Sari la conținut

Accident "grav"


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

Nasol moment..cu cazatura si politia.

 

In acceas situatie sunt si eu. Am cazut intr-o dimineata in drum spre casa (oboseala+groapa+linie tranvai+proaspat udat pe jos) si m-am ales cu un deget rupt.

Ce iti pot recomanda este sa de duci cu o saptamana inainte sa expire dovada la Parchet aici ca dureaza intre 2 si 5 zile eliberarea unei noi dovezi (daca mergi fara dai in altele) si vezi ca au program de gravide 9-12 si numai 2 zile pe sapt (depinde de sector).

Cel mai urat este cu durata, ei zic 30 de zile si eu ma aproape 2 luni si nu am primit nimic, iar decat sa stau la registratura sa cloces Oo mai bine astept + ca ai sanse sa iti iei tot tu amenda de circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vad ca nu ai spus nimic de echipament. Intreb doar asa de curiozitate...In alta ordine de idei, ti-ai complicat singur existenta. Eu am cazut de pe ,scaun', tu puteai sa cazi ,din copac'... de ex. Daca totusi vrei sa te judeci, iti recomand un avocat de incredere, caruia ii place meseria si culmea nu e nici prea scump. Doar sa imi dai un PM si te pun in legatura cu omul sa te consulti cu el, sa vezi daca mergi sau nu mai departe si daca bateti palma. Nu te speria, ca nu e dracul chiar asa de negru cu termenele alea. Eu m-am judecat 2 ani cu unul si am inca 4 de cand astept sa recuperez niste bani, dar nu descurajez si sunt pe urmele lui. Chiar a inceput sa imi placa si am invatat multe chestii, unde inainte ma temeam ca orice om normal de acest sistem. Mingea e la tine in teren.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah... stai ca da cu virgula...adica ti-au facut dosar penal de vatamare, in care tu esti partea vatamatoare si tot tu partea vatamata???/ :scratch:

 

nu da deloc cu virgula .. daca nu ai aflat traim in romanica.. la noi asa e legea .. iti deschid si dosar ca sa nu te dai tu pe tine in judecata .. si politistii recunosc ca e o porcarie dar nu au ce face asta e legea si trebuie sa o aplice ..ca am vrut sa ma cert cu un politist acum vreo 2-3 ani pe tema asta cand a cazut un prieten si saracu imi dadea dreptate, doar ca nu avea ce sa faca .. aia e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai si doar ziceai zilele trecute pe undeva ca deabia te asteapta 'prietenii de forum' sa pici.

 

Bine ca ai scapat ieftin, multa sanatate! Dar ... nu ai vazut drumul ala asa? Si eu am mers pe un drum din asta (erau destule asa anul trecut) si eram incepator si am cam strans morcovu' si am redus viteza bine si tot simteam cum danseaza spatele (era si frig, anvelope piatra, pe spate roata de 170) de ziceam ca imi sare roata (nu prea eram obisnuit cu gropile/denivelarile/'zgarieturile' astea in asfalt), doar ca am avut timp sa pregatesc terenul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te la Udriste si solicita numarul de dosar. Sunt 2 numere: unul al politiei si unul dat de parchet (in primele zile dosarul tau face o calatorie la parchet pentru a obtine numar, si apoi parca se intoarce la Udriste pentru completare). Tu ai nevoie de ala de parchet, dar ia-le pe ambele.

Apoi te duci la intrare in cladirea parchetului si intrebi in ce zile/ore are audiente prim-procurorul sectorului X (unde X e numarul sectorului unde s-a intamplat accidentul).

Pregatesti o foaie de hartie pe care explici ca soliciti anularea masurii de retinere a permisului de catre politist (in dosarul BLA BLA numar obtinut de la Udriste) pe motiv ca tu esti singura persoana implicata in accident, deci nu e cu vatamare ci doar cu auto-vatamare.

