Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

Luciane, a numi absida tendă e ca și cum ai spune mână în loc de picior. Dacă nu-ți place termenul, poți să-i zici verandă și înțelege toată lumea.

Acum, bănuiesc că omul are ca prim și esențial criteriu prețul, așa că nu bate nimic un izopren de 25 de lei. Decât vântul.

Cât privește cortul, prețul e imbatabil, numai că o ploaie mai sănătoasă va înmuia un pic pilotele. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 521
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am avut in vara un cort mai jalnic, pe care-l folosim de cativa ani. NU a intrat apan ain el, desi prin Austria a plouat de imi era frica sa nu ne ia cu totul la vale (poza din camping, cu padurea "clocotind"). Si nu a intrat apa nici pe deasupra, nici pe dedesupt.

Repet, la noi in judet se spune tenda acelei chestii sub care iti lasi papucii. Cui nu ii place termenul, sa treaca peste.

Nu stiu ce legatura are izoprenul cu vantul, oricum nu merg racheta, latimea respectiva e ocupata de torsul meu (aproape), pretul e unul ok, dar cel mai importanteste ca NU SE DEZUMFLA. Nu stii ce inseamna sa te trezesti ca dormi efectiv pe jos. Eu am patit doua nopti la rand, a treia noapte am dormit pe izoprene luate de la Decathlon Zagreb. Alea nu s-au mai dezumflat. Avand in vedere ca acasa am saltea ortopedica, nu a fost un soc sa dorm pe izopren.

Nu gasesc poza cu cortul vechi, nici pe el nu scrie absolut nimic, e o pocnitoare, insa care ne-a permis sa nu ne udam lucrurile cat am fost in concediu anul trecut cu motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu totusi NU inteleg care e faza cu tenda. Te enerveaza maxim ca nu zic ca tine sau ce e?

Ma enerveaza cand vad oameni care nu stiu si mai sunt si tari in gura. Asta ma enerveaza.

Si cu asta am incheiat.

N-ai decat sa te duci unde vrei tu cu plapuma dupa tine!

» Post actualizat in 23 Feb 2018 18:20

 

Acum, bănuiesc că omul are ca prim și esențial criteriu prețul, așa că nu bate nimic un izopren de 25 de lei. Decât vântul.

Cât privește cortul, prețul e imbatabil, numai că o ploaie mai sănătoasă va înmuia un pic pilotele. ;)

Bre, stii bine ca am mers ani de zile si pe mobra si pe munte cu cort chinezesc din Carrefour si cu izopren de capatat. Daca omul zicea ca prefera izoprenul din motive financiare n-as mai fi discutat nimic. Ca stiu cum e sa n-ai bani decat de benzina si cateodata nici de aia si sa nu-ti arda sa dai 250 de lei pe autogonflabile.

Dar cand spui prostii (cum ar fi aia cu autogonflabilele care au mult peste 2 kile sau aia cu tenda) si cant ti se explica mai sari si de curr in sus ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te enerveaza, ia un Aspacardin.

Nu te freaca pe tine grija unde, cum si cu ce ma duc eu, nu am adus asta in discutie decat dupa ce ai inceput sa elaborezi teorii despre tenda si saltele. Pareri pe care nu ti le-am cerut. Efectiv nu am dorit decat sa le spun colegilor ca e oferta decenta la corturi in Dedeman. Daca in conceptia ta trebuia sa iau cort de 400 euro si saltele de inca 150, asta e, nu ma pot pune contra impresiilor tale. Nu toti doresc confortul de acasa si nu toti doresc sa arunce cu bani doar "sa fie in trend".

Pune-ma pe ignore, nu ma intra in legatura cu mine, vad ca suntem pe nivele diferite de educatie si bun simt.

