Sari la conținut

Un motor, o problema si 14 mecanici


vallentin
 Share

Postări Recomandate

In primul rand va informez ca nu am dorit sa mai scriu pe acest topic datorita devierii totale de la subiectul initial: repararea acestei motociclete.

 

Din respect pentru cei care au citit pana la aceasta pagina am dorit sa va prezint adevarul - exact asa cum s-au desfasurat lucrurile nu cum sunt prezentate de individul care mi-a inselat increderea pe care am avut-o in el. Si pana la urma v-a inselat si pe voi, prezentand lucrurile dintr-o postura de victima inselata de client.

 

 

Este incredibil cum un individ poate scrie aici, pe forum, orice minciuni doreste si cei care citesc, fara a verifica veridicitatea acestora, se lanseaza intr-un joc incredibil de denigrare, jicnire si instigare la violenta . Inteleg ca cea mai mare parte a celor care scriu aici sunt mecanici, inteleg frustrarea pe care o poate avea oricare dintre mecanici, inteleg ca s-a muncit la aceasta motocicleta zeci de ore dar nu am sa inteleg niciodata:

 

1. Cum puteti sustine un mecanic care minte, pretinzand ca a reparat aceasta motocicleta cand de fapt motorul continua sa aiba probleme ? A prezentat el vreo dovada in acest sens ?

 

2. Cum puteti sustine un mecanic care pretinde ca a diagnosticat problema cand el nu a precizat concret ce are motocicleta ? A spus ca: "e de la motor de la supape" - bine, bine, dar ce anume ? Care piesa este defecta ? Ce piesa trebuie sa cumpar ?

 

3. Cum puteti fii asa de naivi sa nu observati ca acest mecanic pozeaza intr-o victima ? I-am spus de la inceput ca platesc doar daca repara aceasta motocicleta sau pentru o diagnosticare corecta - nu o bataie de joc asa cum a facut el spunandu-mi: "e de la supape ... acum trebuie sa-mi platesti pentru diagnosticare".

 

 

Pe data de 1 decembrie 2011 i-am dat telefon si i-am spus ca sunt suta in mie ca problema este de la supape intrucat m-am gandit eu ca nu mai ramasese nimic neverificat in afara acestor supape.

I-am spus din cate imi aduc aminte ca a pus punctul pe i (intelesesem ca si el intentiona sa verifice supapele) si ca asta ar trebui sa fie rezolvarea finala: supapele. A ramas stabilit sa ne vedem a doua zi; a doua zi mi-a spus ca e mai bine sa o lasam pe luni.

 

Luni 5.12.2011 am fost la el in service, mi-a modificat jocul la supape, am facut amandoi un test in urma caruia el spunea ca merge mai bine, eu ii spuneam ca pare ca s-a modificat ceva dar tot da in nas cand accelerezi si cand mergi constant de la o anumita viteza.

Motorul mergea mai bine si inainte de a se apuca el de motocicleta: trageam socul si astfel motorul nu mai dadea in "nas" la 60-70 km/h, facea acest lucru dupa 80 km/h. Intrucat s-a mers cu socul tras, testul pe care l-am facut impreuna nu a fost concludent. La telefon i-am spus ca pare ca merge mai bine dar nu era acelasi mers normal, firesc al motorului, asa cum functiona acesta inainte de a avea aceasta problema.

 

Stabilisem de comun acord ca: el deschide motorul si examineaza cu atentie piesele care trebuiesc inlocuite urmand ca eu sa le cumpar sa i le aduc, el sa le schimbe si sa-mi faca nota de plata.

 

In data de 9.12.2011 l-am sunat si am vorbit la telefon inainte de a ajunge la service si nu mi s-a parut nimic schimbat in voce lui: mi-a spus ca ma asteapta la service pentru a deschide motorul. Ulterior aveam sa aflu ca

premeditase totul, nu dorea sa deschida motorul asa cum stabilisem, avea alt plan!

 

Am ajuns la service, l-am sunat, a venit la poarta si aici, m-a somat sa-i dau banii pentru cea ce el pretinde ca a diagnosticat.

Am ramas mut de uimire intrucat stabilisem din data de 05.12.2011, ca: el deschide motorul si examineaza cu atentie piesele care trebuiesc inlocuite urmand ca eu sa le cumpar si el sa le schimbe. La finalizarea lucrarilor urma sa-mi faca nota de plata.

A refuzat sa inceapa lucrarile la motor, spunandu-mi ca daca refuz sa-i dau banii pe loc nu imi va inapoia piesele care au ramas la el din data de 5.12.2011. M-a amenintat in timp ce plecam: sa stau cuminte pentru ca are relatii si nu stiu cu cine ma pun daca incerc sa fac ceva. Am plecat cca. 100 m, m-am oprit si intrucat nu stiam niciun numar al politiei am sunat la 112 unde am cerut sa mi se faca legatura la politie, ceea ce s-a si intamplat in aproximativ 4-5 sec.

 

 

Am fost la 15 mecanici si nu mi-a cerut niciunul dintre ei un leu. Am incercat sa platesc doi dintre acestia dar au refuzat politicos spunandu-mi " ... pentru ce sa-mi platesti, nu ti-am reparat motorul ...". Acesti doi mecanici au lucrat aproximativ 10 zile la motor si au refuzat sa-mi ia bani. De ce oare ? Va spun eu de ce: pentru ca sunt oameni cinstiti si corecti nu stau toata ziulica pe forum sa barfeasca sau sa isi minta clientii ori sa-i injure sau sa instige la violenta. Stiu .. s-a muncit dar ... depinde si de rezultat. Daca rezultatul muncii este zero atunci si nota de plata va indica acelasi scor.