Cu 10-15 minute inainte de inceperea perioadei de audiente la prim-procuror (o data pe saptamana, vreo 2 ore sau ceva) intri in cladire si te duci la camera respectiva (ti se da numarul camerei de jos de la ghiseu). Se face coada, se intra in ordinea venirii, nu e cu bon sau ceva.

Dai foaia procurorului la inceputul audientei si ii spui si textual ce ai de spus.

Dupa noroc, poate dupa 2-3 sapt primesti acasa raspuns la solicitatea facuta. Cu raspunsul ala te duci la Udriste in zilele cand sunt audiente de restituire pentru cazuri penale (marti si joi parca) si ii dai raspunsul procurorului politistului. Este un politist foarte mahalagiu si nesimtit acolo de obicei (se pare ca e sef ceva).

O sa spuna ca stie el mai bine, si ca procurorul nu are dreptate, dar nu o sa aibe ce face si o sa aprobe restituirea.

Editat de rechinulalb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

respect ca te-ai gandit la alti motociclisti, dar in Romanica, e sinucidere ce ai facut tu acolo. Daca ai timp si chef de asa ceva, bravo tie! Si eu cred ca m-as fii dus la doctor cu o povestioara gen "am cazut pe scari beat" sau altceva, ca sa evit militia romana...auzi tu te-ai autovatamat: te-ai gandit tu la un moment dat "ia sa cad eu grav de tot ca sa-i dau in judecata " :)) In tara noastra cred ca poti face si puscarie pentru autovatamare "din greseala" . Poate te pun naiba sa-ti platesti daune morale singur.-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era pe vremuri ca se ia spaga pentru inchis dosare penale, asa ca mai nou daca pe la urgenta se aude de accident doctorii sunt obligati sa cheme politia si in orice caz cu vatamare politistii sunt obligati sa deschida dosar penal. Dat fiind ca e cam scurt la minte legiuitorul nostru a uitat sa excluda din cazurile penale cele de autoaccidentare. Deci daca tu mergi cu bicicleta drept pe drum fara gropi si nu te pricepi sa mergi pe bicicleta si pici in cap si te ia salvarea sau te prezinti la spital si spui ca ai mers pe bicicleta, automat doctorii sunt obligati sa cheme politistii de la rutiera si politistii sunt obligati sa faca dosar penal. Desigur toti procurorii din Romania dau NUP la tampenia asta dar dupa un timp, ca au gramada de hartoage pe cap. Sincer sa fiu nu am auzit de nici un caz de genul asta trimis in judecata. Dar daca esti pe doua roti si ai picat singur si mai poti ajunge singur acasa e mai bine sa ajungi acasa, sa scoti kkturile alea de protectii si sa mergi singur la spital si sa declari ca te-ai lovit de calorifer.

Dar apropos, unde arau kkturile alea de protectii, adica explica-mi si mie mai exact cum ai reusit sa te belesti la genunchi? Sau erai protejat doar cu casca, slip si slapi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spidi, matale n-ai meniu de poze pentru că ești în carantină perpetuă! Îmi pare rău pentru ce ai pățit, dar ai respectul meu maxim pentru cum ai procedat după!

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce iti pot recomanda este sa de duci cu o saptamana inainte sa expire dovada la Parchet aici ca dureaza intre 2 si 5 zile eliberarea unei noi dovezi (daca mergi fara dai in altele) si vezi ca au program de gravide 9-12 si numai 2 zile pe sapt (depinde de sector).

Cel mai urat este cu durata, ei zic 30 de zile si eu ma aproape 2 luni si nu am primit nimic, iar decat sa stau la registratura sa cloces Oo mai bine astept + ca ai sanse sa iti iei tot tu amenda de circulatie.

Multumesc pentru sfaturi.

 

 

 

 

Bai si doar ziceai zilele trecute pe undeva ca deabia te asteapta 'prietenii de forum' sa pici.

