazatura. Pe cruiser se franeaza violent la limita aderentei cu spatele (poate sa guitze porcul cat vrea daca il stapanesti ca pe bicicleta din fata), daca nu ajunge spatele se atinge cu un deget moale frana din fata dar numai tinand ghidonul drept pentru ca altfel obiectul pica prin definitie si din fabricatie. Frana de fata brusca pe un obiect cu ghidon ca ala din film inseamna ca sigur cazi chiar si cand mergi drept, singura necunoscuta e daca cazi pe stanga sau pe dreapta, dar daca esti virat e o certitudine ca o sa cazi pe directia opusa sensului in care esti virat.

Asta nu e accident ci cazatura de incepator, si eu am luat cateva din astea, dupa ce mergi cateva zeci de mii de kilometri o sa ti se para stupida faza, ca si mie mi se par stupide primele mele cazaturi.

Oricum sa stii ca in timp progresezi, eu in ultimul un an si jumatate nu am mai cazut decat odata pe loc la cobararea unei borduri foarte inalte in Kazanlak cu bagaj si nevasta, cand nevasta imi spunea ca se urca dupa ce cobor eu de acolo si eu i-am zis sa se urce pe motor ca merge si cu pasager, si a venit o masina si eu am pus frana doar cu fata pe nisip/praf ca picioarele inca erau pe jos si am facut balbalac-balbalac pur si simplu la 0km/h ca martoaga era incarcata si locul de pus piciorul era mul mai jos pentru mine si m-a surprins nepregatit :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si ceilalti colegi care au scris inaintea mea cred ca ai facut cateva greseli si anume: 1) Ai blocat frana fata in viraj. 2)Nu ai anticipat intentia tipului cu masina. 3)Cred ca ai inceput foarte tarziu sa franezi. Dar nu-i nimic,important este ca esti intreg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Invata sa mergi pe motocicleta pentru ca, sincer, habar n-ai. Ce-ai patit tu in situatia de fata, putea fi evitat usor chiar si cu o dacie fara frane. Nu vad de ce ai pus un filmulet in care te faci singur de ras...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca asi fi in locul tau si l-asi gasi pe individ, l-asi intreba putin de sanatate :D

oricum cred ca puteai sa eviti cazatura, aveai si loc sa franezi din timp dar si loc prin stanga sa eviti un eventual impact... oricum asa a fost sa fie.

multa bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Invata sa mergi pe motocicleta pentru ca, sincer, habar n-ai. Ce-ai patit tu in situatia de fata, putea fi evitat usor chiar si cu o dacie fara frane. Nu vad de ce ai pus un filmulet in care te faci singur de ras...

 

 

... pentru ca sectiunea se numeste "Accidente - sa invatam din greselile altora". Am mai spus si repet: sunt incepator, NU neg si partea mea de vina in toata povestea asta. Cine are ceva de invatat din filmuletul asta sa invete (conducere preventiva, grija la idioati, atentie la frana etc.). Eu sper ca am invatat ceva si NU consider ca m-am facut de ras ... nu m-am nascut motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca m-am lovit si eu de chestia asta si inca in mod serios,cu doctor,operatie samd pot sa iti dau un sfat:

regleaza pedala de frana incat sa fie totdeauna sub talpa,asa vei putea sa franezi intai cu spatele.

Pedala NU trebuie sa fie deasupra talpii,pierzi secunde pretioase.

Daca pedala aia e corect reglata vei frana intai cu spatele fara sa te mai gandesti la asta,miscarea de a deschide palma ,a apuca maneta de frana dureaza mai mult decat apasarea cu piciorul.

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum ca prim contact cu asfaltul patriei e ok, de acum o sa ai sigur ochii in 14; parerea mea e ca, in momentul cand l-ai vazut ca vine ar fi trebuit sa anticipezi ca e nesimtit si intra pe banda ta, si sa cauti o solutie de evitare (dar din clipa cand l-ai vazut). Oricum, regula e simpla, ori eviti inclinand-o ori franezi, dar nu se pot face amandoua in acelasi timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Invata sa mergi pe motocicleta pentru ca, sincer, habar n-ai. Ce-ai patit tu in situatia de fata, putea fi evitat usor chiar si cu o dacie fara frane. Nu vad de ce ai pus un filmulet in care te faci singur de ras...