 

Mecanicii care nu au putut repara si nici diagnostica problema motorului, nu mi-au luat niciun leu ! Cinste lor pentru corectitudine - nu ai reparat sau diagnosticat nimic la motor pentru ce sa-i iei bani clientului? Doar pentru ca tu stai zeci de ore in atelier ? Doar pentru ca tu crezi ceva fara a face o verificare ?

Fara un rezultat nu te va plati nimeni niciodata - nu poti duce motocicleta stricata in service sa o iei tot stricata iar mecanicul sa-ti pretinda bani, pentru ca spune el: " ... tu sti cat am muncit eu la motorul tau ?"

Asa si ? Functioneaza motorul ? Nu ! Stii ce piesa este stricata? Nu ! Pai atunci pentru ce pretinzi bani ?

 

Pretinde ca a diagnosticat, insa uita ca in data de 1 decembrie 2011 eu i-am spus acelasi lucru ! Deci unde e diagnosticarea ? A, poate a dorit sa spuna ca s-a gandit si el la acelasi idee la care m-am gandit si eu, asta da, asa a fost. Una e sa te gandesti la ceva si alta e sa pui mana sa desfaci sa faci intr-adevar o diagnosticare corecta a piesei sau a pieselor cu probleme. Diferenta este una de la cer la pamant ! El pretinde bani doar pentru ca s-a gandit la ceva ! Pai, eu i-am spus pe data de 1 decembrie acelasi lucru la telefon. El pretinde niste bani pentru ceva ce crede el ca ar putea fi de la supape dar nedeschizand motorul ceea ce face el este doar o speculatie, o supozitie nu o verificare ! Adica nu a muncit,asa cum pretinde, a venit cu o idee pe care nu a pus-o in practica si pretinde bani pentru aceea idee ! Superb, asta da mecanic !

 

Motocicleta continua sa aiba probleme. Nu s-a reparat si nu s-a diagnosticat nimic. S-a presupus doar ca ar putea fi de la supape! Acelasi lucru l-am spus si eu !

Individul a facut totusi ceva, mi-a propus doua optiuni: ori merg cu ea asa cum este (defecta) ori o dezmebrez si o vand pe bucati. Asta da diagnosticare !

 

Individul pe care il aparati cu atata inversunare nu mi-a reparat motocicleta, nu a diagnosticat problema acestui motor si mi-a retinut abuziv piese ale motocicletei pe motiv ca nu l-am platit.

 

Mai mult, apeleaza la prietenii si cunostintele pe care le are pentru a face cu ei galerie pe forum impotriva mea. Incercand sa induca in eroare persoanele, care citesc acest topic, de la adevarata fapta pe care a facut-o: aceea de a pretinde bani pentru ceva ce nu a realizat,(pentru o idee pe care nici macar nu a verificat-o), de a retine abuziv piese ale motocicletei pe care i-am lasat-o in service si de a ma ameninta cu relatiile sus-puse pe care le are pentru a ma impiedica sa-mi recuperez bunurile pe care acesta mi le-a confiscat abuziv.

 

Bani, pentru ce? Visuri domnule "mecanic", visuri. Invata intai sa construiesti o afacere in care clientul este "miezul" si nu profitul tau. Nu profita de nestiinta clientilor pentru a le lua banii pentru ceva ce nu ai facut.

 

Nimeni, dar absolut nimeni nu a postat un comentariu - nu neaparat favorabil mie - cel putin sa scrie fara sa apeleze la injurii, ironii sau amenintari: asteptati sa vedem ce scrie si partea adversa.

Am fost atacat pentru ca acest individ minte, dar cum spune el: o face cu "diplomatie".

Eu nu am "diplomatie", am fost intotdeauna corect si cinstit si am spus lucrurilor pe nume, fara sa jicnesc sau sa amenint pe cineva - acest aspect tine de caracterul omului si de educatia acestuia !

 

Nu doresc sa mai intru in polemici interminabile doar pentru a dovedi ceea ce se stie de la inceputul acestui topic: motocicleta nu functioneaza si inca nu se stie concret care este cauza exacta (se banuieste doar).

 

 

Utilizarea fortei, definita de Isaac Asimov, este ca o ultima ratiune a incompetentei.

 

 

 

Restu e cancan ... tipic romanesc.

 

 

 

 

Un sfat pentru clienti: Aveti mare grija unde va lasati motocicleta la reparat sa nu regretati mai tarziu !