Nu am afirtmat ca autogonflabilele au 2 kg, pur si simplu nu ma atrage ideea de a lua ceva "gauribil". Sau vrei musai sa iau asa ceva, ca sa scap de gura ta? Uite, nu am chef sa cumpar saltea pe aer, ca sa nu trebuiasca stau stresat ca se gaureste naibii ceva. Acum esti lamurit?!

 

BTW: tenda la cortul meu e gri. Te enervezi ca ii zic asa? Sau ca e gri? :D :D :D

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu stii, intrebi pe altul mai 'teligent ca tine. Am fost destul de precis? E nevoie de lamuriri? Spune-mi, ca ma conformez. Daca tot ati luat-o inainte, spuneti, ca pot sa va iau si eu la impins vagoane. Oho, si ce vagoane va dau sa impingeti...

 

Pentru ultima data: nu vreau saltele gonflabile, nici cort de firma. Da fapt, nu vreau nimic de la voi. Chiar nu mai am nevoie de licio lamurire, de niciun sfat, de nimic. Daca doreste vreun moderator sa stearga de la postarea mea (prima) in jos, ar fi superb! MI-am dat singur report la mesajul in care am scris c-am luat cort. Poate-si face cineva o pomana sa stearga offtopicul.

 

JUR ca nu mai scriu niciodata aici, nu am nevoie de niciun sfat si de nicio parere! X-(

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi deja știm că n-ai nevoie din mai multe intervenții de-ale tale, de la uns lanțul și ABS până la cutii laterale. Tu de fapt ne spui cum faci economie și cum alții sunt proști că dau banii pe kestii moderne care cresc siguranța și confortul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' tu ai luat netul acum la puricat ca sa ma verici, bai? Bine ca ai tu ABS la mobra si esti la curent cu ultimele tendinte. Bine ca stii tu ce e aia mentenanta de lant si ce inseamna sa te lasi in baza altora ca sa te pregatesti de concediu. Nu intru in detalii, dar deja ma indispui. SI e pacat sa-mi stric seara. Stii ce? Nu mai bine ne ignoram noi? Eu zic ca-i cea mai buna idee. Pe tine si pe alalalt cu neologismele o sa va evit pe viitor. Cel mai bine.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' ce-are domne ABSul? Cu ce deranjeaza?

 

Am si eu autogonflabila, e de vis, doar ca la inceput am facut greseala sa o umflu la gura ca nu mi se parea mie ca m-ar sustine prea bine, mare greseala, zici ca dormi pe placaj. Cat se umfla ea singura e numai bine. Nu se inteapa asa usor, cu putina grija te tine o viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paul (presupun ca acesta e numele tau), am avut mai multe tipuri de saltele. Ultima a fost o dracie de la Dedeman, de aia cu suprafata plusata, ca sa nu alunece materialul de pe ea. A tinut bine cand am fost la "Roata de foc" in vara. Nu s-a desumflat deloc. Am dormit boiereste. Asta doua nopti. Dupa o saptamana am plecat din tara pentru un mic tur prin UE. In prima noaptea am umflat-o o data, in jur de ora 4 AM. Eram prin Serbia. Nu era decat un pic lasata. Urmatoarea data, pe malul Dunarii. De 3 ori umflata. Dupa asta, eram undeva pe langa Zagreb, intr-un camping, unde am dormit "fara aer". M-am trezit de vreo 4-5 ori. Nu am mai rezistat, am dus-o taras pana la tomberonul din camping, am taiat-o cu cutitul si am aruncat-o. Izoprenele nu s-au mai desumflat. Deloc. Stii ca e o vorba: cine s-a fript cu ciorba, sufla si-n iaurt. Nu stiu ce a cauzat desumflarea saltelei, o fi fost valva (pe care am incercat sa o izolez, dar nu cred ca era ea de vina), o fi fost altceva, dar eu nu mai vreau sa aud de saltea gonflabila. Oi fi eu mai sucit. Tu ai nimerit ceva bun, esti noroc. Poate si altii. Insa la ce draci mi-am facut in concediu, nu mai vreau sa mai aud de saltele. Ne-am descurcat de minune cu ce ne-am luat de acasa (si cu ce am suplimentat pe parcurs- traiasca Decathlon!!!), a fost chiar bine, acum stiu cam ce imi trebuie. Ce imi doream si n-am avut- un cort cu dimensiuni (strans) mai mic, sa nu ma chinui cateva minute sa-l prind de motor si niste izoprene mai groase. Am cautat, dar mai groase de 0,8 cm nu am gasit, desi am cautat o gramada. Si strainezii nu prea le au cu engleza.