 

tu nu ai cazut niciodata! raule!... :peace:

 

 

... pentru ca sectiunea se numeste "Accidente - sa invatam din greselile altora". Am mai spus si repet: sunt incepator, NU neg si partea mea de vina in toata povestea asta. Cine are ceva de invatat din filmuletul asta sa invete (conducere preventiva, grija la idioati, atentie la frana etc.). Eu sper ca am invatat ceva si NU consider ca m-am facut de ras ... nu m-am nascut motociclist.

imi place ca ai o atitudine pozitiva si vrei sa inveti! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au cam spus ceilalți ce era de spus. condu mai preventiv , frânează progresiv , foloseÂşte Âşi frâna spate Âşi vorba lui Trotinel...aveai 1000 de posibilități de a evita. m-am uitat de mai multe pri la film si chiar nu inteleg de ce ai ajuns în situația aia :).

oricum e bine ca nu ai pățit nimic grav Âşi ai Âşi învățat ceva din asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Invata sa mergi pe motocicleta pentru ca, sincer, habar n-ai. Ce-ai patit tu in situatia de fata, putea fi evitat usor chiar si cu o dacie fara frane. Nu vad de ce ai pus un filmulet in care te faci singur de ras...

 

 

Pentru ca nu toti care isi fac un cont pe acest forum vor sa se umfle in pene si sa arate ca Rossi e mic copil pe langa ei. Unii chiar vor sa faca schimb de experienta, sa invete lucruri noi.

Nu vad cu ce s-a facut de ras. E incepator. Si chiar daca nu era, tot nu vad nimic penibil. Oricine poate gresi oricand. Bravo lui ca a avut curaj sa puna filmul si respect pentru ca a inteles unde a gresit, pentru a nu mai face un "bis"si cu alte ocazii.

Si eu am cazut prosteste de multe ori. Desi merg pe motor de 3 ani, tot o mai comit. Ultima cazatura am luat-o acum doua saptamani pentru ca am accelerat intr-un viraj cand nu a trebuit. Mi-am distrus carenele, oglinda, indoit nitel maneta de ambreiaj, eu cu niscavai julituri si fara bani in buzunar momentan pentru ca am vrut motorul gata in 2 zile. C`est la vie! Sunt prost si nu stiu sa merg? Poate ca da. Dar uite ca asa invat. Si nu mi-e rusine sa recunosc ca am cazut din vina mea.

Ma bucur ca pe tine te-a nascut maica-ta atat de talentat, insa pacat ca nu te-a invatat si bunul simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu o jumatate de secunda inainte sa cad se vede un capac de canal ... e posibil sa fi blocat roata chiar pe capac ... nu stiu daca asta e motivul.

daca te uiti bine la filmulet cazi fix pe capacul de canal.

 

vad ca nici nu se uita taranul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. se poate intampla oricui sa i intre IDIOTUL in fata

2. f bine ca ai postat II uras pe cei care comenteaza CA CE FRAIER ESTI CA AI POSTAT

3. un curs de "scolarizare moto" e bine venit mai ales pe evitare si franari de urgenta

4. cu siguranta o moto cu abs si franare "dubla" te ar fi tinut in picioare

 

in rest sanatate maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce semnifica beculetul ala care clipoceste in bord?

nu cumva e semnalizatorul?

 

daca da, atunci nu poti sa dai vina pe nimeni. nenea cu masina te-a vazut cu semnalul pus, a crezut ca o sa schimbi banda, deci banda pe care erai tu ar fi devenit libera si ar fi putut sa o ocupe el.

 

asta e o chestie pe care ar trebui sa o bagam mai bine la cap: si acum, dupa atata timp de cand motociclesc, ma mai trezesc ca am uitat semnalizatorul pus, cand eram la inceput chestia asta mi se intampla destul de des. treaba e ca semnalizatoarele au rostul lor, ii instiinteaza pe ceilalti in ce directie vrei sa te indrepti. daca ai uitat semnalul pus pentru stanga si tu o tii inainte...

 

si alta chestie. toata lumea a sarit cu "invata sa franezi". foarte adevarat. asa as zice si eu. doar ca mai zic ceva. avantajul nostru, ca motociclisti, e ca ne putem strecura mai usor. deci, in timp ce franezi, te uiti daca nu poti sa ocolesti obstacolul. in cazul de fata se putea evita foarte usor prin ocolire.