Editat de vallentin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 886
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Baieti...fete eu nu stiu cum mai puteti sa il suportati voi pe acest om dar eu deja am ajuns in culmea disperari urmarind acest "topic" (un fel de cutia milei).Vale....vrei sa sti adevarul,si eu te-as injura putin,te-as jigni....doar putin putin(mai mult) dar sincer...nu cred ca se meritabash.gif si sti de ce?nu pentru ceea ce ai facut,cu politia cu neplata si restul tacamului ci doar pt faptul ca esti tipul de om batut in cap,iti spun direct nici nu am de ce sa ma feresc.Asta asa sa fiu eu baiat bun si sa nu zic prea multe.Nu meriti nici macar 5 min din cele cateva sute pierdute de acei mecanici pe langa tine(cu mobra nu am nimic ^:)^ ).Nu ma ameninta cu warn,ban sau alte chestii,NU MA INTERESEAZA in sensul ca eu nu te.am jignit am spus lucrurilor pe nume,adevarat nu intr-o maniera foarte eleganta asa cum au facuto cei de pana acum si totusi traim intr-o tara libera:))) si parerea noastra conteazarolleyes.gif.Nu ne mai obosi cu fraze filozofice de doi bani, foarte bine formulate incercand cu disperare sa ne arati ce fel de om esti,ai demonstrat deja asta si noi am "diagnosticat" problema ta bash.gif(in legatura cu scrisul,ar trebui sa fi mai atent la greselile strecurate(nu de alta dar te dai MARE om),in legatura cu ale mele...sunt dupa 3 zile de munca si 2 nopti de stat de veghe fara sa inchid un ochi asa ca 99smoke.gif).Eu inca sper sa se rezolve problema la motocicleta respectiva,nu de alta dar ea saraca nu are nicio vina ca are un asa hal de proprietar,merita sa mai alerge niste mii in viata asta zic eu.Din pacate nu mai pot zabovi sa mai comunicam ca deh...timpul trece....leafa tre' sa mearga si ea.O zi buna tuturor si sa auzim numai de binefriday.gif

Editat de blackays
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta nu functioneaza si inca nu se stie concret care este cauza exacta (se banuieste doar).

 

 

 

 

 

Un sfat pentru clienti: Aveti mare grija unde va lasati motocicleta la reparat sa nu regretati mai tarziu !

hai sa iti dau o veste ,motocicleta nu functioneaza si nici nu va functiona vreodata multumita tie ,datorita felului tau de a fii si poate pentru ca nu vei mai gasii mecanici care sa incerce.citind ce ai scris tu poate ca unii ti-ar da dreptate ,dar asta numai daca ai fi fost doar la un mecanic ,dar tu ai dat si jicnit in toti mecanicii care au lucrat la moto tau.treaba cu platititul pe undeva este si cum zici tu :"nu reparat nu bani"dar nu poate fi aplicata tot timpul .cand omul lucreaza cateva zile ,si mai si cheltuie din buzunarul lui,e de bun simt sa platesi ceva. pai sa zicem ca vrei sa sapi o fantana acasa si chemi cativa oameni sa te ajute la sapat ,sapati vreo 8 zile si nu dati de apa ,pai nu-i platasti pe muncitorii care te-au ajutat la sapat??ca nu ai dat de apa?

in concluzie ai scris tu frumos dar nu prea te putem crede caci scorul e cam 1 la 15 deci laasaaneeee lasaneee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt unul dintre cei care am mers sa recuperam motorul lui Beatrice, CU FORTZA, de la Fabio, in povestea My link asta.

Personal am o parere destul de rezervata despre acest om, avand in vedere postura in care m-a pus alaturi de Beatrice si de modul in care a gestionat el toata afacerea "cuzinetii si jambele".

In concluzie, ca poate nu aveti timp sa cititi toata cearta de mai sus, Beatrice a dus motorul la Fabio sa-si schimbe simeringurile de ulei, pentru ca scapa ulei iar cei de pe acolo au inceput s-o ia la misto (ca deh, e doar o pixda proasta)sa-i fac tot felul de avansuri si mai mult, sa-i fwuta si cuzinetii de la o jamba ca mai apoi sa-i propuna sa-si cumpere ALTA FURCA!!! Vreau sa va spun ca furca aceea, stramba cum e ea, a fost reparata dupa toata povestea asta de alt mecanic (Bogdan)si in prezent este pe motocicleta lui Beatrice, bine mersi...asa ca, trageti voi singuri concluziile.

In legatura cu asa zisa "diagnosticare" facuta de Fabio, cred ca este vorba de aceeasi atutudine a lui fata de clienti : intimidare, amenintare etc...dar ca de data asta si-a cam luat-o si el peste bot, putin. Zicea cineva pe aici faza cu roata patrata care se invarte cateodata.

Si eu sunt de aceeasi parere cu Valentin, ca trebuie aduse dovezi clare ca diagnosticarea este finalizata si problema este localizata, nu doar supozitii. E normal sa se schimbe comportamentul unui motor, dupa ce umblii la supape, e la mintea cocosului. Dar, avand in vedere faptul ca se stia de la bun inceput in ce conditii se dau banii (diagnostic concret/reparatie) nu vad de unde toata aceasta tevatura si lobby pentru Fabio si fapt lui.

Pana la urma , cred ca este o problema de comunicare, intre cei doi, dar dreptatea este intodeauna de partea CLIENTULUI, el nu poate pleca nemultumit din service pentru ca automat atrage altii dupa el si singurul care are de pierdut este service-ul!

Acum, dati cu rahan!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe data de 1 decembrie 2011 i-am dat telefon si i-am spus ca sunt suta in mie ca problema este de la supape intrucat m-am gandit eu ca nu mai ramasese nimic neverificat in afara acestor supape.

 

Un sfat pentru clienti: Aveti mare grija unde va lasati motocicleta la reparat sa nu regretati mai tarziu !