Uite, din prima noapte de campare, in Serbia. Jeg de cort, are peste 7 ani, cred. L-a plouat in Austria la greu, nu a trecut apa prin el. Asta portocaliu oricum are impermeabilizarea mai buna decat vechitura. Dimensiunile (strans) oricum sunt mai mici, nu o sa imi mai frece in protectia lantului. A doua poza e din camping.

post-92464-0-44528700-1519420309_thumb.jpg

post-92464-0-18057400-1519420499_thumb.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu gonflabila din aia de-ti dai duhul ca sa o umfli, ci auto-gonflabila luata dintr-un magazin de profil, nu de la Dedeman, ca de exemplu asta.

 

Cat timp esti un pic atent unde pui cortul, si oricum esti ca nimeni nu vrea sa doarma pe pietre colturoase si cioburi, nu ai treaba, dureaza cateva minute sa inlaturi chestiile colturoase. Nu se compara cu salteaua aia clasica plusata de plaja, e alt material, mult mai gros si mai greu de intepat. Este adevarat ca una de calitate e scumpa si mai grea decat un izopren dar este incomparabil mai confortabila, pentru mine merita efortul.

 

Paul ma cheama in viata de civil, e-adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu umflu salteau cu gura, ci cu pompa electrica.

Cortul il pun pe teren curatat in prealabil.

Saltea din aia nu stiu daca as lua, poate doar sa ma lase in magazin sa o testez. SI depinde de volumul ocupat cand e stransa. Dar asta e o alta discutie, aici se discuta despre corturi.

 

Te apreciez ca stii sa vorbesti frumos, spre deosebire de infumuratii de dinainte. Poate ne vedem vreodata si-n viata reala, sa stam la o bere (sau un suc, daca suntem cu mobrele).

Salutari din Neamt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te enerveaza, ia un Aspacardin.

Nu te freaca pe tine grija unde, cum si cu ce ma duc eu, nu am adus asta in discutie decat dupa ce ai inceput sa elaborezi teorii despre tenda si saltele. Pareri pe care nu ti le-am cerut. Efectiv nu am dorit decat sa le spun colegilor ca e oferta decenta la corturi in Dedeman. Daca in conceptia ta trebuia sa iau cort de 400 euro si saltele de inca 150, asta e, nu ma pot pune contra impresiilor tale. Nu toti doresc confortul de acasa si nu toti doresc sa arunce cu bani doar "sa fie in trend".

Pune-ma pe ignore, nu ma intra in legatura cu mine, vad ca suntem pe nivele diferite de educatie si bun simt.

Nu am afirtmat ca autogonflabilele au 2 kg, pur si simplu nu ma atrage ideea de a lua ceva "gauribil". Sau vrei musai sa iau asa ceva, ca sa scap de gura ta? Uite, nu am chef sa cumpar saltea pe aer, ca sa nu trebuiasca stau stresat ca se gaureste naibii ceva. Acum esti lamurit?!

 

BTW: tenda la cortul meu e gri. Te enervezi ca ii zic asa? Sau ca e gri? :D :D :D

Bai istericule, eu nu am vrut initial decat sa-ti atrag atentia ca tenda nu e ce crezi tu sau ce credeti voi la tine in judet.