 

Bine ca ai scapat ieftin, multa sanatate! Dar ... nu ai vazut drumul ala asa? Si eu am mers pe un drum din asta (erau destule asa anul trecut) si eram incepator si am cam strans morcovu' si am redus viteza bine si tot simteam cum danseaza spatele (era si frig, anvelope piatra, pe spate roata de 170) de ziceam ca imi sare roata (nu prea eram obisnuit cu gropile/denivelarile/'zgarieturile' astea in asfalt), doar ca am avut timp sa pregatesc terenul.

"Prietenii de forum" vad ca sunt destul de retinuti in mistocareala. Frumos din partea lor.

Cat despre lucrare, n-veam cum sa o vad, pentru ca eu n-am venit de-a lungul drumului, am iesit de pe straduta, am facut dreapta pe starada raschetata si lucrarea, in afara de faptul ca nu era semnalizata de lucratori in niciun fel, mai era si mascata de masina aia oprita pe banda intai. Si cand s-o ocolesc pe aia, poc. Abia cand m-am ridicat am vazut ca era diferenta de nivel de 10 cm intre cele doua benzi.

 

Du-te la Udriste si solicita numarul de dosar. Sunt 2 numere: unul al politiei si unul dat de parchet (in primele zile dosarul tau face o calatorie la parchet pentru a obtine numar, si apoi parca se intoarce la Udriste pentru completare). Tu ai nevoie de ala de parchet, dar ia-le pe ambele.

Apoi te duci la intrare in cladirea parchetului si intrebi in ce zile/ore are audiente prim-procurorul sectorului X (unde X e numarul sectorului unde s-a intamplat accidentul).

Pregatesti o foaie de hartie pe care explici ca soliciti anularea masurii de retinere a permisului de catre politist (in dosarul BLA BLA numar obtinut de la Udriste) pe motiv ca tu esti singura persoana implicata in accident, deci nu e cu vatamare ci doar cu auto-vatamare.

Cu 10-15 minute inainte de inceperea perioadei de audiente la prim-procuror (o data pe saptamana, vreo 2 ore sau ceva) intri in cladire si te duci la camera respectiva (ti se da numarul camerei de jos de la ghiseu). Se face coada, se intra in ordinea venirii, nu e cu bon sau ceva.

Dai foaia procurorului la inceputul audientei si ii spui si textual ce ai de spus.

Dupa noroc, poate dupa 2-3 sapt primesti acasa raspuns la solicitatea facuta. Cu raspunsul ala te duci la Udriste in zilele cand sunt audiente de restituire pentru cazuri penale (marti si joi parca) si ii dai raspunsul procurorului politistului. Este un politist foarte mahalagiu si nesimtit acolo de obicei (se pare ca e sef ceva).

O sa spuna ca stie el mai bine, si ca procurorul nu are dreptate, dar nu o sa aibe ce face si o sa aprobe restituirea.

Multumesc si tie pentru sfaturi. Am sa le iau in considerare cu siguranta.

 

respect ca te-ai gandit la alti motociclisti, dar in Romanica, e sinucidere ce ai facut tu acolo. Daca ai timp si chef de asa ceva, bravo tie! Si eu cred ca m-as fii dus la doctor cu o povestioara gen "am cazut pe scari beat" sau altceva, ca sa evit militia romana...auzi tu te-ai autovatamat: te-ai gandit tu la un moment dat "ia sa cad eu grav de tot ca sa-i dau in judecata " :)) In tara noastra cred ca poti face si puscarie pentru autovatamare "din greseala" . Poate te pun naiba sa-ti platesti daune morale singur.-

Vorba unor prieteni de-ai mei: "Ar trebui sa-ti repari mobra pe propriul RCA, daca tot esti si victima si autor."

 

 

Dar apropos, unde arau kkturile alea de protectii, adica explica-mi si mie mai exact cum ai reusit sa te belesti la genunchi? Sau erai protejat doar cu casca, slip si slapi?