 

esti bolnav Valentin si ai face bine sa te tratezi.

du-te la un psiholog/psihiatru - fara gluma.

 

iar cu referire la mobra inainte de a-ti lucra omul ala la ea habar nu aveai ce are iar acum pretinzi cu nerusinare ca stiai sigur ca e de la supape.

schimbati-le singur tata ca munca nu e rusinoasa si la cat te-ai holbat la 15 mecanici oi m-ai fi ramas si tu cu niste mecanica elementara in cap...

bafta...

 

si nu-ti fa griji unde ne lasam noi motocicletele.

asa cum ti-am povestit mai devreme daca 2-3 mecanici nu-i dau de cap ma duc la rerezentanta nu fac topic pe forum si phoot la cap zeci de mecanici care sa mi-o dignosticheze/repare moka. tu nici nu-ti dai seama cata lume ti-a suflat in kur, imprumutat piese, schimbat verificat etc, ca tu sa urli ca un muiangiu pe forum...

hai pa si du-te la doctor...

 

p.s. nu-s mecanic si nu ma intereseaza meseria asta decat sa-mi repar propria mobra, mai mult, nici nu-i cunosc pe mecanicii care ti-au lucrat la ea asa ca nu pot fi acuzat de partizanat... da tu esti bolnav tata!

p.s. 2 te mai uiti si la oameni io nu ma duc la mecanici nerecomandati... eu ma uit la el, el la mine si ne intelegem da tu nu te-ai inteles cu nici unul in plm...

 

 

Si eu sunt de aceeasi parere cu Valentin, ca trebuie aduse dovezi clare ca diagnosticarea este finalizata si problema este localizata, nu doar supozitii. E normal sa se schimbe comportamentul unui motor, dupa ce umblii la supape, e la mintea cocosului. Dar, avand in vedere faptul ca se stia de la bun inceput in ce conditii se dau banii (diagnostic concret/reparatie) nu vad de unde toata aceasta tevatura si lobby pentru Fabio si fapt lui.

Pana la urma , cred ca este o problema de comunicare, intre cei doi, dar dreptatea este intodeauna de partea CLIENTULUI, el nu poate pleca nemultumit din service pentru ca automat atrage altii dupa el si singurul care are de pierdut este service-ul!

 

 

 

 

am invatat si eu un lucru ca fac si eu service (in IT) da tot service se cheama.

dreptatea o fi a clientului (asa ne place sa-l rasfatam) dar crede-ma sunt clieti pe care NU VREI sa-i ai. iara daca ajungi la ei intamplator nu stii cum sa scapi de ei. te cheama pentru o problema, o rezolvi si-ti mai dau inca 7 sa le rezolvi (moka evident) daca tot esti acolo. dupa care te suna enervati si cu tupeu ca nush ce problema a aparut -nu aia care ai rezolvat-o evident - si ca trebuie sa mergi ACUM - PE LOC - sa o rezolvi ca sigur este de la reparatia ta etc...

 

unii dupa ce cumperi/schimbi piesele zic ca nu au bani (desi ai avut clar acceptul) si vor sa-ti plateasca in rate si nu mai dai de ei...si tot asa.

mie mi se pare corect ca omul a cerut bani pe diagnostic, doar a muncit pentru asta.

 

mai mult trebuia sa desfaca motorul!!! - pentru ca atentie - motorul prezenta semne de uzura si doar inlocuitul supapelor nu ar fi remediat total problema.

cine plm se apuca sa faca asta in conditiile in care evident clientul este un CARCOTAS de prima speta. eu nu as fi facut asta. in plus la orice manevra de asta se da un avans.

desfacutul motorului este o manevra mare consumatoare de timp si efort.

tie Alex iti doresc sa ai astfel de clienti :)) :crack:

Editat de Eliadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Valentin, n-ai inteles nimic din morala povestii. Ti-o redau eu pe scurt ca poate din cauza copacilor, n-ai vazut padurea. Aici nu e vorba nici de motocicleta si nici de bani, ci de lipsa ta de caracter. Vreo 15 oameni priceputi in d'ale mecanicii moto plus vreo trei duzini de guri de ajutor pe acest thread au incercat sa te ajute ca sa-ti redea zambetul de satisfactie cand colinzi drumurile patriei in saua armasarului tau. Dintr-un motiv care poate avea explicatii, exact ca si motorul tau, in adancul caracterului, te-ai hotarat le intorci serviciul si sa-i faci incompetenti si "schimbatori de piese".

Referitor la mobra ta eu am tras urmatoarea concluzie: defectul nu este unul obisnuit si nici foarte frecvent aparut la tipul tau de motor, astfel incat sa existe o experienta suficient de mare pentru a pune ceea ce in medicina se numeste "blitz-diagnostic". Toti mecanicii care au lucrat la ea au incercat diferite variante pentru a elimina toate pistele posibile si au redus cercul cautarilor. Ce s-ar fi intamplat daca primul mecanic s-ar fi dus direct la motor, ti-ar fi inlocuit arcurile de la supape sau lantul de distributie cand de fapt ar fi fost doar o simpla bujie sau o desincronizare a carburatoarelor sau un scurt circuit la instalatia electrica?