Iar despre saltele am vorbit abia dupa ce ai spus tampenia (raspunzand sugestiei lui Vlad) cum ca autogonflabilele ar avea pesate 2 kile. Ceea ce ai spus, e doua pagini mai incolo negru pe alb, nu mai minti cu nerusinare!

In rest ma doare-n cot de tine si de cortul tau, n-am de gand sa mi te fac coleg de dormitor.

» Post actualizat in 24 Feb 2018 00:14

In rest pot sa scriu, adresandu-ma tie, altuia sau chiar nimanui orice-mi trece prin cap. Ca tu nu esti deschis la a invata e treaba ta si a ingustimii creierului tau. Dar nu-mi trebuie mie invitatie de la tine ca sa-mi exprim o parere despre ceva, orice ar fi acel ceva.

» Post actualizat in 24 Feb 2018 00:24

Nu umflu salteau cu gura, ci cu pompa electrica.

Cortul il pun pe teren curatat in prealabil.

Saltea din aia nu stiu daca as lua, poate doar sa ma lase in magazin sa o testez. SI depinde de volumul ocupat cand e stransa. Dar asta e o alta discutie, aici se discuta despre corturi.

 

Te apreciez ca stii sa vorbesti frumos, spre deosebire de infumuratii de dinainte. Poate ne vedem vreodata si-n viata reala, sa stam la o bere (sau un suc, daca suntem cu mobrele).

Salutari din Neamt!

Pai d-aia iti consuma mobra mult si nu mai ai bani de un cort si o saltea si un sac de romit calumea, ca pleci cu salte de Mamaia, pompa si doua pilote dupa tine.

» Post actualizat in 24 Feb 2018 00:24

Auzi, da' tu nu te jurasei ca nu mai scrii nimic p-aici?

» Post actualizat in 24 Feb 2018 00:26

Saltea din aia nu stiu daca as lua, poate doar sa ma lase in magazin sa o testez. SI depinde de volumul ocupat cand e stransa. Dar asta e o alta discutie, aici se discuta despre corturi.

N-ai, ma, tu fata de saltea d-aia! Vezi-ti de treaba ta, nu sunt alea pentru d-astia ca tine!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand esti cu cortul trebuie sa fii pregatit sa pui osul la treaba. Daca bate vantul,daca ploua,daca se desumfla salteaua, daca...Am vazut un nene in varsta in camping cu cateva zeci de petice puse la saltea, cred ca era de pe vremea lui Ceasca salteaua. Pompa de umflat se stricase, am incercat sa-l ajut, asa e in camping.

Asa si cu mobra,daca faci pana,ce faci? Tai cauciucul si dai foc la roata? Deci,petice de reparat salteaua sa ai,si mai usor cu nervii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am un cort mai de vara de la Louis, dar nu are folie de ploaie. Am prins ploaie de mai multe ori cu el, nu intra apa, dar nici nu rezista prea bine la ploaie torentiala.

 

Asa ca vreau sa ii iau o folie de ploaie. Gasesc sa cumpar separat? Am auzit ca au la Decathlon, dar am vazut pe site ca au doar folia care se pune sub cort. Si nu as vrea sa o pun pe aia deasupra pentru ca vreau sa fie cat mai mica. Cand plec cu motorul am spatiul foarte limitat in bagaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un cort mai de vara de la Louis, dar nu are folie de ploaie. Am prins ploaie de mai multe ori cu el, nu intra apa, dar nici nu rezista prea bine la ploaie torentiala.

 

Asa ca vreau sa ii iau o folie de ploaie. Gasesc sa cumpar separat? Am auzit ca au la Decathlon, dar am vazut pe site ca au doar folia care se pune sub cort. Si nu as vrea sa o pun pe aia deasupra pentru ca vreau sa fie cat mai mica. Cand plec cu motorul am spatiul foarte limitat in bagaj.

Nu exista supratende universale pentru corturi.

Unii producatori au variante de cort cu sau fara supratenda. Daca nu exista pentru modelul tau, nu exista si gata.