 

ultima observatie

in cazul acesta am vazut toti filmarea si am cazut toti de acord ca de fapt "conservarul" nu a fost de vina sau a avut o vina foarte mica. in orice caz, accidentul s-ar fi putut evita cu un pic de atentie. este foarte posibil ca multe alte accidente sa se fi putut evita daca motociclistii ar fi fost mai atenti (sau mai stapani pe motocicleta lor) dar, in lipsa unor imagini filmate, noi ii scoatem vinovati pe "conservari" by default iar motociclistii sunt intotdeauna niste sfintisori.

 

m-am mai uitat o data la filmulet - se vede si cum ai actionat semnalizatorul - semnal dreapta. doar ca in loc sa te bagi pe dreapta ai mers tot inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te ajuta la nimic, nu a fost accident pentru ca nu a existat contact intre motocicleta si masina.

Nu exista notiunea de autor moral in legislatia in vigoare, ca sa zici ce el te-a determinat sa cazi. Asta e, trebuia sa incetinesti mai din timp, sa conduci preventiv...

N-ai nicio sansa sa recuperezi ceva, esti bun de plata!

 

 

Unde scrie ca trebuie sa existe contact fizic , ca poate am sarit eu peste acel articol din Codul Rutier !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta la Piata Dorobanti mi-a taiat calea idiotul din imagini ... nici macar nu s-a sinchisit sa opreasca sa vada daca sunt ok. Cat de jegosi pot fi unii oameni ? Oare daca eram cu tirul, tot la fel de lejer intra in intersectie ?!

 

Daca oprea poate poate se alegea doar cu o injuratura printre dinti si asta era ... acum as vrea sa ma duc la politie cu filmuletul, credeti ca am vreo sansa sa-l identifice ? Si daca da, credeti ca se vor lua masuri impotriva individului ? Are rost sa ma agit ? Din pacate numarul de inmatriculare nu se distinge in film :(

 

Eu sunt relativ ok, am avut echipament. Pagube eu: podul palmei umflat, coapsa si ea umflata si un pic julita, durere in laba piciorului. Pagube echipamnet: manusa stanga julita in podul palmei, genunchiera stanga julita. Pagube motor: pedala de ambreaj indoita si niste "pastile de cauciuc" neidentificate cazute de pe undeva de la motor ... habar nu am de unde.

 

Le multumesc inca o data celor doi baieti care m-au ajutat sa ridic moto si sa-l trag pe dreapta, forumisti si ei.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=pg4r0-2M-sU

 

 

Trebuia depasit.

 

Unde scrie ca trebuie sa existe contact fizic , ca poate am sarit eu peste acel articol din Codul Rutier !?

 

In romania nu se pedepseste autorul moral al accidentului! Cum e in situatia de fata. Trebuie sa fie impact, atingere, mangaiere...

 

Pe bord arata ca semnalizezi inainte de cazatura!

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta la Piata Dorobanti mi-a taiat calea idiotul din imagini ... nici macar nu s-a sinchisit sa opreasca sa vada daca sunt ok. Cat de jegosi pot fi unii oameni ? Oare daca eram cu tirul, tot la fel de lejer intra in intersectie ?!

 

Daca oprea poate poate se alegea doar cu o injuratura printre dinti si asta era ... acum as vrea sa ma duc la politie cu filmuletul, credeti ca am vreo sansa sa-l identifice ? Si daca da, credeti ca se vor lua masuri impotriva individului ? Are rost sa ma agit ? Din pacate numarul de inmatriculare nu se distinge in film :(

 

Eu sunt relativ ok, am avut echipament. Pagube eu: podul palmei umflat, coapsa si ea umflata si un pic julita, durere in laba piciorului. Pagube echipamnet: manusa stanga julita in podul palmei, genunchiera stanga julita. Pagube motor: pedala de ambreaj indoita si niste "pastile de cauciuc" neidentificate cazute de pe undeva de la motor ... habar nu am de unde.

 

Le multumesc inca o data celor doi baieti care m-au ajutat sa ridic moto si sa-l trag pe dreapta, forumisti si ei.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=pg4r0-2M-sU

 

 

Nu sunt expert, sunt tot incepator, dar cred ca ce ai patit tu e Point fixation, sau Taraget fixation. Cum vrei sa ii zici.

Dupa cum se vede si in exemplu.

http://www.youtube.com/watch?v=ETT39gPGCps

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...