Poate nu stiai dar mecanica nu o meserie atat de simpla ca...sa zicem ca jignitul oamenilor de buna-credinta .Cei care lucreaza in acest domeniu uneori plini de unsoare si broboane de sudoare pe frunte, nu sunt cu nimic mai prejos fata de cei care lucreaza in domenii de varf ale cercetarii academice. Si unii si altii pe baza unui rationament logic incearca diverse ipoteze pana gasesc rezolvarea. Sau poate nu. Asta nu-i face nici prosti si nici incompetenti. Macar pentru buna-credinta dovedita si tot n-ar fi trebuit sa indure cuvintele tale sarcarstice.

Daca tot ai ajuns in sinea ta la concluzia ca toti cei care ti-au umblat la mobra sunt doar niste agarici cu minte putina si gura mare, te sfatuiesc sa-ti duci mobra intr-un garaj peste iarna, ia-ti manualul in brate, citeste-l, consulta forumurile de specialitate, strange sculele langa tine si daca te incumeti, usor, usor mai desfa un surub, mai citeste o pagina, mai fa un rationament, mai testeaza o ipoteza. Nu te speria daca te iti apar bataturi sau iti rupi o unghie sau te intepi cu surublnita care-ti sare dintr-un surub intepenit. Se numeste munca si poate iti va modela si caracterul ca poate ai lipsit la lectia asta ti-a fost predata.

 

Aaa, era sa uit... Daca tot vrei ne largesti orizontul cultural si sa termini un post punand batista pe tambal, macar citeaza-l corect pe saracu Asimov

Utilizarea fortei, definita de Isaac Asimov, este ca o ultima ratiune a incompetentei.

 

Citalul corect este "violenta este ultimul refugiu al incompetentei" Semantic, este o inetptie ce ai scris tu mai sus. Macar incearca sa ai proprietatea termenilor utilizati. O vorba academica spune ca atunci cand "esti prea incompetent sa ai o parere originala, citeaza-i pe altii"

 

Toate bune

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

am invatat si eu un lucru ca fac si eu service (in IT) da tot service se cheama.

dreptatea o fi a clientului (asa ne place sa-l rasfatam) dar crede-ma sunt clieti pe care NU VREI sa-i ai. iara daca ajungi la ei intamplator nu stii cum sa scapi de ei. te cheama pentru o problema, o rezolvi si-ti mai dau inca 7 sa le rezolvi (moka evident) daca tot esti acolo. dupa care te suna enervati si cu tupeu ca nush ce problema a aparut -nu aia care ai rezolvat-o evident - si ca trebuie sa mergi ACUM - PE LOC - sa o rezolvi ca sigur este de la reparatia ta etc...

 

unii dupa ce cumperi/schimbi piesele zic ca nu au bani (desi ai avut clar acceptul) si vor sa-ti plateasca in rate si nu mai dai de ei...si tot asa.

mie mi se pare corect ca omul a cerut bani pe diagnostic, doar a muncit pentru asta.

 

mai mult trebuia sa desfaca motorul!!! - pentru ca atentie - motorul prezenta semne de uzura si doar inlocuitul supapelor nu ar fi remediat total problema.

cine plm se apuca sa faca asta in conditiile in care evident clientul este un CARCOTAS de prima speta. eu nu as fi facut asta. in plus la orice manevra de asta se da un avans.

desfacutul motorului este o manevra mare consumatoare de timp si efort.

tie Alex iti doresc sa ai astfel de clienti :)) :crack:

O s-o iau punctual:

- datoria ta de prestator de servicii este sa ai un plan pe care sa-l aplici in afacerea ta. Planul asta presupune o buna gestionare a relatiei cu clientul. Daca tu singur nu iti iei masuri de a-ti asigura spatele, e clar ca vei avea de pierdut. Daca omul iti cere o piesa, IEI AVANS pentru piesa, in cazul in care se razgandeste, sa nu ramai cu piesa in brate si sa platesti tu transportul ei inapoi.

- daca rezolvi 7 probleme IEI BANI PENTRU TOATE 7 PROBLEMELE rezolvate, DAR OFERI GARANTIE! Asa ca e de datori ta ca si prestator de servicii sa te asiguri ca faci o teaba buna din prima, sa nu ai probleme dupa aceea;

- omul a cerut bani pe un diagnostic incomplet, pe o supozitie. Motorul nu si-a schimbat radical comportamentul, nu i-au fost aduse dovezi clare clietului care SA-L CONVINGA ca intradevar diagnosticarea S-A INCHEIAT.

- nu s-a cerut avans, Fabio s-a angajat si el sa diagnosticheze pe proproia cheltuiala, acel motor. Daca se stabilea de la inceput un grafic de plati, nu se ajungea aici. DIn nou , greseala lui Fabio.

- Fabio are reputatie proasta, prezentata de mine mai sus, iar ca si CREDIBILITATE din punctul meu de vedere este COMPROMIS TOTAL. Verificat/testat pe pielea mea.