Vad ca nu ai spus nimic de echipament. Intreb doar asa de curiozitate...

Pai n-am ce sa povestesc despre echipament. Am spus de nenumarate ori pe forum ca eu recomand tuturor sa fie full echipati, dar ca eu nu pot. Nu mi-am permis pana acum pantaloni cu protectii sau genunchere (cui nu intelege cum e sa nu ai efectiv 100 de lei pe care sa-i poti da pe genunchere ii recomand sa faca doi copii si sa se angajeze in locul meu la astia de la care tocmai o sa plec eu in cateva zile - nu, nu ma smiorcai de mila mea, doar am explixat pentru ca am fost intrebat). M-am incordat la un moment dat si mi-am luat o geaca mai de doamne-ajuta, mai mult de frig, ca merg si iarna zi de zi.

Pe scurt: in oras merg vara doar cu casca si manusi. Stiiiu, rusineeee, huoooo! Asta e, mi-am asumat intotdeauna riscurile mersului fara echipament si am tot declarat asta. Si, oricum, banuiesc ca nu m-ati auzit plangandu-ma de "bube". Pozele cu raniole le-am pus tocmai in ideea de a incuraja pe cei care pot sa isi8 ia protectii. Ca doare destul de nasol. Si nu e prima oara cand o simt pe pielea mea. Deci nu faceti ce face popa, faceti ce zice popa.

 

 

Spidi, matale n-ai meniu de poze pentru că ești în carantină perpetuă! Îmi pare rău pentru ce ai pățit, dar ai respectul meu maxim pentru cum ai procedat după!

Toate bune! :cheers:

Merci, man. Desi parca incepe sa-mi para rau, parca totusi nu-mi pare rau. Om trai si om vedea.

 

Scuze, oricum ca raspund mai rar, dar piciorul cam doare si imi cam taie chefu' si, colac peste pupaza, in cateva zile voi ramane si fara serviciu, alta problema astringenta si pe care voi trebui sa o analizez/rezolv cat mai urgent.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai statul s-a sesizat si a inceput urmarirea penala pentru ca te-ai vatamat. Pe de o parte tu esti victima iar pe cealalta tu esti presupusul vatamator. Decapitat si calau in acelasi timp cu Politia Rutiera care inainteaza spre Parchet plangerea penala. Parchetul va da cu NUP. Tu in calitate de victima faci contestatie. In calitate de calau te doare la bascheti. Pedepseste calaul din tine. Alt fel de a schimba legea asta schizofrenica nu vad.

In plus genul asta de recurs nu vad cum ar dura ani. Ca doara te prezinti tu in instanta impotriva ta. Care e tot acolo. Adica nu poti sa sari peste data proceselor. Nu e ca si cand tu esti in instanta si celalat nu (impotriva caruia contesti NUP'ul) e acasa. Domnule Judecator , aflat aici in fata Onoratei Curti , cer sa fie adus cu portarelul "celalalt Eu" care nu s-a prezentat.

Pe cat e de ridicol , pe atat este o reprezentare in oglinda a legislatiei care a permis organelor abilitate sa-ti ia permisul si sa inceapa urmarirea penala.

 

E prea tare asta. :lol:

La cit de aiurea si cu kuru' in sus e totul in tara asta, s-ar putea sa iasa ceva bun din asa ceva. :lol:

 

Sorry Speedy, nu vreau sa para ca rid de necazul tau, dar speta prezentata mai sus e dementiala. Numai in rromania s-ar putea intimpla ceva de genul asta.

Sper sa te refaci cit mai repede. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Vorba unor prieteni de-ai mei: "Ar trebui sa-ti repari mobra pe propriul RCA, daca tot esti si victima si autor."

 

 

 

pai ar insemna sa faci la fel si daca dai cu masina intr-un gard .. si nu merge ..pt asta exista casco .. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperare rapida!