Bine, o tiganie poti sa faci, prin anii '80 si '90 am batut muntii cu cort de foaie si "nailon" facut de tata pentru cazuri de ploaie. Dar suntem in 2017...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

La Himalaya(in zona Sf.Vineri/Coposu Buc.Sect.3 am vazut ca au echipament de camping super ok. (am aflat dupa ce am luat de la Decathlon toata suita)

De asemenea si la Decathlon au marfa ok daca stii ce sa cauti.

Preturile sunt de la 100 lei si poti ajunge si la 1000 euro sa dai pe un cort daca-ti propui sa faci iarna vreo expeditie montana.

Cati bani dai atata face, insa daca-ti propui sa pleci cu cortul doar cand e frumos si senin, iti poti lua si-un RCO "maideinchaina".

Sunt corturi de 3 sezoane sau 4. Cele din urma sunt ceva mai rezistente la ploaie si vant, insa am gandit asa : cata vreme imi doresc sa merg cu motorul si sa iau cortul dupa mine, daca e vreme de motor, clar nu se impune sa iau un cort de 4 sezoane ca doar nu ma duc la Polul Nord cu el sa-l pun pe zapada si sa reziste la rafale de vant de peste 70km/h/.

 

Asa ca am ales un cort de 3 sezoane : https://www.decathlon.ro/cort-quick-hiker-3p-id_8386028.html cu care am prins suficient de multe ploi torentiale si de lunga durata atat la mare cat si la munte si n-a intrat o picatura de apa inauntru.

Ce recomand pentru moto : Un cort usor si mic ca spatiu, sa nu ocupe mult, 3-4 kg e suficient sa-l poti baga intr-una din gentile laterale, un cort prevazut cu bete din duraluminiu telescopice si care au pe dinauntru un fel de elastic (rezista mult mai bine la vant puternic).

 

Daca vreti sa va tina muuult si bine un cort, cumparati o foaie de cort, o puneti inainte sa asezati cortul, dupa ce curatati locul in prealabil sa nu aveti cioturi, conuri de brad, crengi sau vreascuri. De ce e buna foaia asta de cort ? Pai protejeaza cortul sa va tina mai mult si impedica apa sa va intre in cort (in cazul in care aveti un cort a carui talpa nu este impermabila) si nu mai aveti atat de mult condens. Eu am ales asta : https://www.decathlon.ro/folie-de-sol-2-m-x-25-m-id_1163704.html si nu am avut probleme pana acum cu ea.

 

Salteaua... buuun , cu salteaua am avut o experienta neplacuta acum mai bine de 10 ani la o intrunire moto pe undeva pe langa Brasov, in sensul ca am mers la Carreffour si am luat o saltea ordinara d-aia de o umfli la pompa si stai la mare pe nisip ca bossul la soare. Aveam cort RCO d-ala de 50-60 de lei, am zis sa iau si o saltea mai ieftineanu. Si am luat una d-aia de cu fetze catifelate de se umfla si stai ca-n puf pe ea iar dimineata m-am trezit ragusit si ma durea spatele de numa numa. In concluzie saltelele astea sunt bune numai de stat cu stanga la soare cand o pui pe nisip la mare, altfel de camping nu sunt bune la sanatate si mai ales la spate ca sunt bune conductoare de aer rece. Si toata raceala din pamant iti intra-n spinare de te trezesti dimineata tzapan de shale. Asa ca pass, oricum ocupa si mult spatiu, asa ca ce recomand eu sunt saltelele alea autogomflabile, de le desfaci si le lasi 2-3 minute si se umfla ele singure. Ce izoprene, ce saltele de plush , iei o autogomflabila si te tine o viata, pe langa faptul ca veti dormi ca-n patul de acasa. Nu va ganditi ca daca va luati autogomflabile nu va vor tine mult, nope, chiar sunt rezistente si merita iar pentru motocicleta sunt ideale deoarece ocupa si putin spatiu (cam cat o sticla de 1,5 litri) Cam asa arata a mea : https://www.decathlon.ro/saltea-autogonflabila-a300-1-p-id_8172440.html