Stiu ca nu conteaza, dar fiecare crede ca are dreptate in felul lui. Singurul care conteaza in toata afacerea asta este Valentin, care este CLIENT. Modul sau de comportament este specific CLIENTULUI. Clientul urmareste sa obtina un serviciu, cu pretul cel mai mic si la calitatea cea mai buna. Prestatorul de servicii doreste sa obtina PROFIT, DECI un preta CAT MAI MARE, pe CALITATEA care o are el (adica sa-si supraevalueze calitatea). Sad but true!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Aaa, era sa uit... Daca tot vrei ne largesti orizontul cultural si sa termini un post punand batista pe tambal, macar citeaza-l corect pe saracu Asimov

 

 

Citalul corect este "violenta este ultimul refugiu al incompetentei" Semantic, este o inetptie ce ai scris tu mai sus. Macar incearca sa ai proprietatea termenilor utilizati. O vorba academica spune ca atunci cand "esti prea incompetent sa ai o parere originala, citeaza-i pe altii"

 

Toate bune

 

Vlad

 

Imi place de Valentin ca-l citeaza pe Asimov cand nici macar gramatica limbii romane nu o prea stapaneste. Sper ca nu l-am "jicnit"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba fratilor sunteti incredibili ... da-l in ula de topic, ducase la fund, ce nu va e clar DACA VOIA SA O FACA O FACEA SI PUNCT. Doua vorbe un ban nu mai fac, nu faceti decat sa tineti jegul asta de topic sus ... sa se duca naibii la fund cu tot cu motoreta lui, s-a ajuns la 74 de pagini, chiar nu va ajunge?

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O s-o iau punctual:

- datoria ta de prestator de servicii este sa ai un plan pe care sa-l aplici in afacerea ta. Planul asta presupune o buna gestionare a relatiei cu clientul. Daca tu singur nu iti iei masuri de a-ti asigura spatele, e clar ca vei avea de pierdut. Daca omul iti cere o piesa, IEI AVANS pentru piesa, in cazul in care se razgandeste, sa nu ramai cu piesa in brate si sa platesti tu transportul ei inapoi.

- daca rezolvi 7 probleme IEI BANI PENTRU TOATE 7 PROBLEMELE rezolvate, DAR OFERI GARANTIE! Asa ca e de datori ta ca si prestator de servicii sa te asiguri ca faci o teaba buna din prima, sa nu ai probleme dupa aceea;

- omul a cerut bani pe un diagnostic incomplet, pe o supozitie. Motorul nu si-a schimbat radical comportamentul, nu i-au fost aduse dovezi clare clietului care SA-L CONVINGA ca intradevar diagnosticarea S-A INCHEIAT.

- nu s-a cerut avans, Fabio s-a angajat si el sa diagnosticheze pe proproia cheltuiala, acel motor. Daca se stabilea de la inceput un grafic de plati, nu se ajungea aici. DIn nou , greseala lui Fabio.

- Fabio are reputatie proasta, prezentata de mine mai sus, iar ca si CREDIBILITATE din punctul meu de vedere este COMPROMIS TOTAL. Verificat/testat pe pielea mea.

Stiu ca nu conteaza, dar fiecare crede ca are dreptate in felul lui. Singurul care conteaza in toata afacerea asta este Valentin, care este CLIENT. Modul sau de comportament este specific CLIENTULUI. Clientul urmareste sa obtina un serviciu, cu pretul cel mai mic si la calitatea cea mai buna. Prestatorul de servicii doreste sa obtina PROFIT, DECI un preta CAT MAI MARE, pe CALITATEA care o are el (adica sa-si supraevalueze calitatea). Sad but true!

 

scurt... ca sa nu polemizez. raman la ideea mea: iti doresc sa ai clienti ca alde Valentin - BAFTA!

in rest tot ce ai zis e adevarat doar ca viata bate filmul si scenariile si planurile sunt bune pe hartie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O s-o iau punctual:

- datoria ta de prestator de servicii este sa ai un plan pe care sa-l aplici in afacerea ta. Planul asta presupune o buna gestionare a relatiei cu clientul. Daca tu singur nu iti iei masuri de a-ti asigura spatele, e clar ca vei avea de pierdut. Daca omul iti cere o piesa, IEI AVANS pentru piesa, in cazul in care se razgandeste, sa nu ramai cu piesa in brate si sa platesti tu transportul ei inapoi.

- daca rezolvi 7 probleme IEI BANI PENTRU TOATE 7 PROBLEMELE rezolvate, DAR OFERI GARANTIE! Asa ca e de datori ta ca si prestator de servicii sa te asiguri ca faci o teaba buna din prima, sa nu ai probleme dupa aceea;

- omul a cerut bani pe un diagnostic incomplet, pe o supozitie. Motorul nu si-a schimbat radical comportamentul, nu i-au fost aduse dovezi clare clietului care SA-L CONVINGA ca intradevar diagnosticarea S-A INCHEIAT.

- nu s-a cerut avans, Fabio s-a angajat si el sa diagnosticheze pe proproia cheltuiala, acel motor. Daca se stabilea de la inceput un grafic de plati, nu se ajungea aici. DIn nou , greseala lui Fabio.

- Fabio are reputatie proasta, prezentata de mine mai sus, iar ca si CREDIBILITATE din punctul meu de vedere este COMPROMIS TOTAL. Verificat/testat pe pielea mea.

Stiu ca nu conteaza, dar fiecare crede ca are dreptate in felul lui. Singurul care conteaza in toata afacerea asta este Valentin, care este CLIENT. Modul sau de comportament este specific CLIENTULUI. Clientul urmareste sa obtina un serviciu, cu pretul cel mai mic si la calitatea cea mai buna. Prestatorul de servicii doreste sa obtina PROFIT, DECI un preta CAT MAI MARE, pe CALITATEA care o are el (adica sa-si supraevalueze calitatea). Sad but true!