Nu stiu exact procedurile legale,dar ma gandesc ca un avocat stie exact ce trebuie facut in cazul tau.Ce vreau sa-ti spun e ca o prietena a nevestei a avut un accident cam in aceleasi circumstante,dar cu masina,pe un DN in jud.Hunedoara.A intrat intr-un TIR,pe contrasens,din cauza unor lucrari-gropi nesemnalizate,in carosabil,noaptea.Fata e foarte incapatanata si s-a judecat cu ei vreo doi ani(a fost mai greu din cauza ca singurul martor era soferul de TIR implicat,iar acesta era cetatean turc).In final,sentinta a fost in favoarea ei,a primit si despagubiri...,dar fiind mai afurisita,acum se judeca cu ei pentru daune morale.Are si mult timp liber,adevarat.Nu e in tara acum,dar,daca te ajuta,vorbesc cu nevasta si,cand da de ea,sa-ti scaneze PV-ul,sentinta si ce acte mai are si ti le trimit pe privat.Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prea tare asta. :lol:

La cit de aiurea si cu kuru' in sus e totul in tara asta, s-ar putea sa iasa ceva bun din asa ceva. :lol:

 

Sorry Speedy, nu vreau sa para ca rid de necazul tau, dar speta prezentata mai sus e dementiala. Numai in rromania s-ar putea intimpla ceva de genul asta.

Sper sa te refaci cit mai repede. :cheers:

 

Nicio problema, Serbane, umorul nu m-a parasit odata cu pielea de pe genunchi...

pai ar insemna sa faci la fel si daca dai cu masina intr-un gard .. si nu merge ..pt asta exista casco .. :(

 

Daca te cerceteaza penal pentru aia siu esti si victima si agresor...eu zic ca merge.

Recuperare rapida!

Nu stiu exact procedurile legale,dar ma gandesc ca un avocat stie exact ce trebuie facut in cazul tau.Ce vreau sa-ti spun e ca o prietena a nevestei a avut un accident cam in aceleasi circumstante,dar cu masina,pe un DN in jud.Hunedoara.A intrat intr-un TIR,pe contrasens,din cauza unor lucrari-gropi nesemnalizate,in carosabil,noaptea.Fata e foarte incapatanata si s-a judecat cu ei vreo doi ani(a fost mai greu din cauza ca singurul martor era soferul de TIR implicat,iar acesta era cetatean turc).In final,sentinta a fost in favoarea ei,a primit si despagubiri...,dar fiind mai afurisita,acum se judeca cu ei pentru daune morale.Are si mult timp liber,adevarat.Nu e in tara acum,dar,daca te ajuta,vorbesc cu nevasta si,cand da de ea,sa-ti scaneze PV-ul,sentinta si ce acte mai are si ti le trimit pe privat.Succes.

Cunoscandu-ma ma indoiesc ca voi ajunge la proces cu ei. Asa sunt eu, mai de treaba dupa ce ma mai linistesc.

Dar ma gandeam la altceva: pana la urma vinovat de lipsa semnalizarii lucrarii nu e patronul firmei, ci Dorelul care treabuia sa se ocupe de lucrarea aia. Seful de santier sau cum i-o zice. Ma bate gandu' sa fac cumva sa dau de el si sa-i execut macar un upercut la ficat, daca nu chiar o fractura de tibie sau o luxatie de genunchi... Cred ca asa m-as simti mai razbunat.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum o iei ,drumurile noastre sint la nivelul anilor 60,sintem o tara de (cuvant urat) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu sa fii sanatos, speedy, ca belelele "curge", cum zice romanul. Daca te hotarasti sa faci ceva in sensul asta, zi-ne si noua. Eu as fi dispusa sa cotizez in cazul unui proces impotriva firmei/primariei si care mai sunt solidari in cauza asta, sa se poata crea precedentul.