 

Sacii de dormit. Chiar recomand unii compacti sa ocupe cat mai putin spatiu insa, atentie, sa fie si caldurosi si de buna calitate si la nevoie sa se poata uni intre ei in cazul in care vreti sa mergeti cu femeia dupa voi cu cortul si nu doriti sa dormiti ca ramele unul langa altul separat. Asta am ales eu : https://www.decathlon.ro/sac-de-dormit-trek-500-15-id_8504925.html iar la 10 grade noaptea chiar nu am avut nicio problema.

 

In total cam 1300 lei si pot spune ca de 2 ani de zile n-am avut nicio problema cu camparea pe unde m-am dus indiferent de vreme.

 

Intr-un final alegeti ce doriti, nu va zgarciti la bani ca pe urma dupa ce vine ploaia o sa va ganditi ce buna era o folie sa aruncati peste cort sau sa regretati ca nu ati luat ceva de calitate.

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Himalaya este importator Trimm, printre altele. Deci la ei gasesti cam tot ce iti trebuie de munte/camping in zona de pret civilizat si calitate medie. (au si top, dar nu e cazul sa discutam despre corturi de 2000+ de lei acum)

Dar asta numai daca vrei sa cumperi de la Neacsu. Ori...eu nu stiu montaniard sa vrea sa cumpere de la Neacsu. Poate doar prietenii lu' Neacsu.

Decathlon sunt si ei OK-ish la calitate pentru camping.

Dar asta numai daca vrei sa iti alegi singur produsele, sa n-ai niciun fel de consiliere in domeniu. Pentru ca angajatii de acolo habar n-au ce si cum. Si daca vrei sa incurajezi consumul in detrimentul magazinelor specializate si a oamenilor specializati in ceea ce vand.

 

Personal prefer sa ma duc la un magazin specializat ca sa am cu cine vorbi despre ce ma intereseaza. Sunt destule in Bucuresti cu oameni OK. Montrek si Craimont sunt doua dintre ele.

 

In rest, daca stii ce vrei, exista on-lineul. Eu am ajuns sa-mi iau ultimele doua corturi de pe on-line-uri straine, ambele traduse pentru romania. Unul Zajo, altul Pinguin. Unul din Slovacia, celalalt din Cehia.


» Post actualizat in 22 Apr 2018 20:19

Sunt corturi de 3 sezoane sau 4. Cele din urma sunt ceva mai rezistente la ploaie si vant

Aici esti un pic in eroare: diferenta dintre cele de 2-3 sezoane si cele de 4 este rezistenta la zapada/viscol (prin fusta de zapada, cuiele si ancorele mult mai tepene) si capacitatea mai mare de termoizolare a materialelor.

Rezistenta la ploaie si vand apare intre corturile pe care le gasesti la categoria camping si cele pe care le gasesti la categoria drumetie/alpinism.

Tot aici apar si diferentele de greutate la acelasi volum. Diferente uriase, procentual vorbind. Dar si la preturi simtitor mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corecta indreptarea ta, insa nu prea vad motociclisti achizitionand astfel de corturi. Un cort alpin e destul de scump, ori daca ti-ai luat un cort de genul asta, banuiesc ca nici restul accesoriilor nu vor fi ieftine. Am vazut saci de dormit si la 3-4000 lei.

» Post actualizat in 23 Apr 2018 07:09

E mult de discutat la capitolul asta insa lumea vrea ieftin, o ieseala doua la intruniri si cam atat. Nu-s multi care merg cu cortul, majoritatea prefera o camera la 70-100 lei pe unde colinda prin Romania, un duș cald si un pat. Am mers la Greci cu cortul dupa mine iar in zona de campare costa cam cat o camera pe Booking.

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...