 

Daca aplici principiul economic "schimb reciproc avantajos" Valentin nu este un potential "CLIENT", problema lui este prea complicata in comparatie cu "PROFITUL" care se poate obtine prin diagnosticarea si rezolvarea problemei. O stie si el foarte bine, din acest motiv incearca sa ii zgandere la orgoliu pe mecanici (vezi semnatura). Prin tari mai civilizate o groaza de mobre cu probleme, valoare si vechime asemanatoare raman trase pe dreapta, pentru ca NU ESTE VIABIL ECONOMIC SA LE MAI RESUSCITEZI.

Stiu ca este frustrant sa te rogi sa ti se presteze un serviciu,si eu am fost de cateva ori in situatii asemanatoare, stateam cu banii intinsi si nu vroia nimeni sa ii ia :unsure: Prin urmare am invatat sa imi prestez singur serviciul, sau mi-am asumat pierderea, am recuperat ce se mai putea si am trecut mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa facem un mic rezumat.

 

cam asta am inteles eu pana acum din tot topicul asta.

 

1. "personajul" nostru s-a dus numai la "mecanici" si a ocolit servisurile "mari" pentru ca acolo se plateste ora de mecanica,nu se pleaca cu atelajul acasa in fiecare seara,nu se sta in ceafa schimbatorului de piese si nu se da cu presupusul.

 

2. absolut toti mecanicii care si-au bagat gherutza in motoreta personajului au acceptat modus operandum, mai putin Unchiu' care probabil a mirosit cum sta treaba, iar TNG s-a retras scurt si diplomat.

 

3. este foarte clar ca personajul NU VREA/NU-si permite sa repare motocicleta, altfel ar fi schimbat distributia pana acum.

 

4. tot timpul pierdut pe fieru asta transformat in bani valoreaza mai mult decat gunoiu ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa facem un mic rezumat.

 

cam asta am inteles eu pana acum din tot topicul asta.

 

1. "personajul" nostru s-a dus numai la "mecanici" si a ocolit servisurile "mari" pentru ca acolo se plateste ora de mecanica,nu se pleaca cu atelajul acasa in fiecare seara,nu se sta in ceafa schimbatorului de piese si nu se da cu presupusul.

 

Servisuri mari" nu exista, exista doar pretentii de service-uri mari si preturi prohibitive, rupte din realitatea sociala in care traim. Foarte bine ca se evita aceste service-uri, poate o sa inteleaga si o sa coboare preturile, adaptate la timpurile in care traim.

 

2. absolut toti mecanicii care si-au bagat gherutza in motoreta personajului au acceptat modus operandum, mai putin Unchiu' care probabil a mirosit cum sta treaba, iar TNG s-a retras scurt si diplomat.

 

Corect, si absolut nimciunul nu au cerut bani pentru ca nu au resuti sa faca nimic la motor: nici diagnostic clar, nici reparatie. Inafara de Fabio, care a presupus ceva si a pretins bani, dupa ce si-a dat seama ca a adoptat o tactica paguboasa pentru el.

 

3. este foarte clar ca personajul NU VREA/NU -si permite sa repare motocicleta, altfel ar fi schimbat distributia pana acum.

 

Oare? Distributia se schimba cand o sa-i vina vremea. Momentan, uzura e in limitele din maual (la limita de jos, ce-i drept, dar "inca mai merge").

 

4. tot timpul pierdut pe fieru asta transformat in bani valoreaza mai mult decat gunoiu ala.

 

Calculat dupa ce? Dupa standardele din Belgia? Dupa visele unora? Gunoi ai tu in garaj, cu ce drept jignesti bunul omului?

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha, da tu cu ce drept jignesti "gunoiu" meu? ti-am mai spus, baga repede 2 facultati .. dar din pacate pentru tine tot asa vei ramane.

 

cocosel, nu mai vorbii despre belgia sau alte tari la care nici nu visezi, pe aici cel mai ieftin servis e 50-60E/ora de manopera iar reprezentanta 80-100

 

p.s. citeste printre randuri.

Editat de bec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar un parvenit ca si tine poate sa isi bata joc cu atat usurinta de bunul altuia. Pai afla ca daca te iei de motocicleta mea ea ca si cum te iei de mine, asa ca e posibil sa ti-o furi.

PS: mare mahalagiu esti, daca ar stii belgienii aia cat de cocalar esti te-ar expulza inapoi in satra din care ai venit.

IA-O SI TU PE A MEA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba oameni buni daca pe topic se discuta de viitorul romaniei sau de viata oamenilor din africa , mai mult ca sigur nu depasea 3 pagini.

Aici ceva e clar valentin vrea ceva dar nu stie ce , sa faca mobra sau sa invete mecanica( acum nu stiu daca el sau pe alti).

Cert este ca deja cea ce se intampla aici depasete literatura SF.

 

P.S. 1 Orice constatare costa, orice idee costa. Pana la urma nu platesti alea 125 de ore muncite ci doar 12 ore ca restu de bani sunt cunostinte legate de problema respectiva.

P.S. 2 Si sincer cred ca topicu asta ar trebui inchis, sters si uitat de lume.

