Sari la conținut

Triumph 1200 Explorer


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

...acuma esti rau.

 

Este o versiune complet noua de Tiger. Si cred ca trebuie discutata in Enduro Touring & Adventure.

 

poate nu in acest Topic la cat. 1200 ccm.

 

Nu inteleg de ce sunt rau... afirmatia mea principala a fost sa nu se faca confuzie intre gama 1050 (deja cu vechime la Triumph) si noua gama 1200, de care vorbim pe acest topic, sa nu creada cineva ca este versiunea sport a lui Tiger Explorer, cum am crezut si eu citind initial. Si inteleg ca esti de acord...

 

In legatura cu sectiunea forumului, mi-am mai exprimat parerea dar multa lume mi-a "sarit la gat": o motocicleta cu roata de 17" pe fata nu are ce cauta pe aceasta sectiune. Nici macar Tiger-ul normal de 1050 nu se incadreaza, d-apai versiunea asta sport. Dar cum parerile sunt impartite, si cum aici deja gasim si alte motociclete in aceeasi situatie (Versys, Honda 700, Multistrada etc) nu impun nimanui nimic, doar mi-am exprimat parerea (justificata zic eu). ;)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 325
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@khk...pai motoretele enumerate de tine sunt sau nu touring?...cu un minim de enduro in adn in functie de model...

Nu prea inteleg intrebarea ta... eu nu am pus deloc sub semnul intrebarii partea de touring, toate cele mentionate (mai putin N700, dupa parerea mea) n-au probleme la capitolul touring.

 

Ceea ce zic eu este ca, dupa parerea mea, o motocicleta cu roata de 17" pe fata (si pe care nu poti monta alte anvelope decat pur de strada) nu are nicio legatura notiunea de off-road sau enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok am inteles...eu zic ca se poate face enduro la nivelul cel mai mic daca pot zice asa...gen un drum de tara, o balta, o mocirla, eu zic ca se descurca ...

 

 

Si scuterele merg cu o oarecare viteza insa mi s-ar parea deplasat sa se discute despre scutere pe sectiunea Motociclete de viteza.

 

Cred ca locul mobrei cu pricina este la Motociclete de strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si scuterele merg cu o oarecare viteza insa mi s-ar parea deplasat sa se discute despre scutere pe sectiunea Motociclete de viteza.

 

Cred ca locul mobrei cu pricina este la Motociclete de strada.

da ar fi ..da nu vad de ce un motor touring cu mici valente enduro sa nu fie discutat aici...e pacat ca unii sunt furati de peisaj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca aici este vorba de un touring cu mari valente sport (asa il cheama) nu vad ce adventure poti face cu asa ceva.....de enduro nu mai vorbim.....unii fac filmulete si cu rr pe enduro, asta nu inseamna ca motorul are valente de enduro....descrierea producatorului: For some it’s a tourer, others it’s a comfort orientated sports bike, and there will even be those who find its commanding riding position perfect in the role of the ultimate urban commuter motorcycle.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

creca nu ai citit atent... mici valente enduro ....ce vreau sa zic si cum am mai zis exista o minima posibilitate si ptr varianta asta ai prins...nu imi da citate de producator ptr marketing ca nu au nici o valoare ei mai au un pic sa zica ca poti face si gratar pe ele...sa fim seriosi daca o moto ca multistrada sau versys crezi ca are valente sport doar ca are nus cati cai (in speta multistrada) a pai tare sunt curios cum categoriseti o motoreta...si nu imi da ex extreme, ca si cu gs ul pot sa intru pe circuit doar ca pot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in principiu orice pe 2 roti are mici valente enduro. Daca ai stii pe ce coclauri am vazut eu scutere....

Am vazut un film cu un gs 1200 pe circuit care dadea rusinea la vitezane . Bine riderul era profesor probabil.

 

 

Oricum locul motocicletei aleia e la Motociclete de strada nu aici. Si e si pusa gresit pt ca nu are legatura cu motocicleta despre care se discuta pe topicul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

M-am catarat si eu pe mobra asta la SMAEB. Comparativ cu noul BMW 1200 GS si cu KTM 1190 Adventure, am avut senzatia ca este...acolo. Adica cea mai potrivita pentru mine. Nu spun ca celelate doua nu sunt ok doar ca Triumph-ul mi-a dat un plus de feeling. Habar nu am de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Nu cred, sau cel putin eu nu l-am gasit inca in RO :-)

Am pipait cateva 800 si 1200 acum cateva zile, Nu la noi, fireste. Explorer XRX era cu sistemul Semi Active Suspension (TSAS),

La ambele ai impresia unui loc gol intre faruri si sasiu, se vede soseaua. ( la 800 si mai pronuntat )

 

Edit: nu spun ca e bine sau rau, e numai o impresie personala.

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut 800 XC timp de 2 ani si am folosit-o la maxim, mi s-a parut senzationala insa i-am (mi-am) atins limitele in ce-o priveste si am trecut la 1200 de curand :peace:

Am avut multe motorete si am mers si cu cateva - altele din clasa asta insa TEX ul este senzationala pentru nevoile mele de acum. Eu merg 70/30 on off si este exact ce-mi trebuie.

 

Am vazut multe opinii incrancenate in topicul asta despre capacitatile in teren ; in ce priveste off road ul light - ca despre asta vorbim la un adventure bike - am facut sambata Gura Teghii-Comandau si s-a comportat de minune. Mi s-a parut chiar mai manevrabila decat 800 ...

 

Pt offroad adevarat am un Husaberg :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu am avut 800 XC timp de 2 ani si am folosit-o la maxim, mi s-a parut senzationala insa i-am (mi-am) atins limitele in ce-o priveste si am trecut la 1200 de curand

In ce sens ai atins limitele lui 800XC? Ce-i lipsea? Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi era mica si la propriu si la figurat, mai ales la touring si la viteza mare. Mereu cautam frana de picior, parbrizul maxi de la Puig imi era mic,cu inaltatoare de 30 in teren tot cocosat stateam, deh. La 1200 totul e la locul lui, nu mai am crampe la picioare, livreaza un cuplu senzational in orice viteza ai fi, si ma dau jos de pe ea odihnit dupa 400 km.

 

Deci imi era mica ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

E cineva prin romania care are TEX XRT?

Vreau doar sa stiu si eu daca se poate lasa cumva din furca, si daca da, cati cm...

Alta varianta mai joasa stiu ca este XRul Low, dar as prefera XRTul pentru.ca are mai multe optiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu 800?

Nu mai vreau ceva fara cardan... Si alte optiuni mai bune nu prea am, mai ales la inaltimea mea.

Varianta low e buna, dar nu.pot sa-mi adaug pe ea ce optiuni lipsesc, de ex. cornering lights si al 5lea mod - Rider mode...

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai vreau ceva fara cardan... Si alte optiuni mai bune nu prea am, mai ales la inaltimea mea.

Varianta low e buna, dar nu.pot sa-mi adaug pe ea ce optiuni lipsesc, de ex. cornering lights si al 5lea mod - Rider mode...

Nu-ți trebuie cardan. Mobrele cu cardan sunt mari și grele. Mai bine schimbi un kit de lanț la 1-2 ani decât să te chinui cu un monstru. Părerea mea...

» Post actualizat in 26 Jan 2018 18:25

Și astea mari au șaua lată, așa că dacă ești mică e problemă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Triumph 1200 Explorer

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...