 

Si ca sa mai si zambim: in mod normal, la accident cu vatamare, victima da declaratie ca are pretentii/n-are pretentii de la vinovat. Sa scrii acolo: "Eu, speedy.k, declar ca noua din cele zece voci pe care le aud spun ca speedy.k este nevinovat, asa ca nu am pretentii de daune materiale sau morale de la el". :)

 

Ai grija de tine. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu sa fii sanatos, speedy, ca belelele "curge", cum zice romanul. Daca te hotarasti sa faci ceva in sensul asta, zi-ne si noua. Eu as fi dispusa sa cotizez in cazul unui proces impotriva firmei/primariei si care mai sunt solidari in cauza asta, sa se poata crea precedentul.

 

Si ca sa mai si zambim: in mod normal, la accident cu vatamare, victima da declaratie ca are pretentii/n-are pretentii de la vinovat. Sa scrii acolo: "Eu, speedy.k, declar ca noua din cele zece voci pe care le aud spun ca speedy.k este nevinovat, asa ca nu am pretentii de daune materiale sau morale de la el". :)

 

Ai grija de tine. :cheers:

Merci mult, Kali. Spirituala ca deobicei. O sa vad ce fac cand oi fi fata in fata cu procuroru'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... Eu as fi dispusa sa cotizez in cazul unui proces impotriva firmei/primariei si care mai sunt solidari in cauza asta, sa se poata crea precedentul.

....

 

Si eu sunt dispus... cred ca gasim mai multi dispusi cand va fi cazul si, daca va fi cazul!

PS: ce-ti mai face julitura??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura diferenta este ca nu poti conduce in afara tarii cu dovada.

Bine ca esti ok, si rabdare multe de acum incolo ca ai nevoie. si bineinteles sanatate si recuperare rapida.

 

Ce nu inteleg eu e la ce le trebuie lor plasticu'... Adica...la ce le trebuie sa-l aiba fizic la dosar? Nu e suficient ca au toate datele? Ca oricum dreptul de a conduce nu-mi este suspendat pe durata cercetarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era sa mi se intample si mie o pufosenie d-asta, in fata la marriot: aveam moto de 2 saptamani si am iesit noaptea sa-l mai invat cu mine. Mergeam cu 60-70 pe 13 sept si doar faptul ca aveam viziera deschisa am vazut asfaltul decopertat. In rest, nada, ziceai ca era urma de ozn....

Am franat brusc si tot am intrat pe sleaurile alea moment cand mi s-a blocat spatele....noroc ca aveam doar 20-30 la ora...l-am injurat pe becali, ca tot eram prin zona....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si ca sa mai si zambim: in mod normal, la accident cu vatamare, victima da declaratie ca are pretentii/n-are pretentii de la vinovat. Sa scrii acolo: "Eu, speedy.k, declar ca noua din cele zece voci pe care le aud spun ca speedy.k este nevinovat, asa ca nu am pretentii de daune materiale sau morale de la el". :)

:scratch: te rog sa ma scuzi, eu cred ca trebuie sa faca TOCMAI INVERS: adica sa faca cerere pentru daune!! de la vinovat!! :unsure:

..poate asa ii pune p'aia in imposibilitate sa gandeasca si, poate, se schimba ceva... :unsure:

..in caz ca aia spun ca nu se poate, sa le ceara legea unde spune ca nu, si in plus, unde e in lege, cazu' cu cercetarea unui accident din neatentie prin oprirea fizica a permisului..

...ma gandesc ca, de ce nu, putea sa se loveasca si cu un caine, avand aceleasi vatamari..no :blink: tot autovatamare era????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ma gandesc ca, de ce nu, putea sa se loveasca si cu un caine, avand aceleasi vatamari..no :blink: tot autovatamare era????

nope....atunci autor era cainele. :bounce:

 

Oricum toata treaba cu atutovatamarea e o prostie. Si nu este legea de vina, sunt aia care o aplica. Mai ramane sa il bage pe ala care a vrut sa se sinucida si nu i-a mers la tentativa de omor. Ca nici acolo legea nu face diferenta. :unsure:

 

Com'on.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...