O zii buna tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar un parvenit ca si tine poate sa isi bata joc cu atat usurinta de bunul altuia. Pai afla ca daca te iei de motocicleta mea ea ca si cum te iei de mine, asa ca e posibil sa ti-o furi.

 

 

" In tara noastra renascuta/ Cacatii scriu in loc sa puta/..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putzifer (topic starter) baga ceva sute de euro in scule, ia-ti concediu 2 luni, beleste cartea aia numita manual de service care oricum e scrisa ca pentru prosti, desfa-ti motoreta vietii, verifica tot ce zice manualu vietii, schimba ce nu corespunde si poate o sa-ti mearga hoitu.

Daca nu e nimeni care sa faca ce vrei si cum vrei tu, fa-ti singur. "If you want something done right, do it yourself".

 

Fa toate alea de mai sus moca, vezi daca'ti iese. Ah.. shit, n-ai cum.

 

Sa stii si tu ca oriunde in lumea asta se plateste montatul/demontatul. Nu e vorba de munca, e vorba de timp. Timp pierdut de'ampulea. Du-te si tu la munca 10 zile fara bani si vezi cum iti place.

Du-te si repara-ti motoreta cum stii si cum poti, daca nu, du-o la service autorizat, fa proces verbal de intrare in service cu problema cutare, ia-o cand e gata cu banu jos. Ce plm e asa complicat? Daca nu ti-o face iei procesu vietii si te duci la opc. Dar manopera de montat/demontat/verificat/masurat o platesti oricum si cu mama opc-ului, ca nici tu nu muncesti gratis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-a inebunit dumnezeu maica.

 

Ha ma ca e distractiv. E iarna in puii mei. Normal ca am inebunit cu gandul la vara viitoare cand aia carora le merg motoarele or sa se plimbe. :lol:

 

Daca se stabilea de la inceput un grafic de plati, nu se ajungea aici. DIn nou , greseala lui Fabio.

- Fabio are reputatie proasta, prezentata de mine mai sus, iar ca si CREDIBILITATE din punctul meu de vedere este COMPROMIS TOTAL. Verificat/testat pe pielea mea.

Stiu ca nu conteaza, dar fiecare crede ca are dreptate in felul lui. Singurul care conteaza in toata afacerea asta este Valentin, care este CLIENT. Modul sau de comportament este specific CLIENTULUI. Clientul urmareste sa obtina un serviciu, cu pretul cel mai mic si la calitatea cea mai buna. Prestatorul de servicii doreste sa obtina PROFIT, DECI un preta CAT MAI MARE, pe CALITATEA care o are el (adica sa-si supraevalueze calitatea). Sad but true!

 

Daca ne luam dupa rationamentul tau toti am gresit. Am gresit cu totii fiindca am vrut sa ajutam un motociclist ca si noi. Am vrut sa il ajutam asa cum ajutam oriice motociclist oprit pe marginea drumului.

EU nu il cunosc pe Fabio si nu stiu ce reputatie are. Dar il cunosc pe Valentin asta de care am scapat cu greu incercand sa il refuz politicos. Asta pana a scos balarii din taste cand am incetat sa mai fiu politicos.

Eu sper ca nu am o reputatie atat de proasta incat sa nu mai fiu credibil. Si daca mai multi oameni spun despre cineva ca e dus cu capul exista o singura concluzie.

In istoria mea de forumis am avut doar doua probleme. Una cu Acest valentin si una cu unul care acum are topic de mistoruri.

 

Hai sa recapitulam. TNG a fost delicat dar a luat distanta de individ, Unchiu a fost ceva mai putin rezervat, Eu am luat-o cu nervii pe aratura si nu mi se intampla des, Fabio poate ca nu e credibil dar are martori ca si mine ca Valentin asta e exasperant.

 

Poate ca unii mecanici nu isi permit sa isi compromita numele. Dar pe mine ma doare in bascheti. Eu nu traiesc din asta asa ca pot sa vorbesc liber. Totusi sunt sigur ca mai sunt si altii care ar scrie numai de bine la adresa individului.

Mie Valentin nu mi-a facut nici un rau. Dar sunt alergic la incorectitudine. El a gafat grav si eu nu m-am putut abtine sa nu il taxez.

 

Nu spun ca am eu o logica bestiala dar cred ca am adus destule argumente ca sa facem linistiti procesul etapei. :D

 

Ca fapt divers si mie mi-a venit sa il dau afara din prima clipa in care l-am cunoscut. Nu am facut-o din respect pentru client. Din bun simt l-am ascultat, i-am dat dreptate fiindca clientul are intodeauna dreptate, am incercat sa il ajut, i-am oferit bonus cateva ore din timpul meu. In tot acest timp imi venea sa il dau afara pe poarta cu mobra desfacuta.

Un client aflat in atelier fiind martor la toata treaba chiar m-a intrebat de ce nu l-am dat afara. Fiindca era CLIENT. Deaia

Apoi a insistat cu telefoanele. Nu i-am raspuns un timp fiindca nu aveam sanse sa il refuz politicos. El era foarte insistent. In cele din urma i-am mai facut cadou cateva ore din timpul meu incerca d sa scapp de el politicos. I-am spus ca nu mai am timp ca sunt foarte ocupat. In mare era adevarat. Chiar eram ocupat.

Apoi a scris prostii pe forum si nu am mai rezistat.

Eu consider ca am avut destula rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...